Ζεστη και πανικος!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281

    Ζεστη και πανικος!

    Ρε παιδιά,σας επηρεάζει η ζέστη στους πανικούς,στα συμπτώματα κλπ?Εγώ τώρα μ'αυτόν τον καύσωνα έχω χειροτερέψει.Αν μείνω λιγη ώρα χωρίς κλιματιστικό με πιάνει πανικός.Νομίζω ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω και αμεσως ερχεται και η κριση πανικου.Αντε να περασουν αυτες οι μερες..δεν αντεχω αλλο!Το μισώ το καλοκαίρι!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Βασικα αυτο που χειροτερευει με την ζεστη δεν ειναι ακριβως ο πανικος. Ειναι απλα τα συμπτωματα που εχεις συνδυασει με τον πανικο που χειροτερευουν.
    Για παραδειγμα εγω ειχα συνδυασει την ταχυκαρδια και την ζαλαδα με τους πανικους , και πολλες φορες που με επιανε φυσιολογικη ζαλαδα πχ λογω περιοδου , ελεγα ωχ παθαινω παλι πανικο..
    Πχ εσυ μπορει κλεινοντας το κλιματιστικο να ιδρωνεις και να εχεις συνδυασει την εφιδρωση με τον πανικο.Ή μπορει να εχεις μια ψιλοζαλαδα λογω ζεστης και επειδη ταυτιζεις την ζαλαδα με τον πανικο να αρχισεις να αγχωνεσαι και να φοβασαι......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Ναι εχεις απολυτο δικιο.Ετσι ακριβως ειναι.Η εφιδρωση και αυτο το αισθημα της δυσφοριας με τρομαζουν και νομιζω οτι κατι θα παθω.Και κατι αλλο που με αγχωνει ειναι αν "κινδυνευουμε" απο τη ζεστη περισσοτερο οσοι παιρνουμε φαρμακα,αντικαταθληπτικα.Δ ηλαδη αν ειμαι εξω στη ζεστη με αλλα ατομα εγω εχω συνεχεια στο μυαλο μου οτι αυτοι οκ ειναι φυσιολογικοι οργανισμοι που αντεχουν τη ζεστη αλλα εγω επειδη παιρνω τα φαρμακα μπορει κατι να παθω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Δεν ξερω αν η ζεστη σε συνδυασμο με φαρμακα κανει χειροτερα τα πραγματα.
    Και δεν επειδη δεν αναφερεις ακριβως τι εχεις απαντηση σιγουρη δεν μπορω να δωσω.
    Αυτο που ξερω σιγουρα οτι η καταθλιψη , τουλαχιστον εμενα μου γ@@@@ε το οργανισμο και την υγεια μου. Αλλα επισης ξερω οτι οι πανικοι και οι ιδεοληψιες μου παντα με κανουν να πιστευω οτι θα παθω κατι (εγκεφαλικο , εμφραγμα, αμνησια , ψυχωση κ.α) τα οποια ποτε δεν παθαινω , αλλα εξ' αιτιας τους χανω ενα μερος απο αυτα που θα ηθελα να ζησω.
    Μπορει λοιπον και σε εσενα ο φοβος του να παθεις κατι να μην εχει καμμια βαση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    192
    κλασικα συμπτωματα αρρωστοφοβιας..κανονισε το χειμωνα να λες "απο το πολυ κρυο νομιζω οτι θα παθω κατι".για τις κρισεις πανικου παιρνεις αντικαταθληπτικα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    χαχαχα οχι το χειμωνα αποκλειεται να πω κατι τετοιο!Μ'αρεσει το κρυο.Με κανει να αισθανομαι καλυτερα.Και παγωνια να κανει δεν με χαλαει καθολου.
    Περασα καταθλιψη,εντονες κρισεις πανικου και φυσικα αρρωστοφοβια στο φουλ.Με τα φαρμακα και την ψυχοθεραπεια τωρα ειμαι αρκετα καλυτερα.Αλλα αυτο το διαστημα τωρα με τη ζεστη μου ηρθαν παλι καποιες ανασφαλειες-φοβιες.
    Betelgeuse εσυ τωρα πως εισαι?Εχεις ακομη καταθλιψη η το ξεπερασες?Εχεις παρει φαρμακευτικη αγωγη?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    παιδια ολοι ετσι ημαστε,η ζεστη επηρεαζει ολο τον κοσμο απλα εμεις που εχουμε ψυχοσωματικα και φοβιες μας καταβαλει χειροτερα,μας πιανουν διαφορα αμεσως τ συνδιαζουμε λαθος στο μυαλο μας μ αποτελεσμα ν ειμαστε χαλια!!!!εγω εχω κουραση ατονια και ενα συναισθημα σαν ζαλαδοατονιαζαβλακωμα!!!!!χ� �αχχαχαχαχ μας εχει χτυπησει η ζεστη!!!!!!!!!!!!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Aggelikoula κι εγω το εχω αυτο το ζαλαδοτετοιο που ειπες..:P Αφου και τωρα που ειμαι στο pc νομιζω θα με παρει ο υπνος καθιστη.Ασε που ολο ακυρωνω πραγματα αυτες τις μερες.Και τωρα με πηρε ενας φιλος να παμε για καφε αργοτερα,του λεω δεν μπορω εχει ζεστη.Και με κοροιδευε..:P

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Προσπαθησε να μην ακυρωνεις συναντησεις με φιλους. Το πιο πιθανο ειναι να εχεις αγχος τα πρωτα 15 λεπτα και μετα να χαλαρωσεις και να περασεις καλα.

    Εγω εχω σχεδον 2 χρονια χωρις καταθλιψη , και αρκετο καιρο χωρις πανικους ,αλλα εχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη η οποια με ταλαιπωρει που και που αλλα σε γενικες γραμμες παω καλα.
    Φαρμακα δεν εχω παρει μεχρι στιγμης, αλλα κανω ομαδικη θεραπεια και ειμαι ευχαριστημενη.Και μαλλον απο Οκτωμβρη θα αρχισω ατομικες συνεδριες...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Ωραία,μπράβο που τα κατάφερες να τα ξεπεράσεις χωρίς φάρμακα.Την ομαδική θεραπεία τη σκέφτηκα κι εγώ.Προς το παρον μόνο ατομικές συνεδρίες κάνω.Θα το ψάξω από Σεπτέμβριο κι αυτό,ισως το δοκιμασω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    163
    καλησπερα κορινα.... εχω κι εγω κρισεις πανικου και περισυ ειχα κι εγω το ιδιο θεμα με τη ζεστη. Νομιζα οτι αν βγω εξω σε τοση ζεστη δεν θα μπορω ν αναπνευσω θα λιποθυμησω κλπ και μαλιστα μ ειχε πιασει και μια βαρβατη κριση πανικου λογω αυτου του θεματος... Πολλες φορες κανω κι εγω την ιδια σκεψη που εκανες κι εσυ ο,τι οι αλλοι ειναι φυσιολογικοι και αντεχουν ενω εγω δεν ειμαι και δεν μπορω αλλα στην πραγματικοτητα πρεπει να συνειδητοποιησουμε οτι ολοι φυσιολογικοι ειμαστε ρε παιδια!! Εγω φετος αντεξα 40αρια στην πολη που σπουδαζω χωρις aircondition. Αναγκαστικα,θελοντας και μη θα το αντεξεις... Δεν θα παθεις τιποτα.... Να σου φερω ενα παραδειγμα, πριν λιγες μερες την κυριακη συγκεκριμενα που ειχε τον καυσωνα αποφασισαμε με το αγορι μου να παμε για μπανιο στη βαρκιζα με τη μηχανη..Ελα που ομως εκανε απιστευτη ζεστη...Οσο ημουν στην αττικη οδο μ ειχαν πιασει φοβοι οτι θα λιποθυμησω κατι θα παθω γτ με ειχε βαρεσει νταλα ο ηλιας στο κεφαλι... :P Μολις φτασαμε βαρκιζα του ζητησα να παμε εκει σ ενα φουρνο που θα εχει λιγη δροσια να ηρεμισω λιγο..ειχα αγχωθει . εριξα αφθονο νερο πανω μου καθησα λιγο στον ισκιο και ηρεμισα.. οταν ξεκινησαμε για να παμε να βρουμε μια παραλια εκει κοντα που να μην εχει κοσμο αμφιταλαντευομουν να παω παραλια? η να γυρισω στη σιγουρια του aircondition? και εκει τα εβαλα με τον εαυτο μου και ειπα οχι. για παραλια ξεκινησες στη παραλια θα πας.. πηγαμε λοιπον στην παραλια εγω γδυθηκα αμεσως και μπλουμ στη θαλασσα και το καταευχαριστηθηκα κιολας..το αγορι μου το οποιο δεν πασχει απο κρισεις πανικου και ειναι φυσιολογικος οπως το θετεις εκανε 10 λεπτα να κουνηθει απ τη θεση του για να βουτηξει..τον ειχε χτυπησει ο ηλιος και αυτον και δεν ενιωθε καλα.. Εκει που θελω να καταληξω ειναι ,οτι πολλες φορες κατι που νιωθουμε το κανουμε να φαινεται αφυσικο ενω οι αλλοι γυρω μας ειναι φυσιολογικοι.. Αυτα στα λεω για να τ ακουω και εγω... Μη μασας βγες στη ζεστη, παρε νερακι καπελακι και το χειροτερο που μπορεις να παθεις ειναι να ζαλιστεις λιγακι να σκασεις κλπ.Δεν παθαινεις τπτ αλλο και αυτα κιολας που θα παθεις ειναι φυσιολογικα συμπτωματα της ζεστης κι οχι του πανικου!! ο πανικος ερχεται γτ τα μεγαλοποιουμε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    nansyan89 ωραια τ λες μπραβοοοοοοοοοοοοοοο σου αληθεια εχεις απολυτο δικιο και το εθεσες πολυ σωστα!!!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    nansyan89 ετσι οπως τα λες ειναι.Κατα βαθος το ξερω οτι δεν κινδυνευω κ οτι τα μεγαλοποιω.Γιατι παρομοια περιστατικα μ'αυτο που περιεγραψες εχω περασει πολλες φορες κ ξερω οτι τελικα δεν συμβαινει κ τιποτα περα απο το να ζοριστω λιγο κ να φοβηθω.Αυτο το πεισμα μου λειπει μερικες φορες,το να πω "οχι ρε θα παω εκει που θελω,δεν θα γυρισω στην ασφαλεια του air condition".Tο παλεύουμε,τι να κανουμε..Νεράκι πάντα κουβαλάω μαζί μου.Χωρίς το μπουκαλάκι μου δεν πάω πουθενά.Και μάλιστα το βάζω και στην κατάψηξη πριν για να είναι παγωμένο και να κρατάει πιο πολύ.Περσυ ειχα παρει και evian και ψεκαζόμουν.Σαν τις γιαγιάδες. :P

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by aggelikoula89 View Post
    nansyan89 ωραια τ λες μπραβοοοοοοοοοοοοοοο σου αληθεια εχεις απολυτο δικιο και το εθεσες πολυ σωστα!!!!!!
    Αγγελικουλα τα πραγματα ειναι απλα!! εμεις στο μυαλο μας τα μεγαλοποιουμε. οταν λοιπον ειμαστε ηρεμοι πρεπει να καθομαστε και να σκεφτομαστε τι μας φοβιζει. οταν κανεις μια σωστη αναλυση τελικα βλεπεις οτι αυτο το τερας ο φοβοςςςς απο γιγαντας γινεται μυρμηγκακι!!

Similar Threads

  1. ζεστη.....
    By aggelikoula89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 13-07-2012, 00:00
  2. ΖΕΣΤΗ, ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΑΚΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 19-08-2010, 13:23
  3. ΖΕΣΤΗ
    By giota73 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 27-06-2007, 13:34
  4. ΖΕΣΤΗ=ΤΡΕΛΑ
    By gerginio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 12-10-2006, 22:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •