Είναι δυνατόν μια ψυχοθεραπεία να είναι αρνητική; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 110
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Νομίζω πως όσο αποκτούμε αυτοσυνείδηση μειώνονται και οι επιφανειακές σχέσεις.

    Μα ο Σταντάλ δε μιλούσε για επιφανειακές σχέσεις.

    υ.γ. το Ραψού θα είναι το Γαλλικό σου παρωνύμιο, μιλώντας για Σταντάλ και Γαλλικών φιλιών. ;):P

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    >νομίζω παραδέχεσαι πως οι αληθινές διαπροσωπικές σχέσεις είναι λιγοστές για τον καθέναν μας.το απόλυτο δέσιμο και η μέγιστη οικειότητα είναι πράγματα σπάνια.γι\'αυτό και οι επιφανειακές σχέσεις πολλές.γι\'αυτό και νομίζω πως οι επιφανειακές σχέσεις πλάθουν περισσότερο τον χαρακτήρα μας, τον παιδεύουν περισσότερο. αναφερόμενη στον σταντάλ μίλησες για ματαιώσεις και καθρέφτισμα. όσο αντιφατικότερο το καθρέφτισμα και όσο πιο αναγκαίες οι ματαιώσεις τόσο περισσότερος χαρακτήρας, δεν βρίσκεις;

    >δεν έχω διαβάσει σταντάλ. τη μοναχικότητα υποτίθεται πως τη διαλέγεις Existir (πως διαβάζεται αυτό; αιώνια δημιουργία και επιβίωση στον πραγματικό κόσμο συνδυάζονται δύσκολα. και πως αλλιώς άλλωστε; και όταν οι συμβουλές αιώνιων μα και μοναχικών δημιουργών είναι απομονωθείτε, γιατί χανόμαστε τότε....ωραία η διανόηση αλλά...

    υγ.α:(siga pou se noiazei) αυτό το νικ σου δεν μου αρέσει.:P:P
    υγ.β:τι ν τούτο ->Tripartite Agreement ;

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by Existir
    1. Ο Σταντάλ λεει πως τα πάντα μπορούμε να τα αποκτήσουμε στην μοναχικότητα, όλα εκτός του χαρακτήρα.
    Εσύ λες πως η δυσκολότερη σχέση είναι αυτή με τον εαυτό μας. Σαφέστατα μεν, αλλά νομίζω οτί οι άνθρωποι ανά τους αιώνες υπέφεραν από τις σχέσεις τους με τους άλλους. ... Ωστόσο είναι πεποίθησή μου οτί πολύ ευκολότερο να μένει κανείς μόνος του -το λεει και το γνωμικό \"μοναχός σου χόρευε και όσο θέλεις πήδα- από το να βρίσκεσαι μαζί με τους άλλους οπού εκεί θα αναγκαστείς να μπεις σε μια διαδικασία καθρεφτίσματος και ματαιώσεων.

    2. Από την δική μου πείρα δεν μπορώ να διαχωρίσω την εμπειρία απο την επεξεργασία της, δεν είμαι αυτοματοποιημένο ον, αλλά ούτε άλογο ον, για να ζω χωρίς να σκέφτομαι ή να σκέφτομαι δίχως να ζω, το ένα είναι αποτέλεσμα του άλλου.

    3. δεν κατανόησα την παράθεση του Φεδερίκο, δεν την κατάλαβα

    4, δεν παράθεσα καμμία μετάφραση, έβαλα το απόφθεγμα του Σταντάλ έτσι ακριβώς όπως το έχω διαβάσει.

    5. Αυτό που λες [Ραψου] για την απώλεια των ορίων νομίζω αρμόζει μόνο σε μια σχέση ερωτικής υφής, ζητούμενο της οποίας νομίζω είναι η συγχώνευση. Όπερ συμβαίνει και το μπέρδεμα.
    1. χριαστικα τιν καταχορισι σου για να καταλαβω που το πηγαινε ο στΕνταλ (μπορις να το γραφις ΣΩΣΤΑ, τελοσπαντον;; εχις αρχιδι να επιρεαζις αρνιτικα κ τον ραψου). Ο Ενρι γουσταρε τις «ιστοριες καθαρματων»: μπουκαρουμε, πλακονουμε τιν κλοτσοπατιναδα κ γινομαστε μαγκες (βλ. τα ιταλικα χρονικα). Δε χριαζετε να του δινις ιδιετερι σιμασια.
    1β. αν καταλαβα, αναφερεσαι στη διαδικασια της αποσυρσης. Πολυ απλα, καποιοι ανθρωποι δεν αντεχουν το πληθος, καποιοι δεν αντεχουν τη μοναξια. Καθεμια/καθενας εχει το θηριο της. Ο,τιδηποτε μπορει να γινει τρομαχτικο αρκει να το φοβασαι αρκετα. Μου ζητας να βρω το αντικειμενικο;
    2. ναι, ειναι σαφες οτι εισαι ελλογγο ον. Ομως, καταλαβες πολυ καλα τι εννοω. Μην πας να ξεφυγεις με δοκησισοφιες. Υπαρχει διαφορα αναμεσα στο σκεφτομαι κ το διαολογιζομαι.
    3. ναι, ο φεδερικο αναφερθηκε στην αγαπη. Γινομαστε Ανθρωποι μονο οταν νοιαζομαστε για την αλλη, δηλαδη για τον εαυτο μας.
    4. δεντο εξιγισα επαρκος. αφου ετσι κι αλιος παραθετις μεταφρασι κι οχι το προτοτιπο κιμενο (= γαλλικα), γιατι δεν το μεταφρασες στα ελινικα;
    5. θα αφησω τους σοφους: «Έρωτας δε θα πει να ανοίγεσαι ευθύς, να δίνεσαι, να ενώνεσαι με κάποιον Άλλον (τί θα ήταν η ένωση δυο όντων ακαθόριστων ακόμα, ανολοκλήρωτων, ανοργάνωτων;)· είναι μια σπάνια ευκαιρία να ωριμάσεις, να αποκτήσεις υπόσταση δική σου, να γίνεις εσύ ένας ολόκληρος Κόσμος για χάρη κάποιου άλλου, αγαπημένου προσώπου» (ΡΜ Ριλκε)

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by kanenas
    1β. αν καταλαβα, αναφερεσαι στη διαδικασια της αποσυρσης. Πολυ απλα, καποιοι ανθρωποι δεν αντεχουν το πληθος, καποιοι δεν αντεχουν τη μοναξια. Καθεμια/καθενας εχει το θηριο της. Ο,τιδηποτε μπορει να γινει τρομαχτικο αρκει να το φοβασαι αρκετα. Μου ζητας να βρω το αντικειμενικο;
    Σαφώς και όχι. Δεν υπάρχει. Αλλά επαναλαμβάνεται ένα επιφαινόμενο: όσο κανείς διαπιστώνει, τόσο αποσύρεται. Δεν το βλέπεις;

    Originally posted by kanenas
    2. ναι, ειναι σαφες οτι εισαι ελλογγο ον. Ομως, καταλαβες πολυ καλα τι εννοω. Μην πας να ξεφυγεις με δοκησισοφιες. Υπαρχει διαφορα αναμεσα στο σκεφτομαι κ το διαολογιζομαι.
    Καμμία δοκησισοφία.

    Θα ήθελες να μου εξηγήσεις τι εννοείς ακριβώς;

    Originally posted by kanenas
    3. ναι, ο φεδερικο αναφερθηκε στην αγαπη. Γινομαστε Ανθρωποι μονο οταν νοιαζομαστε για την αλλη, δηλαδη για τον εαυτο μας.

    Για την άλλη; Λυπάμαι, πάλι δεν κατάλαβα.

    Originally posted by kanenas
    5. θα αφησω τους σοφους: «Έρωτας δε θα πει να ανοίγεσαι ευθύς, να δίνεσαι, να ενώνεσαι με κάποιον Άλλον (τί θα ήταν η ένωση δυο όντων ακαθόριστων ακόμα, ανολοκλήρωτων, ανοργάνωτων;)· είναι μια σπάνια ευκαιρία να ωριμάσεις, να αποκτήσεις υπόσταση δική σου, να γίνεις εσύ ένας ολόκληρος Κόσμος για χάρη κάποιου άλλου, αγαπημένου προσώπου» (ΡΜ Ριλκε)
    Πάρα πολύ σωστός ο Ρενέ (ακα Rainer Maria-μη σπεύσεις να με διορθώσεις):P

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by raphsssodos
    Όσο αντιφατικότερο το καθρέφτισμα και όσο πιο αναγκαίες οι ματαιώσεις τόσο περισσότερος χαρακτήρας, δεν βρίσκεις;
    Ναι, κάπως έτσι λειτουργεί.

    Originally posted by raphsssodos

    υγ.α:(siga pou se noiazei) αυτό το νικ σου δεν μου αρέσει.:P:P
    υγ.β:τι ν τούτο ->Tripartite Agreement ;
    α. Α να χαθείς. Πορτογέζικο είναι.
    β. Τριμερής συμφωνία.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by Existir
    α. Α να χαθείς. Πορτογέζικο είναι.
    ε, είδες; αν ήταν πορτογαλέζικο, ίσως να μου άρεζε!:P

    Originally posted by Existir
    β. Τριμερής συμφωνία.
    σώμα, πνεύμα, ψυχή; (και καλά;:P)

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by kanenas
    (μπορις να το γραφις ΣΩΣΤΑ, τελοσπαντον;; εχις αρχιδι να επιρεαζις αρνιτικα κ τον ραψου).
    καλά ρε αδιόρθωτε μιλάς εσύ (!) για ορθογραφία (!) ;:P:D:P

    άλλωστε η έξιστιρ είναι σκληρό καρύδι, δεν πέφτει με τέτοια.:P

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by raphsssodos

    Originally posted by Existir
    β. Τριμερής συμφωνία.
    σώμα, πνεύμα, ψυχή; (και καλά;:P)
    Μπίνγκο.:)

    Originally posted by raphsssodos

    άλλωστε η έξιστιρ είναι σκληρό καρύδι, δεν πέφτει με τέτοια.:P
    :D

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    in that case:
    Διάθεση: Tripartite Agreement: Wanted

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Existir
    .

    Ναι Ραψού, υπάρχουν πολλά θεωρητικά μοντέλα.

    Αυτό που λες για την απώλεια των ορίων νομίζω αρμόζει μόνο σε μια σχέση ερωτικής υφής, ζητούμενο της οποίας νομίζω είναι η συγχώνευση. Όπερ συμβαίνει και το μπέρδεμα.
    Ήταν λεγόμενα ψυχολόγων και μιλούσαν για παντός είδους σχέση.Όχι μόνο ερωτική......

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ραψωδέ σου βγήκε το θεολογικό;Αυτή λοιπόν είναι η τριμερής συμφωνία;Πόσο πια τρελαίνομαι όταν ακούω για Θεούς και Τριάδες.Αυτά τα οποία τάιζαν τα παιδικά μου \"πνευματικά\" χρόνια.......Σας αφήνω.Πάω να γράψω Outlook....Καλή μου επιτυχία....Ας πούμε πως θέλω να πιάσω την πενταμελή συμφωνία-για τα αδηφάγα πνεύματα της πληροφορικής...Φιλιά....

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by raphsssodos
    καλά ρε αδιόρθωτε μιλάς εσύ (!) για ορθογραφία (!) ;:P:D:P

    άλλωστε η έξιστιρ είναι σκληρό καρύδι, δεν πέφτει με τέτοια.:P [/quote]


    [align=center]ΓΑΜΩΤΟ!!! ΚΑΙ ΣΟΥ ΧΩ ΠΕΙ ΡΕ ΤΟΜΑΡΙ ΝΑ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΕΙΣ ΕΓΚΑΙΡΩΣ!! ΑΧΡΙΣΤΕ![/align]


    ΥΓ Μπε; Πος θα σου φενοτεν εν εγρεφε κενε \"Μπεκουνιν\"; ;P

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by Existir
    Σαφώς και όχι. Δεν υπάρχει. Αλλά επαναλαμβάνεται ένα επιφαινόμενο: όσο κανείς διαπιστώνει, τόσο αποσύρεται. Δεν το βλέπεις;
    Ναι; Παντα; Τοτε γιατι εισαι εδω; Γιαννα διαπιστωσεις κενα αποσυρθεις;


    Originally posted by Existir
    Καμμία δοκησισοφία.
    Θα ήθελες να μου εξηγήσεις τι εννοείς ακριβώς;
    Μήπως οτι με το να σκεφτεσαι συστηματικα πως θα ζησεις τη ζωη σου, απλα δεν τη ζεις; Ουτε φυσικα μπορεις να τη βιωσεις αν δεν διαλογιζεσαι.
    Πατσι;

    Originally posted by Existir
    3. ναι, ο φεδερικο αναφερθηκε στην αγαπη. Γινομαστε Ανθρωποι μονο οταν νοιαζομαστε για την αλλη, δηλαδη για τον εαυτο μας.
    Για ναμε Ανθρωπος, πρεπει να μπορω να ξεφευγω απο τα ορια του εαυτου μου, να συναισθανομαι την Αλλην/Αλλον. Αν οχι, ειμαι μοναχα ενα εγωιστικο σαρκιο.

    (μαλλον σε μπερδεψε το \"αλλη\" που χα χρισιμοπιησι αντι του δοκιμου \"Αλλος\") [/quote]

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by kanenas
    Ναι; Παντα; Τοτε γιατι εισαι εδω; Γιαννα διαπιστωσεις κενα αποσυρθεις;
    Μπορεί.
    Originally posted by kanenas
    Μήπως οτι με το να σκεφτεσαι συστηματικα πως θα ζησεις τη ζωη σου, απλα δεν τη ζεις; Ουτε φυσικα μπορεις να τη βιωσεις αν δεν διαλογιζεσαι.
    Πατσι;

    Συστηματικά; Θαρρώ πως όχι. Αλλά μου συμβαίνει το εξής: έχω μια να την ζω, και μια για να τη σκέφτομαι. Είναι σαν να έχω δύο ζωές.


    Originally posted by kanenas
    Για ναμε Ανθρωπος, πρεπει να μπορω να ξεφευγω απο τα ορια του εαυτου μου, να συναισθανομαι την Αλλην/Αλλον. Αν οχι, ειμαι μοναχα ενα εγωιστικο σαρκιο.
    (μαλλον σε μπερδεψε το \"αλλη\" που χα χρισιμοπιησι αντι του δοκιμου \"Αλλος\")
    Μάλιστα. Τώρα είναι ξεκάθαρο. Ας προχωρήσουμε στην πράξη λοιπόν... Αν με συναισθάνεσαι Κανένα, σε παρακαλώ, πέρνα τα γραφόμενα σου από ένα spell checker... :P

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by kassi_21
    Ραψωδέ σου βγήκε το θεολογικό;
    το ποιο;

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •