διπολική διαταραχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1

    διπολική διαταραχή

    Καλησπέρα σε όλους..
    Είμαι καινούρια στο forum, αν και σας διαβάζω ανελιπώς από τις αρχές του περασμένου Δεκέμβρη στην προσπάθειά μου να μάθω όσα περισσότερα γίνεται για τη διπολική νόσο.
    Η ιστορία μου έχει ως εξής: τρεις εβδομάδες πριν αρραβωνιαστώ και επίσημα με τον επί τέσσερα χρόνια σύντροφό μου έμαθα, με τον πιο επώδυνο τρόπο, ότι πάσχει από διπολική διαταραχή τύπου Ι, καθώς χρειάστηκε να νοσηλευτεί σε ψυχιατρική κλινική κατά τη διάρκεια μανιακού επεισοδίου με ψυχωσικά συμπτώματα. Έχασα όλον τον κόσμο... Όταν τελικά βγήκε μου αποκάλυψε ότι πάσχει από τη διαταραχή αυτή τα τελευταία 12 χρόνια (είναι 38), ότι έχει νοσηλευτεί με την τελευταία φορά 3 φορές, όλες υπό την πίεση στρεσσογόνων παραγόντων, ότι δεν είχε καταλάβει τη σημασία συμμόρφωσης στην αγωγή (μπορούσε να το ελέγχει) και οτι δεν μου το είπε γιατί φοβόταν μήπως τον απορρίψω. Τρεις μήνες μετά το επεισόδιο, εγώ δεν μπορώ ακόμη να το πιστέψω, ενώ οι σχέσεις μου με την οικογένειά μου είναι σε πολύ κακό σημείο. Εκείνοι θεωρούν ότι με παγίδεψε και φοβούνται ότι θα πέσω μεγάλο θύμα αν υποκύψω στις εκκλήσεις του για επανασύνδεση. Θεωρούν ότι κινδυνεύω, ενώ και τα παιδιά που τυχόν θα κάνουμε είναι καταδικασμένα. Και εγώ φοβάμαι πολύ. Και εκείνον, καθώς για μένα είναι πλέον ένας άγνωστος, που δεν ξέρω τί μπορεί να πυροδοτήσει μια τυχόν απορρύθμισή του, αλλά και τον εαυτό μου, αν είμαι έτοιμη να κάνω θυσίες, υποχωρήσεις και συμβιβασμούς για να είμαστε μαζί. Φοβάμαι ότι στη σχέση θα είμαι εγώ και ο άντρας και η γυναίκα και δε θα νιώσω ποτέ ασφάλεια και σιγουριά μαζί του. Εκείνος δείχνει φοβερά μετανιωμένος, αναγνωρίζει τα λάθη του και πιστεύει ότι ακολουθώντας κατά γράμμα την αγωγή του θα μπορέσουμε να έχουμε μια φυσιολογική και ευτυχισμένη ζωή. Διάβασα όμως ότι παρά την πιστή εφαρμογή της αγωγής, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος υποτροπιασμού. Δε θα ήθελα να το ξαναζήσω με τίποτα... Άλλα ούτε και να τον χάσω γιατί είναι πραγματικά αξιόλογος άνθρωπος. Έχω πλέον απελπιστεί... Νομίζω ότι ό,τι κι αν διαλέξω θα αποδειχτεί καταστροφή: είτε μαζί με το φόβο της αρρώστιας και την πλήρη ρήξη με την οικογένειά μου είτε χωριστά. Προς το παρόν έχω μεταθέσει την αποφάσή μου, προσπαθώντας να κερδίσω χρόνο, αλλά δεν ξέρω αν αυτό θα βοηθήσει.. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε θα το εκτιμούσα αφάνταστα..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    16
    4 χρονια σχεση βαλτα κατω θυμισου τον ευατο σου με αυτον τον ανθρωπο.Εισουν ευτυχισμενη?Αν ναι στηριξε τον τωρα που σε εχει περισσοτερη αναγκη το πως θα το βρεις εσυ...
    Μην αφηνεις μονο του.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    κατεμε, το σιμαντικοτερο προβλιμα ΔΕΝ ινε οτι ο ανθροπος (σου) πασχι απο διπολικι διαταραχι. το βασικο προβλημα ινε οτι σε ενα τοσο κρισιμο ζητημα, επελεξε να κρυφτει απο εσενα (που θα γινοσουν το ταιρι του) οστε να μι διακινδινεψι να σε χασει. τουτο διχνι ελιψι εμπιστοσυνης κι εγοηζμο.

    ΥΓ εαν ι διαταραχι ινε κλιρονομικι, για να βγουν τα παιδια σας \"προβληματικα\", θα πρεπι και η δικι σου ικογενια να κουβαλα το ελατοματικο γονιδιο.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    80
    αγαπητή fraoulopoulo, ολοι εχουμε το φοβο της απορριψης, κανενας μας δεν ειναι απολυτα ειλικρινης με τους αλλους και κανενος τα γονιδια δεν ειναι τελεια!
    καταλαβαινω απολυτα πως μετα απο μια τετοια κριση σου φανηκε \'αγνωστος\', αλλα τωρα σου δοθηκε (εστω και με επωδυνο τροπο) η ευκαιρια να δεις ενα ακομα κομματι του συνολου. και σε ενα συνολο, σε εναν ανθρωπο, ποτε δεν υπαρχουν μονο θετικα στοιχεια.

    η σχεση σας αυτα τα 4 χρονια ηταν πολυ καλη, σε καλυπτε σαν ανθρωπος? αν ναι, τα καλα που ειχες ζησει και δει μεσα σε αυτον τον ανθρωπο, δεν εχουν παψει να υπαρχουν και (εφοσον και ο ιδιος το θελει και στο δειξει στην πραξη - π.χ. τηρωντας τη φαρμακευτικη αγωγη) με μια θετικη και υποστηρικτικη σταση μπορειτε να συνεχισετε να εχετε μια πολυ καλη σχεση.

    αυτο δεν ειναι και το ζητουμενο εξαλλου?: η καλη σχεση με εναν ανθρωπο που μας ταιριαζει. για τα υπολοιπα, ετσι κι αλλιως δεν υπαρχουν εγγυησεις. αρρωστιες μπορει να προκυψουν ανα πασα στιγμη, η δε \'ασφαλεια και σιγουρια\' που περιγραφεις ειναι πολυ ευθραυστη.

    αν αποφασισεις να εισαι μαζι του, δειξε του εμπιστοσυνη και κρινε το αποτελεσμα. με την οικογενεια σου δεν ειναι αναγκαια η πληρης ρηξη, αν με τον καιρο δουν οτι εισαι σταθερη στις αποψεις σου και περνας καλα με τον ανθρωπο που επελεξες να εισαι, ειναι πολυ πιθανο να ηρεμησουν και εκεινοι, που οπως εσυ, αυτη τη στιγμη ειναι σοκαρισμενοι και ανησυχοι.

    προσπαθησε να απομακρυνεις τις εξωτερικες πιεσεις αλλα και το φοβο σου, παρε το χρονο που χρειαζεσαι και κρινε ρεαλιστικα την κατασταση. ναι, ο κινδυνος της υποτροπης υπαρχει, ναι πιθανως να υπαρχει κληρονομικη επιβαρυνση στα παιδια, αλλα κανεις δεν ειναι τελειος, ολοι εχουν διαφορων τυπων προβληματα (σωματικα και ψυχολογικα-και οσο ασημαντα κι αν φαινονται, παντα ειναι σημαντικα για αυτον που τα βιωνει), ειτε τα ξερουν ηδη, ειτε προκυψουν στην πορεια της ζωης τους.

    συζητησε με τον εαυτο σου, με εκεινον ή ακομα και με καποιον ειδικο, τι ζητας, τι δινεις και ποια ειναι τα ορια σου, ποια ειναι τα στοιχεια που σας ενωνουν, τι θεωρειτε σημαντικο, σε τι ακριβως ταιριαζετε, κλπ. και ναι, αν και οι δυο το θελετε, μπορειτε να εχετε μια \'φυσιολογικη\' και ευτυχισμενη ζωη.

    για την ιστορια και για να μη μιλαμε μονο με θεωριες, εχω στο φιλικο μου περιβαλλον ζευγαρι που ο ενας εκ των δυο εχει διπολικη διαταραχη και ειναι πολυ καλα μαζι. απο την αλλη, εχω πελατες χωρις διπολικη διαταραχη αλλα με πολλα προβληματα στη σχεση τους, οπως βεβαια και πελατες διπολικους με προβληματικες σχεσεις. καθε περιπτωση λοιπον ειναι ξεχωριστη και τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο θα θελαμε, αλλα ουτε και τοσο τραγικα οσο νομιζουμε

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •