όλα είναι στο μυαλο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    όλα είναι στο μυαλο

    Λοιπόν παιδιά αποφάσισα να μοιραστω και γω το πρόβλημά μου και να δώσω μια αισιόδοξη νότα σ αυτη την αγχ. διαταραχή.Πάσχω απο ιδψ (ελέγχου)από τα γυμνασιακά μου χρόνια.το ανακάλυψα στα 21 μου όταν νόμιζα πως είχα σκοτώσει κάποιον κατα λάθος (2006).πέρασα ένα εξάμηνο κόλαση-κόλαση μιλάμε- με το να ελέγχω και να πηγαίνω σε αστυνομίες και να ρωτάω.τελικά πήγα σ ενα ψυχίατρο αλλα ο βλάκας δεν με ενημέρωσε για την ασθένεια μου -το σημαντικότερο κατά τη γνώμη μου-παρά μου δωσε μονο χάπια και με ρωτούσε διάφορα για την παιδική μου ηλικία.Τεσπα εστρεψα αλλού την προσοχή μου και προσπαθούσα να το σκέφτομαι όλο και λιγότεερο-που και που τα κατάφερνα-αλλά επαναλήφθηκε κι αλλες φορές το όλο θέμα.Δηλαδή μέχρι να πάψω να ελέγχω το παρελθον είχα ήδη ελεγξει καμιά 50αριά φορες αν έχω σκοτώσει κάποιον.γμστα δλδ.Ούτε δίπλωμα δεν είχα βγάλει με το φόβο μην χτυπήσω κανένα -και δεν το καταλάβω-μην ξεχνιόμαστε--.Από τότε που ενημερωθηκα απο το ιντερνετ και απο ένα βιβλίο που διάβασα για την ιδψ-το οποίο ήταν σαν να περιγράφει εμένα όλα πήγαν καλυτερα οσον αναφορά την ασθενεια.Τώρα κάνω συντηρηση με σεροξατ. Το θέμα είναι οτι κλείστηκα χωρίς να το θέλω στον εαυτό μου -από τη φυση της ασθένειας και έχασα τους φίλους μου από ελλειψη επικοινωνίας μαζι τους-αυτό ειναι που με πονάει-και θέλω να επανορθώσω -να κάνω καινούριες παρέες και φίλους αλλά και σχέση.Αυτά μου φαίνονται δύσκολα και ψιλοαπογοητεύομαι.Τώρα (28χρ)τελειώνω το πολυτεχνείο.Και αγχώνομαι πάρα πολύ για το που θα βρω δουλειά.Όλα πήγαν πίσω λογω της ασθένειας.Α και στο στρατο μου ξαναρθε η ιδψ γτ εκοψα τα χάπια.Τώρα σκεφτείται πόσο περίπλοκη ειναι η ασθένεια που αυτους που πλένονται συνέχεια δεν μπορω να τους καταλάβω ακόμα και γω που έχω την ίδια ασθένεια σε διαφορετική πτυχη-ειρωνεία-.Η λύση που μπορω να πω είναι η αλλαγη κοσμοθεωρίας.δλδ να τα γραφουμε στα παλία μας τα παπούτσια και να μην τα παίρνουμε σοβαρά.είμαι ελέυθερος από ιδψ σκεψεις οδηγάω κανονικα και κοιτάω τη ζωή μου.δλδ το ξεπέρασα(αν και ξερω πως είναι χρόνια).Δουλειά που θα βρουμε ρε π--στη μου να πάει μπροστά η ζωή μας:).Μη μασάτε παιδιά μόνο σε δυνατούς στέλνει ο "θεός" τις δυσκολίες.λίγο χαλάρωμα στο μυαλό και η ιδψ θα περάσει>Δεν είναι τίποτα απλά λειτουργει πιο πολύ ο εγκέφαλός μας εκεί στο μετωπο.Όλα θα πανε καλα μη μασάτε λεμε..Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλησπερα James. Οι ψυχιατροι εχουν αυτο το κολλημα να μην σου λενε τι εχεις και να βασανιζεσαι αδικα ψαχνοντας. Εμενα μου εμφανιστηκε στα 16 και μεχρι τα 21 εψαχνα να βρω τι εχω , και αρχισαν και οι καταθλιψεις. Τωρα ειμαι σχεδον 26 και εχω δυο χρονια που ειμαι σχεδον καλα , αλλα εχω ακομα ιδεοληψιες και καταναγκασμους.
    Γενικα συμφωνω με αυτο που λες οτι δεν πρεπει να το παιρνουμε πολυ σοβαρα και προσπαθουμε να χαλαρωνουμε , αλλα δεν συμφωνω με τον τιτλο που εχεις βαλει.
    Δεν ειναι ολα στο μυαλο , ειναι μια πραγματικη ασθενεια με την οποια καλουμαστε να τα βγαλουμε περα μια ζωη...
    Οσο για την θεραπεια φαρμακα δεν εχω παρει , μονο ομαδικη ψυχοθεραπεια εχω κανει και ειμαι ευχαριστημενη ,και επισης με βοηθησε πολυ το να διαβαζω αρθρα και βιβλια για την ασθενεια.
    Last edited by betelgeuse; 21-07-2012 at 02:57.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    Και εγω πασχω απο ιδψ ελεγχου, το πιο δυσκολο κομματι της ασθενειας ειναι αυτο που λες, "ειναι στην φυση της ασθενειας να κλεινεσαι στο εαυτο σου"(οχι απο ντροπη) εχοντας φυσικα και αλλα πολλα δυσκολα "κομματια".Εμενα η ασθενεια μου ξεκινησε οταν πηγαινα τριτη γυμνασιου ειχα ιδεοληψιες αλλα οχι μονιμες οπως τωρα.Πως σου ξεκινησε η ασθενεια??

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Γεια σου Τζέιμς, αν και δεν γνωρίζω από ΙΔΨ (εγώ έχω κατάθλιψη), πιστεύω πως είναι μεγάλο λάθος από μεριάς του γιατρού να μην σ' ενημερώσει πλήρως για
    την ασθένεια. Ισως θα πρεπε να δεις και έναν δεύτερο γιατρό. Παρολαυτά, φαίνεται ότι το αντιμετωπίζεις αισιοδοξα και αυτό είναι πολύ καλό.
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  5. #5
    Χρηστο η ασθένεια δεν ξερω πως ξεκινησε εγω αντιληφθηκα οτι κατι δεν πηγαινε καλα επειτα απο περιοδο μεγαλου αγχους στα 21 και συνηδειτοποιησα τι ακριβως είναι στα 24 μου.Gypsy έχω δει ευτυχως και δευτερο γιατρο αλλα πιο σημαντικο ειναι η δουλεια που εκανα εγω με τον εαυτό μου-αυτογνωσια-

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    James οταν λεω ιδψ(ελεγχου) εννοω οτι φοβαμαι μη κανω "κακο" σε ανθρωπο...δεν παιρνω φαρμακα,ουτε εχω κανει ποτε ψυχοθεραπεια.

  7. #7
    christo ακριβως αυτο φοβομουνα κι εγω-τωρα πλεον οχι-Θέλω να ρωτησω είναι καποιος/α που να είχε υπερυπνια και να την ξεπερασε?και αν ναι πως?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Mια ειναι η λυση,λες μεσα ειναι μαλακιες να παν να γα.Οσο το ψαχνεις τοσο συνεχιζει να υπαρχει.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    Αδερφε (predator)
    η ιδψ δεν ειναι μονο εμμονες σκεψεις εχει και αλλα...

  10. #10
    αισιοδοξο το πρωτο ποστ φιλε μου και μακαρι να ηταν τοσο απλο...κι εγω ξερω οτι ειναι παραλογα αυτα που σκεφτομαι αλλα δεν μπορω να σταματησω..αν ριζωσει μεσα σου δυσκολα βγαινει,αυτη ειναι τουλαχιστον η δικη μου οπτικη,μακαρι να μην ισχυει για τους υπολοιπους

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    philosopher ποσο εισαι?

  12. #12
    Quote Originally Posted by christos78 View Post
    philosopher ποσο εισαι?
    γεννηθεις το 79

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    οκ καλως σ' ευχαριστω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    Και μενα αυτη η απαισια η ιψδ με πηγε πολυ πισω, κλειστηκα στον εαυτο μου, μου εκανε μονο κακο. Θα μπορουσα ηδη να εχω δουλεψει και τωρα ειμαι 25.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    Πάντως σήμερα έμαθα κάτι που δεν ήξερα από το γιατρό μου. Οτι η ιψδ είναι ουσιαστικά κατάθλιψη! Ότι πρόκειται για σύμπτωμα της κατάθλιψης. Δεν είναι λοιπόν λάθος να τις αντιμετωπίζουμε σαν δυο εντελώς ξεχωριστές ασθένειες; Γιατί ας πούμε όταν εχεις ιψδ να κάνεις μόνο συμπεριφορική και να μην πεις όσα σε απασχολούν σε ένα ψυχολόγο; Εγω ειχα ιψδ για πολύ καιρο, έκανα συμπεριφορική, έφυγε η ιψδ και μετά μου βγήκε κατάθλιψη. Κατάθλιψη είχα και πριν δηλαδή αλλά οι ψυχαναγκασμοί την κουκούλωναν...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. δεν εβαλα μυαλο...
    By james in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 31-07-2010, 16:16
  2. τελικά είναι όλα στο μυαλό μας???
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-06-2010, 05:25
  3. Όλα είναι στο μυαλό μας....
    By Relia2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 14-07-2009, 23:01
  4. το μυαλο μου ποναει...
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 08-03-2008, 13:31
  5. ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ
    By giota73 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 25-11-2007, 07:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •