Είναι δυνατόν μια ψυχοθεραπεία να είναι αρνητική;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 110
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456

    Είναι δυνατόν μια ψυχοθεραπεία να είναι αρνητική;

    Να έχει αρνητικά αποτελέσματα εννοώ.
    Παιδιά, πραγματικά έπειτα από 8 μήνες ψυχοθεραπείας δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου και δεν εννοώ ότι πήγα προς το καλύτερο. Δεν είχα ποτέ κρίσεις πανικού παρά μία φορά κατά τη διάρκεια της ψυχοθεραπείας. Πήγα στον ειδικό γιατί αισθανόμουνα ότι η ζωή μου είχε μείνει στάσιμη.
    Τώρα 8 μήνες μετά δεν με αναγνωρίζω. Έχω γεμίσει άγχος, οι περισσότερες μου προσωπικές σχέσεις είναι κατεστραμμένες και συν όλων των άλλων ανέπτυξα και ένα είδος \"παράνοιας\" να το πω; Δηλαδή λες και οι άλλοι μιλάνε για μένα. Κι εγώ να νοιάζομαι.

    Είναι δυνατόν μία ψυχοθεραπεία να έχει τέτοια άσχημα αποτελέσματα; Την έκοψα ελπίζοντας ότι θα επανέλθει ο γνωστός Αλέξαντρος. Κάτι βλέπω να γίνεται αλλά με πολύ αργά βήματα και δεν είμαι σίγουρος.

    ΟΛΟΙ όσοι με ξέρουν λένε ότι έχω αλλάξει κι όσοι είναι αρκετά κοντά μου για να μου το πουν λένε ότι έχω γίνει «κακός».

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ειναι γιατι κατα την ψυχοθεραπεια σου συμβαινει κατι σαν εγχειρηση ψυχης Μπορει να σου εχει βγαλει ο ειδικος παραγματα θαμενα μεσα σου που ουτε καν τα ειχες συνειδητοποιησει κ κυριως αν δεν ειχες το χουι να ξεψαχνιζεις τα μεσα σου...
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Αλέξανδρε,
    μου είναι δύσκολο να μιλώ για καλή και για κακή ψυχοθεραπεία.
    Η ψυχοθεραπεία είναι μια διαδικασία αλλαγών και σαν τέτοια, είναι πιθανό να \"ενοχλήσει\" τους ανθρώπους τους περιβάλλοντος.
    Εάν ωστόσο αισθάνεσαι ότι δεν παίρνεις κάτι από την ψυχοθεραπεία σου, το πιο πολύτιμο πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να το κουβεντιάσεις με τον θεραπευτή σου.
    Από κει και πέρα, ακολούθησε την εσώτερη φωνή σου για να δεις αν έχει νόημα για σένα να συνεχίσεις, να διακόψεις ή να επιλέξεις άλλο θεραπευτή.

    ΥΓ. Μεταφέρω το θέμα στο φόρουμ \"γενικά\".
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Εμένα τα χάπια έχουν κάνει τη ζωή μου στάσιμη και αδιέξοδη....Πριν τα χάπια είχα τις κρίσεις μου,τις παραισθήσεις μου αλλά ζούσα...Τώρα νιώθω φυτό.....Η ψυχοθεραπεία δεν μπορεί να σε κάνει \"κακό\".Μου ακούγεται αστείο.Ίσως να σε κάνει λιγότερο καλόβολο και άρα πιο ειλικρινή,αν έτσι ερμηνεύεται το \"κακός\" για τους γύρω σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Μπορεί να έχεις δίκιο. Αλλά αυτό πληγώνει εμένα... Δηλαδή είχα συνηθίσει να είμαι φιλικός προς όλους. Τώρα είναι λες και όλοι μου έχουν κάνει κάτι. Και είναι απίστευτο πόσο με αγχώνει αυτό. Φοβάμαι και μόνο στην ιδέα να ξαναπάω στο ψυχολόγο. Δηλαδή πιο είναι το επόμενο στάδιο; Να αρχίζω να πλακώνω κόσμο στα χαστούκια; Ή αυτό θα γίνει ή θα συνεχίσω να είμαι όλο και πιο ειλικρινής όλο και πιο απαιτητικός στο σημείο που θα σπάσουν οι άλλοι. Στη δουλειά μου έχουν ήδη σπάσει. Η σχέση μου είναι αυτή που με κρατάει αλλά με γεμίζει κι αυτή άγχος. Ρε τι ωραία ήτανε με τη κατάθλιψη. Δε σε πείραζε τιιιιιιιιιιιιιιιιποτα. Η απόλυτη νιρβάνα. Και σε κάποια στιγμή θα πέθαινες. Ωραία.
    Τώρα χάλια. Έχω βγει έξω και είμαι σα λαγός που τον έχουν τυφλώσει τα φώτα της μεγαλούπολης. Άπειρες δυνατότητες. Και γω να προσπαθώ να τους έχω όλους ευχαριστημένους. Αλλά τελικά αυτό γυρίζει εναντίον μου. Και έχω κακία σε όλους. Και μετά αυτό γυρίζει εναντίον μου. Και λέω θα κάνω αυτά που θέλω να κάνω. Θα λέω αυτά που θέλω να λέω. Και όταν κάτι δε μου βγαίνει τρελαίνομαι. Δεν είμαι πια σε κατάθλιψη, νομίζω, αλλά ο νέος γενναίος κόσμος με έχει τυφλώσει. Και νομίζω είχε δίκιο ο ειδικός. Θα πρέπει να στηριχτώ σε ΜΕΝΑ.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Και χίλια δυο πράγματα που μπορώ να κάνω... Αυτό με κρατάει.
    Να μην δίνομαι πια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by alexandros3
    ...Και γω να προσπαθώ να τους έχω όλους ευχαριστημένους. Αλλά τελικά αυτό γυρίζει εναντίον μου. Και έχω κακία σε όλους. Και μετά αυτό γυρίζει εναντίον μου. Και λέω θα κάνω αυτά που θέλω να κάνω. Θα λέω αυτά που θέλω να λέω...,Και νομίζω είχε δίκιο ο ειδικός. Θα πρέπει να στηριχτώ σε ΜΕΝΑ.
    αλεχανδρε, ιδες μια παραθεση για τις ενοχες; ελεγε πος προκιπτουν απο συναισθηματα τα οπια καταπιεζονται διοτι θεορουνται αναρμοστα απο το ατομο. η σινεχις καταπιεση τον συναισθηματων ενδεχεται να οδηγησει στην καταθλιψι.

    μιπος, οπος εγραψε ι κασι, κατι τετιο σινεβι κ σε εσενα; κ τορα απλα πρεπι να λογαριαστις με τα συναισθηματα που (κακος) αποθουσες τοσον καιρο;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    κανενας,

    το quote στο οποίο αναφέρεσαι, το έχω διαβάσει και είναι δόγμα μου πλέον. Με έχει βοηθήσει πολύ. Να που βρέθηκε και μια ευκαιρεία να το πω γιατί τότε δεν είχα χρόνο να γράψω απάντηση.

    Με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by alexandros3
    Να έχει αρνητικά αποτελέσματα εννοώ.
    Παιδιά, πραγματικά έπειτα από 8 μήνες ψυχοθεραπείας δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου και δεν εννοώ ότι πήγα προς το καλύτερο. Δεν είχα ποτέ κρίσεις πανικού παρά μία φορά κατά τη διάρκεια της ψυχοθεραπείας. Πήγα στον ειδικό γιατί αισθανόμουνα ότι η ζωή μου είχε μείνει στάσιμη.
    Τώρα 8 μήνες μετά δεν με αναγνωρίζω. Έχω γεμίσει άγχος, οι περισσότερες μου προσωπικές σχέσεις είναι κατεστραμμένες και συν όλων των άλλων ανέπτυξα και ένα είδος \"παράνοιας\" να το πω; Δηλαδή λες και οι άλλοι μιλάνε για μένα. Κι εγώ να νοιάζομαι.

    Είναι δυνατόν μία ψυχοθεραπεία να έχει τέτοια άσχημα αποτελέσματα; Την έκοψα ελπίζοντας ότι θα επανέλθει ο γνωστός Αλέξαντρος. Κάτι βλέπω να γίνεται αλλά με πολύ αργά βήματα και δεν είμαι σίγουρος.
    Παιδιά καλησπέρα.

    Θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο Αλέξανδρο, με ποιον τρόπο νομίζει οτί η ψυχοθεραπεία είναι η αιτία της συγκεκριμένης εξέλιξης του.

    Ευχαριστώ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    και μενα ενιοτε μου προκαλει ασχημα συναισθηματα η ψυχοθεραπεια..σκαλιζονται ολα τα μεσα σου τοσο βαθεια που χρειαζεται καιρος να συνμβιβαστεις με αυτα
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Ετσι είναι φίλε Αλέξανδρε αυτό είναι το τίμημα της ψυχοθεραπείας την οποία δεν πρέπει να παρατάμε στη μέση εξ αιτίας αυτών των\"ενοχλήσεων\".Γιατί δεν δοκιμάζεις να το συζητήσεις με τον ψυχολόγο σου?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by Existir
    Originally posted by alexandros3
    Να έχει αρνητικά αποτελέσματα εννοώ.
    Παιδιά, πραγματικά έπειτα από 8 μήνες ψυχοθεραπείας δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου και δεν εννοώ ότι πήγα προς το καλύτερο. Δεν είχα ποτέ κρίσεις πανικού παρά μία φορά κατά τη διάρκεια της ψυχοθεραπείας. Πήγα στον ειδικό γιατί αισθανόμουνα ότι η ζωή μου είχε μείνει στάσιμη.
    Τώρα 8 μήνες μετά δεν με αναγνωρίζω. Έχω γεμίσει άγχος, οι περισσότερες μου προσωπικές σχέσεις είναι κατεστραμμένες και συν όλων των άλλων ανέπτυξα και ένα είδος \"παράνοιας\" να το πω; Δηλαδή λες και οι άλλοι μιλάνε για μένα. Κι εγώ να νοιάζομαι.

    Είναι δυνατόν μία ψυχοθεραπεία να έχει τέτοια άσχημα αποτελέσματα; Την έκοψα ελπίζοντας ότι θα επανέλθει ο γνωστός Αλέξαντρος. Κάτι βλέπω να γίνεται αλλά με πολύ αργά βήματα και δεν είμαι σίγουρος.
    Παιδιά καλησπέρα.

    Θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο Αλέξανδρο, με ποιον τρόπο νομίζει οτί η ψυχοθεραπεία είναι η αιτία της συγκεκριμένης εξέλιξης του.

    Ευχαριστώ
    Είναι 100% σίγουρο ότι προέρχεται από τη ψυχοθεραπεία. Πρώτα απ\' όλα ιδέες που είχες για σένα και τους άλλους (ιδίως σημαντικά προς εσένα πρόσωπα) καταρρέουν.

    Ε αυτό είναι. Τι άλλο να πω. Αυτό τα λέει όλα.
    Φεύγουν περιοριστικές σκέψεις. Γενικά δεν ξέρεις που στέκεις και που πατάς! Χαχα. (πικρότατο γέλιο)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ομως οςο αρνητικο κι αν ειναι αρχικα θα δεις οτι οταν αρχισεις να συμβιβαζεσαι με αυτα που σου βγαζει η ψυχαναληση κα τα δουλεψεις μαζι με το γιατρο σου..θα δεις οτι ουτως η αλλως αυτα ηταν θαμενα μεσα σου κι αν δεν εβγαιναν αργοτερα μπορει να σου καναν μεγαλυτερη ζημια κ να τραβουσες αλλες φρικες..
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Ναυσιπλοία
    Posts
    395
    Originally posted by alexandros3
    Είναι 100% σίγουρο ότι προέρχεται από τη ψυχοθεραπεία. Πρώτα απ\' όλα ιδέες που είχες για σένα και τους άλλους (ιδίως σημαντικά προς εσένα πρόσωπα) καταρρέουν.

    Ε αυτό είναι. Τι άλλο να πω. Αυτό τα λέει όλα.
    Φεύγουν περιοριστικές σκέψεις. Γενικά δεν ξέρεις που στέκεις και που πατάς! Χαχα. (πικρότατο γέλιο)
    Πιστεύεις δλδ πως η ψυχοθεραπεία είναι που \"ρίχνει τις ασφάλειες\", το μαγικό ραβδί που μετατρέπει τους πρίγκιπες σε βάτραχους;

    Υπάρχει εν τέλει κάτι που εκδηλώνεται σε μας δίχως να υφίσταται ήδη απο τα πριν; Αγόμαστε και φερόμαστε απο τα γεγονότα και τους άλλους; Είμαστε τα ανδρείκελα των άλλων και αθύρματα των περιστάσεων;

    Την καλημέρα μου, έστω και με πικρό χαμόγελο και απο μένα.:)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by alexandros3

    1. Είναι 100% σίγουρο ότι προέρχεται από τη ψυχοθεραπεία. Πρώτα απ\' όλα ιδέες που είχες για σένα και τους άλλους (ιδίως σημαντικά προς εσένα πρόσωπα) καταρρέουν.

    Ε αυτό είναι. Τι άλλο να πω. Αυτό τα λέει όλα.

    2. Φεύγουν περιοριστικές σκέψεις. Γενικά δεν ξέρεις που στέκεις και που πατάς! Χαχα. (πικρότατο γέλιο)
    μονο ος θετικα μπορο να τα δο. ιδιος αν ι περιοριστικες σκεψις κ οι αξιολογησεις που ιχες για τις Αλλες δεν συμβαδιζαν με το δικο Σου συστημα αξιων.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •