METAIXMIAKH MANA K MONH - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 50 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 745
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    βοηθαει οσο μπορει κ εγω αποφευγω να τον βλεπω οταν ειμαι εντελως χ αλλα πολλες φορες δεν γινεται..
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Originally posted by interappted
    απο την αλλη, το γεγονος οτι αναρωτιεσαι για το ποσο καλος γονιος εισαι, ειναι σημαντικο. εχω την εντυπωση, πολι περισοτερι θα επρεπε να το πρατουν. ειναι μια καλη αρχη, για να το πω ετσι. :)

    μπορει κα να το διαβασα 15 φορες!!!
    αχ, μωρέ.. ειναι αληθεια οτι μερικοι ανθρωποι στερουνται ακομη και τα αυτονοητα. Αυτο που κανει ο κανενας, το λιγο και μετρημενο κουραγιο που σου δινει, σε μερικες μανουλες γινεται η μαγια για απροσδοκητη αντοχη και δυναμη.
    απλα, ειναι ευκολο να την πατησεις και να αρκεστεις σε αυτο. το να ψαχνεσαι για τα λαθη σου ειναι χρησιμο μονο για να τα διορθωσεις!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    παιδια ειλικρινα ευχαριστω ο,τι κ να λεγεται απο γιατρος το να ακους απο ανθρωπους που ισως κ να εχουν καποια κοινα με σενα απο τη θεση του ανθρωπου ειναι πολυ ενθαρρυντικο μακαρι να με βοηθατε ετσι στην οποια φρικη τρωω σα μανα μεσα σε ολο αυτο που ειμαι.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΕΡΕς ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    ανιτα (ορεο ονομα), ολα καλα, αφτο το \"μανουλες\" να λυπε... νιοθις φανταζομε τι ιπποδιλονουν τα ιπποκοριστικα.


    ιντεραπτετ, ο, νε! πολλοι περισσοτεροι κ πολυ περισσοτερο απο,τι ισος πιστεβις.

    με τιν εφκερια, δεστο παρακατο για τι μεταιχμιακη. το βρικα επαρκεστερο απο του πσαηχολογι (τα ιππογραμιζμενα δικα μου)


    Μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας
    Βασικό χαρακτηριστικό της διαγνωστικής αυτής κατηγορίας είναι η αστάθεια στις σχέσεις, στη διάθεση και στην εικόνα του εαυτού.

    Ο Morey (1991) περιγράφει τη διαταραχή ως ένα σύνδρομο με τέσσερα βασικά στοιχεία:
    1. δυσκολίες στην εδραίωση μια ασφαλούς ταυτότητας
    2. έλλειψη εμπιστοσύνης
    3. παρορμητική και αυτοκαταστροφική συμπεριφορά
    4. δυσκολία στον έλεγχο του θυμού και άλλων συναισθημάτων

    Η κλινική εικόνα των ατόμων με διάγνωση μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας μπορεί να κατανοηθεί σε συνάρτηση με τρεις άξονες. Όσον αφορά:
    Το βασικό άγχος αυτό είναι το άγχος του αποχωρισμού
    Τη γνωστική τους λειτουργία, η σκέψη χαρακτηρίζεται διχοτομική, και βρίσκονται σε σύγκρουση όσο αφορά τις ανάγκες εξάρτησης
    Το συναισθηματικό και συμπεριφορικό επίπεδο λειτουργίας, συνήθως χαρακτηρίζονται από καταθλιπτική και αυτό-υποτιμητική διάθεση, με έντονες ταλαντεύσεις στη συναισθηματική τους διάθεση και στη συμπεριφορά κατά τη διάρκεια κάποιων περιόδων.

    Θεωρίες αιτιολογίας της μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας
    Οι περισσότερες υποθέσεις για τη μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας αντλούν από την ψυχαναλυτική θεωρία. Μια από τις πιο σημαντικές υποθέσεις αναπτύχθηκε από τον Otto Kernberg, θεωρητικό της σχολής των αντικειμενοτρόπων σχέσεων. Συνοπτικά, ο Kernberg υποστήριξε ότι τα άτομα με διάγνωση μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας είχαν πρώιμες σχέσεις, οι οποίες δεν χαρακτηριζόταν από συναισθηματική υποστήριξη και ζεστασιά, κάτι που τους οδήγησε να αναπτύξουν ένα εύθραυστο εγώ, κάτι που τους οδηγεί στο να αποζητούν συνεχώς την επιβεβαίωση από τους άλλους.

    Πολλοί άνθρωποι έχουν βιώσει σεξουαλική και σωματική κακοποίηση ως παιδιά, και περιγράφουν ότι οι γονείς τους δεν τους φρόντιζαν και ότι δεν εξέφραζαν τα συναισθήματά τους, αλλά ότι υπήρχαν έντονες συγκρούσεις στην οικογένειά τους.

    Υπάρχουν κάποιες υποθέσεις ότι η μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας είναι μέρος της μετα-τραυματικής διαταραχής ή της διασχιστικής διαταραχής, η οποία έχει τις ρίζες της σε σοβαρή, τραυματική κακοποίηση ή παραμέληση στην παιδική ηλικία. Η ανικανότητα να κατανοήσει κανείς τις αντιφατικές όψεις των άλλων ή του εαυτού και να δεχθεί την αμφιθυμία, οδηγεί σε μια δυσκολία στη ρύθμιση των συναισθημάτων και καταλήγει σε έντονα και απόλυτα συναισθηματικά ξεσπάσματα.

    Συμπεριφορική προσέγγιση
    Μια ενδιαφέρουσα υπόθεση για τη μεταιχμιακή προσωπικότητα έχει διατυπωθεί από τη Linehan (1993). Κατ’ αυτήν, το βασικό χαρακτηριστικό των μεταιχμιακών είναι η «συναισθηματική απορύθμιση», η οποία είναι το αποτέλεσμα μιας συναισθηματικής ευαλωτότητας και ανικανότητας να ρυθμίσει το άτομο τα συναισθήματα του.

    Υποστηρίζει ότι πολλά άτομα με διάγνωση μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας προέρχονται από οικογένειες, οι οποίες έχουν την τάση να ακυρώνουν τις συναισθηματικές εμπειρίες των παιδιών, και περιμένουν από αυτά να είναι πάντα χαρούμενα και να μη δυσκολεύονται. Αν αποτυχαίνουν σε κάτι, αυτό ερμηνεύεται ως δικό τους φταίξιμο. Έτσι το παιδί δεν δέχεται ποτέ υποστήριξη για μικρές καθημερινές του δυσκολίες, και μπορεί να αποκτήσει την προσοχή και τη φροντίδα των γονιών του μόνο με έντονα συναισθηματικά ξεσπάσματα, το οποίο είναι κάτι που μαθαίνει. Επίσης, επειδή οι μικροστενοχώριες και τα μικροπροβλήματα τους δεν αντιμετωπίζονται μαζί με τους γονείς, τα παιδιά δεν μαθαίνουν τρόπους να αυτορυθμίζουν τα συναισθήματά τους, να παρηγορούν και να ηρεμούν τον εαυτό τους κ.λπ.

    Γνωστική προσέγγιση:
    «Τρεις βασικές παραδοχές αποκαλύπτονται συχνά στη γνωστική θεραπεία με μεταιχμιακά άτομα, και φαίνεται να παίζουν ένα βασικό ρόλο στη διαταραχή. Αυτές είναι «ο κόσμος είναι επικίνδυνος και κακοπροαίρετος», «είμαι αδύναμη και ευάλωτη» και «είμαι εγγενώς απαράδεκτη» (Beck & Freeman, 1992).

    http://users.auth.gr/~avdie/Psycho_trans.htm

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    248
    Originally posted by kanenas
    ανιτα (ορεο ονομα), ολα καλα, αφτο το \"μανουλες\" να λυπε... νιοθις φανταζομε τι ιπποδιλονουν τα ιπποκοριστικα.

    μην το παρεις προσωπικα αλλα με εκνευριζει οταν καποιος επικρινει το υφος και τις προσωπικες μου (λεκτικές) επιλογές. για να γραψω μανουλες, σημαινει οτι μανουλες ηθελα να γραψω και ο,τι αυτο σημαινει

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    μανουλα (αν και δεν θα φωναζα ποτε τη μανα μου ετσι( ισως ο λιγοτερο εκδηλωτικος ανθρωπος που εχω δει στη ζωη μου...)απο μικρη με εβλεπε να κλαιω κ ενα χαδι δε μου το εδινε το χερι της ειναι ακομα ξενο πανω μου χωρις να σημαινει οτι ειναι κακια παντα κακτο με φωναζε ουτε τωρα τις ωρες που βιωνω ακεραια το πενθος μου με παρηγορει)ναι μετα την μεγαλη παρενθεση συνεχιζω ειναι γλυκια λεξη μωρε...κανενας ευχαριστω..κ ολους σας...
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Η κλινική εικόνα των ατόμων με διάγνωση μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας μπορεί να κατανοηθεί σε συνάρτηση με τρεις άξονες. Όσον αφορά:
    Το βασικό άγχος αυτό είναι το άγχος του αποχωρισμού (Από τώρα το σκέφτομαι.Βρε εγώ σκεφτόμουν απ\'τα πέντε μου τι θα κάνω στη ζωή μου αν πεθάνουν οι γονείς μου και παρακαλούσα τον Θεό να τους έχει καλά και αυτός δήθεν μου έλεγε πως θα ζήσουν όσο τους έχω ανάγκη.Το μεταφυσικό από τότε το είχα.Μιλάμε δεν ξέρω αν μου τα προκάλεσαν όλα οι γονείς μου.Ήμουν από γεννησημιού μου psycho.Το είχε πει η ψυχολόγος.Άτομο με ιδιαίτερες ευαισθησίες.)
    Τη γνωστική τους λειτουργία, η σκέψη χαρακτηρίζεται διχοτομική, και βρίσκονται σε σύγκρουση όσο αφορά τις ανάγκες εξάρτησης (Τι εννοεί ο ποιητής;)
    Το συναισθηματικό και συμπεριφορικό επίπεδο λειτουργίας, συνήθως χαρακτηρίζονται από καταθλιπτική και αυτό-υποτιμητική διάθεση, με έντονες ταλαντεύσεις στη συναισθηματική τους διάθεση και στη συμπεριφορά κατά τη διάρκεια κάποιων περιόδων.

    Θεωρίες αιτιολογίας της μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας
    Οι περισσότερες υποθέσεις για τη μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας αντλούν από την ψυχαναλυτική θεωρία. Μια από τις πιο σημαντικές υποθέσεις αναπτύχθηκε από τον Otto Kernberg, θεωρητικό της σχολής των αντικειμενοτρόπων σχέσεων. Συνοπτικά, ο Kernberg υποστήριξε ότι τα άτομα με διάγνωση μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας είχαν πρώιμες σχέσεις, οι οποίες δεν χαρακτηριζόταν από συναισθηματική υποστήριξη και ζεστασιά, κάτι που τους οδήγησε να αναπτύξουν ένα εύθραυστο εγώ, κάτι που τους οδηγεί στο να αποζητούν συνεχώς την επιβεβαίωση από τους άλλους.(Όταν λέμε εύθραυστο μιλάμε για πολύ fragile.Ανακάλυψα ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα ή να αισθανθώ χαρούμενη χωρίς τους άλλους..Και με θεωρούσα ανεξάρτητη,αλλά μιλάμε για σκατά εξαρτημένη..Μου βγήκαν τα παιδικά μου βιώματα που για να κάνω κάτι φώναζα συνεχώς τη μαμά μου..Και ακόμα η γνώμη της μετράει πολύ αν και της πάω κόντρα πάντα με επηρεάζει όσο κανείς άλλος..)

    Πολλοί άνθρωποι έχουν βιώσει σεξουαλική και σωματική κακοποίηση ως παιδιά, και περιγράφουν ότι οι γονείς τους δεν τους φρόντιζαν και ότι δεν εξέφραζαν τα συναισθήματά τους, αλλά ότι υπήρχαν έντονες συγκρούσεις στην οικογένειά τους.(Σύμφωνη με όλα εκτός από το σεξουαλική παρενόχληση..Αυτό τουλάχιστον δεν το βίωσα)

    Υπάρχουν κάποιες υποθέσεις ότι η μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας είναι μέρος της μετα-τραυματικής διαταραχής ή της διασχιστικής διαταραχής, η οποία έχει τις ρίζες της σε σοβαρή, τραυματική κακοποίηση ή παραμέληση στην παιδική ηλικία. Η ανικανότητα να κατανοήσει κανείς τις αντιφατικές όψεις των άλλων ή του εαυτού και να δεχθεί την αμφιθυμία, οδηγεί σε μια δυσκολία στη ρύθμιση των συναισθημάτων και καταλήγει σε έντονα και απόλυτα συναισθηματικά ξεσπάσματα.

    Συμπεριφορική προσέγγιση
    Μια ενδιαφέρουσα υπόθεση για τη μεταιχμιακή προσωπικότητα έχει διατυπωθεί από τη Linehan (1993). Κατ’ αυτήν, το βασικό χαρακτηριστικό των μεταιχμιακών είναι η «συναισθηματική απορύθμιση», η οποία είναι το αποτέλεσμα μιας συναισθηματικής ευαλωτότητας και ανικανότητας να ρυθμίσει το άτομο τα συναισθήματα του.

    Υποστηρίζει ότι πολλά άτομα με διάγνωση μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας προέρχονται από οικογένειες, οι οποίες έχουν την τάση να ακυρώνουν τις συναισθηματικές εμπειρίες των παιδιών, και περιμένουν από αυτά να είναι πάντα χαρούμενα και να μη δυσκολεύονται. Αν αποτυχαίνουν σε κάτι, αυτό ερμηνεύεται ως δικό τους φταίξιμο. Έτσι το παιδί δεν δέχεται ποτέ υποστήριξη για μικρές καθημερινές του δυσκολίες, και μπορεί να αποκτήσει την προσοχή και τη φροντίδα των γονιών του μόνο με έντονα συναισθηματικά ξεσπάσματα, το οποίο είναι κάτι που μαθαίνει. Επίσης, επειδή οι μικροστενοχώριες και τα μικροπροβλήματα τους δεν αντιμετωπίζονται μαζί με τους γονείς, τα παιδιά δεν μαθαίνουν τρόπους να αυτορυθμίζουν τα συναισθήματά τους, να παρηγορούν και να ηρεμούν τον εαυτό τους κ.λπ. (Συμφωνώ και επαυξάνω)

    Γνωστική προσέγγιση:
    «Τρεις βασικές παραδοχές αποκαλύπτονται συχνά στη γνωστική θεραπεία με μεταιχμιακά άτομα, και φαίνεται να παίζουν ένα βασικό ρόλο στη διαταραχή. Αυτές είναι «ο κόσμος είναι επικίνδυνος και κακοπροαίρετος», «είμαι αδύναμη και ευάλωτη» και «είμαι εγγενώς απαράδεκτη» (Beck & Freeman, 1992).


    Πού το βρήκες αυτό;Θέλω κι άλλα αν έχεις στοιχεία για το τι μπορεί να προκάλεσε τη μεταιχμιακή...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by interappted
    μανουλα (αν και δεν θα φωναζα ποτε τη μανα μου ετσι( ισως ο λιγοτερο εκδηλωτικος ανθρωπος που εχω δει στη ζωη μου...)απο μικρη με εβλεπε να κλαιω κ ενα χαδι δε μου το εδινε το χερι της ειναι ακομα ξενο πανω μου χωρις να σημαινει οτι ειναι κακια παντα κακτο με φωναζε ουτε τωρα τις ωρες που βιωνω ακεραια το πενθος μου με παρηγορει)ναι μετα την μεγαλη παρενθεση συνεχιζω ειναι γλυκια λεξη μωρε...κανενας ευχαριστω..κ ολους σας...
    Εγώ την δική μου θα την έλεγα απλά στριμμένη και σκληρή..Νομίζω πως η σχέση με τη μαμά παίζει ρόλο στο πως βγαίνουμε τα κοριτσάκια στο μέλλον...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    εκει πρεπει να ειναι το κλειδι..καπου στις μανες.Καθε φορα που ερχομαι στα down μου τη σκεφτομαι..Δεν μπορει να ειναι τυχαιο...Δεν παραδεχεται με το τιποτα οτι εχει τις ευθυνες της...θυμαμαι οταν γεννησα εγω της ζητησα να με αγκαλιασει..κ μου εκανε μια ζεστη αγγκαλια!!!ειρωνικα μιλαω...ο γιατρος που με ξεγεννησε πιο εκδηλωτικος ηταν!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εμένα πάλι που ήταν πάντα (και είναι ακόμα) υπερπροσπατευτική δεν είχα καλύτερη τύχη από εσάς που έχετε σκληρές μητέρες.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by kassi_21
    1. Τη γνωστική τους λειτουργία, η σκέψη χαρακτηρίζεται διχοτομική, και βρίσκονται σε σύγκρουση όσο αφορά τις ανάγκες εξάρτησης (Τι εννοεί ο ποιητής;)

    2. Πού το βρήκες αυτό;Θέλω κι άλλα αν έχεις στοιχεία για το τι μπορεί να προκάλεσε τη μεταιχμιακή...

    1. ινε καπος κινεζικα. εγο τουλαχιστον καταλαβενο οτι οσες εχουν μεταιχμιακη διαταραχη βλεπουν συχνα τα πραγματα μαυρο- ασπρο (= διχοτομικα) κ οτι θελουν να προσκολλονται σε ατομα (ισως για να καλυφθουν τα κενα της παιδικης ηλικιας που αναφερει παραπανω), ενω απο την αλλη, αποφευγουν το δεσιμο.

    2. το εγραψα ρε. ινε απο το http://users.auth.gr/~avdie/Psycho_trans.htm

    στο ελινικο διχτιο δεν νομιζο να ιπαρχι κατι αλο. θες μιπος αγγλικα (κ τα γνοστα κινεζικα);

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    μαλλον αν συκγρινω την απαντηση της kassi τη δικια μου κ της dalia με καθε επιφυλαξη μπορει τη ζημια να την κανουν τα δυο ακρα υπερπροστασια απο τη μια κ αδιαφορια να το πω?ελλειψη εκδηλωσης της αγαπης?πχ εγω μια ζωη συμπερασματικα καταλαβαινα οτι με αγαπαει.πχ μου πηρε πατατακια αρα..με αγαπαει!αρρωστησα κ με πηγε στο γιατρο..αρα με αγαπαει..
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ...φανταστειτε ομωσ ποσο καλα παιδακια ημασταν ..που θεωρουσαμε το καθηκον που εχουν ολεσ οι μητερεσ\"να προσφερουν τροφη,στεγη,τισ πιο βασικεσ χμμ...ανεσεισ να το πω οπωσ εναν γιατρο ...\"....
    τα θεωρουυσαμε εκδηλωση αγαπησ..και δικαιολογουσαμε τισ μητερεσ μασ...
    ...ειναι ενα προστατευτικο αμυντικο συστημα που εχουν εμφυτο στα παιδια να δικαιολογουν τουσ γονεισ τους ...
    ......οταν μεγαλωνεισ ομωσ και συγκρινιεισ με τισ ζωεσ και τισ μητερεσ των αλλων.. πληγωνεσαι..... θελει χρονο για να συγχωρεσεισ..και να το αφησεισ πισω...

    και το χειροτερο ειναι πωσ ξερεισ πωσ τισ αναμνησεισ και την παιδικη ηλικεια δεν μπορεισ να την διορθωσεισ...

    και οι κακεσ μνημεσ.. γινονται πονοι...και πληγεσ ενοσ ενηλικα...

    ...πωσ μπορει κανεισ να ειναι τοσο σκληροσ ωστε να αποκοψει εντελωσ την παιδικη του ηλικια για να εξηλεωθει .......... να προχωρισει οσ αλλο ατομο.. καθαρο?.. καθαρο απο πληγεσ...αλλα χωρισ παιδικη ηλικια??? .
    .........εχουμε ολοι αναγκη απο μια αναμνηση παιδικησ ηλικιασ... και εμεισ εχουμε κακια αναμνηση...αλλα εχουμε αυτην.....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    μακαρι να μην γινω τετοιο βιωμα για το παιδι μουΟσο για τα κακα παιδικα βιωματα, μας στοιχιωνουν αλλα μεχρι ποια ηληκια θα μας κυνηγαει αυτο το φαντασμα??καποια στιγμη πρεπει να τα αφησουμε να φυγουν γιατι αυτα απο μονα τους δεν θα φυγοθν ποτε....
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    interappted διάβασα πολύ λίγο από όσα έχεις γράψει οπότε μπορεί η απορία μου να βγει και άκυρη...ο άντρας σου ενόσω ζούσε όταν φρίκαρες, μπορούσε να σε ηρεμήσει;

Page 2 of 50 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •