Αληθινα πρεπει να παρω θαρρος!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Αληθινα πρεπει να παρω θαρρος!!!!

    Παιδια.... ΒΟΗΘΕΙΑ!! μου εχει δωθει η ευκαιρια να παω για δουλεια στο dubai. Θα παει μαλλον και το αγορι μου. μαζι μας ειχε δωθει η ευκαιρια... Το θελω αρκετα αλλα ΦΟΒΑΜΑΙ!!!! περνω αγωγη και δεν ξερω ποσο ειμαι σε θεση να αντεξω εκει!!!! περα απο το πως θα προμιθευομαι τα φαρμακα, αυτο καπως θα βολευτει... και το πως θα αποφυγω να το μαθουν εκει οι συναδεφλοι και ταγορι μου, δν το ξερει , δεν τοχω πει ακομη.... Αυτο που με οδηγησε εδω πουειμαι ηταν στα φοιτιτικαμου χρονια... και φοβαμαι μηπως παω εκει και γινουν τα πραγματα ασχημα.. συν οτι η δουλεια αυτη ειναι πολυ δυσκολη! αρκετες ωρες δουλειας και χωρις συγκεκριμενω ωραριο.... βεβαια εχει πολλα λεφτα και πολλες μα πολλες ανεσεις... παιδια τι να κανω?? να παρω το ρισκο και να το προσπαθησω???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    απο οσο ξερω το Ντουμπαι ειναι πολυ ομορφο.....κι αφου θα εχεις και το αγορι σου....ειναι πολυ θετικο....
    δεν υπαρχει η δυνατοτητα να του μιλησεις για την αγωγη που περνεις....θα σε κανει και σενα αυτο να νιωσεις καλυτερα.....
    καντου μια κουβεντα...
    αν ξεπερασεις αυτο το εμποδιο κι αν νομιζεις οτι η δουλεια ειναι τετοια που δεν θα επιβαρυνει την υγεια σου....εγω λεω να πας....
    καινουργιο περιβαλλον,εμπειριες....στη τελικη δεν θα ειναι για παντα...και φυσικα αν θελησεις να φυγεις φευγεις....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  3. #3
    δε θελω να του το πω!!! ενταξει δεν ειναι χαζος καταλαβαινει πως κατι με ενοχλει και δεν ειμαι απολυτα ευτυχισμενη αλλα ακομη δε θελω να του το πω!!!! ειμαστε 8 μηνες μαζι αλλα με ψιλοδιακοπες λογω αποστασεων που προεκυψαν αλλα ακομη δε θελω να του το πω!!! επειδη τον ξερω θα αντιδρασει περιεργα!!! θα το συζητησω και με τον ψυχιατρο να μου πει την γνωμη του αλλα αληθεια φοβαμαι!!!! θελω να ειμαι απολυτα σιγουρη!!! συν οτι αυτο που ειπες, αμα θελω φευγω... φουουουουου!!!! γιατι να προεκυψε αυτο το πραγμα!!! το αγορι μου μουπε "ειμαστε μικροι ακομη.... αμα δε ρισκαρουμε τωρα ποτε θα ρισκαρουμε?? ποτε θα τα ζησουμε??? δεν ειναι και για μια ζωη!!!!".... αυτο το ρισκο που εκεινος θελει τοοοσο πολυ να παρει τον πηρα πριν 5 χρονια, πηγα εκει που πηγα καικατεληξα ασχημα... και περα απο το οτι φοβαμαι(πουναι λογικο), μολις το διαβασα λεω κοιτα ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ και εγω ειμαι 22 και φοβαμαι να παω μεχρι τη λιοσιων να ζητησω δουλεια... πως θα παω dubai??? θαθελα να ακουσω απο καποιον "ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!! δε θα εχεις προβληματα με τον υπνο σου, δε θα εχεις παραξενες σκεψεις, θα νιωθεις ικανη, θα νιωθεις χαρα, θα νιωθεις ξεγνοιαστη!!! ". ποιος θα μου το πει αυτο???

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    siaker,θα μπορουσα να σου πω...οτι αν δεν αντιμετωπισεις τους φοβους σου δεν θα τος ξεπερασεις ποτε...αλλα εσυ ξερεις για τι εισαι ικανη και τι οχι....θα πρεπει να ζυγισεις τα θετικα και τα αρνητικα...
    ομως δεν μπορεις να ξερεις αν δεν δοκιμασεις ,μπορει να πας και να ειναι τελεια...καθε εμπειρια ειναι διαφορετικη....
    ξερεις ομως τι πιστευω...και το λεω βεβαια με καθε επιφυλαξη... ετοιμαζεσε να φυγεις με εαν ανθρωπο..σε ενα μερος πυ θα δουλευεται και θα ζειτε μαζι..και για αρκετο καιρο τουλαχιστον σαν παρεα θα εχετε ο ενας τον αλλον....και συ ακομα δεν νιωθεις ετοιμη και ασφαλης να του εμπιστευτεις ενα πολυ σημαντικο κομματι του εαυτου σου και της ζωης σου.....μηπως πρεπει να σκεφτεις σοβαρα...τι ειναι αυτο σε αυτον, που σε εμποδιζει να του ανοιχτεις....γιατι η συμβιωση με εναν ανθρωπο ειναι κατι που απαιτει απο την αρχη ανοιχτα χαρτια και εμπιστοσυνη...
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

  5. #5
    δε θελω να του το πω επειδη ισως ακομη και εγω δεν εχω πιστεψει οτι εχω καποιο θεμα...!!!!!! ημουν με εναν ανθρωπο 1 χρονο και ηξερε τι μου συμβαινει αλλα δεν ενιωθα καλα εγω.. προτιμω ακομη να μη του το πω γιαυτο το λογο... !!!!!! φοβαμαι γιατι δε ξερω πως θα το παρει...!!!! για παραδειγμα τις προαλλες ετυχε να βρεθει σε ενα ψυχιατριο λογο δουλειας...!!!! και τον ρωτουσα που ειναι και τι γινεται εκει και μουπε πως "οσο περισσοτερη παρεα κανεις με τετοια ατομα τοσο τρελαινεσαι κι εσυ....".... φανταζεσαι να του πω "μωρο μου ξερεις εχω νοσηλευτει σε ψυχιατριο, με παρακολουθει γιατρος και περνω εδω και 3 σχεδον χρονια αγωγη...".... φανταζεσαι τι θα σκεφτει???!! θα μου ζητησει εξηγησεις και δε θα ξερω τι να του πω... ΑΝ ζητησει και δεν εξαφανιστει...!! ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ!!!!!!!!! δε θα πει τιποτα για να με προσβαλλει, με αγαπαει και το προσπαθει αλλα εχει γεννηθει σε μια πολυ καλη οικογενεια, σε ενα ιδανικο περιβαλλον9ενταξει θαχει και αυτος περασει δυσκολα), αλλα ειχε και εχει μια ανετη ζωη, τοσο προσωπικη, τοσο οικογενειακη, οσο και οικονομικη... γιαυτο δεν το λεω πραγματα ακομη..!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    163
    Οπως σου ειπαν και παραπανω που πας να κανεις ενα τετοιο ανοιγμα με καποιον ο οποιος δεν ξερει τι αντιμετωπιζεις??? Πρωτα απ ολα δε μας λες ποιο ειναι το προβλημα που αντιμετωπιζεις... Κι εγω στην αρχη ημουν διστακτικη να πω στους γυρω μου τι εχω (κρισεις πανικου) αλλα μετα απο καποιες καταστασεις ειδα οτι αυτοι που ειναι γυρω μου πρεπει να ξερουν τι εχω ωστε να καταννοουν τους φοβους μου. Αν ειναι σωστοι θα ειναι διπλα μου παρολο που εχω αυτο το θεμα.. Τωρα αν καποιος επειδη εχω ενα ψυχολογικο προβλημα θελει να την κανει ειναι δικο του θεμα!! στο καλο και να μας γραφει...απ αυτο που ειπε ο δικος '' το οτι οσο κανεις παρεα με αυτους τρελαινεσαι'' σημαινει οτι ειναι λιγο στην κοσμαρα του.. Το ειναι καλο παιδι δε μου λεει κατι γενικα.κι εγω ειχα γνωρισει ενα καλο παιδι πολυ καλο παιδι αλλα οταν τον εμπιστευτηκα και του ειπα οτι ειχα κρισεις πανικου την εκανε..να τη βρασω την καλοσυνη του!! ενω υπαρχουν αλλοι ανθρωποι που σταθηκαν διπλα μου και καταννοησαν το προβλημα μου και μ εκαναν να νιωσω καλυτερα! Η γνωμη μου ειναι να του πεις την αληθεια. καποια στιγμη με τον εναν τροπο η τον αλλο θα τη μαθει.εδω θα δειξει αν αξιζει να ναι διπλα σου η οχι.κι αυτη την κουβεντα πρεπει να την κανεις πριν παρεις την οποιαδηποτε πρωτοβουλια για τη δουλεια!!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    114
    siaker θα σου μια ιστορια δικια μου.Εβγενα Με μια κοπελα που ιπιαμε 10 μπυρες μαζι.Τοτε παιρνουσε απο την καφετερια ενας ψυχωτικος.Του λεω αυτος παιρνει ψυχοφαρμακα.Μου λεει μαλακααας.Μετα απο 1 χρονο αφου εφυγε και ξαναγυρισε,ειχε μαθει απο αλλου το προβλημα μου.Την 1 φορα που βγηκαμε ερχετε ατιμελιτη και αργει κανα 45λεπτο.Μου λεει τα μαθα ολα για σενα και με κοιτουσε αρνητικα.Αλλα μολις ειδε οτι ειμε σε καλη κατασταση,αφου βγηκαμε 3-4 ραντεβου ζευγαρωσαμε

  8. #8
    Nansy καποια πραγματα οταν και εμεις οι ιδιοι δεν τα εχουμε ξεκαθαρισει δεν ειναι σωστο να τα θιγουμε....!!!! Να του πω κατι ΓΕΝΙΚΟ? κατιπου καιεγω η ιδια δεν εχω ξεκαθαρισει??? -ΤΟ οτι δεν τα ξεκαθαρισα ειναι λογω δικης μουανευθυνιτητας και συγκιριων-. Εγω δεν εχω κρισεις πανικου... Ειχα και απο αυτες αλλα εχω κατι αναμεσα σε διπολικη διαταραση, ψυχωση και παραληριτικες ιδεες... χαχαχαχα ουτε εγω δεν ξερω!!!! αρνουμε να παραδεχτω μαλλον!!!!! αν και θελω πολυ να βοηθηθω και ο ψυχιατρος δεν μεβοηθησε... ισως δεν τον αφησα.. ΤΕΣΠΑ, αυτο ειναιαλλο θεμα!! Το θεμα μου ειναι το ΡΙΣΚΟ!!!!να το παρω???!!!!???? Να το προσπαθησω??? Ο φοβος αυτος.. να τον αφησω πισω, να παω και οπως ερθουν???!!! Αυτο!!! και ο χρονος θα φερει τις αποκαλυψεις που χρειαζονται!!! labwmenos ηιστορια σου ειναι παραμυθενια!!!!! αρχησε ασχημα καικατεληξα πανεμορφα!!!!

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    114
    Αμα ειναι πας και δοκιμαζεις μορεεε και δεν σου βγει γυρνας δεν εχεις να χασσεις τιποτα !!!!!!!!!!

  10. #10
    φουουουουου!!! σας ευχαριστω παιδες~~~~~!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,742
    ναι βρε παιδι....πηγαινε...και εχε ετοιμο το εισιτηριο της επιστροφης στην τσεπη...για να νιωθεις καθησυχασμενη...οτι η εξοδος ειναι παντα ετοιμη.....πιστευω πως ολα καλα θα πανε....
    ο καθενας για τον εαυτο του..κι ο θεος εναντιον ολων

Similar Threads

  1. πως να παρω μια αποφαση
    By αγγελακι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 05-06-2012, 12:21
  2. Αργησα να παρω τα φαρμακα...
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 12-12-2011, 00:10
  3. Θα παρω τα βουνα!
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 04-05-2011, 23:13
  4. Τι αγχολυτικό να πάρω??
    By echo2010 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 05-09-2010, 23:32
  5. τι κινητο να παρω?
    By sunset in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 2
    Last Post: 21-09-2009, 20:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •