νιώθω πως το τρένο της ζωής μου περνάει από μπροστά μου χωρίς εγώ να είμαι μέσα....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369

    νιώθω πως το τρένο της ζωής μου περνάει από μπροστά μου χωρίς εγώ να είμαι μέσα....

    ο κόσμος μου καταρρέει.....ζω μια κόλαση καθημερινά η οποία μου δημιουργεί ανασφάλεια κ οι φόβοι μου γίνονται θηρία στο μυαλό μου....από μικρή είχα ένα πρόβλημα δεν μπορούσα να διαχειριστώ τίποτα όταν ήμουν μόνη μου....αλλά όταν είχα κάποιον ο οποίος ήξερα ότι ήταν δίπλα μου τότε μπορούσα να τα βάλω με όλο τον κόσμο κ να βγω νικήτρια...κ όταν λέω να έχω κάποιον δίπλα μου δεν εννοώ απαραίτητα να είναι σωματικά αλλά μόνο να ξέρω ότι υπάρχει κάποιος που με στηρίζει μου έφτανε....μπορώ να πω πως δεν είχα κ τα καλύτερα παιδικά χρόνια.....ίσα ίσα μόνο παιδικά δεν ήταν.....έγινα ένα λάφυρο που το διεκδικούσαν δυο πλευρές σαν να μην καταλάβαιναν ότι ήμουν παιδί κ όχι αντικείμενο....βέβαια μιλάω για το διαζύγιο των γονιών μου.....μια απαίσια εμπειρία στην οποία βρέθηκα στη μέση στα 5 μου χρόνια χωρίς να το θέλω....τώρα όλα αυτά που έζησα έχουν γίνει φόβοι κ ανασφάλειες που δεν με αφήνουν να κάνω τίποτα, ούτε να χαρώ τίποτα....προσπαθώ με νύχια κ με δόντια να κρατήσω καλή κ όμορφή τη σχέση μου αλλά με όλα αυτά που ζω είναι αρκετά δύσκολο....είμαι 20 χρονών κ πρέπει να είμαι μέσα σε ένα σπίτι γιατί πρέπει να προσέχω έναν άνθρωπο 102 χρονών ο οποίος δεν κάθετε μαζί μου γιατί ζητάει συνέχεια τον πατέρα μου κ εκτός αυτού έχει αρχίσει να τα χάνει....νιώθω χαντακωμένη....νιώθω ότι η ζωή μου περνάει μπροστά από τα μάτια μου αλλά εγώ δεν μπορώ να τη ζήσω....ζητάω βοήθεια κ όλοι είναι εναντίον μου....ο σύντροφός μου μου λέει χαλαρά πάρτα όλα χαλαρά....αυτό δεν γίνεται κ να το θέλω....φοβάμαι ότι στο τέλος θα μείνω μόνη μου χωρίς άντρα χωρίς φίλους χωρίς κανέναν....θα έχω χάσει το τρένο που λέγετε ζωή πριν καλά καλά πάω στη στάση για να το πάρω....έχω τόσα όνειρα που φοβάμαι ότι δεν θα γίνουν ποτέ πραγματικότητα.....ώρες ώρες πιστεύω πως ένα παιδί θα μου έλυνε όλα μου τα προβλήματα....θα έχω ένα σκοπό ένα νόημα στη ζωή μου.....θα έχω έναν άνθρωπο που θα με αγαπάει κ θα έχει ανάγκη την αγάπη μου....έχω φτάσει σε σημείο να νιώθω ότι μπορώ πιο εύκολα να διαχειριστώ έναν θάνατο παρά έναν χωρισμό.....νιώθω ανίκανη να κάνω το οτιδήποτε.....δεν έχω δύναμη ούτε από το κρεβάτι να σηκωθώ....αν κ μόνο όταν κοιμάμαι δεν σκέφτομαι φοβάμαι να πάω να ξαπλώσω για να μην βιώσω όλο αυτό το μαρτύριο που νιώθω πριν με πάρει ο ύπνος.....γιατί εκείνη ακριβώς τη στιγμή είναι που οι φόβοι μου γίνονται θηρία....εκείνη είναι η στιγμή που ξεκινάει το μυαλό μου να σκέφτεται κ δεν μπορεί να με πάρει ο ύπνος....άλλος ένας λόγος που μένω ξύπνια ως αργά κ πολλές φορές ως το πρωί είναι γιατί φοβάμαι ότι θα ξυπνήσω πολύ νωρίτερα από την ώρα που είναι να με πάρει τηλέφωνο ο σύντροφός μου κ αν έχει προηγηθεί κάτι το προηγούμενο βράδυ τότε δεν θα μπορέσω να το διαχειριστώ όλον αυτόν τον χρόνο....η μόνη φορά που είμαι ήρεμη μετά από καυγά είναι όταν κοιμόμαστε μαζί....εκεί κοιμάμαι σαν πουλάκι...νιώθω τόσο ελαφριά σαν πούπουλο κ ο λόγος είναι ότι εκεί δεν έχω ανασφάλειες εκεί νιώθω το σώμα του πως αντιδρά....πριν ένα χρόνο περίπου είχαμε τσακωθεί πολύ άσχημα είχαμε φτάσει σε σημείο να χωρίσουμε ήταν απόμακρος μου έλεγε πράγματα που με πλήγωναν αλλά εγώ εκείνο το βράδυ ήμουν ήσυχη κοιμήθηκα χωρίς εφιάλτες κατευθείαν....κ ο λόγος ήταν ότι με είχε όλη τη νύχτα αγκαλιά μόλις έπαιρνε το χέρι του από πάνω μου ασυναίσθητα έβγαζα έναν ήχο κ αμέσως μ ξαναέπαιρνε αγκαλιά.....όταν είμαστε στον ίδιο χώρο κ τσακωνόμαστε όσο κ αν τσακωθούμε δεν μου αφήνει το χέρι....κ έτσι νιώθω ασφάλεια κ οι φόβοι μου φεύγουν μακριά....όμως αυτό δεν γίνεται όταν τσακωνόμαστε από το τηλέφωνο εκεί τρελαίνομαι....δεν ξέρω τι σκέφτεται δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει στο επόμενο λεπτό....φοβάμαι....σήμερα τσακωθήκαμε πάλι....μου είπε πράγματα που με πείραξαν αλλά αν κ δεν το παραδέχτηκα ήταν αλήθεια....το συμπέρασμα από σήμερα είναι ότι είμαστε καλά κ ότι εγώ τσακώθηκα μόνη μου....ο φόβος όμως είναι φόβος....δεν θέλω να τον χάσω δεν θέλω να τον διώξω μόνη μου....αυτά είχα να πω....ευχαριστώ πολύ όσους διάβασαν αυτό το κείμενο κ ακόμα περισσότερο όσους κατάφεραν να φτάσουν στο τέλος....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    πηδα πανω στο τρενοοοοοοοοοοοοοοο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μινα ανογεις συνεχεια θεματα σχεδον με το ιδιο περιεχομενο

    Δεν ειναι λογικο να καταρρεεις καθε φορα που ο φιλος σου δεν σου εστειλε ενα μηνυμα , ουτε ειναι λογικο να εχεις προβληματα με το σπιτι σου αλλα να λες οτι δεν μπορεις να ζησεις μακρια....
    Θελεις να πεις μηπως ποιο ακριβως ειναι το προβλημα σου και τι ακριβως ψαχνεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    δεν καταρρέω κάθε φορά που ο σύντροφός μου δεν μου στέλνει μήνυμα....καταρρέω όταν νιώθω για τον οποιονδήποτε λόγο ότι φεύγει ότι τον χάνω....όσο για το πρόβλημα μου είναι οι τεράστιοι φόβοι κ οι ανασφάλειες που έχω....!!!!!αυτό είναι το πρόβλημα μου....!!!!!!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ωραια , και τι κανεις για να αντιμετωπισεις το προβλημα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    369
    όταν είχα την οικονομική δυνατότητα επισκέφτηκα έναν ψυχολόγο αλλά δυστυχώς αυτή τη στιγμή το παλεύω μόνη μου χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Το προβλημα σου , τουλαχιστον οπως εγω το αντιλαμβανομαι απο τα ποστ σου, ειναι οτι εισαι προσκολλημενη στους αλλους και δεν μπορεις να νιωσεις καλα μονο με τον εαυτο σου.
    Με λιγα λογια δεν εισαι αυταρκης. Αρα για εμενα το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να απαγκιστρωθεις απο τους αλλους και να βασιζεσαι μονο πανω σου.

Similar Threads

  1. Αλλαγη ζωης,και νιωθω αδικημενη και χαλια.
    By sila in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 17-07-2012, 14:40
  2. Αλλη μια φορα χωρις τον ερωτα της ζωης μου
    By destiny in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 11-03-2012, 00:57
  3. Μπροστα στην αξια της της ανθρωπινης ζωης...
    By julias in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 22-01-2012, 15:38
  4. μενω Αθήνα αλλά είμαι από νησί νιώθω πως πρέπει να γυρίσω αλλά δεν είμαι σίγουρη
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 03-11-2011, 04:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •