Εγκυμοσυνη και ψυχοφαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Εγκυμοσυνη και ψυχοφαρμακα

    Γεια σας! ευχομαι να ειστε ολοι καλα και να περασετε ενα ομορφο καλοκαιρι.Η απορια μου ειναι η εξης μπορει μια γυναικα να μεινει εγκυος και να γεννησει ενας υγιες παιδι αν λαμβανει φαρμακευτικη αγωγη? ηπαρχει περιπτωση τερατογενεσης? να σας πω οτι ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε οτι δεν ισχυει κατι τετοιο και οτι μεγαλο ρολο παιζουν οι τρεις πρωτοι μηνες της κυησης αλλα θα ηθελα να μαθω αν ηπαρχουν γυναικες στο φορουμ που ηταν εγκυες και παραλληλα λαμβαναν φαρμακευτικη αγωγη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος ειμαι κ εγω με αγωγη λογω καταθλιψης κ θελω κ εγω να μαθω σχετικα με αυτο το θεμα καθοτι μαζι με το αγορι μου θελουμε κανουμε οικογενεια θελουμε φοβερα ενα παιδι κ ειναι διλλημα αυτο το θεμα

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λιγο ασχετο με αυτο που ρωτας αλλα θελω να σου πω το γενικοτερο σκεπτικο μου..
    Αυτο που εχει μεγαλυτερη σημασια για να αισθανετε καπιος καλα με τον εαυτο του δεν ειναι οι περισσοτερες βιδες να βρισκονται απαραιτητα στη θεση τους στο κεφαλι του αλλα αυτο που εχει σημασια ειναι να δεχεται τον εαυτο του οπως ειναι δηλαδη οπως τον εκανε η μανα του
    οσο δε δεχεται τον εαυτο του κ προσπαθει να τον αλλαξει εκει ακριβως σε αυτο το σημειο αρχιζει να τα βλεπει σκουρα..
    ας παρουμε για παραδειγμα εμενα...
    υπηρξαν πολες φορες που σκεφτηκα..
    κ γιατι να καταβαλω προσπαθεια να αλαξω τον εαυτο μου την ωρα που θα μπορουσα απο τον υπαρχων εαυτο μου να παρω δυναμη απο αυτον?
    πχ οσο βρησκεται κανεις σε πολεμο με τον εαυτο του κ εξαντληται ψυχολογικα αλλα κ δε φερνει κ καπιο αποτελεσμα..ειναι σα να καταναλωνεται κανεις στο να σταματησει τον εαυτο του ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΙΟ ΝΟΗΜΑ..

    σε αυτο το θεμα που ρωτας εγω πιστευω οτι ΕΙΝΑΙ ΡΙΣΚΟ γιατι εδω μπορει να σε πειραξει ακομα κ μια ασπιρινη σε σπανιες περιπτωσεις πως μπορεις να εισαι σιγουρη για οτιδηποτε αλλο?
    αφου ο ανθρωπος δε καταφερε να φτιαξει φαρμακο χωρις παρενεργειες αυτο σημαινει οτι δε καταφερε κ να αποδειξει οτι ειναι θεος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Μπορει και να μην γινει τπτ αλλα εχω ακουσει για μια που επερνε ψυχοφαρμακα οταν ηταν εγγυος και το παιδι της βγηκε με προβλημα (το χω δει το παιδι της) αν εισαι κοφτα μαχαιρι και μην το ρισκαρεις, εδω δεν κανει να καπνιζεις θα παρεις και ψυχοφαρμακα?

  5. #5
    Αλεξανδρε 77 Σεβομαι την αποψη σου.Θα σου φερω ομως για παραδειγμα εμενα,δεν γεννηθηκα ετσι ουτε ειμουν παντα ετσι.Δυστηχως συνθηκες και βιωματα της ζωης με εκαναν ετσι.Πολυ σοβαρες ασθενειες των γονιων μου (ο πατερας μου παλευει με τον καρκινο του πνευμονα απο περσι το καλοκαιρι) ανεργια και γενικα για να μην στα πολυλογω πολλες δυσκολιες.Anakin εχεις δικιο το ξερω οτι ειναι ρισκο.Οταν ερθει η ωρα με το καλο για ενα παιδακι θα συμβουλευτω και γυναικολογο και ψυχιατρο.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν γεννηθηκα ετσι ουτε ειμουν παντα ετσι.Δυστηχως συνθηκες και βιωματα της ζωης με εκαναν ετσι.
    k ετσι να το παρεις το ιδιο ακριβως ειναι αυτο ενοουσα κ εσυ απλα εκανες μεταφραση αυτου που ειπα.
    γενικοτερα ομως μην εισαι τοσο σιγουρη οτι αυτο ειναι τοσο αρνητικο γιατι εδω λεει:
    Μόνο χάρη στα προβλήματά μας αναπτυσσόμαστε διανοητικά και πνευματικά.
    Scott Peck ψυχίατρος
    aυτο σημαινει οτι αν καπιος δε μπει σε αυτη τη ψυχολογια δε μπορει να πετυχει σε τιποτα
    για παραδειγμα ισως ειχες φανταστει τον εαυτο σου να βρισκοταν σε μια αλλη οικογενεια χωρις να ειχες μεγαλωσει με αυτο το τροπο κλπ αλλα ομως αν το σκεφτοσουν ετσι μετα θα σε πειραζε οτι θα αισθανοσουν οτι δεν εισαι ικανη για τιποτα..
    σαν αυτο ακριβως...
    Για να δημιουργήσεις μια αγορά, πρέπει πρώτα να επινοήσεις ένα πρόβλημα και μετά να βρεις τη λύση του.
    Scott Adams,
    γενικοτερα εχω πειστει οτι μπορεις να καταφερεις γιατι επιμενεις την ωρα που οι αλλοι υποχωρουν στο μονο πραγμα που δυσκολευεσαι ειναι προς τα που να πας δηλαδη αν καπιος σου πει προς πια κατευθυνση πρεπει να πας σε εχω ικανη να κανεις θαυματα επιμενοντας.
    κ γω γενικοτερα προσανατολιστικα εξαιτιας αυτων που ακουγα αφου αλλιως δε θα ειμουν τωρα αυτο που ειμουν αλλα θα ειμουν καπιος αλλος σε πολυ χειροτερη κατασταση.
    αν δε δεχομουν τον εαυτο μου ετσι οπως ειναι το αποτελεσμα θα ταν μηδεν στα παντα.

Similar Threads

  1. seroxat και εγκυμοσύνη
    By lita in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 66
    Last Post: 28-10-2015, 22:59
  2. Εγκυμοσύνη μετά τα 40
    By Κύκνος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 19-02-2015, 03:29
  3. κατάθλιψη και εγκυμοσύνη
    By psipsina in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 34
    Last Post: 07-03-2010, 01:27
  4. Αντικαταθλιπτικά και εγκυμοσύνη
    By maria37 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-06-2009, 18:27
  5. Εγκυμοσύνη και κατάθλιψη
    By alex30 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 05-10-2006, 00:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •