Χαίρομαι που σας βρήκα!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    43

    Χαίρομαι που σας βρήκα!!!!

    Δεν ήξερα καν οτι υπήρχε τέτοιο forum.

    Πάσχω απο Μανιοκατάθλιψη εδώ και 14 χρόνια και τα τελευταία 3 μπορώ να πω ότι έχω σταθεροποιηθεί αρκετά.

    Αυτά τα πολύ λίγα(προς το παρών για εμένα),διότι πρέπει να φύγω και τελευταία στιγμή ψάχνοντας κάτι βρήκα το συγκεκριμένο forum.

    Έυχομαι να φανώ χρήσιμος και ευχάριστος με την εμπειρία μου πάνω στην ασθένειά μου.

    ....Να 'στε καλά θα τα λέμε συχνά!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Happy καλώς ήρθες βρε παιδί!

    Κάθε φωνή και εμπειρία όπως θα διαπιστώσεις εδώ είναι χρήσιμη αν έχει θετική προσέγγιση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    κ γω χαιρομαι που βρεθηκαμε εδω ολοι ενας και ενας..σε ενα κοσμο που ολοι νιωθουν ολους
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    larissa
    Posts
    211
    καλως ηρθες και απο μενα..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Καλωσ σε βρηκαμε Happy man...:P καλημερα σου..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Καλώς ήρθες Happyman.
    Οποτε θα έχεις χρόνο περιμένουμε να μάθουμε περισσότερα για σένα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    γεια σασ παιδια κ γω παιδι του ψυχιατρου ειμαι εδω κ αρκετα χρονια παιρνω geodon 4 xronia εχω μειωσει την δοση στα 60 mg doyleya στο νοσοκομειο κυκλικο ωραριο κ τισ νυχτεσ που επερνα την δοση μου σερνομουν στο εραστηριο παντως εχω επισκευτει καποιουσ γιατρους δεν ενδιαφεροντε τοσο πολυ ολοι για το καλο μασ μερικοι μασ βλεπουν χρημα κ μεσο να πολαν φαρμακα εναν βρηκα να ενδιαφερετε για το καλο μου και πρεπει να ταξιξευω σε αλλη πολη για να με κοιταει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by Happyman
    Πάσχω απο Μανιοκατάθλιψη εδώ και 14 χρόνια
    14 χρόνια ε; πω ρε αρχηγέ κι εγώ σε 10 το ίδιο θα λέω...

    υγ:καλώς σε.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ΡΑΨ....μου απο 9 χρονων????????τι λεσ τωρα.....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    αντούλα νυσταγμένη;:-Ρ
    (είπα σε δέκα χρόνια από τώρα!)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    εγω ειμαι 7 χρονια ψυχωτικη σε αλλα 7 θα φτασω κ γω τα 14

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    σε εμποδιζει στην δουλεια σου η μανιοκαταθλιψη?δουλευεισ?

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    43
    Καλησπέρα και πάλι.Έκανα καιρό να απαντήσω και δυστυχώς θα ξανακανω γιατί φεύγω τη τρίτη για επαγγελματικό ταξίδι επιστρέφω παρασκευή και μετά την κοπανάω σαν καλό παιδί.Αλλα μετά την Πρωτομαγιά υπόσχομαι να είμαι πιο συνεπής.
    Λοιπόν Για να ξεκινήσω όπως προείπα και να συστηθώ λίγο σαν κύριος πάσχω απο μανιοκατάθλιψη επίσημα 14 χρόνια(με τη στάμπα που λέμε)ανεπίσημα ίσως και παραπάνω.
    Είμαι 30 ετών και λατρεύω ή μάλλον υπερλατρεύω τα δύκικλα.
    Υπάρχει βέβαια κληρονομικότητα σε όλη την ιστορία μιας και είχα μια χαρισματική γιαγιά αλλά με αρκετό τέμπο και τσαχπινιά(να φανταστείτε στα 70 της ήξερε 7 γλώσσες και είχε γυρίσει το μισό κόσμο) πράγμα απαγορευτικό για τη τότε εποχή.
    Εγώ στα 30 μου ναι μεν έχω γυρίσει το μισό κόσμο αλλά ξέρω μόνο τρεις.
    ....Λοιπόν (για να μην πλατιάζω)

    Στα 17 μου μετά απο ένα εφηβικό χωρισμό με μια κοπελίτσα στεναχωρέθηκα.Αλλά όταν λέμε στεναχωρήθικα ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΗΚΑ ΠΟΛΥ!!!!Πολύ κλάμα βρε παιδί μου.
    Αυτή τίποτα,χαμπάρι.Δε με ήθελε πια.Κλείστηκα που λέτε στον εαυτό μου,ξέκοψα και απο πολούς φίλους κόλησα τότε και με ένα κολοπαιχνίδι στον υπολογιστή (To DOOM),Υπήρχε και η κληρονομικότητα,και σιγά σιγά άρχισα να έχω φοβίες.Πολλές φοβίες.
    Δεν είχα ενδιαφέρον για τη ζωή,για τον εαυτό μου,δεν με έννοιαζε να ντύνομαι ωραία,δε με ένοιαζαν(και καλά)οι φίλοι μου,δεν είχα διάθεση,φοβόμουν το τι λένε οι άλλοι για εμένα,φοβόμουν το κόκκινο χρώμα(απο το παιχνίδι αυτό),έλεγα κάτι τρέλα για το Χρηστό κ.λ.π(γνωστό σε όλους μας όταν δε πατάς στα πόδια σου κάπου πρέπει να στηριχτείς ή κάποιον άγιο να βρίσεις).
    Μετα ερχόταν η κυρία Μανία.Εκεί να δείς.Έβγαινα,έτρεχα,σκόρπα� �α λεφτά άσκοπα,πάλι φοβόμουν,έκανα και βλακείες,τσαντιζόμουν εύκολα,ένιωθα σαν αυτοκράτορας,και μετά γύρναγα σπίτι για να ξαναβγώ.
    Για καλή μου τύχη γνώρισα έναν ιατρο οπου μου άλαξε τη ζωή.Πλέον είμαστε σαν αδέρφια,κάνουμε παρέα,με αγαπάει και τον αγαπάω και με κουράρει.
    Τα τελευταία 3 χρόνια παρ\'όλο οπου στη μανιοκατάθλιψη η βιβλιογραφία αναφέρει ότι μετά τα 30 τα επεισόδια είναι πιο συχνά έχω σταθεροποιηθεί και όταν εμφανίζεται άγχος δεν έχω πλέον παράλληλες συναισθηματικές διαταραχές.

    Αυτή τη στιγμή μπορώ να πω οτι νιώθω ευτυχισμένός οπου γνώρισα αυτή την ασθένεια.
    Όσο βλακεία και εαν ακούγεται αυτό που γράφω.Εννοείται πως όταν την βιώνεις στην έντασή της είναι οδυνηρή.Όταν όμως ρυθμίζεται τότε δεν μένει παρά να συνηδητοποιήσεις ότι πραγματικά η ζωή σου ανήκει για 70 με 100 χρόνια.Απο αυτά γύρω στα 50 με 60 περπατάς καλά.Απο αυτά γύρω στα 30 με 40 δουλεύεις σα σκυλί.Ε οπότε σου μένουν τα υπόλοιπα 10 για να κοιμάσαι????
    όχι
    Μπορείς να μην περιμένεις πότε θα έρθει το καλοκαίρι υπάρχουν και τα Σαβ/κα
    Μπορείς να μην τρως αστακους αλλά σουβλάκια
    Μπορείς να μην είσαι τουρίστας αλλά ταξιδιώτης.
    Μπορείς να μην εξερευνείς αλλά να ανακαλύπτεις.

    Με λίγα λόγια αυτή η ασθένεια σου δίνει την ικανότητα να κάνεις τις αδυναμίες σου δυνατότητες.
    Μπορεί να είσαι αδύναμος συναισθηματικά λέγεσαι όμως και δυναμικά ευαίσθητος.
    Μπορεί να είσαι οξύθυμος είσαι όμως και το επίκεντρο της παρέας

    Απάντηση προς Λίνα

    Λίνα δουλεύω αρκετές ώρες
    Το μοναδικό πράμα που εγώ προσέχω είναι να κλέινω 8ωρο ύπνο(ίσως άλλους να μην τους ενοχλει)εμένα πάντως αυτό είναι το αδύνατο σημείο μου.
    Κατα τα άλλα έρχομαι καθημερινα σε επαφή με πάρα πολύ κόσμο μιας και είμαι σε χώρο επικοινωνίας.Δε θα έλεγα ότι με εμποδίζει ίσα ίσα που με βοηθάει γιατί με έχει κάνει να αντιλαμβάνομαι περισσότερο τις συναισθηματικές αντιδράσεις των άλλων πράγμα που με ενδιαφέρει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    happyman καλωσορισες
    αν και ειμαι το πιο ασχετο ατομο να σε καλωσορισω σε μια κοινοτητα οπου το μεγαλυτερο ποσοστο συμπασχει κυριολεκτωντας...\\εχω ομως ενα πολυ δικο μου ατομο που πασχει απο μια τετοια διαταραχη χωρις να ξερω κατι απο τι ακριβως...
    το μηνυμα σου και το ονομα σου ειναι πολυ ευοιωνα για ολους μας και σου ευχομαι να συνεχισεις ετσι και καλυτερα

    ηθελα να ρωτησω οποιον μπορει να ξερει...
    ανεφερε λιγο παραπανω μια κοπελα πως οταν παιρνει τα φαρμακα της \"σερνεται\"... τι ειδους αποτελεσμα στην συμπεριφορα εχουν αυτα τα φαρμακα? οντως σερνεται κανεις, η ειναι θεμα ειδους φαρμακου, δοσολογιας η κατι τετοιο?

  15. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    43
    Ίσως εννοεί ότι της ερχόταν υπνηλία δε ξέρω.Πάντως καλό είναι να μην επιρεάζει ο ένας τον άλλον σε θέματα φαρμάκων κ.λ.π
    Επειδή είμαι στο χώρο της υγείας και έχω κάνει σχετικές σπουδές ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και το κάθε φάρμακο δρα διαφορετικά στο καθένα μας καθώς και εμφανίζει διαφορετικές παρενέργειες και διαφορετικές αλληλεπιδράσεις μεταξύ τους.
    Άλλα είναι καταλληλότερα για κάποιους άλλα όχι.
    Το ίδιο και οι γιατροί.Άλλοι για κάποιους άλλοι όχι.
    Αυτά καλύτερα να τα ρωτάς απ\'ευθείας σε αυτούς.
    Πάντα φιλικά και μετά απο πολυετή εμπειρία και κόπο και ψάξιμο.

    Τώρα εαν εννοείς να σέρνεται κυριολεκτικά δε ξέρω.Ίσως απο κάποια εμμονή.Απο φάρμακα έχω δει κάποια \"μαγκώματα\" οπου γίνονται στη Σ.Σ.

    Υ.Γ Άσχετο άτομο να με καλοσωρίσεις δεν είσαι γιατί και εσύ συμπάσχεις για κάποιον που αγαπάς.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •