Zyprexa - Παρενέργειες- Σύνδρομο στέρησης.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219

    Zyprexa - Παρενέργειες- Σύνδρομο στέρησης.

    Όπως σας είχα πεί σε προηγούμενο post, η γιατρός μου μου έδωσε ladose και μικρή δόση απο zyprexa για πανικούς με αγοραφοβία. Η αλήθεια είναι οτι πήγα να τις ζητήσω βοήθεια γιατί ήθελα να βελτιώσω κάπως την κατάσταση της αγοραφοβίας. Με πολύ σκέψη πήρα τα zyprexa για ένα μήνα. Είδα όμως οτι δέν μπορούσα να συγκεντρωθώ, η όρεξη μου αυξήθηκε καθώς και ο ύπνος και επίσης σαν ηρεμιστικό (μου το έγραψε αντί ηρεμιστικού) δέν έκανε τίποτα.Την πήρα τηλέφωνο και τις είπα οτι προτιμώ ένα κλασσικό ηρεμιστικό παρά το zyprexa.

    Να σας πώ οτι έχω το κακό συνήθειο οτι οταν ένα χάπι δεν μου κάνει αρχίζω και παραλείπω δόσεις.Με λίγα λόγια απογοητεύομαι και δεν πάει το χέρι μου να το πάρω. Στο zyprexa όμως που ξέχασα μια δόση είδα οτι δεν αισθανόμουν καλά. Αυτό συνεχίστηκε για 2 3 μέρες.Ένιωθα κάπως άσχημα, έπερνα την δόση (μίσο τον 5mg) και ηρεμούσα.

    Όταν λοιπόν την ρώτησα τι να κάνω μου λέει κόψτα τώρα αφού δεν σου κάνουν και πάρε xanax.Τις λέω οτι μαχαίρι να τα κόψω δεν είναι καλή ιδέα.Και μου λεεί εφόσον παίρνεις τα xanax μήν δίνεις σημασία. Αυτο έκανα.Με αποτέλεσμα προχθές να πάθω κρίση, αλλά το χειρότερο χθές να με πιάσει απίστευτος τρόμος για πολύ ώρα το βράδι.Πήρα δυό xanax για να ηρεμήσω και να μπορέσω να βγάλω το βράδι.Είχα καιρό να πανικοβληθώ τόσο πολυ.

    Φυσικά την πήρα τηλέφωνο.Η ίδια επιμένει οτι απλά εγώ χειροτέρεψα και οτι δεν φταίνε τα zyprexa. Αλλά να σας πώ την αλήθεια δεν έχω ξανανιώσει τόσο χάλια απο τον πρώτο καιρό που αρρώστησα(πρίν 6 χρόνια).Και ειλικρινά με έχει φάει τώρα.Εγώ χειροτέρεψα ή είναι απο τα zyprexa όλο αυτό;

  2. #2
    Καλησπέρα και από μένα. Να σου πω για το ζυπρέκσα, όπως το βίωσα εγώ. Το πήρα μαζί με αντικατα8λιπτικό για μέτρια μορφής κατά8λιψη. Το ζυπρέξα των 5 μου έφερνε πολύ αυπνία, πήρα κάποια κιλά και το κυριότερο το πρωί ξυπνούσα με ένα κεφάλι καζάνι/το έπαιρνα το βράδυ πριν κοιμηθώ. Γιαυτό το έκανα 2,5 μια φορά την ημέρα/ η δόση αυτή είναι ελάχιστη. όταν το έκοπσα 2 μήνες πριν το αντικαταθλιπτικό δεν ένοιωσα καμία διαφορά/ αντι8έτως όταν έκοψα το αντικατα8λιπτικό δεν ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα. Γνώμη μου είναι τα ηρεμιστικά όπως το Ξανάξ να μην τα παίρνεις πάνω από μήνα/ρ'ωτα β'εβαια και το γιατρό σου, τώρα το Ζυπρέκσα ίσως έπρεπε να του δώσεις λίγο χρόνο ακόμα/ ίσως αργεί να δράσει και να έχεις σκαμπανεβάσματα μέχρι να σε ισορροπήσει. Βέβαια καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου, κα8ώς μην κσεχνάς ότι σε κά8ε άν8ρωπο τα ίδια φάρμακα λειτουργούν διαφορετικά.

    ΥΓ: Συγγνώμη για κάποια ορ8ογραφικά, γράφω από γερμανικό πληκτρολόγιο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    shifter δεν ξερω να απαντησω στο ερωτημα σου σχετικα με το αν η διακοπη ζυπρεξα φερνει στερητικα, αλλα μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι οι βενζοδιαζεπινες και ιδιαιτερα τα ζαναξ ειναι παρα πολυ εθιστικα.

    μπορει να κατευναζουν πιο αμεσα τους πανικους απ' οτι τα αντιψυχωτικα, μπορει να παχαινει το ζυπρεξα, αλλα σου λεω με βαση την πειρα μου, οτι ο κινδυνος που ελοχευει απο την μακροχρονια χρηση αγχολυτικων ειναι πολυ πολυ σοβαρος.
    για αυτο αλλωστε και εχουν κοκκινη γραμμη και τα παιρνουμε με συνταγη.
    ειναι σαν ναρκωτικα κατα μια εννοια.
    ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΘΙΣΜΟΣ!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Στα 6 χρόνια που έχω πανικούς έχω πάρει 3 χαπάκια χαναχ. Είναι απο τα πρώτα πράγματα που μαθαίνει κανείς όταν μπλέκει με φάρμακα.Τα ηρεμιστικά είναι ΕΘΙΣΤΙΚΑ.Το θέμα είναι οτι ίσως αν δεν τα φοβόμουν και έκανα μια θεραπεία με ηρεμιστικά όταν πρωτοάρχισαν οι πανικοί, τωρα θα είχα γλιτώσει πολύ χρόνο και πολύ φόβό. Αφού μου δίνει την άδεια η ψυχίατρος μου και επειδή χθές κυριολεκτικά αν δεν τα είχα, ούτε και γω ξέρω που θα κατέληγα, πρέπει να τα πάρω για κάποιο διάστημα. Δυστυχώς χθες δεν έπαθα κάποιο πανικό που πέρασε μέσα σε 5 10 λεπτά.Ηταν έντονη ανησυχία και τρόμος για πολύ ώρα.Και πρέπει να είναι απο την απότομη διακοπή του zyprexa.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    shifter εγω καποτε επαιρνα risperdal που ειναι παρομοιο με το zyprexa, βεβαια για αλλο λογο, οχι αγοραφοβια. λοιπον μου το ειχε κοψει κι εμενα λογω ανεπιθυμητων ενεργειων μαχαιρι ο ψυχιατρος μου, αλλα δεν ειχα εμφανισει στερητικα..βεβαια ειχα υποτροπιασει συντομα, αλλη ιστορια αυτη.
    Will I ever be free?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Quote Originally Posted by shifter View Post
    Στα 6 χρόνια που έχω πανικούς έχω πάρει 3 χαπάκια χαναχ. Είναι απο τα πρώτα πράγματα που μαθαίνει κανείς όταν μπλέκει με φάρμακα.Τα ηρεμιστικά είναι ΕΘΙΣΤΙΚΑ.Το θέμα είναι οτι ίσως αν δεν τα φοβόμουν και έκανα μια θεραπεία με ηρεμιστικά όταν πρωτοάρχισαν οι πανικοί, τωρα θα είχα γλιτώσει πολύ χρόνο και πολύ φόβό. Αφού μου δίνει την άδεια η ψυχίατρος μου και επειδή χθές κυριολεκτικά αν δεν τα είχα, ούτε και γω ξέρω που θα κατέληγα, πρέπει να τα πάρω για κάποιο διάστημα. Δυστυχώς χθες δεν έπαθα κάποιο πανικό που πέρασε μέσα σε 5 10 λεπτά.Ηταν έντονη ανησυχία και τρόμος για πολύ ώρα.Και πρέπει να είναι απο την απότομη διακοπή του zyprexa.
    ναι παρα πολυ πιθανον η ανησυχια και ο τρομος να οφειλονταν στην αποτομη διακοπη του φαρμακου.
    απο οτι ξερω η διακοπη οποιουδηποτε φαρμακου πρεπει να γινεται σταδιακα και οχι με τη μια.
    τωρα οσων αφορα το ζαναξ, απο την στιγμη που δεν το παιρνεις απ'οτι καταλαβα σε καθημερινη βαση και εφοσον γνωριζεις την επικινδυνοτητα για εθισμο ειναι οκ.
    εγω νομιζα οτι τα επαιρνες καθημερινα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    ~Lucy~ έχω πάρει και γώ risperdal και τα έκοψα μαχαίρι.Δέν είχα επίσης πρόβλημα.

    Έχει τύχει σε κανέναν απο εσάς αυτή η κατάσταση;Δηλαδή να σας πάρει απο κάτω αρκετά τόσο που να τρομοκρατηθείτε; Δέν εννοώ να πάθετε πανικό.Για μένα είναι ο μεγαλύτερος φόβος που έχω όλα αυτά τα χρόνια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    Quote Originally Posted by shifter View Post
    Έχει τύχει σε κανέναν απο εσάς αυτή η κατάσταση;Δηλαδή να σας πάρει απο κάτω αρκετά τόσο που να τρομοκρατηθείτε;
    απειρες φορες!!! :(

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Και τι κάνεις ρε fragile;Εγώ ρε γαμώτο φοβάμαι πάρα πολύ.Χθές ειλικρινά δεν ήξερα κατα πού να κάνω.Είναι πολύ άσχημο πράγμα αυτό.Ο πανικός είναι επίσης κάτι δύσκολο αλλά είναι πιο σύντομο.Αυτό το πράγμα μου έχει συμβεί 3 φορές αυτα τα 6 χρόνια.Και πραγματικά δεν ήξερα κατα πού να κάνω.Κάθομαι και τρέμω από τον φόβο.Και το τί περνάει απο το μυαλό μου δεν λέγεται.Τι νοσοκομεία σκέφτηκα χθές,τόσα πράγματα.Λέω κάτι θα έχουν εκεί να ηρεμήσω κανονικά, γιατί επειδή δεν έχω εμπειρία με τα xanax νόμιζα οτι δεν θα με πιάσουν.
    Φρίκη ρε γαμώτο.
    Και το χειρότερο είναι οτι για μέρες μετά είμαι πολύ down ούτως η άλλος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Quote Originally Posted by shifter View Post
    Και τι κάνεις ρε fragile;Εγώ ρε γαμώτο φοβάμαι πάρα πολύ.Χθές ειλικρινά δεν ήξερα κατα πού να κάνω.Είναι πολύ άσχημο πράγμα αυτό.Ο πανικός είναι επίσης κάτι δύσκολο αλλά είναι πιο σύντομο.Αυτό το πράγμα μου έχει συμβεί 3 φορές αυτα τα 6 χρόνια.Και πραγματικά δεν ήξερα κατα πού να κάνω.Κάθομαι και τρέμω από τον φόβο.Και το τί περνάει απο το μυαλό μου δεν λέγεται.Τι νοσοκομεία σκέφτηκα χθές,τόσα πράγματα.Λέω κάτι θα έχουν εκεί να ηρεμήσω κανονικά, γιατί επειδή δεν έχω εμπειρία με τα xanax νόμιζα οτι δεν θα με πιάσουν.
    Φρίκη ρε γαμώτο.
    Και το χειρότερο είναι οτι για μέρες μετά είμαι πολύ down ούτως η άλλος.
    Κοβω το αντικαταθλιπτικο που το παιρνω 1 χρονο , σιγα σιγα οπως μου ειπε ο γιατρος ειναι ενας εφιαλτης που δεν τελειωνει οτι νιωθω αυτες τις μερες!!! Αλλες 2 φορες μεσα σε αυτον τον ενα χρονο προσπαθησα να το κοψω μαχαιρι...Και τις 2 φορες επαθα ακριβως οτι περιγραφεις και ειδικα το βραδυ ηταν ολα τοσο εντονα...Εζησα και εγω ενα δραμα οπως και εσυ για 4-5 μερες..Τρομος, Αισθηση θανατου, τρεμουλο, ανησυχια, αυπνια δεν μπορουσα να φαω απο το τρεμουλο και τον φοβο...Τωρα εχω ολα αυτα +αρρυθμιες...Κοιτα..δεν ξερω πραγματικα τι διαολο συνδρομο στερησης ειναι αυτο , αλλα το μονο που ξερω ειναι πως σε 2-3 εβδομαδες περναει...Φενεται απιστευτα δυσκολο και ακατορθωτο να το ξεπερασουμε αλλα πρεπει να γινει καποια στιγμη...Δεν θα ζουμε με φαρμακα για παντα...Εγω το πηρα αποφαση...ας μην κοιμηθω..Ειναι ανεφικτο να κοιμηθεις με αυτα τα συμτωματα ξερω ΑΚΡΙΒΩς ΤΙ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ!! Αλλα παρε το αποφαση , παλεψε το και κοψε το..Το zyprexa δεν ειναι και ελαφρυ φαρμακο..Εγω το remeron κοβω που ειναι αντικαταθλιπτικο και τραβαω αυτα...Πως θα αντεχα με το zyprexa... Ξερεις τι σκεφτομαι απλα ωρες ωρες και αισθανομαι λιγο καλυτερα? Πως οτι αισθανομαι απο το συνδρομο στερησης ειναι απλα και μονο προβλημα του εγκεφαλου μου...Δεν επηρεαζει αμεσα το σωμα μου...Οτι ασχημο και να συμβανει...Απλα διαμαρτυρεται το σωμα με τροπο λιγο τρομακτικο αλλα μεχρι εκει...Ολα τα κανει ο εγκεφαλος...Τιποτα περισσοτερο , τιποτα λιγοτερο!!! ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΜΕ ρε γαμωτο!!!!!!!!!!!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1
    Καλησπερα. Επαιρνα το zyprexa απο το το 2005 μεχρι πριν ενα μηνα. Το εκοψα σταδιακα μειωνοντας την δοσολογια απο 2 χαπακια σε 1,5 επειτα σε 1 και επειτα σε 1 τις 2 μερες και ουτο καθεξης μεχρι που πλεον το εχω σταματησει! Η κριση μου δεν μου επιτρεπει ακομη να μου υποδειξει αν η χορηγηση του ηταν χρησιμη η οχι. Αυτο πο γνωριζω ειναι πλεον αρχιζω να νιωθω διαυγεια,ζωντανια,ενεργεια .Γενικα νιωθω σαν να ξυπνησα απο μια κατασταση ''κωματος'' η οποια μου επεβαλε περιορισμους και ενιωθα εντονα οτι κατι δεν παει καλα με μενα.οτι δεν ημουν φυσιολογικος αλλα προβληματικος χωρις να ξερω το γιατι. Κατα αυτον τον τροπο συναισθηματα οπως ενοχες, ανημπορια, ανεπαρκεια-ανικανοτητα, αυτοκατηγορια ματαιοτητα καθως και παρομοιας κατηγοριας συναισθηματων κυριαρχουσαν. Εβλεπα εφιαλτες και περιεργα ονειρα που τωρα υποψιαζομαι πως ωφειλονται στο ψυχοφαρμακο. Μεχρι στιγμης δεν νιωθω καποιο συνδρομο στερησης. Ισα ισα απελευθερωση. Παντως νιωθω οτι μπορω χωρις αυτο! Αυτα ειναι τα συμπερασματα μου. Ευχαριστω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    καλησπερα εχει παρει κανενας αυτο το φαρμακο τη μερα??παιρνω τη νυχτα και μου ειπε ο γιατρος μου να προσθεσω αλλα 5μγ τη μερα

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2

    zyprexa

    Όπως σας είχα πεί σε προηγούμενο post, η γιατρός μου μου έδωσε ladose και μικρή δόση απο zyprexa για πανικούς με αγοραφοβία. Η αλήθεια είναι οτι πήγα να τις ζητήσω βοήθεια γιατί ήθελα να βελτιώσω κάπως την κατάσταση της αγοραφοβίας. Με πολύ σκέψη πήρα τα zyprexa για ένα μήνα. Είδα όμως οτι δέν μπορούσα να συγκεντρωθώ, η όρεξη μου αυξήθηκε καθώς και ο ύπνος και επίσης σαν ηρεμιστικό (μου το έγραψε αντί ηρεμιστικού) δέν έκανε τίποτα.Την πήρα τηλέφωνο και τις είπα οτι προτιμώ ένα κλασσικό ηρεμιστικό παρά το zyprexa.

    Να σας πώ οτι έχω το κακό συνήθειο οτι οταν ένα χάπι δεν μου κάνει αρχίζω και παραλείπω δόσεις.Με λίγα λόγια απογοητεύομαι και δεν πάει το χέρι μου να το πάρω. Στο zyprexa όμως που ξέχασα μια δόση είδα οτι δεν αισθανόμουν καλά. Αυτό συνεχίστηκε για 2 3 μέρες.Ένιωθα κάπως άσχημα, έπερνα την δόση (μίσο τον 5mg) και ηρεμούσα.

    Όταν λοιπόν την ρώτησα τι να κάνω μου λέει κόψτα τώρα αφού δεν σου κάνουν και πάρε xanax.Τις λέω οτι μαχαίρι να τα κόψω δεν είναι καλή ιδέα.Και μου λεεί εφόσον παίρνεις τα xanax μήν δίνεις σημασία. Αυτο έκανα.Με αποτέλεσμα προχθές να πάθω κρίση, αλλά το χειρότερο χθές να με πιάσει απίστευτος τρόμος για πολύ ώρα το βράδι.Πήρα δυό xanax για να ηρεμήσω και να μπορέσω να βγάλω το βράδι.Είχα καιρό να πανικοβληθώ τόσο πολυ.

    Φυσικά την πήρα τηλέφωνο.Η ίδια επιμένει οτι απλά εγώ χειροτέρεψα και οτι δεν φταίνε τα zyprexa. Αλλά να σας πώ την αλήθεια δεν έχω ξανανιώσει τόσο χάλια απο τον πρώτο καιρό που αρρώστησα(πρίν 6 χρόνια).Και ειλικρινά με έχει φάει τώρα.Εγώ χειροτέρεψα ή είναι απο τα zyprexa όλο αυτό;[/QUOTE]

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2
    παιρνω zyprexa ενα χρονο τωρα αλλα μου μιλησε ο γιατρος για το φαρμακο, θελει 15-20 μερες για να δεσει και στο μηνα βλεπεις τα αποτελεσματα σε ηρεμει και καταπολεμα την καταθλιψη μαζι παιρνω και lamictal στο μηνα και διμηνο ενιωθα και συνεχιζω να νιωθω πολυ καλα... οταν με πιανει ξερω πρωτες βοηθειες απο το γιατρο πηγαινω γυμν νουμερο ενα βοηθεια περπαταω και βλεπω φιλους για καφε... αν με πιασει το πνιξιμο κανω αναπνοες και το αφηνω να περασει μονο του νιωθω σαν το μωρο που με προσεχω και ξερω οτι θα περασει θελει πολυ ψυχικη δυναμη την αποκτας σταδιακα... ποτε δεν κοβεις τα φαρμακα μονος σου, ο γιατρος κ ρινει ποτε μονος σου, ναι υπαρχει ενας εθισμος που ειναι θετικος γιατι σημαινει οτι κουμπουσε με τον οργανισμο σου και μπορεις να λειτουργησεις ως φυσιολογικος, μετραει πολυ η επαφη σου με το γιατρο για μενα ειναι ο καλυτερος φιλος μου κανω και ψυχοθεραπεια και εχω αργη μεν αλλλα σταδιακη βελτιωση ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες του και καλους φιλους στηριγματα
    σκεψου αν ο γιατρος σου δε σε καλυπτει να αλλαξεις μεν παιζεις με το φαρμακο ουτε αλλαζεις σε μια μερα και περιμενεις θαυματα!!






    Όπως σας είχα πεί σε προηγούμενο post, η γιατρός μου μου έδωσε ladose και μικρή δόση απο zyprexa για πανικούς με αγοραφοβία. Η αλήθεια είναι οτι πήγα να τις ζητήσω βοήθεια γιατί ήθελα να βελτιώσω κάπως την κατάσταση της αγοραφοβίας. Με πολύ σκέψη πήρα τα zyprexa για ένα μήνα. Είδα όμως οτι δέν μπορούσα να συγκεντρωθώ, η όρεξη μου αυξήθηκε καθώς και ο ύπνος και επίσης σαν ηρεμιστικό (μου το έγραψε αντί ηρεμιστικού) δέν έκανε τίποτα.Την πήρα τηλέφωνο και τις είπα οτι προτιμώ ένα κλασσικό ηρεμιστικό παρά το zyprexa.

    Να σας πώ οτι έχω το κακό συνήθειο οτι οταν ένα χάπι δεν μου κάνει αρχίζω και παραλείπω δόσεις.Με λίγα λόγια απογοητεύομαι και δεν πάει το χέρι μου να το πάρω. Στο zyprexa όμως που ξέχασα μια δόση είδα οτι δεν αισθανόμουν καλά. Αυτό συνεχίστηκε για 2 3 μέρες.Ένιωθα κάπως άσχημα, έπερνα την δόση (μίσο τον 5mg) και ηρεμούσα.

    Όταν λοιπόν την ρώτησα τι να κάνω μου λέει κόψτα τώρα αφού δεν σου κάνουν και πάρε xanax.Τις λέω οτι μαχαίρι να τα κόψω δεν είναι καλή ιδέα.Και μου λεεί εφόσον παίρνεις τα xanax μήν δίνεις σημασία. Αυτο έκανα.Με αποτέλεσμα προχθές να πάθω κρίση, αλλά το χειρότερο χθές να με πιάσει απίστευτος τρόμος για πολύ ώρα το βράδι.Πήρα δυό xanax για να ηρεμήσω και να μπορέσω να βγάλω το βράδι.Είχα καιρό να πανικοβληθώ τόσο πολυ.

    Φυσικά την πήρα τηλέφωνο.Η ίδια επιμένει οτι απλά εγώ χειροτέρεψα και οτι δεν φταίνε τα zyprexa. Αλλά να σας πώ την αλήθεια δεν έχω ξανανιώσει τόσο χάλια απο τον πρώτο καιρό που αρρώστησα(πρίν 6 χρόνια).Και ειλικρινά με έχει φάει τώρα.Εγώ χειροτέρεψα ή είναι απο τα zyprexa όλο αυτό;[/QUOTE][/QUOTE]

Similar Threads

  1. Zyprexa
    By sub-zero in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 28-04-2012, 01:36
  2. Είκοσι μέρες στέρησης
    By dimoskon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 09-01-2012, 11:48
  3. Υπάρχει σύνδρομο στέρησης;
    By Rallou in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 08-12-2009, 22:02
  4. ZYPREXA ;
    By Georgz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 07-08-2008, 00:42
  5. zyprexa
    By orfeas in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 06-02-2008, 01:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •