Seroxat Μακροχρόνια Χρήση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    3

    Seroxat Μακροχρόνια Χρήση

    Καλησπέρα,

    Έχει κανείς εμπειρία απο το συγκεκριμένο φάρμακο σε μακροχρόνια χρήση? κλείνω τα 7 χρόνια. Πλέον είναι η συνήθεια και ο φόβος των στερητικών συμπτωμάτων που το χρησιμοποιώ, έτσι θέλω να πιστεύω.
    Γνωρίζει κανείς τη παρενέργειες υπάρχουν, αν, απο την χρήση για μεγάλο διάστημα?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    14
    Καλησπερα φιλε!

    Εγω τα περνω 3 χρονια και εχω και εγω τον φοβο μηπως δεν τα σταματησω ποτε.
    Παντως απο οτι εχω διαβασει τα στερητικα συμπτωματα ειναι ψυχολογικα και οχι σωματικα.

    Λεω να τα συνεχισω κανα χρονο ακομα και μετα να μειωνω την δοση σταδιακα και ας παρει και μηνες η διαδικασια.
    Δοκιμασε το και δες,εξαλλου αν νοιωσεις ασχημα μπορεις να ξαναπαρεις ολη την δοση.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    3
    Το κακό είναι τελευταία οτι αισθανομαι οτι δεν με "πιάνει". Δηλαδή όχι οτι δεν ειμαι χαρουμενος - ποτε δεν ειμαι- αλλα αισθάνομαι τα μουδιάσματα του στερητικού σαν να μην το έχω πάρει.
    Το μούδιασμα που είναι σαν να σε χτυπά ρεύμα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    14
    Quote Originally Posted by dimitris1977 View Post
    Το κακό είναι τελευταία οτι αισθανομαι οτι δεν με "πιάνει". Δηλαδή όχι οτι δεν ειμαι χαρουμενος - ποτε δεν ειμαι- αλλα αισθάνομαι τα μουδιάσματα του στερητικού σαν να μην το έχω πάρει.
    Το μούδιασμα που είναι σαν να σε χτυπά ρεύμα.

    ...Καταλαβαινω.
    Λογικο μιας και ο οργανισμος σου εχει συνηθισει τοσα χρονια.
    Μην ξεχνας πως παραλληλα πρεπει να κανεις και αλλα πραγματα για να φυγουν τελειως ολα αυτα!
    Εμενα με επιαναν στις αρχες μαζι με το μουδιασμα αυτο και εξαψεις..

    Με βοηθησε πολυ η ποδηλασια, πηρα ενα ποδηλατο και αρχισα τις βολτες μονος μου οπως και συνεχιζω να κανω ακομα!
    Βρηκα τον εαυτο μου οταν αραζα σε διαφορα μερη και αναλογιζομουν!

    Προσπαθησε να ασχοληθεις με κατι εκτος σπιτιου! Μην καθεσαι στο pc
    βγες περπατα,παρε μια μπυρα και αραξε σε ενα παγκακι για καμια ωρα!

    Απο οτι βλεπω εισαι και ιδια ηλικια με μενα! αν εχεις οικογενεια παιδια κτλ αφιερωσου σε αυτα!
    Αν εισαι μονος με γονεις ακομα οπως εγω, κανε οτι ειπα πιο πανω.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    3
    Για να μην χρειαστεί να αυξήσω την δόση θα άξιζε να έπαιρνα κανένα συμπλήρωμα με βαλσαμοχορτο? st johns?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    22
    καλησπερα φιλε..κανω χρηση του [σεροχατ τον 20] γυρω στα 4 χρονια 1 τη μερα οταν μειωνω τη δοση μονοσ μου για καποιο χρονικο διαστημα ολλα οκ ...!!!!!μολισ στρεσαρομαι πεφτω καταευθειαν......και αυπνια ...παρεα....! καλη ωρα οπως τωρα. ο γιατροσ μου με φωναζει να μην το κοψω μου λεει δεν ενωχλει πουθενα ,,,,,θα το περνεισ για πολλαααααα χρονια .( οπωσ περνουν η διαβητικοι για το ζαχαρο ) θα κοπει οταν αλλαξεις παραστασεισ στη ζωη (π.χ γαμος ,παιδια) αυτο μου λεει . τωρα αποφασισα να μην ξανα κανω πειραμα. {1 τη μερα 1. 10 τη μερα 10.αρκει να περπαταμε } οτι πει η επιστιμη .- οσο για το βαλσαμοχορτο st johns? δε ξερω αν εχει παρενεργιες με το χαπι παρεα αν μαθεις κατι γραψε ...μας αφορα ολουσ.... -και εξω απο το σπιτι οσο μπορεισ με παρεες φιλους και χαχανα....

Similar Threads

  1. ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΑΝΑΞ
    By Παστελι in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 99
    Last Post: 25-08-2012, 23:02
  2. μακροχρόνια χρήση λιθίου
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 22-01-2011, 22:52
  3. ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΥΠΡΕΞΑ
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 58
    Last Post: 14-11-2010, 22:14
  4. δ.δ. και χρηση ουσιων
    By gonoli in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-06-2009, 21:54
  5. Replies: 19
    Last Post: 15-02-2009, 11:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •