χειρισμός προβλήματος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Προσωπικά σε όσα διαβάζω στα post σου διακρίνω δύο προβλήματα. Ένα το πρόβλημα που λες ότι αντιμετωπίζει η κόρη σου κι ένα το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις εσύ εξαιτίας του προβλήματος εκείνης. Εγώ απευθύνομαι σε σένα και αναφέρομαι στο δικό σου πρόβλημα. Νομίζω ότι πρέπει να το αντιμετωπίσεις ως δικό σου πρόβλημα και να αναζητήσεις λύση στο πρόβλημά σου και όχι στο πρόβλημα εκείνης. Το πρόβλημά ΣΟΥ αισθάνεσαι και αυτό μπορείς να λύσεις ΕΣΥ. Το πρόβλημά ΤΗΣ το αισθάνεται ΕΚΕΙΝΗ και θα το λύσει ΕΚΕΙΝΗ.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Μπράβο σας που το ψάχνετε τόσο πολύ από μόνη σας και στο ιντερνετ και στους ψυχιάτρους που έχετε επισκεφτεί.Δεν το κάνουν πολλοί γονείς αυτό.Οι περισσότεροι δεν θέλουν να παραδεχτούν ότι έχει πρόβλημα το παιδί τους.

    Γενικά είσασταν δεμένες με την κόρη σας?Παλιότερα δηλαδή σας μιλούσε αν την απασχολούσε κάποιο πρόβλημα?Ή πάντα προσπαθούσε να σας αφήνει έξω από τα προβλήματά της?

    Εσείς όταν είχατε τα δικά σας προβλήματα υγείας την αφήνατε να είναι κοντά σας ή προσπαθούσατε να μην την στεναχωρείτε και την αφήνατε έξω από το πρόβλημα?

    Είναι πολύ δύσκολο όταν περνάς μία κατάθλιψη ή γενικά κάποιο σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα να το αντιμετωπίσεις μόνη.Εχω κι εγώ κατάθλιψη και καταλαβαίνω πόσο δύσκολα περνάει και η κόρη σας.Είτε θέλει να το παραδεχτεί είτε όχι,το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται συμπαράσταση.Και αφού δεν έχει και φίλους να είναι δίπλα της είναι ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα.Γι\'αυτό καλά κάνετε και προσπαθείτε να την πλησιάσετε και να την κάνετε να σας μιλήσει.Πρέπει να αισθάνεται ότι σας έχει δίπλα της.

    Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά και στις δυο σας.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Αγαπητή φίλη καλά έκανες και ενημερώθηκες για τα πάντα.Νομίζω οτι το πιο λογικό θα ήταν να απευθυνθείς στον ψυχίατρο που παρακολουθεί την κόρη σου ζητώντας το ιατρικό απόρρητο καθώς κ την δική σου ψυχολογική υποστήριξη για το πως να αντιμετωπίσεις την κατάσταση.Αν αυτό δεν είναι εφικτό δηλ. το να μην ενημερώσει την κόρη σου για την επίσκεψή σου προσπάθησε να πλησιάσεις την κόρη σου κ σαν μητέρα νομίζω οτι θα βρείς τον πλέον κατάλληλο τρόπο.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •