εμμονη με ασθενειες...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159

    εμμονη με ασθενειες...

    καλησπερα παιδια!
    απο τα 12 μου εχω ιδεοψυχαναγκασμους και υπερτατο φοβο για ασθενειες. Μετα τα 20 μου, επιδεινωθηκε το προβλημα. Τωρα ειμαι 24 και "παλευω" με τα φαντασματα μου.. Τωρα εχω φοβο κυριως για το aids. Εχω κανει 3 εξετασεις. Τις 2 σε ενα μεγαλο διαγνωστικο κεντρο και την 1 σε επισης μεγαλο αλλα διαφορετικο διαγνωστικο κεντρο. Ωστε να ειχα και απο τα δυο κεντρα την επικυρωση του αποτελεσματος. Ε βεβαια, συμφωνα με την "λογικη" μου πρεπει να εχω πολλες αποδειξεις για αυτο που καθε φορα με ενοχλει ή μου κολλαει στο χαζοκεφαλο μου! Θελω να γινω καλα, να συμπεριφερομαι σαν κοπελα της ηλικιας μου και οχι σαν γρια 90 χρονων. Γιατι ετσι νιωθω. Ακολουθω αγωγη φαρμακευτικη, με παρακολουθει ψυχιατρος καλος αλλα οι εμμονες εκει. Μπορει να ναι σε μικροτερο βαθμο αλλα δεν παυουν να υπαρχουν και το τελευτιο διαστημα πολυ εντονες παλι!. Λαμβανω seroquel, sofelin, anafranil,tranxene! Ο ψυχιατρος μου, μου ειπε πως θα με παει σε πιο βαρια θεραπεια επειδη υποτροπιαζω παλι δυστυχως! Εχω νοσηλευτει ηδη δυο φορες σε μια κλινικη στα μελισσια και δεν σκπευω να ξαναβρεθω εκει διοτι το δικο μου προβλημα φανταζει πολυ ανουσιο μπροστα σε οτι διαδραματιζεται εκει μεσα.! Για καποιο διαστημα αισθανομουν καλα, τωρα παλι χαλια! Δεν ειναι ζωη αυτο το πραγμα.. Επειδη καποιος μου πε οτι αυτο το δαγνωστικο που πηγα, δεν ειναι καλο σε καποιους τομεις, φοβαμαι απιστευτα πολυ μην κανει λαθος και στις αιματολογικες. πφφφφ.... η λεξη "κουραστηκα" ειναι λιγη για να περιγραψει πως νοιωθω και τι περναω καθημερινα! Και περισσοτερο αντεχω για τους ανθρωπους που με αγαπανε. Οχι για μενα!. Για μενα περνανε τα χρονια και ολα κυλουν στο ιδιο μοτιβο.. Σαν να λεμε : "ξημερωνει και βραδιαζει με τον ιδιο τον σκοπο".
    ευχαριστω πολυ εκ των προτερων οσους ασχοληθουν, εστω να με διαβασουν. Βοηθαει στο να μην νοιωθω μονη σε αυτον τον κικεωνα βασανιστικων σκεψεων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    δεν ξέρω αν μπορουμε να σε βοηθήσουμε κ ο λογος ότι δε θα ακούσεις τίποτα απο αυτα που θα σου πούμε ,μία φωνη ακούς μόνο κ είναι αυτή που πρωτάκουσες στα 12 σου ,δηλαδη την ακους 12 χρονια αφού είσαι 24 ..τι κρίμα .Σε νιώθω μη νομίζεις, ήθελα να σου γράψω για να σου πω κάτι απλο αν θελεις βάλτο στο μυαλουδακι σου αν θελεις πέτα το ...μη παλεύεις με τα φαντασματα αλλο ..αδιαφόρησε θα φύγουν μόνα τους.
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    σε ευχαριστω παρα πολυ που μου απαντησες! ισως ειναι η καλυτερη συμβουλη που μου εχουν δωσει μεσα σε αυτην την δωδεκαετια που υποφερω!... να σαι καλα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Edim ειμαι και εγω ιδεοψυχαναγκαστικη. Εμμονες εχω διαφορες και με ασθενειες , αλλα κυριως εμμονες οτι θα χασω τον ελεγχο. Ειμαι 10 χρονια περιπου σε αυτη την κατασταση και φαρμακα δεν εχω παρει ακομα.
    Λοιπον πιστευω πως ηδη λαμβανεις βαρια αγωγη , και απο την στιγμη που δεν αποδιδει θα πρεπει ισως να στραφεις σε αλλη μορφη θεραπειας. (πχ γνωσιακη συμπεριφορικη).

    Να σε ρωτησω εχει προσπαθησει ποτε να ελεγξεις μονη σου τους ψυχαναγκασμους (πχ να κανεις εξετασεις) και τις ιδεοληψιες?
    Last edited by betelgeuse; 13-07-2012 at 02:27.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Quote Originally Posted by edim View Post
    σε ευχαριστω παρα πολυ που μου απαντησες! ισως ειναι η καλυτερη συμβουλη που μου εχουν δωσει μεσα σε αυτην την δωδεκαετια που υποφερω!... να σαι καλα!
    χαίρομαι πραγματικα σε νοιάζομαι γιατι το περναει κ δικο μου ατομο κ ευτυχώς το εχω απο κοντα κ ολα οκ ,οποτε θέλεις κ πμ ειμαι ανοιχτή edim..ζωη κ παλι ζωη
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Edim ειμαι και εγω ιδεοψυχαναγκαστικη. Εμμονες εχω διαφορες και με ασθενειες , αλλα κυριως εμμονες οτι θα χασω τον ελεγχο. Ειμαι 10 χρονια περιπου σε αυτη την κατασταση και φαρμακα δεν εχω παρει ακομα.
    Λοιπον πιστευω πως ηδη λαμβανεις βαρια αγωγη , και απο την στιγμη που δεν αποδιδει θα πρεπει ισως να στραφεις σε αλλη μορφη θεραπειας. (πχ γνωσιακη συμπεριφορικη).

    Να σε ρωτησω εχει προσπαθησει ποτε να ελεγξεις μονη σου τους ψυχαναγκασμους (πχ να κανεις εξετασεις) και τις ιδεοληψιες?

    γεια σου! σε ευχαριστω που μου απαντησες.:) ...ακου, αν μεινω χωρις φαρμακα την δεδομενη στιγμη δεν νομιζω πως θα ανηκω για πολυ καιρο ακομα στον κοσμο των ζωντανων. Ηδη την εκοψα μια φορα για να ξεκινησω ομοιοπαθητικη και εγινα 1.000.000 φορες χειροτερα , ακομα παλευω να συνελθω. Γνωσιακη συμπεριφορικη ειναι ενας τροπος περιορισμου των ιδεοψυχαναγκασμων αλλα για να σου μαι ειλικικρινης δεν εχω κανει ή εχω ξεκινησει και τα χω παρατησει στην πορεια. Νοιωθω πως οσο πιο πολυ μιλαω για αυτο το προβλημα, τοσο πιο πολυ το θυμαμαι και τοσο πιο πολυ με βασανιζει! ας πουμε και ενα βιβλιο που ειχα αγορασει για εμμονες, δεν το διαβασα καν, μονο λιγο στην αρχη διοτι θεωρουσα πως θα με εκανε χειροτερα! Η πλακα ειναι οτι οντως με εκανε χειροτερα! Και κατι ακομα. Δεν εχω βρει κανεναν νορμαλ ψυχολογο για να του εμπιστευτω την ψυχικη μου υγεια ωστε να μου εξασφαλισω ενα ομορφο -χωρις τοσα προβληματα- μελλον! Εχω κανει οοοοοτι εξεταση υπαρχει σχεδον για να βεβαιωθω οτι ειμαι καλα! Αλλα εκει ειναι που την παταμε. Οταν ερχονται οι εμμονες πρεπει να τις αγνοουμε. Αν δεν το κανουμε, γινονται πραξεις καταναγκαστικες κατ'επαναληψην και ο φαυλος αυτος κυκλος δεν σταματαει ποτε. Υπηρξε διαστημα που μου ειχαν φυγει εντελως οταν ερχοντουσαν και απλα τις αγνοουσα. (με ειχε βοηθησει και πολυ εκεινη η φαρμακευτικη αγωγη)....
    Ειναι πολυ ασχημο αυτο που εχω. Αμφισβητω τον εαυτο μου για το οτιδηποτε! Μην εχω πει ή μην εχω κανει κατι και δεν το θυμαμαι! Και με βασανιζει αυτο ολη μερα. Δεν ξερω τι να κανω. Και η πλακα ειναι πως η μνημη μου ειναι απο τα δυνατα μου χαρτια! πφφφ κουραστηκα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Eχω κανει μονο ομαδικη θεραπεια και με εχει βοηθησει μεχρι στιγμης. Ειμαι σε αυτη την φαση που λες εσυ , οτι απλα ερχονται οι σκεψεις ή η επιθυμια για καποιον καταναγκασμο και εγω απλα τα αγνοω και δεν δινω σημασια, αλλα στο παρελθον περασα φασης που δεν ηρεμουσα με τιποτα . Γενικα απο τα 20 μεχρι τα 24 ημουν σε πολυ ασχημη κατασταση αλλα τωρα εχω ηρεμησει.
    Δεν ξερω τι μπορεις να κανεις. Ισως αν εκανες και καποιες συνεδριες με ψυχολογο παραλληλα με τα φαρμακα , να σε βοηθουσε να ηρεμησεις.
    Εμενα αυτο που με βοηθησε αρκετα ειναι το οτι αποδεχτηκα οτι πασχω απο ΙΨΔ και αρχισα να διαβαζω αρθρα σχετικα με την ασθενεια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Eχω κανει μονο ομαδικη θεραπεια και με εχει βοηθησει μεχρι στιγμης. Ειμαι σε αυτη την φαση που λες εσυ , οτι απλα ερχονται οι σκεψεις ή η επιθυμια για καποιον καταναγκασμο και εγω απλα τα αγνοω και δεν δινω σημασια, αλλα στο παρελθον περασα φασης που δεν ηρεμουσα με τιποτα . Γενικα απο τα 20 μεχρι τα 24 ημουν σε πολυ ασχημη κατασταση αλλα τωρα εχω ηρεμησει.
    Δεν ξερω τι μπορεις να κανεις. Ισως αν εκανες και καποιες συνεδριες με ψυχολογο παραλληλα με τα φαρμακα , να σε βοηθουσε να ηρεμησεις.
    Εμενα αυτο που με βοηθησε αρκετα ειναι το οτι αποδεχτηκα οτι πασχω απο ΙΨΔ και αρχισα να διαβαζω αρθρα σχετικα με την ασθενεια.
    εγω το εχω αποδεχτει απο την πρωτη στιγμη. πριν καν μου βγαλουν διαγνωση οι "καλοι" γιατροι! εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ολα θυσιαζονται στον βωμο του κερδους! Δεν εχω την οικονομικη ανεση στην δεδομενη περιοδο της ζωης μου να δινω 60 ευρω (το λιγοτερο) την εβδομαδα και αλλα 80 ευρω μια φορα τον μηνα σε ψυχιατρο για φαρμακευτικη αγωγη!
    Την αγαπαω, την λατρευω την χωρα μου, δεν θα την αλλαζα για καμια αλλη αλλα σε αυτα τα θεματα ειμαστε πολυ πισω! πρωτα θα πεθανει καποιος και μετα θα τον κοιταξουν!. Δυστυχως τα ατομα που εμφανιζουν καταθλιψη ή γενικα ψυχικες νοσους, πληθαινουν. Που θα παει αυτο? Οταν μεχρι και η ιδιωτικη ασφαλιση ζωης που χρυσοπληρωνεις, δεν δικαιολογει καν εξετασεις που εχουν να κανουν με ψυχολογικα?

  9. #9
    Καλησπέρα σε όλους , καλησπέρα edim.Καλή μου κοπέλα ,να ξερες πόσο σε καταλαβαίνω....Υποφέρω κι εγώ οι γιατροί μου λένε πάσχω από υποχονδρίαση.Μεγάλο βάσανο.Εδώ και 5 χρόνια αλλά ευτυχώς το έπαθα αφού έκανα 3 παιδιά και είχα περάσει τα 39μιση .Κι εγώ πάιρνω φάρμακα αντικαταθλιπτικα.Εχω περάσει αρκετές ώρες μιλώντας με ψυχιάτρους και ψυχολόγους .Με περνάει και με ξαναπιανει κάποια στιγμή...νίωθω οτι δεν θα γίνω ποτέ καλά...το forum εδώ και ειδικά η Μαρκέλα με έχει βοηθήσει πολύ.Διαβάζω και βιβλία που αφορούν την ασθένεια και θρησκευτικού περιεχομένου. Χωρις να είμαι ιδιαίτερα θρησκόληπτη με έχει βοηθήσει αρκετά.Αυτό που έκανα εγώ ήταν ότι εψαχνα πολύ για αρρώστιες ειδικά για καρκίνο και πίστευα βαθιά ότι έχω νοσήσει. Ενας χειρούργος μαστολόγος μου είπε ότι χρειάζομαι ψυχίατρο! Ετσι ωμά.Ακόμη και τώρα που δεν μπαίνω πια σε ιατρικές διαγνώσεις μέσω ίντερνετ δεν έχω απαλαγεί τελείως από τον φόβο ...αυτόν το τέρας ..το θηρίο που μου έχει φάει 5 χρόνια από την ζωή μου.Αυτό που θέλω να σου πω κορίτσι μου να προσέξεις πολύ. Η ψυχική σου υγεία πάνω από όλα...μίλησε σε ειδικούς προσπάθησε να μη σε πάρει από κάτω ..η ζωή είναι όλη μπροστά σου...ΖΗΣΕ ΤΗΝ!!!!!

Similar Threads

  1. ασθενειες και διατροφη!!
    By Adzik in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 86
    Last Post: 26-12-2016, 22:33
  2. ΜΠΑΦΟΣ Κ ΨΥΧΙΚΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ....
    By Lacrymosa in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 124
    Last Post: 19-10-2012, 02:58
  3. Κληρονομικές ασθένειες και DNA
    By geo1986 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 24-06-2012, 16:51
  4. Διασημοι με ψυχικες ασθενειες
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 10-06-2012, 00:41
  5. Ψυχεδελικά και Ψυχικές ασθένειες
    By aliento in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 16
    Last Post: 30-03-2012, 01:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •