METAIXMIAKH MANA K MONH - Page 50
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 50 of 50 FirstFirst ... 40484950
Results 736 to 745 of 745
  1. #736
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θες να μας πεις τα νεα σου?Οτι θες...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #737
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    METAIXMIAKH μανα δεν ξερω τι ειναι αλλα μονη μανα παντως ειμαι και γω ,και ξερω ποσο δυσκολο ειναι να μεγαλωνεις ενα παιδι μονη. Και γω εχω εναν γιο 4 ετων και μεγαλωνει χωρις πατερα λογο χωρισμου ομως και ειναι δυσκολο. Και ο χωρισμος ειναι κατι σαν 8ανατος του αγαπημενου μας συντροφου και αυτο .Κανω τα παντα για να ειναι ευτιχησμενος ο γιος μου τον ταιζω τον φροντιζω υπερβολικα και τωρα με τις κρισεις ενα παραπανω ασχολιεμαι περισσοτερο με τον πιτσιρικο και ξεχνιεμαι.:) ευχομαι να σου πανε ολα καλα και στο μωρακι σου και να ξερεις οτι τα παιδια ειναι οτι πιο πολιτιμο υπαρχει στον κοσμο .

  3. #738
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Άκουγα σήμερα (από 3 τετράγωνα μακριά.......... καλά μιλάμε για πολύ νταλκά είχε αυτός) κάποια νταλκαδιάρικα τραγούδια......
    Για κάποιο λόγο οι στίχοι από ένα από αυτά μου έμειναν......
    Ίσως γιατί μεσα στο δικό μου μυαλό είχαν άλλο νόημα από αυτό που είχε ο στιχουργός τους.......
    Ευχόμενος λοιπόν δύναμη σε όλα τα μέλη αλλά λίγο πιό πολύ σε ορισμένα που δε τα βλέπω να γράφουν λέω να σας γράψω αυτούς τους στίχους.
    \"....και αυτοί που δεν μιλάνε,
    περισσότερο πονάνε,
    γιατ\' η καρδιά τους μέσα,
    αιμοραγεί...........\"
    been good, been bad. WILL GO ON

  4. #739
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by maria...
    METAIXMIAKH μανα δεν ξερω τι ειναι αλλα μονη μανα παντως ειμαι και γω ,και ξερω ποσο δυσκολο ειναι να μεγαλωνεις ενα παιδι μονη. Και γω εχω εναν γιο 4 ετων και μεγαλωνει χωρις πατερα λογο χωρισμου ομως και ειναι δυσκολο. Και ο χωρισμος ειναι κατι σαν 8ανατος του αγαπημενου μας συντροφου και αυτο .Κανω τα παντα για να ειναι ευτιχησμενος ο γιος μου τον ταιζω τον φροντιζω υπερβολικα και τωρα με τις κρισεις ενα παραπανω ασχολιεμαι περισσοτερο με τον πιτσιρικο και ξεχνιεμαι.:) ευχομαι να σου πανε ολα καλα και στο μωρακι σου και να ξερεις οτι τα παιδια ειναι οτι πιο πολιτιμο υπαρχει στον κοσμο .
    Γεια σου Μαρία.Σου κάνω παράθεση τον ορισμό της μεταιχμιακής.Είναι μάλλον η βαρύτερη διαταραχή προσωπικότητας.Οπότε σκέψου πόσο δύσκολο είναι στην Ίντερ να μεγαλώσει έναν γιο όταν δεν μπορεί να θρεψει τον εαυτό της.

    Μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας
    Βασικό χαρακτηριστικό της διαγνωστικής αυτής κατηγορίας είναι η αστάθεια στις σχέσεις, στη διάθεση και στην εικόνα του εαυτού.

    Ο Morey (1991) περιγράφει τη διαταραχή ως ένα σύνδρομο με τέσσερα βασικά στοιχεία:
    1. δυσκολίες στην εδραίωση μια ασφαλούς ταυτότητας
    2. έλλειψη εμπιστοσύνης
    3. παρορμητική και αυτοκαταστροφική συμπεριφορά
    4. δυσκολία στον έλεγχο του θυμού και άλλων συναισθημάτων

    Η κλινική εικόνα των ατόμων με διάγνωση μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας μπορεί να κατανοηθεί σε συνάρτηση με τρεις άξονες. Όσον αφορά:
    Το βασικό άγχος αυτό είναι το άγχος του αποχωρισμού
    Τη γνωστική τους λειτουργία, η σκέψη χαρακτηρίζεται διχοτομική, και βρίσκονται σε σύγκρουση όσο αφορά τις ανάγκες εξάρτησης
    Το συναισθηματικό και συμπεριφορικό επίπεδο λειτουργίας, συνήθως χαρακτηρίζονται από καταθλιπτική και αυτό-υποτιμητική διάθεση, με έντονες ταλαντεύσεις στη συναισθηματική τους διάθεση και στη συμπεριφορά κατά τη διάρκεια κάποιων περιόδων.

    Θεωρίες αιτιολογίας της μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας
    Οι περισσότερες υποθέσεις για τη μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας αντλούν από την ψυχαναλυτική θεωρία. Μια από τις πιο σημαντικές υποθέσεις αναπτύχθηκε από τον Otto Kernberg, θεωρητικό της σχολής των αντικειμενοτρόπων σχέσεων. Συνοπτικά, ο Kernberg υποστήριξε ότι τα άτομα με διάγνωση μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας είχαν πρώιμες σχέσεις, οι οποίες δεν χαρακτηριζόταν από συναισθηματική υποστήριξη και ζεστασιά, κάτι που τους οδήγησε να αναπτύξουν ένα εύθραυστο εγώ, κάτι που τους οδηγεί στο να αποζητούν συνεχώς την επιβεβαίωση από τους άλλους.

    Πολλοί άνθρωποι έχουν βιώσει σεξουαλική και σωματική κακοποίηση ως παιδιά, και περιγράφουν ότι οι γονείς τους δεν τους φρόντιζαν και ότι δεν εξέφραζαν τα συναισθήματά τους, αλλά ότι υπήρχαν έντονες συγκρούσεις στην οικογένειά τους.

    Υπάρχουν κάποιες υποθέσεις ότι η μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας είναι μέρος της μετα-τραυματικής διαταραχής ή της διασχιστικής διαταραχής, η οποία έχει τις ρίζες της σε σοβαρή, τραυματική κακοποίηση ή παραμέληση στην παιδική ηλικία. Η ανικανότητα να κατανοήσει κανείς τις αντιφατικές όψεις των άλλων ή του εαυτού και να δεχθεί την αμφιθυμία, οδηγεί σε μια δυσκολία στη ρύθμιση των συναισθημάτων και καταλήγει σε έντονα και απόλυτα συναισθηματικά ξεσπάσματα.

    Συμπεριφορική προσέγγιση
    Μια ενδιαφέρουσα υπόθεση για τη μεταιχμιακή προσωπικότητα έχει διατυπωθεί από τη Linehan (1993). Κατ’ αυτήν, το βασικό χαρακτηριστικό των μεταιχμιακών είναι η «συναισθηματική απορύθμιση», η οποία είναι το αποτέλεσμα μιας συναισθηματικής ευαλωτότητας και ανικανότητας να ρυθμίσει το άτομο τα συναισθήματα του.

    Υποστηρίζει ότι πολλά άτομα με διάγνωση μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας προέρχονται από οικογένειες, οι οποίες έχουν την τάση να ακυρώνουν τις συναισθηματικές εμπειρίες των παιδιών, και περιμένουν από αυτά να είναι πάντα χαρούμενα και να μη δυσκολεύονται. Αν αποτυχαίνουν σε κάτι, αυτό ερμηνεύεται ως δικό τους φταίξιμο. Έτσι το παιδί δεν δέχεται ποτέ υποστήριξη για μικρές καθημερινές του δυσκολίες, και μπορεί να αποκτήσει την προσοχή και τη φροντίδα των γονιών του μόνο με έντονα συναισθηματικά ξεσπάσματα, το οποίο είναι κάτι που μαθαίνει. Επίσης, επειδή οι μικροστενοχώριες και τα μικροπροβλήματα τους δεν αντιμετωπίζονται μαζί με τους γονείς, τα παιδιά δεν μαθαίνουν τρόπους να αυτορυθμίζουν τα συναισθήματά τους, να παρηγορούν και να ηρεμούν τον εαυτό τους κ.λπ.

    Γνωστική προσέγγιση:
    «Τρεις βασικές παραδοχές αποκαλύπτονται συχνά στη γνωστική θεραπεία με μεταιχμιακά άτομα, και φαίνεται να παίζουν ένα βασικό ρόλο στη διαταραχή. Αυτές είναι «ο κόσμος είναι επικίνδυνος και κακοπροαίρετος», «είμαι αδύναμη και ευάλωτη» και «είμαι εγγενώς απαράδεκτη» (Beck & Freeman, 1992).

  5. #740
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by interappted
    εχω να εμφανιστς πολυ καιρο
    γυρω στους 7 μηνες
    δεν ξεχασα το ασυλο μας δεν ξερς καν ποιοι απο την παλια ομαδα συνεχιζουν εδω μεσα
    η αποσια μου ωφειλεται στο οτι η κατασταση μου ειναι τετοια που το να την περιγραψω δεν θα βοηθουσε ουτε εμενα ουτε κανεναν
    με παλευει

    αλλα κι εγω!
    πολλα φιλια σ ολα τα μελη κι ευχομαι καποια στιγμη η ΄\'σειρα μου\" να ξανα...βρεθει
    κανεναν σας δεν ξεχασα
    μεσα στην απουσια μου απο το forum εσεις αλλα κ ο Νικος ησασταν διπλα μου
    φιλια
    Ιωάννα μου,
    ούτε εμείς σε έχουμε ξαχάσει και όποτε θες να μιλήσεις είμαστε εδώ όπως πάντα...
    Ξέρουμε όλοι λίγο πολύ πόσο δύσκολο είναι να ξαναπέφτεις...όμως επειδή έχουμε σηκωθεί στο παρελθόν ξέρουμε ότι αυτό είναι εφικτό, ότι έχουμε τη δύναμη να το ξανακάνουμε και μάλιστα τώρα έχουμε την εμπειρία και τη γνώση να το κάνουμε ακόμα καλύτερα.
    Έχε πίστη σε σένα...Είσαι πολύ δυνατός άνθρωπος και το πιστεύω ακράδαντα.
    Φιλιά σε σένα και στο μικρό σου.
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  6. #741
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    με συγκινησες...ναι οταν θα ειμα ετοιμη θα ειμαι εδω κ θα θελω να βοηθησω
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  7. #742
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ολοι
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  8. #743
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    ιντερ, θελω να ξερεις οτι σε θαυμαζω πολυ και σε περιμενω να τα πουμε!!

  9. #744
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Ειναι περιεργο να βλεπεις ανθρωπους που παλευουν...και παλευουν να βγουν απο το βουρκο.Και καμια φορα βγαινουν νικητες αλλα και να μην βγαινουν ειναι νικητες...Ειναι ζωντανοι οσο κι αν πιστευουν οτι ειναι νεκροι..Γεια σου Ιντερ..Ειμαι και εγω παλιο μελος εδω και πολλες φορες μου λειπει ο διαλογος εδω..με καποιος ανθρωπους που παλευουν και δινουν δυναμη στην ζωη μου εστω και απο καποια καλωδια.Να εισαι καλα..
    "...και θα πληρώνω σαν αντίτιμο στο χρόνο, την μοναξιά για όλα τα χάδια που ζητούσα."

  10. #745
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by interappted
    με συγκινησες...ναι οταν θα ειμα ετοιμη θα ειμαι εδω κ θα θελω να βοηθησω
    Είμαστε εδώ...
    Σε περιμένουμε,
    μια ανοιχτή αγκαλιά,
    φιλιά σε σενα και το μικράκι σου!
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

Page 50 of 50 FirstFirst ... 40484950

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •