Πως μπορω να βοηθησω;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    11

    Πως μπορω να βοηθησω;

    Μια πολυ καλη μου φιλη περνα δυσκολες καταστασεις στη ζωη της, μεγαλωσε με γονεις αλκοολικους
    οι οποιοι ειχαν πολλα προβληματα συμπεριφορας, πολλες φορες ηταν βιαιοι μαζι της, λεκτικα αλλα και σωματικα
    φανταζομαι ποσο ασχημα μπορει να νιωθεις μεγαλωνοντας με γονεις εξαρτημενους, και προσπαθω να την κατανοω και να την καταλαβαινω.
    Μου εχει πει πως εχει κανει αποπειρες, νομιζω δυο φορες, δεν ειμαι σιγουρη για το αν η προθεση της ηταν να πεθανει η να αυτοτραυματιστει. Πως ομως μπορω ομως να την βοηθησω δραστικα;
    Αυτη την περιοδο φαινεται καλυτερα, ωρες ωρες ομως χανεται της μιλαω κι ειναι σαν να μην ακουει... Θελω παρα πολυ να ειμαι διπλα της σε οτι περναει, εχει δυναμικο χαρακτηρα,και πιστευω οτι θα τα καταφερει !! Θελω να της δειξω οτι την αγαπαω κι οτι ακομα υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν να την αγαπησουν γιατι το αξιζει, γιατι πολλες φορες μου λεει πως νιωθει οτι δεν αξιζει να την αγαπουν και οτι δεν εχει κανεναν στη ζωη που να την νιαζεται..
    Της συστησα προσφατα ενα φιλο μου και κανανε σχεση, εχουν λιγες μερες τωρα που ειναι μαζι, αυτος βεβαια δεν γνωριζει την κατασταση που επικρατει σπιτι της, πιστευετε οτι πρεπει να την παροτρινω να του μιλησει;
    Γενικα αν καποιος εχει παρομοια προβληματα τι συμβουλες εχετε να μου δωσετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μια ερωτηση , η κοπελα δειχνει να καταλαβαινει οτι κατι δεν παει καλα με τον εαυτο της και δειχνει να θελει να βελτιωσει την ζωη της ή οχι?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    11
    ναι πιστευω πως θελει να λυσει τα οποια προβληματα της, συναισθηματικης φυσεως και μη.. μου εχει πει πως θελει να απευθυνθει σε ψυχολογο για να τη βοηθησει, προς το παρον ομως δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα για να το κανει!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ωραια , τοτε ειναι σε καλο δρομο.
    Μπορεις να της προτεινεις να παει σε καποιο κεντρο ψυχικης υγειας οπου παρεχουν δωρεαν ψυχολογικη υποστηριξη ( αν και η ποιοτητα των υπηρεσιων τους αμφισβητειται).
    Επισης μπορεις να την παροτρυνεις να μιλησει στον φιλο της για το προβλημα της.
    Κατα τα αλλα , δεν μπορεις να κανεις πολλα. Αρκει να εισαι διπλα της και να στηριζεις την προσπαθεια που κανει.
    Last edited by betelgeuse; 19-07-2012 at 11:58.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    11
    Δεν γνωριζω κατι για τα κεντρα ψυχικης υγειας, θα μπορουσες να μου πεις περι τινος προκειται η αν γινεται να με παραπεμψεις σε καποια ιστοσελιδα;
    Επισης υπαρχουν πραγματα τα οποια δεν πρεπει να λεω η να ρωταω, γενικα την παροτρινω να μου μιλαει για το θεμα των γονιων της, και της κανω ερωτησεις γιατι πιστευω οτι θα νιωσει εστω και λιγο καλυτερα αν εχει ατομα τα οποια μπορει να λεει αυτα που νιωθει και να μοιραζεται τα προβληματα της, μηπως ομως ειναι καλυτερα να μην ασχολουμαι μ αυτο το θεμα για να ξεχνιεται και να ξεφευγει λιγο;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Τα κεντρα ψυχικης υγειας ειναι δημοσια υπηρεσια (σαν νοσοκομεια) αλλα μονο για ψυχικα ασθενεις. Υπαρχουν σε ολες τις πολεις της Ελλαδας.
    Αν ψαξεις στο ιντερνετ ή σε τηλεφωνικο καταλογο θα τα βρεις ολα. Εκει απλα παιρνεις τηλεφωνο και ζητας ραντεβου με ψυχολογο ή ψυχιατρο.
    Αν ειναι φοιτητρια υπαρχει και η δυνατοτητα να παει σε ψυχολογο στην σχολη της. Υπαρχουν ψυχολογοι σε ολα τα ΤΕΙ και ΑΕΙ .
    Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω να σου πω αν της κανει καλο να μιλαει ή οχι ή αν πρεπει να την ρωτας.
    Μπορεις να την ρωτησεις πως αισθανεται οταν μιλαει για αυτο και αν της προσφερει ανακουφιση ή οχι , και αναλογα με την απαντηση που θα δωσει προσαρμοζεις την συμπεριφορα σου.

  7. #7
    Διαβάζοντας αυτά που έγραψες εκανα τις ακόλουθες σκέψεις:
    1.Οι αποπειρες και το ότι σας το εχei πει μου κάνει σας κραυγη για βοηθεια
    2. πολύ καλό που ξεκίνησε σχεση, μπράβο σου που την βοηθάς
    3. ισως είναι λίγο καλύτερα να μην επεμβεις μεσα στη σχεση απλα να εισαι διπλατης
    4.θα προτεινα να της ζητας συμβουλες και την γνωμη της για δικά σου θεματα και να τις λες δικες σου δυσκολιες ώστε να δειξεις ότι την εμπιστευεσαι, την αποδεχεσαι και να προσπαθεις να την ακους
    Ελπιζω να βοηθησα λιγο
    Μπραβο σου και πάλι

Similar Threads

  1. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ
    By NILADMIRARI in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2012, 22:51
  2. Replies: 12
    Last Post: 12-05-2012, 19:01
  3. Πως μπορώ να βοηθήσω τη Μ.;
    By elia in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 20:46
  4. Σύντροφος με διαταραχή πανικού. Πώς μπορώ να τον βοηθήσω;
    By Partner in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 31-12-2009, 21:13
  5. πώς μπορώ να βοηθήσω
    By problimatismeni74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 08-04-2008, 16:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •