EΝΤΟΝΗ ΖΑΛΑΔΑ-ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    EΝΤΟΝΗ ΖΑΛΑΔΑ-ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ

    Καλημερα σε ολους...εδω και 5 μερες περιπου εχω εντονη ζαλαδα,ασταθεια(νομιζω οτι θα καταρευσω οταν προχωραω)πιεση στο κεφαλι και δυνατους πονοκεφαλους!Με εχει πιασει φοβος και πανικος πως εχω κατι στο κεφαλι...πασχω απο αρρωστοφοβια,κρισεις πανικου και γενικευμενο αγχος εδω και 5 χρονια!Χθες επισκεφτηκα τον ψυχιατρο μου για να μου γραψει τα φαρμακα που παιρνω και να με δει...του ανεφερα το προβλημα και μου ειπε μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα.Παρολο με καθησηχασε με αυτα τα λογια,κρατησε για λιγο...μετα αρχισα να σκεφτομαι παλι πως κατι εχω και αρχιζα να βυθιζομαι στον φοβο!Εξαιτιας αυτων των συμπτωματων εχω κανει 3 αξονικες μεσα σε 6 χρονια...η τελευταια πριν 1 χρονο,ολες τις φορες ειχαν βγει μια χαρα.Ρωτησα ενα φιλο μου γιατρο αν χρειαζεται να κανω αξονικη και μου εβαλε τις φωνες...δεν ειναι εξεταση ουρων η αξονικη να κανεις τοσο λιγο και λιγακι,πρεπει να υπαρχει πολυ σοβαρος λογος και για να ξερεις μια αξονικη αντιστοιχει σε 35 ακτινογραφιες θωρακος,σκεψου ποση ακτινοβολια βαζεις μεσα σου,αν ειχες κατι θα το ειχε δειξει καποια απο τις παλιοτερες!Και παλι ομως δε μπορω να ηρεμησω σημερα...εχω το νου μου ολο στο κακο,δεν ξερω τι να κανω!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Καλησπέρα minaspap , όταν υπάρχει η έντονη ζαλάδα σε συνδυασμό με πονοκέφαλο έχεις μετρήσει την αρτηριακή σου πίεση ;
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Ναι δεν εχω θεμα με την πιεση...την εχω μετρησει και με τετοια συμπτωματα και οταν ειμαι καλα και βγαινει παντα φυσιολογικη!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by minaspap View Post
    Ναι δεν εχω θεμα με την πιεση...την εχω μετρησει και με τετοια συμπτωματα και οταν ειμαι καλα και βγαινει παντα φυσιολογικη!
    Η απάντηση σου σε συνδυασμό με τα καλά αποτελέσματα τριών αξονικών που προανέφερες , μάλλον οδηγούν στο συμπέρασμα της σωματοποίσης τον ανασφαλειών !
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Φταινε και οι γιατροι που γραφουν εξετασεις με το κιλο.
    Μινα και εγω ειχα τα ιδια.Ασταθεια και ζαλαδα τρεμουλο πονοκεφαλους κλπ.
    Αυτο που θα πρεπει κατα την γνωμη μου να κανεις ειναι να μαθεις να ξεχωριζεις ποτε ενα συμπτωμα ειναι ψυχολογικο και ποτε οχι.Μπορεις να κρατας ημερολογιο με το ποτε εμφανιζονται τα συμπτωματα αυτα.
    Πχ σε εμενα η ασταθεια εμφανιζονταν μονο οταν ημουν σε μερη με κοσμο.
    Επισης ενας καλος οικογενειακος γιατρος που θα ξερει την κατασταση και θα τον εμπιστευεσαι σου μπορει να σε βοηθησει ωστε να μην κανεις ασκοπες εξετασεις και να μην τρεχεις σε γιατρους χωρις πραγματικο λογο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    18
    πως το ξεπερασες betelgeuse?Γιατι ειμαι 5 μηνες με ψυχοσωματικα

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    13
    καλησπέρα και εγώ εδώ και 3 μήνες έχω έντονη ζαλάδα. νομίζω ότι όλα γυρίζουνε. όλοι μου λένε ότι είναι ψυχοσωματικά και΄να μην τρέχω σε γιατρούς αλλά εγώ φοβάμαι. μπορεί τελικά να οφείλεται σε ψυχοσωματικά?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    2
    Καλησπέρα moonlight,

    Η έντονη ζαλάδα σημαίνει πολλά.
    Το ψυχοσωματικό που λένε οι άλλοι έχουν μια βάση όμως δεν σημαίνει ότι είναι όντως έτσι.
    Εάν εσύ για κάποιο λόγω είχες άγχος αυτό είναι πολύ λογικό να έχεις ζαλάδα για 1,2,3 μέρες.. εάν όμως συνέχισες να έχεις άγχος και να σκέφτεσαι το γιατί ήδη έχεις ζαλάδα αυτό δημιουργεί ένα φαύλο κύκλο με αποτέλεσμα ΝΑΙ να ζαλίζεσαι ακόμη.
    Όμως εάν δεν είναι άγχος ο λόγος αυτός,που εσύ θα κρίνεις αν αγχώνεσαι ή όχι τότε καλύτερα να το ψάξεις καλύτερα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Από το άγχος θα είναι προσπάθησε να μην αγχώνεσαι πολύ

Similar Threads

  1. ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ-ΖΑΛΑΔΑ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-01-2011, 00:52
  2. ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ ΚΑΙ ΖΑΛΑΔΕΣ
    By panos32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-10-2010, 16:13
  3. Πονοκεφαλος,Ζαλαδα
    By minasgr21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2009, 23:05
  4. ΑΣΤΑΘΕΙΑ - ΖΑΛΑΔΕΣ - ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 20-09-2009, 18:16
  5. Πονοκέφαλοι και κακή διάθεση
    By glamshine4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-07-2009, 11:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •