Ιδεες για πρακτικη εξασκηση???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    11

    Ιδεες για πρακτικη εξασκηση???

    Γεια σας ειμαι τεταρτοετης φοιτητρια ψυχολογιας και θα ηθελα να ξεκινησω πρακτικη εξασκηση σε καποια κλινικη του ψυχιατρικου νοσοκομειου αττικης. Ποιες ειναι οι αποψεις σας πανω στο θεμα αυτο με βαση ο,τι ξερετε απο πρωτο χερι η εχετε ακουσει απο συναδελφους σας? Εχω ακουσει οτι οι συνθηκες ειναι λιγο λυπηρες στις κλινικες αυτες.Ξερετε σε ποιες κλινικες δεχονται ατομα για πρακτικη εξασκηση? Επισης, ποια ειναι η γνωμη σας για τα κεντρα ημερας και τους ξενωνες που συμβαλλουν στην κοινωνικοοικονομικη επανενταξη ψυχικα ασθενων? Θεωρειτε πως ενας μελλοντικος ψυχολογος εχει να ωφεληθει απο μια τετοια διαδικασια?

    Ευχριστω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    μαρία δεν ξέρω να σου πω για τις συγκεκριμένες κλινικές, αλλά όλοι οι παραπάνω χώροι είναι χώροι στους οποίους εργάζονται ψυχολόγοι, οπότε, αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με αυτούς τους χώρους σίγουρα θα ωφεληθείς. αλλιώς, θα ήταν καλό να επιλέξεις για πρακτική έναν χώρο πιο κοντά στα ενδιαφέροντά σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    11
    Σε ευχαριστω πολυ Αλεξη, σκεφτομαι να το δοκιμασω παντως. Ολα εμπειριες ειναι στο κατω κατω....

    Thanks!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138
    Αλλωστε αυτο δεν αποφασισες να ακολουθησεις με τις σπουδες σου?Ψυχολογος και ψυχιατρος για μενα,θεραπευουν ψυχες,αρα ο ενας μαθαινει απ τον αλλο.
    Αλλα εγω δεν ειμαι αρμοδιος να σου απαντησω..
    Εγω ειμαι απλα ενας τρελος!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    μαρια, οπως και να ειναι οι συνθηκες στις κλινικες και τα κεντρα αυτα ειναι σιγουρα χρησιμη εμπειρια για εναν μελλοντικο ψυχολογο. εξαλλου μονο δοκιμαζοντας να κανει πρακτικη σε διαφορετικους χωρους θα ξεκαθαρισει τι του ταιριαζει και τι μπορει να κανει, που ειναι πολυ διαφορετικο απο το τι τον ενδιαφερει θεωρητικα.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    52
    Originally posted by ΜαριαΦ
    Γεια σας ειμαι τεταρτοετης φοιτητρια ψυχολογιας και θα ηθελα να ξεκινησω πρακτικη εξασκηση σε καποια κλινικη του ψυχιατρικου νοσοκομειου αττικης. Ποιες ειναι οι αποψεις σας πανω στο θεμα αυτο με βαση ο,τι ξερετε απο πρωτο χερι η εχετε ακουσει απο συναδελφους σας? Εχω ακουσει οτι οι συνθηκες ειναι λιγο λυπηρες στις κλινικες αυτες.Ξερετε σε ποιες κλινικες δεχονται ατομα για πρακτικη εξασκηση? Επισης, ποια ειναι η γνωμη σας για τα κεντρα ημερας και τους ξενωνες που συμβαλλουν στην κοινωνικοοικονομικη επανενταξη ψυχικα ασθενων? Θεωρειτε πως ενας μελλοντικος ψυχολογος εχει να ωφεληθει απο μια τετοια διαδικασια?

    Ευχριστω!
    Κοπέλα μου είσαι στον κόσμο σου??? ΣΧΕΣΕΙΣ Κ ΣΕΞΟΥΛΙΚΟΤΗΤΑ λέγεται το φορουμ.... ΕΔΩ λοιπόν ΧΕΣΤΗΚΑΜΕ για το πού να κάνεις την πρακτική σου...Έλεος!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    ενταξει ρε φιλε η κοπελα απο λαθος το postαρε προφανως εδω, κουλαρε λιγο.

  8. #8
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Μαρία καλησπέρα.
    Για θέματα σαν αυτό που ρωτάς, μπορείς να ανοίξεις θέμα στο φόρουμ
    http://www.e-psychology.gr/proforum/index.php

    Τσέκαρε σε εκείνο το φόρουμ αν χρειάζεται να κάνεις εγγραφή.
    Τα παλιά μέλη αυτού του φόρουμ, δεν χρειάζονται νέα εγγραφή.

    ShowMeHowToLive,
    δεν καταλαβαίνω την αντίδραση σου. Δεν νομίζεις οτι θα μπορούσες να είσαι λίγο πιο ευγενικός?
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •