Μονο εγω? - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 136 to 138 of 138
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Ψ

    Μαρκελα αυτο κανω....
    Οπως εχω πει η κακοηθεια κ η κατινια δεν εχουν θεραπεια, αντιθετα απο τις πιο βαριες ψυχικες νοσους, που εστω αν κ δε θεραπευονται τουλ. ρυθμιζονται. Βοηθαω (με την ουσιαστικη εννοια, οχι αυτην της επιδειξης) κ βοηθιεμαι. Το υπολοιπο της ιστοριας, δηλ τα απονερα, καταληγουν να ειναι απο διασκεδαστικα (οταν λυσσανε κ εναλασσονται τα νικ αλληλοσυγχαιροντας το 1 το αλλο) ως θλιβερα, αν αναλογιστει κανεις το μεγεθος της δυστυχιας που αποκαλυπτει η κακια τους. Αλλα οταν μια κατασταση κατανταει για γελια η για κλαμματα, προσωπικα προτιμουσα παντα τα γελια. Με οσους μιλαω ξερουν ποια ειμαι (κ προσωπικα ορισμενοι), απο εκει κ περα, οσοι αισθανονται "καπως" φιλικη συμβουλη, μην ασχολουνται μαζι μου, εφοσον κ εγω ποτε δεν τους εδωσα καποια αξια.

    μαροποζα , τα λες πολυ καλα , εχω καταλαβει σε ποιο διπροφιλο μελος αναφερεσαι , ειναι παλιο μελος με χιλιαδες ποστ , και πραματι ειναι θλιβερο να βλεπεις τετοια κακια απο ενα μελος το οποιο ισχυριζεται οτι εχει την τελεια ζωη , αλλα για καποιον παραδοξο ( ! ) λογο μονο χολη βγαζει . Ενας ανθρωπος που περναει καλα , δεν εχει λογο να ξημεροβραδιαζεται εδω μεσα και να βγαζει κακιες . Και οταν τελειωνουν τα επιχειρηματα η χανει την ψυχραιμια της , αρχιζει και εκτοξευει κατηγοριες περι διπροφιλων !!
    Μαλλον ειναι καμμια 50αρα , που εχει ξεμεινει , και βγαζει μονο κακια .
    Οσο για οποια σε κατηγορησε για διπροφιλη , απλως προκειται περι βλαμμενης . Εμενα να δεις ποσες φορες με εχουν κατηγορησει για διπροφιλο !!! αλλη ορεξη δεν ειχα .
    Κατι τετοια ατομα , μονο αηδια μου φερνουν , γι αυτο και γραφω ολο και πιο σπανια εδω μεσα .
    Πραματι , βοηθηθηκα απο το φορουμ , αλλα οπως λεει η αγαπητη Μαρκελα , η περαιτερω παραμονη μου , μονο να με βλαψει μπορει .

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Με την ψυχοθεραπευτρια...αστεία ιστορία.
    Μάλλον τσακώθηκα προχτες...και λέω μάλλον γιατί νομίζω πως τελικά εκείνη είχε αρκετά θέματα που θα έπρεπε να λύσει με τον εαυτό της πριν αποφασίσει να προσφέρει βοήθεια.
    Σε περίπτωση που κάποιος δεν βαριέται να διαβάσει συνέβει το εξής...
    Όπως είχα αναφέρει και εδώ αρκετό καιρό τώρα της είχα εκφράσει τις αμφιβολίες μου για το κατά πόσο μου προσφέρουν κάτι οι συνεδρίες μαζί της. Υπήρχαν μάλιστα αρκετές φορές που απλά λόγω συναισθηματικής φόρτισης εκείνη τη μέρα απλά δεν λέγαμε τίποτα επι 45 λεπτά είτε γιατί καθόμουν σιωπηλός είτε γιατί είχα πάρει αμπάριζα τα χαρτομάντηλα. Να σημειώσω κάπου εδώ πως δεν έχω καμία άλλη εμπειρία με τον κλάδο και δεν γνωρίζω αν θα έπρεπε πχ απο μεριάς του θεραπευτή να υπάρχει παρακίνηση οποιασδήποτε μορφής σε τέτοιες περιπτώσεις. Οπότε υπήρχαν πάρα πολλές συνεδρίες που απλά κάθησα εκεί επι 45 λεπτά και δεν είπαμε κουβέντα, ούτε εγώ ούτε εκείνη. Πληρώθηκε φυσικά κανονικά.
    Κάποια στιγμή με δική μου πρωτοβουλία αποφάσισα να γράψω κάποιες σκέψεις μου, απλά γιατί μου ήταν αδύνατο να της τα πω προφορικά αλλά ήθελα να τις γνωρίζει και να τις συζητήσουμε. Οπότε έφερα μαζί μου ένα usb stick, την ρώτησα αν θα μπορούσε να το διαβάσει, με ρώτησε μάλιστα εκείνη για το αν θα είχα κάποια ιδεα που θα μπορούσε να βοηθήσει στην θεραπεία. Προφανώς ήταν το κείμενο. Δέχτηκε να το διαβάσει και να το συζητήσουμε την επόμενη φορά.
    Πήγα την επόμενη βδομάδα όπου προς έκπληξη μου, μου είπε πως δεν το διάβασε γιατί δεν άνοιγε το txt format το mac της. Απογοητεύτηκα καθώς θα περίμενα να με είχε ειδοποιήσει μέσα στην βδομάδα ώστε να το φέρω με άλλο τρόπο αντί να χάσω άλλη μια συνεδρία που και πάλι δεν είπαμε τίποτα.
    Το έφερα στο επόμενο ραντεβού εκτυπωμένο σε 3 αραιογραμμένες σελίδες τις οποίες είχα διαβάσει στον εαυτό μου 3-4 φορες για να σιγουρευτώ πως δεν θα μας φάει πάνω απο 10 λεπτά.
    Τις παρέδωσα και προς δεύτερη εκπληξη μου γύρισε κατευθείαν στην τελευταία σελίδα, διάβασε λίγο και το έκλεισε. Έπειτα μου έκανε μια ερώτηση στην οποία απάντηση "η απάντηση είναι στην 3η παράγραφο"....έπειτα άλλη μια στην οποία επίσης απάντησα "η απάντηση είναι στην πρώτη παράγραφο" και προφανώς ενοχλήθηκα καθότι για τρίτη συνεχόμενη συνεδρία δεν θα γινόταν αυτό που είχαμε συμφωνήσει αφου δεν διάβασε ούτε τότε το κείμενο.
    Της έστειλα μήνυμα μετα απο 3-4 μέρες για να της πω οτι με ενόχλησε όλο αυτό και στο επόμενο ραντεβού την είδα απο την αρχή της συνεδρίας προφανώς εκνευρισμένη και όλη η συζήτηση μας ήταν γύρω απο το κατα πόσο ήμουν εγώ θυμωμένος με τα πάντα.
    Κατάλαβα αμέσως πως ήθελε να φέρει την συζήτηση στο θέμα με το κείμενο και μάλιστα με ύφος το οποίο θεώρησα εξαρχής καθαρά προσωπικό, ανεπίτρεπτο, θυμωμένο και ειρωνικό.
    Άδραξα την ευκαιρία να "παίξω" λίγο με τα νεύρα της αποφεύγοντας σκοπίμως να οδηγήσω την συζήτηση εκεί που ήθελε και κάποια στιγμή απλά ...εξερράγη.
    Σηκώθηκε μάλιστα όρθια να ουρλιάζει με την φωνή της να έχει ανέβει 2-3 οκτάβες (ωραία αντίθεση απο το κλασικό ψεύτικο ήρεμο ύφος των ψυχολόγων/ψυχοθεραπευτων) για το πως δεν είναι φίλη μου για να τις δίνω κείμενο μου να διαβάζει...φυσικά χωρίς η συζήτηση να οδηγηθεί κάπως σε αυτό. Απλά έκανε μπαμ και το εβγαλε απο μέσα της...μάλιστα της είπα χαριτολογώντας γιατί το κράταγε τόση ώρα μέσα της και δε το έλεγε απο την αρχή εφόσον ήταν τόσο προφανές.

    Αφού λοιπόν της υπενθύμισα πως και η ίδια δέχτηκε να το διαβάσει και μάλιστα με ρώτησε αν είχα και κάποια άλλη πρόταση που θα θεωρούσα οτι θα βοηθούσε την όλη θεραπεία και μετά απο τα δικά της σχόλια σε τόνο σοπράνο για το πως "ευχαρίστως το διάβασε"....την χαρακτήρισα τρελή καθότι δεν το διάβασε ποτέ, της είπα οτι προφανώς πρέπει να μάθει να ορίζει τα όρια της και να μην συμφωνεί σε πράγματα τα οποία δεν είναι διατεθειμένη να κάνει και μετά να παραπονιέται λες και είμαστε παιδιά, πόσο μάλλον να μην λέει κουβέντα όλο το διάστημα που την επισκέπτομαι για το οτι προφανώς δεν μπορεί να με βοηθήσει αλλά ευχαρίστως δέχεται τις πληρωμές μετά απο πάρα πολλές τελείως σιωπηλές συνεδρίες... της υπενθύμισα επίσης την τελείως απαράδεκτη συμπεριφορά της προς τον ασθενή της, το να υψώνει τον τόνο της φωνής της σαν υστερική κλπ....έφυγα απο το ιατρείο της και προς το παρον εφόσον με είχε φορτώσει με χάπια (300mg effexor, 75mg anafranil, 25mg lamictal) τα οποία δεν μπήκε ποτέ καν στον κόπο να μου πει πως θα διακόψω, σας γράφω απο την δουλειά μου με ιλίγγους από την διακοπή του effexor (μάλλον).

    Γενικά μιλώντας Γιάννη δεν υπήρχε κάτι συγκεκριμένο στις συνεδρίες μας, πέρα απο το οτι μονίμως ένιωθα ένα βήμα μπροστά, για να σου πω οτι παρατήρησα κάποια μεθοδολογία, ούτε συγκεκριμένες ερωτήσεις απο μεριάς της, ούτε κάτι που να πω πως με έβαλε ποτέ σε σκέψεις για το οτιδήποτε μέχρι πχ το επόμενο ραντεβού που απλά μου ζητούσε να της πω ότι ήθελα εγώ, χωρίς κάποια παρότρυνση, ερωτήσεις ή στόχο.
    bumping up

  3. #138
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    You need love
    2, τελικά πόσοι σε παρακολουθούν; 3,4,5,15,όλοι;
    3 καμμία σχεση με αυτά τα χαλιά,
    4 ψυχολόγος να γράφει φάρμακα; δεν ξέρω, το βλέπω αντιφατικό

    5 ηρέμησε φίλος σου είμαι.
    Όλα τα συζητάμε απο την αρχή, μονο μην με παςσε παλιές ιστορίες σου (σας
    Οτι έχω να πο το λέω με 1 νικ

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910

Similar Threads

  1. μουσική για χαλάρωση ΜΟΝΟ
    By Joann in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 830
    Last Post: 24-05-2013, 00:13
  2. Μου αρεσουν μονο οι αρρωστες
    By deleted-member30-03 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 15-07-2012, 17:02
  3. μονο για γυναικες
    By sousou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 10-05-2011, 23:51
  4. Νεο τσατ μονο για κοριτσια.........(:p)
    By Θεοφανία in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 312
    Last Post: 22-11-2010, 02:27
  5. ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΟΥ ΚΟΛΛΗΜΑ ..ΤΟ WC!
    By sunset in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 05-12-2009, 22:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •