Αυτοέλεγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367

    Αυτοέλεγχος

    Θέλω να ρωτήσω κάτι άτομα που ίσως έχουν παρόμοια εμπειρία μ' εμένα...όταν σας έρχεται η επιθυμία/τάση να κάνετε κακό στον εαυτό σας πώς το αντιμετωπίζετε; Όταν λέω κακό εννοώ να αυτοτραυματίζεστε...ρωτάω γιατί αυτή τη στιγμή με έχει πιάσει αρκετά έντονα η επιθυμία και προσπαθώ να συγκρατηθώ...δεν θέλω να γίνω ξανά κομματάκια...ευχαριστώ...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Γεια σου Κυκνε.. Η αληθεια ειναι οτι παλιοτερα οταν μου ερχοταν η επιθυμια να χαρακωθω, δυστυχως δε μπορουσα να το ελεγξω, αλλα μετα απο καποιο σημειο, αρχισα να το ριχνω στο φαγητο, ως ενα σημειο λειτουργησε! επισης καταγραφω τα συναισθηματα μου κ για μενα ειναι ενας τροπος εκτονωσης, με βοηθαει παρα πολυ. δοκιμασε το, ειναι κριμα να χαλας το σωμα σου, αυτη τη στιγμη αντιμετωπιζω προβληματαρα με ουλες που δεν εχουν φυγει κ εναν περιεργο περιγυρο που ρωταει"τι επαθες στο σωμα σου"κλπ..δεν αξιζει να το κανεις, σκεψου τις συνεπειες κ εκτονωσου καπου αλλου καλυτερα..
    Will I ever be free?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    Γεια σου Κυκνε.. Η αληθεια ειναι οτι παλιοτερα οταν μου ερχοταν η επιθυμια να χαρακωθω, δυστυχως δε μπορουσα να το ελεγξω, αλλα μετα απο καποιο σημειο, αρχισα να το ριχνω στο φαγητο, ως ενα σημειο λειτουργησε! επισης καταγραφω τα συναισθηματα μου κ για μενα ειναι ενας τροπος εκτονωσης, με βοηθαει παρα πολυ. δοκιμασε το, ειναι κριμα να χαλας το σωμα σου, αυτη τη στιγμη αντιμετωπιζω προβληματαρα με ουλες που δεν εχουν φυγει κ εναν περιεργο περιγυρο που ρωταει"τι επαθες στο σωμα σου"κλπ..δεν αξιζει να το κανεις, σκεψου τις συνεπειες κ εκτονωσου καπου αλλου καλυτερα..
    Γεια σου Lucy... Έχω διαβάσει το θέμα σου αλλά δεν ήξερα τι να σου πω και τώρα κάθομαι πόση ώρα και περίμενα μήπως απαντήσει κάποιος γιατί έχω καθηλωθεί στην καρέκλα για να μην κάνω πάλι τίποτα...δυστυχώς εμένα δεν με βοηθάει ούτε το φαγητό ούτε να καταγράφω τα συναισθήματα μου όταν με πιάσει αυτό γιατί είναι πολύ έντονο και πολλές φορές πιο δυνατό από μένα αλλά αυτή τη φορά δε θέλω να με νικήσει γιατί κι εγώ έχω ήδη αρκετά σημάδια που δεν έχουν γίνει ακόμα καλά και δε θέλω να κάνω κι άλλα ειδικά τώρα που δεν κρύβονται με τα ρούχα...πάντως να σου πω ότι υπάρχει ένα make up που μπορείς να τα καλύψεις λίγο αν σ' ενδιαφέρει...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    δοκιμασα και μεηκ απ και αντιηλιακο με χρωμα αλλα επειδη εχω κ πολυ λευκη επιδερμιδα τιποτα δε βοηθαει νομιζω.. αποφασισα να λεω αναλογως, οτι μου τα εκανε η γατα μου, οτι επεσα σε τζαμαρια, οτι ειχα ατυχημα κλπ :P παντως αν θελεις να μιλησουμε ειμαι εδω. δεν εισαι καλα ψυχολογικα; αν διαβαζες καποιο λογοτεχνικο βιβλιο; η αν παρεις καποια/ον φιλη/ο σου να ερθει για παρεα;
    Will I ever be free?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Ξωτικό View Post
    τι μουσικη ακους κυκνε; υπαρχει κομματι που να σε κανει να θυμωνεις να κοπανηθεις; εμενα με βοηθουσε , εβαζα κατι μεταλ συγκεκριμενα κομματια και εβγαζα το θυμο μου εκει. βεβαια το ποδι μου μπηκε 5 εκατοστα μεσα απο το κοπανημα στο πατωμα αλλα εχω γλυτωσει πολλα ετσι.
    Ακούω και κάποια κομμάτια μεταλ αλλά δεν με κάνουν να θυμώνω δυστυχώς...σ' ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου κι αν σκεφτείς τίποτα άλλο, πες το μου...κυρίως από μουσική ακούω μπαλάντες...συγγνώμη αν "μιλάω" λίγο περίεργα, νιώθω να έχει νερουλιάσει ο εγκέφαλος μου...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    δοκιμασα και μεηκ απ και αντιηλιακο με χρωμα αλλα επειδη εχω κ πολυ λευκη επιδερμιδα τιποτα δε βοηθαει νομιζω.. αποφασισα να λεω αναλογως, οτι μου τα εκανε η γατα μου, οτι επεσα σε τζαμαρια, οτι ειχα ατυχημα κλπ :P παντως αν θελεις να μιλησουμε ειμαι εδω. δεν εισαι καλα ψυχολογικα; αν διαβαζες καποιο λογοτεχνικο βιβλιο; η αν παρεις καποια/ον φιλη/ο σου να ερθει για παρεα;
    Σ' ευχαριστώ...είχα σκοπό να διαβάσω αλλά τώρα δεν έχω διάθεση, ίσως αργότερα αν συνέλθω λίγο...δεν έχω κάποιο φίλο διαθέσιμο αυτή τη στιγμή αλλά θα πάω λίγο μέσα με τη μαμά μου πιο μετά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    ακομη καλυτερα αν ειναι κ ενας δικος σου ανθρωπος να σε καταλαβει, ακομα το σκεφτεσαι; πηγαινε μαζι της κ μιλα της η εστω να νιωθεις μια παρουσια διπλα σου.. το καταλβαινω οτι θες την ησυχια σου τωρα, η αυτοκαταστροφη ειναι πιο γλυκια...αλλα στο τελος δυστυχως πικριζει..η ανθρωπινη παρουσια παντα βοηθαει! φιλικα παντα
    Will I ever be free?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by ~Lucy~ View Post
    ακομη καλυτερα αν ειναι κ ενας δικος σου ανθρωπος να σε καταλαβει, ακομα το σκεφτεσαι; πηγαινε μαζι της κ μιλα της η εστω να νιωθεις μια παρουσια διπλα σου.. το καταλβαινω οτι θες την ησυχια σου τωρα, η αυτοκαταστροφη ειναι πιο γλυκια...αλλα στο τελος δυστυχως πικριζει..η ανθρωπινη παρουσια παντα βοηθαει! φιλικα παντα
    Πήγα και πριν για λίγο και της είπα ότι δεν είμαι καλά ψυχολογικά...δεν θέλω να αναφέρω τώρα αυτή την τάση κι ας ξέρει...έκανα έναν καφέ να συνέλθω λίγο και θα πάω πάλι μετά, της το είπα...συνήθως το περνούσα μόνη μου αλλά τώρα δε μπορώ πια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Κύκνος.. εγω προσωπικά όταν έχω τετοια επιθυμία δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός απο το να κοπώ. Άντε να το καθυστερήσω λίγες μέρες, θα το κραταω όμως και θα έρθει η μέρα που θα θέλω να το κάνω. Εκτός απο τον πόνο (σωματικό) δεν έχω βρει κάτι άλλο που να μπορεί να αντικαταστήσει αυτή την αίσθηση. Απλά έχω παρατηρήσει οτι όσο και να κρατιέμαι να μη το κανω παλι θα ερθει η μερα του.
    Το φαγητό που είπε η Lucy ναι συμφωνώ υπάρχουν φορές που λειτουργεί (με τη προυπόθεση να μην έχω να βγω μετα εξω κ νιωθω σαν βοδι :Ρ )

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    κυκνακι μπορει να φανει κοινοτοπο αυτο που θα σου πω, αλλα προσπαθησε οταν σε παιρνει απο κατω να σκεφτεσαι πως η ζωη παντα προσφερει μια δευτερη ευκαιρια που ονομαζεται ΑΥΡΙΟ.
    οπως ειχε πει και η σκαρλετ ο χαρα "ΑΥΡΙΟ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΕΡΑ".
    ειναι δυσκολο πολυ το ξερω απο προσωπικη πειρα αλλα οι παραπανω ρησεις που σου παρεθεσα ειναι γραμμενες απο ανθρωπους που ηταν στο χειλος του γκρεμου!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    κατα τη γνωμη μου καλα εκανες..ετσι θα ξερει, για να μπορει να κατανοησει στο ελαχιστο τι περνας για να μπορεσει να σου σταθει κιολας. κι επισης γονεις ειναι, δικαιουνται να ξερουν οπως λεει κι ο ψυχιατρος μου...δεν ξερω τι σε απασχολει βρε κυκνε αλλα μην το βαζεις κατω, ολα καλα θα πανε, με λιγη υπομονη και πιστη! θα περασει η δυσκολη φαση, δεν ειναι αναγκη να μπλεκεις και τους αυτοτραυματισμους μεσα κ να δυσκολευεις κι αλλο τη ζωη σου..και φυσικα δεν ειναι αναγκη να το περνας μονη σου! κι εγω αυτο το λαθος εκανα, αλλα φτανει, γιαυτο υπαρχουν οι γονεις και οι φιλοι για τις δυσκολες ωρες..
    Will I ever be free?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    Κύκνος.. εγω προσωπικά όταν έχω τετοια επιθυμία δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός απο το να κοπώ. Άντε να το καθυστερήσω λίγες μέρες, θα το κραταω όμως και θα έρθει η μέρα που θα θέλω να το κάνω. Εκτός απο τον πόνο (σωματικό) δεν έχω βρει κάτι άλλο που να μπορεί να αντικαταστήσει αυτή την αίσθηση. Απλά έχω παρατηρήσει οτι όσο και να κρατιέμαι να μη το κανω παλι θα ερθει η μερα του.
    Το φαγητό που είπε η Lucy ναι συμφωνώ υπάρχουν φορές που λειτουργεί (με τη προυπόθεση να μην έχω να βγω μετα εξω κ νιωθω σαν βοδι :Ρ )
    γιατι αυτοκαταστρεφεστε βρε κοριτσια?
    γιατι κουκλα μου Gothly και εσυ ετσι?
    απο τα γραφομενα σου βλεπω οτι εχεις μεγαλη πνευματικη συγκροτηση.
    ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΣΟΥ!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    Κύκνος.. εγω προσωπικά όταν έχω τετοια επιθυμία δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός απο το να κοπώ. Άντε να το καθυστερήσω λίγες μέρες, θα το κραταω όμως και θα έρθει η μέρα που θα θέλω να το κάνω. Εκτός απο τον πόνο (σωματικό) δεν έχω βρει κάτι άλλο που να μπορεί να αντικαταστήσει αυτή την αίσθηση. Απλά έχω παρατηρήσει οτι όσο και να κρατιέμαι να μη το κανω παλι θα ερθει η μερα του.
    Το φαγητό που είπε η Lucy ναι συμφωνώ υπάρχουν φορές που λειτουργεί (με τη προυπόθεση να μην έχω να βγω μετα εξω κ νιωθω σαν βοδι :Ρ )
    Εγώ όμως δεν θέλω να το ξανακάνω...δεν νιώθω καλά κάνοντας το, αντιθέτως, γι' αυτό και προσπαθώ να συγκρατηθώ...βοηθήστε με...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by fragile View Post
    κυκνακι μπορει να φανει κοινοτοπο αυτο που θα σου πω, αλλα προσπαθησε οταν σε παιρνει απο κατω να σκεφτεσαι πως η ζωη παντα προσφερει μια δευτερη ευκαιρια που ονομαζεται ΑΥΡΙΟ.
    οπως ειχε πει και η σκαρλετ ο χαρα "ΑΥΡΙΟ ΞΗΜΕΡΩΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΕΡΑ".
    ειναι δυσκολο πολυ το ξερω απο προσωπικη πειρα αλλα οι παραπανω ρησεις που σου παρεθεσα ειναι γραμμενες απο ανθρωπους που ηταν στο χειλος του γκρεμου!!!
    Ναι, την έχω δει την ταινία κι είναι από τις αγαπημένες μου μόνο που εγώ δεν έχω τη δύναμη της Σκάρλετ Ο' Χάρα...μακάρι να την είχα...ως σήμερα το πρωί ένιωθα αρκετά καλά, τώρα όμως νιώθω να έχω χάσει πάλι την ελπίδα μου για το αύριο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Ναι, την έχω δει την ταινία κι είναι από τις αγαπημένες μου μόνο που εγώ δεν έχω τη δύναμη της Σκάρλετ Ο' Χάρα...μακάρι να την είχα...ως σήμερα το πρωί ένιωθα αρκετά καλά, τώρα όμως νιώθω να έχω χάσει πάλι την ελπίδα μου για το αύριο...
    αφου ενιωθες καλα το πρωι, αυτο σημαινει οτι σιγουρα θα ξανανιωσεις καλα.
    μετα απο μια ωρα?
    αυριο?
    δεν ξερω.
    παντως απο προσωπικη πειρα κανενα αρνητικο συναισθημα δεν κραταει για παντα

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •