Συμπτώματα της ψύχωσης η κατι άλο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Unhappy Συμπτώματα της ψύχωσης η κατι άλο?

    Γεια σε όλους ειμαι νεος εδω, ειμαι 26 χρωνων, θα θελα πολυ τη γνωμη σας πανω στο θέμα μου:

    Πριν απο 2-3 μήνες περιπου έπαθα ψυχωσικο επεισοδιο, απ την πολυ καταχρηση κάνναβης-αλκοολ και MDMA μεσα σε ενα βραδυ, για κακη μου τυχη δεν ηξερα τι μπορω να παθω συνδυαζοντας τα.
    Ηταν μια περιοδος με πολυ πιεση και ενταση στη δουλεια μου, υπερωριες-υπερκωπωση-ελειψη υπνου και σχετικα. Τελοσπαντον αρχισα σιγα σιγα να σκεφτομαι παραλογα πραματα, και εφτασα στο σημειο να πιστευω
    οτι το αφεντικο στη δουλεια μου ηταν μαφιοζος μαζι με ολους τους υπολοιπους που δουλευαμε και οτι ολοι ηθελαν να με σκοτωσουν αν δεν κανω τη δουλεια μου, γραφικά παρεπιπτοντως έκανα, και η εταιρια ασχολιοταν με παιχνιδια ιντερνετικα-καζινο κ.α.
    Αλα σιγα σιγα επειδη δεν πηγα εγκαιρος σε ψυχιατρο αρχισα να σκεφτομαι παρα πολλα πραματα τα οποια με φοβιζαν, για τον κοσμο ολο οτι υπαρχει συνομωσια στους πολιτικους και ειναι ολα στημενα-ψευτικα,οτι καπιος θελει να μου κλεψει το σπιτι και τα λεφτα
    επισης στη δουλεια μου στο γραφειο νομιζα πως με ψεκαζαν με καπιο αεριο για να δουλευω περισοτερο κλπ νομιζα πως παντου υπηρχε καπια κρυμενη καμερα για να με παρακολουθουν κλπ
    και παρα πολλα αλλα που δεν τελειωνουν αν αρχισω να λεω...

    Ολα αυτα που σκεφτικα με καναν να ζω ενα φαυλο κυκλο να σκεφτομαι και να σκεφτομαι για το τι να κανω να τα φτιαξω ολα αυτα και να σωθω κλπ αλα εφτανα σε ακραιο σημειο να βλεπω οτι ειναι ματαια ολα και δεν υπαρχει λυση, και μου δημιουργηθηκε ενα μεγαλο αισθημα φοβου-καψιματος στο στομαχι, πολυ εντονο αισθημα το οπιο εμεινε για αρκετο καιρο, ερχοταν και εφευγε αναλογα τις σκεψεις... τελοσπαντον μερικα πραματα τα λεγα στο θειο μου για τις συνωμοσιες το ενα το αλο και αυτος με πηγε να δω ψυχιατρο τελικα η οποια μου εδωσε zyprexa 5mg για αρχη το πηρα για 10 μερες και μετα το κοψα γιατι πιστευα οτι δεν θα μπορω να ανταπεξελθω καλα σε καταστασεις οι οπιες θα ερχοντουσαν που με ηθελαν δυνατο να παλεψω και αλα...
    τα 5mg βοηθησαν λιγο μονο να κοιμιθω καλυτερα και διωξανε το αισθημα του φοβου αλα παλι ειχα σκεψεις πολλες και παραλογες και φοβο...για να μη τα πολυλογω:
    Αρχισα μετα risperdal γιατι ηξερα οτι to zyprexa σε παχαινει και εχει υπνηλια, 1 πρωι ενα βραδυ για 1 μηνα, και μετα μονο 1 το βραδυ μαζι με cipralex 20 mg το μεσημερι. μπορω να πω οτι εχει εξαφανιστει το αισθημα φοβου απο τοτε που το αρχισα και ολες οι παραλογες σκεψεις... βασικα παραλογες σκεψεις κανω αλα δεν τις πιστευω πια και εχω αισθηση της πραγματικοτητας και τις φαντασιας..

    Αυτο που τωρα με προβληματιζει και δυσκολευομαι να το ερμηνεψω ειναι οτι νιωθω σαν να εχω παθει εγκεφαλικο και δεν μου ερχετε να λεω τιποτα-τιποτα οταν ειμαι με φιλους και ειδικα με κοπελες αλα και γενικα με τον αδερφο μου το θειο μου το πατερα μου, απλα καθομαι και μερικες φορες δεν μπορω να πω αυτο που θελω να πω δε μου βγαινουν λογια καθολου... απομονωθηκα απο ολους μενοντας σπιτι και το μονο που κανω ειναι να κοιμαμαι και να μη μπορω να παρω και τα ποδια μου να θελω να με μονο ξάπλα, παρατησα και αυτα που εκανα (δημιουργια μουσικης και γραφικων απο υπολογιστη) και ενοειτε παρατησα τη δουλεια διοτι δε μπορουσα να ανταπεξελθω, και για μια περιοδο σκεφτομουν μονο να αυτοκτονισω πολυ εντονα, περασα μεγαλο γολγοθα στο μυαλο μου
    και θα θελα πολυ απ την εμπειρια του καθενος να ακουσω πραματα γι αυτο... αυτο που νιωθω σαν να εχω παθει εγκεφαλικο και δεν εχω εμπνευση καθολου, περιτο να πω για τη σεξουαλικη επιθυμια εχει εξαφανιστει απο τοτε που αρχισε ολο αυτο και εχω και προβληματα στυσης, τι εχει γινει ρε παιδια; Θα επανελθω ποτε; Βοηθεια :P

    Να 'σται καλα

    Σωτηρης

  2. #2
    Καλησπέρα! σου απαντάω σε μύνημα δες πάνω δεξια εκεί που λέει σημειώσεις

  3. #3
    Καμια αλη γνώμη βρε παιδια, το οτι δεν λεω τιποτα οταν ειμαι με παρεα, με πιανει κατι σαν να τα σκεφτομε μεσα μου αλα να μην μπορω να πω τπτ... επισης σαν να μην σκεφτομε αυτο που πρεπει να πω,
    δηλαδη να προσπαθω να σκεφτω κατι αλα να κανει άλλα ο εγκεφαλος(να προσπαθει να σκεφτει αλα κατι δε ξερω τι να κολαει) και τελικα να μιν λεω τιποτα... ειναι κατι παροδικο αυτο απο την αρρώστια; δυσκολια δηλαδη στην επικοινωνια
    Και επισης ειναι επεισοδιο που προκληθηκε απο ναρκωτικα και θα μου περασει η θα παιρνω φαρμακα για καιρο?

    οποιοδηποτε σχόλιο θα ειναι καλό

    ευχαριστω

  4. #4
    Γεια σου Σωτηρη,

    Αρχικα, θελω να σου πω..πως ολα ξεπερνιουνται...αρκει να μν ειναι θεμα υγειας, παθολογικο...το ψυχολογικο κομματι οχι οτι ειναι ευκολο αλλα πιστευω πως ξεπερνιεται ποιο ευκολα... Τα φαρμακα συνεχιζεις ακομα να τα παιρνεις? η τα εχεις σταματησει?

  5. #5
    συνεχιζω 1 τον 2 mg το βραδυ αν και τα χα σταματησει μονος μου για καμια βδομαδα (βλακεια ε), thanks

  6. #6
    Και οταν τα σταματησες τι εγινε?αισθανθηκες κατι το διαφορετικο?? Εγω γενικα ειμαι κατα των φαρμακων..βεβαια δεν ειμαι ειδικη για να πω κατι τετοιο...αλλα πιστευω πως σε βοηθανε μεχρι ενα σημειο!!! Μηπως τα φαρμακα στο δημιουργουν ολο αυτο? που δεν μπορεις να σκεφτεις αυτα που θελεις να πεις? Και αυτο που δεν μπορεις να παρεις τα ποδια σου...εμενα μου φαινεται οτι στο προκαλουν αυτο, γιατι σε ηρεμουν, σε χαλαρωνουν..σιγουρα θα ειναι καποια απο αυτα μυοχαλαρωτικα... γιατι δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτα... Η γνωμη μου ειναι να αρχισεις σιγα σιγα να ασχολεισαι με αυτο που σ αρεσει..με τα γραφικα στον υπολογιστη και την μουσικη...που ειναι και κατι πολυ ενδιαφερον..στην αρχη δεν θα εχεις ορεξη αλλα νομιζω πως σιγα σιγα θα σου ερθει ξανα..και θα θες να ασχοληθεις ξανα επαγγελματικα... και ετσι θα αρχισεις να μπαινεις σε αλλους ρυθμους... κ μην φοβασαι για τα προσωπικα σου... κι αυτα θα αλλαξουν... πρεπει να κανεις μια αρχη, δεν θα ειναι ευκολο αλλα προσπαθησε. Τωρα οσον αφορα αυτο "απλα καθομαι και μερικες φορες δεν μπορω να πω αυτο που θελω να πω δε μου βγαινουν λογια καθολου"..... δεν μπορω να το καταλαβω ακριβως.....

  7. #7
    Bασικά σ'ευχαριστω Τζούλια εχεις δικιο, οταν τα είχα σταματησει τα φαρμακα ενιωθα πιο ανεξάρτητος και πιο δυναμικος και καπως πιο καθαρο μυαλο, αλλα το θεμα ειναι τωρα μην μου ρθει και αλο επισοδειο αν τα κοψω, θα πρεπει να περιμενω τη γιατρο μου σεπτεμβρη που γυρναει.. και πάλι thanks

  8. #8
    Ναι οντως, καλυτερα να συμβουλευτεις τον γιατρο...αν και παντα αυτοι δινουν φαρμακα... πες της αν νιωθεις καλυτερα η οχι.. και θα σου πει και αυτη μετα τι θα κανετε.. Παντως μην αφηνεσε..ειναι πολυ σημαντικο...μην παραιτησε απο την ζωη... ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ.. ξεκινα να ασχολεισαι με κατι...σχεδιασε καινουρια γραφικα στο σπιτι(δεν ξερω βεβαια πως γινονται αυτα), βγες μια βολτα... πηγαινε στην θαλασσα... μην κανεις τα ιδια και τα ιδια πραγματα καθε μερα... αλλαξε τις τωρινες σου συνηθειες, απο τα πολυ απλα πραγμτα μεχρι τα πιο σημαντικα...

Similar Threads

  1. ειναι συπτωματα ψυχωσης?
    By mr bubbles in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 22-03-2012, 00:50
  2. Ιχθυελαιο εναντιον ψυχωσης
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 15-10-2011, 22:52
  3. Τα αρνητικά συμπτώματα της ψύχωσης
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 10-03-2011, 22:40
  4. αλλη μια περιπτωση ψυχωσης
    By @elena@ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 29
    Last Post: 27-11-2008, 17:47
  5. ΑΠΛΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
    By tinalost73 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-03-2008, 15:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •