Είναι δυνατόν μια ψυχοθεραπεία να είναι αρνητική; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 110
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5
    kanw psuxo8erapeia edw 8 mhnes..kai apo ola osa exw parei ws twra pisteuw oti boh8a..arkri na exeis dialeksei kai ton katallhlo psuxanaluth..den einai mia euxaristh diadikasia panta alla sigoura se anakoufizei makropro8esma..se boh8a na koitakseis pio ba8eia se sena kai na anarwth8eis..kai egw allaksa..h mallon edeiksa ton alh8ino eayto mou kai oxi ayton pou fobatai na ekfrastei gia na tous exei olous konta tou..an auto 8ewreitai kakia..tote nai eimai kakia..kai se opoion aresw giati egw autous pou agapw alh8ina tous dexomai opws einai..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Αγαπητέ Αλέξανδρε,

    όπως λες ξεκίνησες ψυχοθεραπεία γιατί η ζωή σου βρισκόταν σε τέλμα. Προφανώς κάπου οφειλόταν αυτό, προφανώς λοιπόν ήθελες να αλλάξεις τη ζωή σου.. Οπότε η αλλαγή ήταν το ζητούμενο. Η αλλαγή όμως όπως είναι αναμενόμενο, επιφέρει καλά και άσχημα. Και δεν μπορείς να ελέγξεις τί αποτελέσματα θα έχει η αλλαγή αυτή και στο περιβάλλον σου...Συνήθως το περιβάλλον του ψυχοθεραπευόμενου, \"ταράζεται\" με την αλλαγή!

    Εμένα, μου λένε ότι ακούνε περισσότερα όχι! Κάποιοι το χαίρονται, οι περισσότεροι δυσαρεστούνται και απομακρύνονται. Οι περισσότεροι λοιπόν κρίνουν ότι έγινα χειρότερα,αντί καλύτερα!! Το περιβάλλον μου λέει πως αντί για καλύτερα, έγινα χειρότερα....Εγώ όμως νιώθω καλύτερα:-)

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    4
    γεια σου Αλεξανδρε. εγω απο τοτε που σταματησα να πηγαινω στην ψυχολογο μου νιωθω καλυτερα. αν κ εμενα ηταν αφοσιωμενη στο προβλημα μου κ ποτε δεν σπαταλησε τον χρονο μου. ομως η διαδικασια που μπαινεις να επισκεφτεις ψυχολογο νομιζω οτι σε κανει να σκεφτεις \"τι προβληματα αντιμετωπιζω για να ειμαι εδω τωρα?\". εγω τουλαχιστον ετσι σκεφτομουν. κ απο τοτε που σταματησα ειμαι καλυτερα. ολοι μου λενε να ξαναπαω.. ομως νιωθω αρρωστη στην ιδεα κ μονο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by alexandros3
    Originally posted by Existir
    Originally posted by alexandros3
    Να έχει αρνητικά αποτελέσματα εννοώ.
    Παιδιά, πραγματικά έπειτα από 8 μήνες ψυχοθεραπείας δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου και δεν εννοώ ότι πήγα προς το καλύτερο. Δεν είχα ποτέ κρίσεις πανικού παρά μία φορά κατά τη διάρκεια της ψυχοθεραπείας. Πήγα στον ειδικό γιατί αισθανόμουνα ότι η ζωή μου είχε μείνει στάσιμη.
    Τώρα 8 μήνες μετά δεν με αναγνωρίζω. Έχω γεμίσει άγχος, οι περισσότερες μου προσωπικές σχέσεις είναι κατεστραμμένες και συν όλων των άλλων ανέπτυξα και ένα είδος \"παράνοιας\" να το πω; Δηλαδή λες και οι άλλοι μιλάνε για μένα. Κι εγώ να νοιάζομαι.

    Είναι δυνατόν μία ψυχοθεραπεία να έχει τέτοια άσχημα αποτελέσματα; Την έκοψα ελπίζοντας ότι θα επανέλθει ο γνωστός Αλέξαντρος. Κάτι βλέπω να γίνεται αλλά με πολύ αργά βήματα και δεν είμαι σίγουρος.
    Παιδιά καλησπέρα.

    Θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο Αλέξανδρο, με ποιον τρόπο νομίζει οτί η ψυχοθεραπεία είναι η αιτία της συγκεκριμένης εξέλιξης του.

    Ευχαριστώ
    Είναι 100% σίγουρο ότι προέρχεται από τη ψυχοθεραπεία. Πρώτα απ\' όλα ιδέες που είχες για σένα και τους άλλους (ιδίως σημαντικά προς εσένα πρόσωπα) καταρρέουν.

    Ε αυτό είναι. Τι άλλο να πω. Αυτό τα λέει όλα.
    Φεύγουν περιοριστικές σκέψεις. Γενικά δεν ξέρεις που στέκεις και που πατάς! Χαχα. (πικρότατο γέλιο)
    Παίζει και το χάπι ρόλο Αλέξανδρε.Είπαμε οι καταθλιπτικοί είναι άτομα που έχουν συμβιβαστεί και έχουν καταπιέσει πολλές αλήθειες μέσα τους...Κάποια στιγμή που σε πείθουν να μη λειτουργείς τόσο παθητικά-θύμα και λίγο τα διεγερτικά χαπάκια δεν θέλει πολύ.Να το δεις ως πρόοδο και όχι ως κατηφόρα....Εγώ για παράδειγμα πριν αρχίσω τη θεραπεία είχα βριστεί με όλους...Δεν άφηνα να μου την πουν....έκανα πολεμικές τέχνες και δεν ήθελα και πολύ..Σκέτο αγοροκόριτσο.Και από αλήθειες;Δεν ήθελες να με ακούσεις....Στην ψυχοθεραπεία έμαθα να είμαι πιο χειριστική-όπως έλεγε ο Γιωργάκης καλή του ώρα.Μου είπε πριν πάρεις και μου πετάξεις το τασάκι στο κεφάλι εξήγησε μου τον λόγο,κάνε με να συνειδητοποιήσω,δώσε μου φως ότι κάτι δεν πάει καλά.......Εγώ το να αψηφώ τον κίνδυνο,τους κανόνες,τις οριοθετήσεις το θεωρούσα ότι είναι θάρρος.Μου είπε η ψυχίατρος ότι στην τάξη βρίσκεις όμως την ευτυχία.....Α!Και όσο για τις ψυχοθεραπείες θα έλεγα πως δεν ξέρω αν φταίει η χρονιά ή η αλλαγή γιατρού αλλά ο ένας με αμόλαγε κάπως η άλλη μου μαθαίνει να είμαι πιο συγκρατημένη και προσεκτική στις επιλογές μου...Η κάθε ψυχοθεραπεία και ο κάθε θεράπων ιατρός-Ουάου!λέξη που είχα καιρό να χρησιμοποιήσω-διαφέρουν!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Existir
    Originally posted by alexandros3
    Είναι 100% σίγουρο ότι προέρχεται από τη ψυχοθεραπεία. Πρώτα απ\' όλα ιδέες που είχες για σένα και τους άλλους (ιδίως σημαντικά προς εσένα πρόσωπα) καταρρέουν.

    Ε αυτό είναι. Τι άλλο να πω. Αυτό τα λέει όλα.
    Φεύγουν περιοριστικές σκέψεις. Γενικά δεν ξέρεις που στέκεις και που πατάς! Χαχα. (πικρότατο γέλιο)
    Πιστεύεις δλδ πως η ψυχοθεραπεία είναι που \"ρίχνει τις ασφάλειες\", το μαγικό ραβδί που μετατρέπει τους πρίγκιπες σε βάτραχους;

    Υπάρχει εν τέλει κάτι που εκδηλώνεται σε μας δίχως να υφίσταται ήδη απο τα πριν; Αγόμαστε και φερόμαστε απο τα γεγονότα και τους άλλους; Είμαστε τα ανδρείκελα των άλλων και αθύρματα των περιστάσεων;

    Την καλημέρα μου, έστω και με πικρό χαμόγελο και απο μένα.:)
    Να σε πω existir με έκανες να κοιτάξω δύο φορές το νεοελληνικό λεξικό.Συγχαρητήρια για το γλωσσολογικό σου επίπεδο..Όπως έχω πει,μια αρρώστια σωματική θέλει το χρόνο επώασής της.Έτσι και η ψυχική....Παλιά θα σου απαντούσα πως κανείς δεν άγεται και φέρεται από τους άλλους.Τώρα όμως θα σου πω πως ναι.Ένας διασπασμένος άνθρωπος άγεται από τους άλλους.Μου έδειξε η ψυχίατρος ένα σχήμα.Αυτή είσαι εσύ και έκανε μια κουκίδα και αυτοί οι άλλοι και έκανε δυο τρεις και τις πλαισίωσε με ομόκεντρους κύκλους.Εσύ πας κάθε φορά και περιστρέφεσαι γύρω από τους άλλους,ενώ πρέπει οι ομόκεντροι σου κύκλοι να τους συναντούν γιατί εσύ είσαι το κέντρο!!!!!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by kassi_21
    Να σε πω existir με έκανες να κοιτάξω δύο φορές το νεοελληνικό λεξικό.Συγχαρητήρια για το γλωσσολογικό σου επίπεδο..Όπως έχω πει,μια αρρώστια σωματική θέλει το χρόνο επώασής της.Έτσι και η ψυχική....Παλιά θα σου απαντούσα πως κανείς δεν άγεται και φέρεται από τους άλλους.Τώρα όμως θα σου πω πως ναι.Ένας διασπασμένος άνθρωπος άγεται από τους άλλους.Μου έδειξε η ψυχίατρος ένα σχήμα.Αυτή είσαι εσύ και έκανε μια κουκίδα και αυτοί οι άλλοι και έκανε δυο τρεις και τις πλαισίωσε με ομόκεντρους κύκλους.Εσύ πας κάθε φορά και περιστρέφεσαι γύρω από τους άλλους,ενώ πρέπει οι ομόκεντροι σου κύκλοι να τους συναντούν γιατί εσύ είσαι το κέντρο!!!!!!
    Φίλη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. :)

    Νομίζω οτί οι διαπροσωπικές μας σχέσεις είναι πάντα το δυσκολότερο θέμα και ο τρόπος που αντιλαμβανόμαστε\\απευθυνό μαστε σε αυτές.

    Μολονότι βρίσκω οτί δεν αισθάνθηκα ποτέ διασπασμένη, και πάντα είμαι το κέντρο του εαυτού μου και μόνο όταν ήμουν πολύ μικρή έπαιξα για πολύ λίγο τον \"δορυφόρο\", βρίσκω οτί το μεγάλο μου ερωτηματικό αφορά στο κατά πόσο δύο διαφορετικοί κύκλοι με διαφορετικά κέντρα μπορούν να τέμνονται και να συγχωνεύονται, όχι απόλυτα φυσικά αλλά για εκείνο το διάστημα που είναι απαραίτητο για να νιώσουν εκείνο το σπάνιο συναίσθημα της αληθινής συνάντησης με τον Άλλον, συναίσθημα το οποίο σβήνει για λίγο τον πόνο της μοναξιάς. Γιατί η μεγάλη πρόκληση είναι απο τη μια να λειτουργείς μέσα απο το δικό σου μοναδικό κέντρο για να μπορείς να είσαι αυθεντικός στις σχέσεις σου, από την άλλη όμως για να μπορέσεις να διατηρήσεις αυτές τις σχέσεις, είναι απολύτως απαραίτητο να άρεις τις οποιοσδήποτε εγωιστικές απαιτήσεις. Πως επιτυγχάνεται αυτή η ισορροπία είναι που με προβληματίζει.

    Δεν ξέρω λοιπόν αν είναι ψευδοδίλλημα το να μείνεις αδιάσπαστος στο κέντρο σου, εγωιστής και μόνος ή αντίθετα καταθλιπτικός -καταπιέζοντας τις αλήθειες σου- αλλά ΜΕ τους άλλους, περιαγόμενος στην περιφέρειά τους.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by Existir
    1. Νομίζω οτί οι διαπροσωπικές μας σχέσεις είναι πάντα το δυσκολότερο θέμα.

    2. Γιατί η μεγάλη πρόκληση είναι απο τη μια να λειτουργείς μέσα απο το δικό σου μοναδικό κέντρο για να μπορείς να είσαι αυθεντικός στις σχέσεις σου, από την άλλη όμως για να μπορέσεις να διατηρήσεις αυτές τις σχέσεις, είναι απολύτως απαραίτητο να άρεις τις οποιοσδήποτε εγωιστικές απαιτήσεις.
    1. Οντως, ειναι οι διαπροσωπικες σχεσεις ειναι απο τα δυσκολοτερα θεματα. Αλλα το πλεον δυσκολο, αιχμηρο ειναι η σχεση σου με τον ιδιο σου τον Εαυτο.

    2. Μαλλον νοιωθω τι εννοεις- ασε ομως τους κυκλους και τις υπερβολες για τους γεωμετρες (εχεις διαβασει τον Πυργο;). Μιλας για συναισθημα- φροντισε να το ζησεις. :)

    ΥΓ \"το δυο δεν ειναι αριθμος\" (ΦΓ Λορκα)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by kanenas

    1. Οντως, ειναι οι διαπροσωπικες σχεσεις ειναι απο τα δυσκολοτερα θεματα. Αλλα το πλεον δυσκολο, αιχμηρο ειναι η σχεση σου με τον ιδιο σου τον Εαυτο.

    2. Μαλλον νοιωθω τι εννοεις- ασε ομως τους κυκλους και τις υπερβολες για τους γεωμετρες (εχεις διαβασει τον Πυργο;). Μιλας για συναισθημα- φροντισε να το ζησεις. :)

    ΥΓ \"το δυο δεν ειναι αριθμος\" (ΦΓ Λορκα)
    1. Χμ. Ξέρεις τι έλεγε ο Σταντάλ;

    ΅One can acquire everything in solitude - except character\"

    2. Χμ. Το ζω. Αλλά με δυσκολεύει. Ο Πύργος υπάρχει στην βιβλιοθήκη μου εδώ και κάποια χρόνια. Με τρομάζει όμως ο Κάφκα και περιμένω μια καλύτερη εποχή για να το διαβάσω.

    ΥΓ. Τι είναι το 2 άραγε; Το βλέπω και σαν συμβολισμό αρκετά συχνά στα όνειρά μου;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by Existir
    Πιστεύεις δλδ πως η ψυχοθεραπεία είναι που \"ρίχνει τις ασφάλειες\", το μαγικό ραβδί που μετατρέπει τους πρίγκιπες σε βάτραχους;
    μα γι\'αυτόν τον λόγο δεν ξεκινάς μια ψθεραπεία;

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by Existir
    βρίσκω οτί το μεγάλο μου ερωτηματικό αφορά στο κατά πόσο δύο διαφορετικοί κύκλοι με διαφορετικά κέντρα μπορούν να τέμνονται και να συγχωνεύονται, όχι απόλυτα φυσικά αλλά για εκείνο το διάστημα που είναι απαραίτητο για να νιώσουν εκείνο το σπάνιο συναίσθημα της αληθινής συνάντησης με τον Άλλον, συναίσθημα το οποίο σβήνει για λίγο τον πόνο της μοναξιάς.
    αμφιβάλλεις πως γίνεται;
    όταν συμβεί δεν σβήνει για λίγο η μοναξιά, σβήνει για πολύ- ίσως για πάντα.
    όταν κοιτάξεις μέσα στον άλλον και τον αφήσεις να κοιτάξει μέσα σε σένα στην αρχή διστακτικά και στο τέλος δίχως κανέναν φόβο πια και συμβεί η μαγεία της κατανόησης και της συμπόρευσης μέσα από την αποδοχή είναι ποτέ δυνατόν να ξανανοιώσεις μόνος;
    δεν φτάνει αυτή η θύμιση και μόνο;

    Originally posted by Existir
    Πως επιτυγχάνεται αυτή η ισορροπία είναι που με προβληματίζει.
    όταν τα κέντρα νοιώσουν οικεία τότε επιτυγχάνεται.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by Existir
    ΥΓ. Τι είναι το 2 άραγε; Το βλέπω και σαν συμβολισμό αρκετά συχνά στα όνειρά μου;
    αυτό που δεν αφήνεις να γίνει ένα;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by Existir

    1. Χμ. Ξέρεις τι έλεγε ο Σταντάλ;

    ΅One can acquire everything in solitude - except character\"

    2. Χμ. Το ζω. Αλλά με δυσκολεύει. Ο Πύργος υπάρχει στην βιβλιοθήκη μου εδώ και κάποια χρόνια. Με τρομάζει όμως ο Κάφκα και περιμένω μια καλύτερη εποχή για να το διαβάσω.

    ΥΓ. Τι είναι το 2 άραγε; Το βλέπω και σαν συμβολισμό αρκετά συχνά στα όνειρά μου;
    χα! πολυ καλο γουστο για φελολογος! :)

    1. απο τα λιγα καλα που εχι γραψι ο ΣΤΕΝΤΑΛ στο εν λογο \"δοκιμιο\". αλα η φιλολογικη σου φυση θα συγχωρεσει τη βραδυστροφια μου: πως ακριβως κολα το σχολειο σου με την αντιρρηση μου;

    2. ναι; απο την πειρα μου, ειτε θα το ζεις, ειτε θα το διαολογιζεσαι. τι απο τα 2 προτιμας;

    ΥΓ μεσο του Φεδερικο θα σιμφονισο γυαλι μια φορα με τον Ραψου: \"το 1 ητανε το αλλο/ και τα δυο ηταν κανενα\".
    ΥΓ2 αφου παραθετις μεταφρασι του Ενρι, γιατι το κανις στα αγγλικα;;
    ΥΓ3 η θεα απο τον Πυργο ειναι γοητευτικη. σχεδον εξωγηινη- αρα πολυ περισσοτερο ανθρωπινη απο τη δικη. αν αυτο σε σταματα.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Existir και kanenas θα τα πάτε πολύ καλά στάνταρ

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Το διαισθάνομαι Μπίλυ.Εξιστίρ φιλόλογος;Με τσάκισες και χαίρομαι που χειρίζεσαι τόσο δεξιότεχνα αλλά και ουσιαστικά την γλώσσα χωρίς ανούσιες περιστροφές και με περιγραφικότητα μπαίνεις κατ\'ευθείαν στο ζουμί....Λοιπόν ρώτησα την ψυχίατρο αλλά δεν θυμάμαι τι απάντησε στο θέμα με τους ομόκεντρους.Την ρώτησα και πώς είναι οι κύκλοι των ανθρώπων που έλκονται;Και μου έκανε άλλο ένα σχήμα..Με εντυπωσιάζει αυτή η γυναίκα σιγά σιγά..Θα την ρωτήσω ξανά να σου πω.Μπράβο της για γυναίκα-Δεν μας υποτιμώ.ΟΟΟΟΟΟχχχχιιι!!!!!Κα ι ξέρει διάφορα κολπάκια που με εντυπωσιάζουν και εξαίρουν την φαντασία μου....

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by kassi_21
    Με τσάκισες και χαίρομαι που χειρίζεσαι τόσο δεξιότεχνα αλλά και ουσιαστικά την γλώσσα χωρίς ανούσιες περιστροφές και με περιγραφικότητα μπαίνεις κατ\'ευθείαν στο ζουμί....
    ακόμα δεν είδες τίποτα κάσσυ.άμα αρχίσει και γράφει, θα χάσουμε τη μπάλα. :D

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •