Σωματικά Συμπτώματα Αγχους ???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    4

    Σωματικά Συμπτώματα Αγχους ???

    Θα ήθελα να μοιραστώ τις εμπειρίες που έχω βιώσει τις τελευταίες 3 εβδομάδες μήπως και βρεθεί κάποιος με παρόμοιες και με καθησυχάσει λιγάκι γιατί κοντεύω να τρελαθώ.
    Εδώ και τρεις εβδομάδες παρουσιάζω τα εξής συμπτώματα:
    Ζαλάδες, ιλίγγους, νομίζω ότι θα λιποθυμήσω, αστάθεια, δυσκολία στην αναπνοή, δυσκολία στην κατάποση, ναυτίες και τάση προς εμετό, ατονία, μόνιμη κούραση, θολούρα στα μάτια, πρησμένο λαιμό, ενοχλήσεις στο στήθος, πλάτη κα. Τα συμπτώματα είναι έντονα όταν ξυπνάω (στον ύπνο δεν παρουσιάζω κάποιο πρόβλημα) και αρχίζουν να περνάνε σταδιακά κατά την διάρκεια της μέρας. Αλλά τα νοιώθω όλη την μέρα. Στην δουλεία δεν μπορώ να σταθώ και μου είναι δύσκολο να περάσει το οκτάωρο…
    Αυτά άρχισαν πριν 3 εβδομάδες, όπου και βρέθηκα στα επείγοντα μια κλινικής. Αφού μου έκαναν καρδιογράφημα και υπέρηχο καρδιάς ο καρδιολόγος μου συνέστησε να νοσηλευτώ όχι γιατί έχω κάτι οξύ αλλά διότι κάτι λεπτομέρειες στο καρδιογράφημα του φάνηκαν περίεργες. Για να μην μακρηγορώ αφού έκανα ένα κάρο εξετάσεις (διάφορες αιματολογικές , καρδιολογικές, μαγνητική καρδίας και θώρακα) και αφού τους πήγα παλιότερες καρδιολογικές εξετάσεις διαπίστωσαν ότι έχω οριακά παχιά τοιχώματα από κατασκευής στην κάρδια. Βέβαια παραπονιόμουν για τις ζαλάδες και τις ναυτίες και αφού μου είπαν ότι δεν βλέπουν κάτι παθολογικό με εξέτασε ένας νευρολόγος (όπου διαπίστωσε ένα ελαφρύ λαβύρινθό), μίλησα και με έναν ψυχίατρο όπου μου είπε ότι αυτά τα συμπτώματα προέρχονται από το άγχος και μου έγραψε μια θεραπεία με bespar και celius όπου μου είπε ότι θέλουν αρκετό καιρό για να δράσουν αλλά δεν έχω δεί κάποια βελτίωση.
    Είναι δυνατόν όλα αυτά τα συμπτώματα να προέρχονται από το άγχος και να έχουν τέτοια διάρκεια…? Όπως σε όλους φαντάζομαι μπαίνουν διάφορες ιδέες στο μυαλό μου προς τα χειρότερα και δεν μπορώ να ηρεμήσω. Μου φαίνεται πολύ περίεργο όλα αυτά τα συμπτώματα να προκαλούνται από το άγχος. Με το ζόρι κρατιέμαι να μην πάρω σβάρνα τα νοσοκομεία. Σήμερα έχω ραντεβού με έναν νευρολόγο ώστε να με εξετάσει. Για να δούμε….

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Απ'οποια μερια και αν το κοιταξεις δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις.
    Αν ειναι παθολογικο, θα το βρουν οι γιατροι και θα το φτιαξουν.
    Αν ειναι αγχογενη ολα αυτα, θα δεις εναν ψυχολογο, αντε το πολυ πολυ να δεις και ψυχιατρο να σου δωσει κανενα αγχολυτικο και παλι θα εισαι μια χαρα.
    Λυσεις υπαρχουν και στα προβληματα που ερχονται μονα τους αλλα και σ'αυτα που δημιουργουμε εμεις.
    Περαστικα σου και μην το σκεφτεσαι πολυ.
    Λογικα θα παρεις και αδεια οπου να'ναι οποτε να πας διακοπες να σου περασουν ολα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    νεα μακρη
    Posts
    194
    ολα αυτα που μας λες ειναι καθαρα συμτωματα αγχους αν εχεις κανει ολες τις εξετασεις δεν χρειαζεται ν ανσυχεις ολοι εδω ειμαστε η τουλαχιστον οι περισσοτεροι ετσι ειμαστε!!!!θα δεις μ τον καιρο θ περασουν ολα αυτα που λες!!!!και εγω πριν 2 χρονια ετσι ημουν και τωρα ειμαι πολυ καλα!!!!βγες περνα καλα κ οταν σ πιανει βαζε στο μυαλο σ οτι δεν ειναι τπτ θ περασει ξεκινα καποιο χομπι χορο η ξεκινα ν διαβαζεις καποιο βιβλιο κανε οτιδηποτε αλλο απο το ν μενεις μεσα κ ν τ σκεφτεσαι οσο το εχεις στο μυαλο σ του δινεις τροφ κ μενει!!!!ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο....ΚΑΝΟΝΑΣ--------> ΜΗΝ ΚΑΘΕΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!!

  4. #4
    Καλησπερα στειλε μου μηνυμα να μιλησουμε. Περασα ακριβως την ιδια περιπετεια πριν ενα χρονο περιπου!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    13
    Καλησπέρα , είχα πολυ καιρό να γράψω στο forum αλλα τελικά είχα πολυ ανάγκη την βοήθεια σας. Όλα είναι συμπτωματα άγχους δυστυχώς και υπάρχουν ακόμη και αλλα που δεν φανταζόμαστε. Εγω τα έχω αυτά εδώ και4 μήνες και ενώ για λίγο καιρο ήμουν καλα να γυρίσαμε πάλι σε χειρότερη μορφή και με πολλούς πόνους. Νομίζω ότι θέλω να κλειστών σε ένα νοσοκομείο και να με ψάξουν παντού η να με κλείσουν σε ένα τρέλα δικό μπάσκετ και ηρεμήσουν οι δικοί μου άνθρωποι. Ας και δυο εβδομάδες δεν μπορώ να πάρω ανάσα, λαχανικά ζω εύκολα και έχω βηχα. Πήγα σε πνευμονολογο και μου είπε ότι έχω ερέθισμα νους τους βρογχους μου, απο τότε νομίζω ότι θα πεθάνω απο τους πνεύμονες μου και ενώ είμαι διακοπές δεν μπορώ να σταματήσω να το σκέφτομαι. ΦΟΒΑΜΑΙ !!!! Θέλω να κλαίω συνέχεια απο τον φόβο και να πηγαίνω κάθε μέρα σε γιατρούς. Πάω να τρελαθούμε!!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    4
    τελικά πηγα στο νευρολογο - ψυχίατρο ο οποίος με καθυσυχασε ότι δεν εχω κάτι και μου άλλαξε την αγωγή σε κάτι ποιο δυνατό....μου είπε ότι ασθένεια με τόσα συμπτώματα δεν υπάρχει.... τι να πω.... δεν ξέρω.... απλως έχοντας κάνει μερικές αιματολογικές πως μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος.... ας σφίξουμε τα δόντια και ας προσπαθήσουμε..... καλό βραδυ!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    4
    παιδιά τι γνώμη έχετε για τα xanax και τα zoloft....; είναι εθιστικα;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Γεια σου.Μην σου φαινεται καθολου περιεργο οτι ολα αυτα προερχονται απο το αγχος.Τα εχω παθει κι εγω ολα αυτα και για μεγαλο χρονικο διαστημα.Και ακομη που και που με πιανουν διαφορα απλως τωρα δεν τα ψαχνω πολυ γιατι βαρεθηκα..Το xanax ειναι εθιστικο αν το παρεις για πολυ καιρο.Φανταζομαι ομως θα σου ειπε να το παρεις μονο το πρωτο διαστημα μεχρι να δρασει το zoloft.Οποτε ετσι δεν υπαρχει προβλημα.Ψυχοθεραπεια θα κανεις?Βοηθαει πολυ..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Quote Originally Posted by moonlight View Post
    Καλησπέρα , είχα πολυ καιρό να γράψω στο forum αλλα τελικά είχα πολυ ανάγκη την βοήθεια σας. Όλα είναι συμπτωματα άγχους δυστυχώς και υπάρχουν ακόμη και αλλα που δεν φανταζόμαστε. Εγω τα έχω αυτά εδώ και4 μήνες και ενώ για λίγο καιρο ήμουν καλα να γυρίσαμε πάλι σε χειρότερη μορφή και με πολλούς πόνους. Νομίζω ότι θέλω να κλειστών σε ένα νοσοκομείο και να με ψάξουν παντού η να με κλείσουν σε ένα τρέλα δικό μπάσκετ και ηρεμήσουν οι δικοί μου άνθρωποι. Ας και δυο εβδομάδες δεν μπορώ να πάρω ανάσα, λαχανικά ζω εύκολα και έχω βηχα. Πήγα σε πνευμονολογο και μου είπε ότι έχω ερέθισμα νους τους βρογχους μου, απο τότε νομίζω ότι θα πεθάνω απο τους πνεύμονες μου και ενώ είμαι διακοπές δεν μπορώ να σταματήσω να το σκέφτομαι. ΦΟΒΑΜΑΙ !!!! Θέλω να κλαίω συνέχεια απο τον φόβο και να πηγαίνω κάθε μέρα σε γιατρούς. Πάω να τρελαθούμε!!!
    Το κακο ειναι πως οσο πιο πολυ παμε σε γιατρους,αντι να ηρεμουμε τοσο πιο πολυ θελουμε να ψαχνομαστε.Ειναι τοσα πολλα που οσο και να ψαχνουμε δεν τελειωνουν ποτε.Ησυχαζεις απο το ενα σου βγαινει κατι αλλο.Και καμια φορα απο το πολυ ψαξιμο ολο κ κατι μπορει να βρεις κ αντε μετα να ησυχασεις.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    4
    καλησπέρα,
    εχω κρατηθεί και δεν τρέχω στους γιατρούς, απλως όλα αυτα είναι πολυ έντονα.... έχει πρηστεί ο λαιμος, δεν μπορώ να καταπιώ, όταν τρώω μετά δεν μπορώ να ανασανω, ζαλάδες, ασταθειες και ένα σωρό αλλά.... απλως επειδή δεν είχα πότε τέτοια συμπτώματα, ούτε κάποιες φοβίες να με απασχολούν μου φαίνεται τρομερα περίεργο. επίσης πως με κάποιες αιματολογικές ο νευρολόγος ήταν κάθετος να μην παω σε άλλους γιατρούς... όλα μου φαίνονται περίεργα..... λέω να κάνω υπομονή μπας και η θεραπεία αποδόσει.... ευχαριστώ πάντως ΟΛΟΥΣ....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    κανε υπομονη και εγω περιμενω μπας και πιασει κατι ... ακομα σχεδον τιποτα. οποτε αν τωρα ξεκινησες αγωγη πρεπει να φανεις δυνατη-τος
    If I could start again A million miles away
    I would keep myself - I would find a way....

Similar Threads

  1. ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΓΧΟΥΣ...
    By lupus30 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 308
    Last Post: 19-07-2016, 11:06
  2. Πολλά Σωματικά συμπτώματα
    By smoochie in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 53
    Last Post: 27-05-2014, 02:24
  3. Και εδώ αρχίζουν όλα, κρίση πάνικού, άγχους, σωματικά συμπτώματα
    By voman in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 38
    Last Post: 28-02-2012, 17:14
  4. σωματικά συμπτώματα άγχους
    By Eva1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-01-2012, 19:22
  5. Διαταραχή πανικού με έντονα σωματικά συμπτώματα
    By m.monkey in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 15-07-2011, 21:21

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •