ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    12

    ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ

    Καλησπερα-ειμαι 27 ετων και πριν 2 χρονια περασα καποιους εφιαλτικους μηνες-τουλαχιστον ετσι τους ενιωθα τοτε.Ολα ξεκινησαν με καποιες ξαφνικες κρισεις πανικου,οι οποιες μετα ''εφυγαν'΄και μου εμεινε απιστευτη αρρωστοφοβια,απανωτες εξετασεις,κλαματα και συνεχεις ανησυχιες για την υγεια μου.Νομιζα συνεχεια οτι κατι εχω,απιστευτα ψυχοσωματικα και γενικοτερα μια μαυρη ψυχολογια.Δεν σκεφτηκα ποτε να κανω κακο στον εαυτο μου,ομως ηρθα πολυ κοντα στην ψυχολογια αυτων που εχουν αρχισει και το σκεφτονται.Ενιωθα ενα χαος στο μυαλο μου και εβλεπα το ''αυριο'' μαυρο και αβεβαιο κυριολεκτικα.Πιστευτα οτι ειμαι αρρωστη,οτι αποκλειεται να ζησω για πολυ ακομα..Ο λογος?Καθε φορα αλλος.Καρδια,κεφαλι κλπ,οτι μπορεις να φανταστεις!Σιγουρα οσοι το εχετε περασει καταλαβαινετε ακριβως τι εννοω..

    Την 1η φορα που ενιωσα λιγο καλυτερα θα εβγαινα με που με ζαλιζε να βγουμε ''ραντεβου''αλλα εγω λογω του φοβου μου μην παθω κατι εξω και σωριαστω το απεφευγα επι μερες.Μια μερα ειπα θα παω,φυσικα ειχα δωσει στην φιλη μου διευθυνση που ειμαι-τα παντα..Καπως για 1 μερα ξεχαστηκα.Αρχισα να καταλαβαινω,οτι ζοριζοντας τον εαυτο μου να κανει 1 μικρο μικρο βηματακι καθε φορα βοηθουσα κατα πολυ την κατασταση μου.Την επομενη εβδομαδα κι αφου μεσολαβησαν κι αλλες εφιαλτικες μερες,πηγα π.χ. να βαψω τα μαλλια μου.Θυμαμαι οτι μ ετσουζε το κεφαλι μου ετσι κι αλλιως λογω ψυχοσωματικου,μ ετσουζε κι απτην βαφη ..οταν ομως βγηκα απο το κομμωτηριο ημουν ενα τσικ πιο ανανεωμενη.εστω ενα ελαχιστο τσικ!
    Τελος,αυτο που τελικα με επανεφερε εμενα προσωπικα,ηταν οτι εκανα μαθηματα yoga για πανω απο μηνα.Δεν ειναι τυχαιο αυτο που λενε οτι η yoga γυμναζει και το μυαλο,οτι βοηθαει απιστευτα στην ψυχολογια και στην ηρεμια σου.Ειναι πλεον για μενα 100% αποδεδειγμενο.

    Απο τοτε κανω λιγες φορες,γιατι οι σχολες ειναι ακριβες και δεν βγαινω οικονομικα.Δεν εννοω οτι ξαφνικα εγινα περδικι,ομως επειδη η yoga βαζει μικρα μικρα λιθαρακια λιγο στην αυτοπεποιθηση,λιγο στην ηρεμια,λιγο στην αυτοεκτιμηση σιγα σιγα σε βοηθαει παρα πολυ χωρις να το καταλαβαινεις.Φυσικα χρειαζεται και προσπαθεια απο εμας,δεν το συζηταμε αυτο..Απλα θεωρω οτι πρεπει να''σπρωχνουμε'' λιγο την κατασταση.Ενας χωρισμος ξεπερνιεται μονος του,ενας τσακωμος το ιδιο.

    Οταν ομως μιλαμε για κρισεις πανικου-συγκαλυμμενη καταθλιψη-αρρωστοφοβιες κλπ,θεωρω οτι χρειαζεται και ζορι απο εμας.Οχι για να βιαστουμε..οχι για να ''επανενταχτουμε'' πιο γρηγορα.Αλλα γιατι υπαρχουν καποιες λεπτες κλωστες επικινδυνες..Γιατι μπορει καθε μερα να μαυριζει ολο κ περισσοτερο αυτο που νιωθεις,αυτο που νομιζεις οτι προαισθανεσαι και τελικα να βυθιζεσαι ολο και πιο πολυ.

    Οσοι νιωθετε ετσι,σηκωθειτε παρτε μια φιλη που εμπιστευεστε πολυ και απλα προχωρηστε.Πειτε το στην μανα σας στον πατερα σας πινοντας εναν καφε μαζι τους,καντε ενα ντουζακι..μην ψαχνετε στο ιντερνετ-σουπερ σος αυτο!!Ειναι μια περιοδος μεταβατικη,θα βγειτε σιγουρα διαφορετικοι απο αυτο.Ομως το ξαναλεω θελει ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ και απο εσας!βαλτε σιγα σιγα μικρα πραγματακια στην καθημερινοτητα σας και βγαλτε καποια αλλα (οπως τον υπολογιστη)..μην διαβασετε ουτε βιβλια,δεν ειναι καταλληλη περιοδος.Μιλατε..εκφραστει� �ε,βολταρετε,απολαυστε!Κρατ ηστε μια διακριτικη αμυνα σε ολο αυτο-οχι κοντρα- και θα πανε ολα οπως πρεπει..

    Μην ξεχναμε-ολα γινονται για καποιον λογο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κρατηστε μια διακριτικη αμυνα σε ολο αυτο-οχι κοντρα- και θα πανε ολα οπως πρεπει..
    ετσι ειναι οπωσ τα λεσ θελει βημα βημα οσο μικρο να ειναι αυτο το βημα

  3. #3
    Ki ego thelo poly na fymnasto...alla fovamai...

  4. #4
    Πόσο καιρό έκανες για να το ξεπεράσεις από τότε που ξεκινησες την προσπάθεια που έκανες ? ο γιατρός που πήγαινα μου είχε τονίσει γύρω στους 6 μήνες ο καθένας με τον δικό του τρόπο πιστεύω βγαίνεις διαφορετικος σαν να αρχιζεις πάλι από την αρχή εγώ αργά άρχισα βέβαια μετά δυό χρόνια εβελπιστώ να δω διαφορά στο μέλλον σίγουρα στο χέρι μου είναι εξάλλου μου αρέσει το περπάτημα πολύ και αισθάνομαι ήρεμη μετά ψυχολογικά .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by χρυσοβαλαντου View Post
    Πόσο καιρό έκανες για να το ξεπεράσεις από τότε που ξεκινησες την προσπάθεια που έκανες ? ο γιατρός που πήγαινα μου είχε τονίσει γύρω στους 6 μήνες ο καθένας με τον δικό του τρόπο πιστεύω βγαίνεις διαφορετικος σαν να αρχιζεις πάλι από την αρχή εγώ αργά άρχισα βέβαια μετά δυό χρόνια εβελπιστώ να δω διαφορά στο μέλλον σίγουρα στο χέρι μου είναι εξάλλου μου αρέσει το περπάτημα πολύ και αισθάνομαι ήρεμη μετά ψυχολογικά .

    Σκεψου οτι πρωτη φορα εμφανιστηκαν οι κρισεις πανικου αρχες απριλιου και τελειως καλα ημουν μετα απο 3-4 μηνες..με την yoga αρχισαν οι πρωτες μεγαλες αλλαγες,ομως μετα π.χ. με ξαναεπιασε οτι κατι εχω με θυροειδη σοβαρο.γενικως αν ακουγα μια ιστορια που να περιεχει μεσα κατι σχετικο με υγεια πηγαινε να με ξαναπιασει..η διαφορα ειναι οτι μαθαινα να το διωχνω.τωρα πλεον το εχω αποβαλλει-αλλα επειδη εχω κοντινο μου ατομο να το βιωνει,προσπαθω πολυ να βοηθησω οποιον το εχει.
    Εμενα ενας γνωστος μας ψυχιατρος οικογενειακος φιλος που μιλησαμε 2-3 φορες σε χαλαρη φαση,μου ειχε πει οτι ειναι το τελος της αθωοτητας για μενα..ημουν πιο παιδι πριν,εβγαινα ασταματητα επινα διασκεδαζα κλπ..οχι οτι τωρα δεν διασκεδαζω!απλα τα εχω βρει μετον εαυτο μου..δεν εχω αναγκη να βγω-για παραδειγμα-μονο κ μονο για να εχω παρεα..καθομαι με τον εαυτο μου ωρες,τον ''ακουω'' και το βασικο ακουω αυτο που μου λεει το σωμα μου..απολαμβανω αλλιως το 1 ποτο μου,την 1 βολτα μου και ολα τα σχετικα..

    Εχει αλλαξει η καθημερινοτητα μου και η σχεση μου με τον εαυτο μου,οχι ο χαρακτηρας μου.απλα ειχα παντα στο μυαλο μου οτι π-ρ-ε-π-ε-ι να προσπαθω κι ας υπηρχαν μερες που δεν εβλεπα κανενα αποτελεσμα.και νυχτες που εμενα αυπνη και ετρεμα απο φοβο..δεν μπορω να πω''θα σταματησω να αγχωνομαι'' ακομα και τωρα οταν αγχωνομαι παθαινω μινι κρισεις πανικου και την ωρα της δουλειας μου εχω παθει ολοκληρες κρισεις πανικου να νομιζω οτι πεθαινω,καταπινω κλεινω τα ματια παιρνω αργες αναπνοες και συνεχιζω και ξερω πλεον 100% οτι ειναι απλα ενα ψυχοσωματικο που με επισκεπτεται σπανια μεν,αλλα υπαρχει δε..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Donnie το οτι εσυ το ξεπερασες μεσω της yoga δεν σημαινει οτι αυτο ειναι λυση για ολους.
    Υπαρχουν πολλα ατομα που παλευουν χρονια με φαρμακα και με ψυχοθεραπειες και δεν το ξεπερνανε ποτε.

    Λες οτι τελειως καλα ησουν μετα απο 4 μηνες απο τοτε που αρχισαν οι κρισεις πανικου.
    Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι για να θεωρηθει οτι καποιος εχει προβλημα θα πρεπει να εχει τα συμπτωματα για τουλαχιστον εξι μηνες ( αν κανω λαθος διορθωστε με).
    Σε εσενα μπορει να ηταν κατι παροδικο , σε καποιους αλλους οχι.
    Μακαρι να λυνονταν τα προβληματα με ενα μηνα γιογκα , αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

    Οσο για την προτροπη σου να μην διαβαζουν βιβλια την βρισκω αθλια. Εννοειται πως αν πασχεις απο καποια ασθενεια , ειδικα ψυχικη , θα πρεπει αν μη τι αλλο να ενημερωνεσαι για αυτη , κυριως μεσω επιστημονικων αρθρων και βιβλιων...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Donnie το οτι εσυ το ξεπερασες μεσω της yoga δεν σημαινει οτι αυτο ειναι λυση για ολους.
    Υπαρχουν πολλα ατομα που παλευουν χρονια με φαρμακα και με ψυχοθεραπειες και δεν το ξεπερνανε ποτε.

    Λες οτι τελειως καλα ησουν μετα απο 4 μηνες απο τοτε που αρχισαν οι κρισεις πανικου.
    Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι για να θεωρηθει οτι καποιος εχει προβλημα θα πρεπει να εχει τα συμπτωματα για τουλαχιστον εξι μηνες ( αν κανω λαθος διορθωστε με).
    Σε εσενα μπορει να ηταν κατι παροδικο , σε καποιους αλλους οχι.
    Μακαρι να λυνονταν τα προβληματα με ενα μηνα γιογκα , αλλα δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

    Οσο για την προτροπη σου να μην διαβαζουν βιβλια την βρισκω αθλια. Εννοειται πως αν πασχεις απο καποια ασθενεια , ειδικα ψυχικη , θα πρεπει αν μη τι αλλο να ενημερωνεσαι για αυτη , κυριως μεσω επιστημονικων αρθρων και βιβλιων...
    δεν λεω πουθενα μα πουθενα οτι το ξεπερασα μεσω της yoga,απορω μηπως διαβασες αλλο αρθρο.λεω οτι το ξεπερασα με το να σπρωχνω τον εαυτο μου δε
    εγω δεν μπορω να μιλησω για αυτους που το εχουν χρονια,δεν ειμαι επιστημονας,γι αυτο και ειπα την δικη μου και μονο την δικη μου εμπειρια.αυτο που λες για τους 6 μηνες δεν εχει καποια βαση,αν περιμενεις να περασουν 6 μηνες οπου δεν κοιμασαι,εισαι μονιμα ρακος,βλεπεις μονιμα θολα και δεν τρως επειδη φοβασαι μην πνιγεις θα ειναι αρκετα αργα.
    σχετικα με τα βιβλια,επειδη ημουν πολυ τυχερη να εχω κοντα στο περιβαλλον μου εναν απο τους καλυτερους γιατρους (αυτος που αναφερω οτι μιλησα 3-4 φορες και συζητησαμε γι αυτο) μου ειπε οτι η ουσια την δεδομενη στιγμη ΔΕΝ ειναι με ΤΙΠΟΤΑ να μαθω αναλυτικα τις κρισεις πανικου και να αρχισω να αναλυω τα μουδιασματα και τις ζαλαδες,ειναι τουλαχιστον καταστρροφικο.προφανως μιλας εκ του ασφαλους οποτε σε διορθωνω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Donnie View Post
    Τελος,αυτο που τελικα με επανεφερε εμενα προσωπικα,ηταν οτι εκανα μαθηματα yoga για πανω απο μηνα.Δεν ειναι τυχαιο αυτο που λενε οτι η yoga γυμναζει και το μυαλο,οτι βοηθαει απιστευτα στην ψυχολογια και στην ηρεμια σου.Ειναι πλεον για μενα 100% αποδεδειγμενο.
    Δεν νομιζω να εβγαλα λαθος συμπερασμα.

    Quote Originally Posted by Donnie View Post
    σχετικα με τα βιβλια,επειδη ημουν πολυ τυχερη να εχω κοντα στο περιβαλλον μου εναν απο τους καλυτερους γιατρους (αυτος που αναφερω οτι μιλησα 3-4 φορες και συζητησαμε γι αυτο) μου ειπε οτι η ουσια την δεδομενη στιγμη ΔΕΝ ειναι με ΤΙΠΟΤΑ να μαθω αναλυτικα τις κρισεις πανικου και να αρχισω να αναλυω τα μουδιασματα και τις ζαλαδες,ειναι τουλαχιστον καταστρροφικο.προφανως μιλας εκ του ασφαλους οποτε σε διορθωνω
    Το οτι το λεει ενας γιατρος εμενα δεν μου λεει κατι.
    Α και δεν μιλαω καθολου εκ του ασφαλους.......

  9. #9
    Donnie συγχαρητηρια που το ξεπερασες ή τουλαχιστον βρηκες ενα τροπο να συνπορευεσαι μαζι με το αγχος σου !!Ειναι πολυ ωραιο να διαβαζουμε και τετοιες θετικες ιστοριες στο φορουμ.Αυτο που βλεπω οτι εκανες εσυ και μαλιστα επιτυχως ηταν οτι δεν το αφησες να ριζωσει μεσα σου ,αλλα αντιθετα το παλευες ακομα και αν αυτο ηταν εκει !! Σιγουρα η γιογκα βοηθησε,γενικοτερα στον καθε ανθρωπο ταιριαζει διαφορετικα το που και πως διοχετευει το αγχος του,αλλα ΠΑΝΤΑ υπαρχει τροπος και το πιστευω αυτο.Το γεγονος οτι σου κρατησε 4 μηνες ή ποσο τελοσπαντων ,δεν νομιζω οτι εχει σημασια για το αν ειχες καποια <<αγχωτικη διαταραχη >> ή οχι. Απο τη στιγμη που αυτο σε περιοριζε,ναι ηταν προβλημα.Ολα τα αλλα ειναι μπαρουφες.Γενικοτερα,οσο ουτοπικο και αν ακουγεται αυτο σε ορισμενους και το καταλαβαινω, τα περισσοτερα απο αυτα τα προβληματα -αναφερομαι σε αγχωτικες διαταραχες ή οπως ονομαζονται ολα αυτα -ειναι παροδικα και εχουν περιοδους που αλλοτε ειναι πιο δυνατα και αλλοτε πιο ηπια(αρκει να μαθουμε να μην τα φοβομαστε!).Ειναι χαζο να επαναπαυομαστε στην κατασταση μας και να λεμε οτι δεν θα αλλαξει ή οτι πρεπει να την αποδεχτουμε ετσι οπως εχει.Απο εκει ξεκιναει το πραγμα και γινεται χειροτερο.Ισως μπορει να θεωρειτε οτι απλοποιω την κατασταση , αλλα εγω θεωρω οτι εμεις ειμαστε αυτοι που περιπλεκουμε τα πραγματα.Καμια φορα ισως πρεπει να ξεχασουμε και εμεις το <<προβλημα>> μας για να μας ξεχασει και αυτο.Εμενα πχ το ψαξιμο ειτε στο ιντερνετ ειτε σε βιβλια με εκανε χειροτερα σε τεραστιο βαθμο και με εβαλε και σε διαφορες χαζες σκεψεις.Ισως ειναι στον ανθρωπο τελικα ! Παντως επειδη εγω ειμαι ατομο που επηρεαζομαι πολυ ευκολα και αν διαβασω κατι σε σχεση με ψυχικη <<ασθενεια>> το αποκτω αμεσα,εχω να πω πως το να καθομαστε και να αναλωνομαστε σε σεναρια,σε ψαξιμο και ο,τι σχετικο δεν βοηθα καθολου.Τελικα καταληγουμε να τρωγομαστε με τον ιδιο μας τον εαυτο και να μεγενθυνουμε το <<προβλημα>> !!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    12
    πριν απο αυτο που αναφερεις εχω πει αλλα 2 πραγματα και μιλαω για το τελικο 'σπρωξιμο'..οσο για την ''μανια''σου με την επιστημη και τα αρθρα,ειναι αποδεδειγμενο και επιστημονικα οτι η ασκηση συμβαλλει σε πολυ μεγαλο βαθμο για την αντιμετωπιση καταθλιψης και κρισεων πανικου..και ειδικα η γιογκα.(google.gr θα σε βοηθησει ) οσο για τον γιατρο,οταν εχω μια φιλη που ειναι κολλημενη στα φορουμ και στον υπολογιστη να μοιραζεται ασταματητα την εμπειρια της επι 1,5 χρονο με αλλους που εχουν κρισεις πανικου(αλλο 1-2 φορες αλλο συνεχεια) και δεν εχει κανει βημα μπροστα ενω εγω με τις δικες του συμβουλες (τζαμπα συμβουλες) και με την δικη του αποψη να μην ψαχνω γιατι πολυ απλα οσοι ψαχνετε βυθιζεστε πιο μεσα,απ οτι ειδες το ξεπερασα πολυ πιο γρηγορα..κι ακομα κι αν ειναι ακομα καπου στο μυαλο μου,με απασχολει 1 φορα το 6μηνο.

    καθως δεν εχω κανενα οφελος απο ολο αυτο,συμβουλευω οποιον βλεπει το μηνυμα και μαλιστα απο μια θεση οπου το εχω ξεπερασει το ''προβλημα'' να μην σκαλιζει.οσο δυσκολο κι ν ειναι και ξερω ποσο ειναι..κι εγω ξημεροβραδιαζομουν στο google kαι στα ιατρικα site και στα φορουμ.ομως μονο οταν τα σταματησα και αρχισα να αλλαζω την καθημερινοτητα μου ειδα αλλαγες..και φυσικα με υπομονη.οσο ανταλλαζετε αποψεις σχετικα με αυτο στα φορουμ-αν δεν βυθιζεστε-μενετε στο ιδιο ακριβως επιπεδο και φυσικα επαναπαυεστε.

    Τα λεω αυτα οντας 100% σιγουρη για οσα λεω και εχοντας περασει μαυρες και εφιαλτικες μερες στο παρελθον..Θελει και λιγη τολμη φυσικα.πρεπει να δουλεψω τωρα..καλο απογευμα σε ολουυυς :-)!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Προς αποφυγη παρεξηγησεων , δεν λεω οτι δεν ειχες αγχωτικη διαταραχη , απλα λεω οτι δεν μπορει να υπαρξει συγκριση αναμεσα σε μια παροδικη κριση και σε μια χρονια κατασταση.
    Και επισης ναι , μπορει η ασκηση να βοηθαει , αλλα δεν γιατρευει.
    Εγω τουλαχιστον αυτο που αντιλαμβανομαι οτι θες να πεις , ειναι οτι εχεις βρει την λυση.
    Εγω αυτο που θελω να πω οτι μπορει αυτο που για εσενα ειναι η λυση , για καποιους αλλους μπορει να μην ειναι.....ΟΚ?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by το αγχος προσωποποιημενο! View Post
    Donnie συγχαρητηρια που το ξεπερασες ή τουλαχιστον βρηκες ενα τροπο να συνπορευεσαι μαζι με το αγχος σου !!Ειναι πολυ ωραιο να διαβαζουμε και τετοιες θετικες ιστοριες στο φορουμ.Αυτο που βλεπω οτι εκανες εσυ και μαλιστα επιτυχως ηταν οτι δεν το αφησες να ριζωσει μεσα σου ,αλλα αντιθετα το παλευες ακομα και αν αυτο ηταν εκει !! Σιγουρα η γιογκα βοηθησε,γενικοτερα στον καθε ανθρωπο ταιριαζει διαφορετικα το που και πως διοχετευει το αγχος του,αλλα ΠΑΝΤΑ υπαρχει τροπος και το πιστευω αυτο.Το γεγονος οτι σου κρατησε 4 μηνες ή ποσο τελοσπαντων ,δεν νομιζω οτι εχει σημασια για το αν ειχες καποια <<αγχωτικη διαταραχη >> ή οχι. Απο τη στιγμη που αυτο σε περιοριζε,ναι ηταν προβλημα.Ολα τα αλλα ειναι μπαρουφες.Γενικοτερα,οσο ουτοπικο και αν ακουγεται αυτο σε ορισμενους και το καταλαβαινω, τα περισσοτερα απο αυτα τα προβληματα -αναφερομαι σε αγχωτικες διαταραχες ή οπως ονομαζονται ολα αυτα -ειναι παροδικα και εχουν περιοδους που αλλοτε ειναι πιο δυνατα και αλλοτε πιο ηπια(αρκει να μαθουμε να μην τα φοβομαστε!).Ειναι χαζο να επαναπαυομαστε στην κατασταση μας και να λεμε οτι δεν θα αλλαξει ή οτι πρεπει να την αποδεχτουμε ετσι οπως εχει.Απο εκει ξεκιναει το πραγμα και γινεται χειροτερο.Ισως μπορει να θεωρειτε οτι απλοποιω την κατασταση , αλλα εγω θεωρω οτι εμεις ειμαστε αυτοι που περιπλεκουμε τα πραγματα.Καμια φορα ισως πρεπει να ξεχασουμε και εμεις το <<προβλημα>> μας για να μας ξεχασει και αυτο.Εμενα πχ το ψαξιμο ειτε στο ιντερνετ ειτε σε βιβλια με εκανε χειροτερα σε τεραστιο βαθμο και με εβαλε και σε διαφορες χαζες σκεψεις.Ισως ειναι στον ανθρωπο τελικα ! Παντως επειδη εγω ειμαι ατομο που επηρεαζομαι πολυ ευκολα και αν διαβασω κατι σε σχεση με ψυχικη <<ασθενεια>> το αποκτω αμεσα,εχω να πω πως το να καθομαστε και να αναλωνομαστε σε σεναρια,σε ψαξιμο και ο,τι σχετικο δεν βοηθα καθολου.Τελικα καταληγουμε να τρωγομαστε με τον ιδιο μας τον εαυτο και να μεγενθυνουμε το <<προβλημα>> !!
    ειναι ακριβως οπως τα λες,ειναι λες και βλεπω εμενα να γραφω!χαχχα..κι εμενα μου λενε οτι τα απλοποιω,ομως για να φτασω σε αυτο το σημειο εχω υπαρξει σε πολυ χειροτερο.και οσους βλεπω που ειναι αρνητικοι σε αυτα που ποσταρω εγω η καποιος αλλος στο ιδιο υφος σιγουρα δεν δειχνουν πραγματικη διαθεση να ξεφυγουν απο αυτο.η αληθεια ειναι οτι μας πιανει και ενα ειδος ''μαζοχισμου''..δεν καταλαβαινουμε οτι η ουσια ειναι να ξεφυγουμε γιατι νομιζουμε οτι ''δεν θα μου περασει ποτε''.εγω πρωι μεσημερι βραδυ ετσι ελεγα..''δεν θα μου περασει ποτε''.δεν περασα τιποτα λιγοτερο απο τους υπολοιπους,περπαταγα στην πολη μονη μου,ιδρωμενη και λαχανιασμενη χωρις λογο και σιγουρη οτι οπου να ναι θα λιποθυμησω ισως..1-2-3 ολο και πηγαινα καλυτερα,ολο και περπαταγα πιο σιγουρη οτι τελικα ΔΕΝ θα λιποθυμησω.

    Επειδη εχω στενο συγγενη που εχει περασει 3 φορες επεισοδιο ψυχωσης-σχιζοφρενειας(δεν ξερω ακριβως την επιστημονικη ονομασια)και τα εχουμε δει ολα οικογενειακως γιατι ειναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΟ με τα ''χαιδεματα'' τα δικα μας,ξερω πολυ καλα οτι ναι,οι κρισεις πανικου και τα ψυχοσωματικα ξεπερνιουνται με την θεληση μας οταν ειναι ισχυρη και τιποτ αλλο

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Προς αποφυγη παρεξηγησεων , δεν λεω οτι δεν ειχες αγχωτικη διαταραχη , απλα λεω οτι δεν μπορει να υπαρξει συγκριση αναμεσα σε μια παροδικη κριση και σε μια χρονια κατασταση.
    εμεις την κανουμε χρονια..οχι αυτη.αυτο εξηγω!

  14. #14
    Quote Originally Posted by Donnie View Post
    ειναι ακριβως οπως τα λες,ειναι λες και βλεπω εμενα να γραφω!χαχχα..κι εμενα μου λενε οτι τα απλοποιω,ομως για να φτασω σε αυτο το σημειο εχω υπαρξει σε πολυ χειροτερο.και οσους βλεπω που ειναι αρνητικοι σε αυτα που ποσταρω εγω η καποιος αλλος στο ιδιο υφος σιγουρα δεν δειχνουν πραγματικη διαθεση να ξεφυγουν απο αυτο.η αληθεια ειναι οτι μας πιανει και ενα ειδος ''μαζοχισμου''..δεν καταλαβαινουμε οτι η ουσια ειναι να ξεφυγουμε γιατι νομιζουμε οτι ''δεν θα μου περασει ποτε''.εγω πρωι μεσημερι βραδυ ετσι ελεγα..''δεν θα μου περασει ποτε''.δεν περασα τιποτα λιγοτερο απο τους υπολοιπους,περπαταγα στην πολη μονη μου,ιδρωμενη και λαχανιασμενη χωρις λογο και σιγουρη οτι οπου να ναι θα λιποθυμησω ισως..1-2-3 ολο και πηγαινα καλυτερα,ολο και περπαταγα πιο σιγουρη οτι τελικα ΔΕΝ θα λιποθυμησω.

    Επειδη εχω στενο συγγενη που εχει περασει 3 φορες επεισοδιο ψυχωσης-σχιζοφρενειας(δεν ξερω ακριβως την επιστημονικη ονομασια)και τα εχουμε δει ολα οικογενειακως γιατι ειναι ΑΣΥΓΚΡΙΤΟ με τα ''χαιδεματα'' τα δικα μας,ξερω πολυ καλα οτι ναι,οι κρισεις πανικου και τα ψυχοσωματικα ξεπερνιουνται με την θεληση μας οταν ειναι ισχυρη και τιποτ αλλο
    Ακριβως ετσι με τον <<μαζοχισμο>> που λες !! Και εγω ετσι εφθασα να μου εχουν μπει οι χιλιες-δυο ιδεες δυστυχως και ακομα να αντιμετωπιζω φοβιες /εμμονες ιδεες οπως θες πες το,ενω στην πραγματικοτητα εχουν φυγει ΣΧΕΔΟΝ οι πανικοι.-οταν ερχονται βεβαια ειναι βαρβατοι !- Φυσικα και θα υπαρξουν φορες ,που θα μας παρει απο κατω και θα απογοητευτουμε και θα πουμε αυτα που λες,αλλα πρεπει να το παλευουμε !! Γιατι αν δεν,παντα θα βρισκει προσφορο εδαφος και θα μας βασανιζει.Τελικα ισως και να ισχυει το οτι ειμαστε τοσο δυστυχισμενοι οσο αποφασιζουμε εμεις οτι ειμαστε.Δεν λεω προβληματα υπαρχουν και περιορισμοι μπορει να μας βαλει μια τετοια διαταραχη αλλα ειναι και πως το χειριζομαστε αλλα και πως βλεπουμε την κατασταση.Το μυαλο εχει τεραστια δυναμη !!Αχα και εγω αυτο θελω να πιστευω,τιποτα δεν ειναι μονιμο εκτος και αν το δουμε εμεις ετσι !!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Προς αποφυγη παρεξηγησεων , δεν λεω οτι δεν ειχες αγχωτικη διαταραχη , απλα λεω οτι δεν μπορει να υπαρξει συγκριση αναμεσα σε μια παροδικη κριση και σε μια χρονια κατασταση.
    Και επισης ναι , μπορει η ασκηση να βοηθαει , αλλα δεν γιατρευει.
    Εγω τουλαχιστον αυτο που αντιλαμβανομαι οτι θες να πεις , ειναι οτι εχεις βρει την λυση.
    Εγω αυτο που θελω να πω οτι μπορει αυτο που για εσενα ειναι η λυση , για καποιους αλλους μπορει να μην ειναι.....ΟΚ?
    o..keik!!!!!!!

Similar Threads

  1. Πώς να βοηθήσω....?
    By adranis in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 13
    Last Post: 24-09-2015, 01:22
  2. πως να βοηθησω τη φιλη μου;
    By ρουλα 24 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 01-05-2012, 01:20
  3. Πως να βοηθήσω την μητέρα μου;
    By deletedmember170918 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 31-12-2010, 06:23
  4. Πως μπορώ να βοηθήσω τη Μ.;
    By elia in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 21:46
  5. Βοηθείστε με να βοηθήσω!
    By Μαριάννα in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 6
    Last Post: 15-06-2006, 19:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •