έρωτας χωρίς ανταπόκριση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53
  1. #1

    έρωτας χωρίς ανταπόκριση

    Γειά σας!
    Κατ' αρχάς συγνώμη αν έπρεπε να ποστάρω το θέμα αυτό σε άλλη κατηγορία.
    Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής: εδώ και κάποιους μήνες, η σχέση μου με κάποιον σχετικά καινούριο φίλο-γνωστό μου εξελίχθηκε σε ερωτική. Να σημειώσω ότι τα τελευταία 3,5 χρόνια μετά από έναν επώδυνο χωρισμό που είχα, δεν έχω κάνει λόγω τύχης, συνθηκών ή άλλων παραγόντων κάποια μόνιμη σχέση. Από την αρχή τα σχόλια του ανθρώπου αυτού έδειχναν ότι δεν επιθυμούσε κάτι παραπάνω από φιλία και ερωτική συνεύρεση, οπότε κι εγώ δεν αποζήτησα κάτι άλλο. Περνούσαμε καλά αλλά στην πορεία μου ανακοίνωσε ότι θέλει να διακόψουμε τη σεξουαλική επαφή γιατί δεν έτρεφε βαθύτερα αισθήματα και χωρίς αυτά δεν μπορεί. Συνέχισε να είναι φιλικός. Εγώ όμως θύμωσα, και του είπα ότι εξαρχής είχε θέσει όρια και ζητούσε μόνο σεξ, οπότε για ποιά αισθήματα μιλάει? και ότι εγώ θα το έβλεπα πιο θετικά αν και εκείνος ήταν πιο ανοικτός.
    Μετά από αυτό συνεχίσαμε να έχουμε σεξουαλική σχέση, και γενικά η φιλία μας έγινε ακόμα πιο δυνατή και σε καθημερινή βάση. Υπήρχε μεταξύ μας χαρά και ενθουσιασμός. Συζητήσαμε για το σεξ και είπαμε ότι και οι δύο επιθυμούμε μονογαμική σχέση. Μετά από αυτό όμως, η χαρά χάθηκε, και άρχισε να με αντιμετωπίζει σαν μία γυναίκα που πάει να του στερήσει την ελευθερία του - δεν μου αρέσει καθόλου αυτός ο ρόλος και δεν με αντιπροσωπεύει καθόλου. Πάντα σέβομαι την ελευθερία των ερωτικών μου συντρόφων. Σιγά σιγά άρχισα να έχω και αισθήματα, και όταν το ανακοίνωσα αυτό, η άλλη πλευρά ήταν "αρνητική". Εκείνος δήλωσε ότι δεν είναι ερωτευμένος, ότι του αρέσει πολύ αυτό που έχουμε σαν ανθρώπινη επαφή και δεν θέλει να το χάσει με τίποτα γιατί με νιώθει πολύ δικό του άτομο, ότι τον ανησυχούν αυτά που λέω και λυπάται που με στεναχωρεί, ότι δεν αποκλείει κάτι στο μέλλον, χωρίς όμως να υπόσχεται και κάτι. Σημειωτέον ότι θα ήθελε πολύ να συνεργαστούμε κι όλας από σεπτέμβρη, για κάποια πράγματα που έχει στο μυαλό του. Του είπα ότι υπάρχει ένα πρόβλημα εδώ, ότι εγώ επειδή τον επιθυμώ ερωτικά δεν μπορώ να διαχειριστώ το γεγονός να πάει με κάποια άλλη. Εκεί μου είπε ότι και γι αυτόν δεν τίθεται τέτοιο θέμα, κι ούτε αυτός θα μπορούσε να αντιμετωπίσει εύκολα το να κάνω κι εγώ κάτι με κάποιον άλλο. Τον ρώτησα γιατί εφόσον δεν επιθυμεί να είμαστε κανονικό ζευγάρι και μου απάντησε απλά ότι είναι πολύπλοκο.

    Το ζήτημά μου είναι το εξής, επειδή ψυχολογικά έχω αρχίσει να ζορίζομαι και δεν θα ήθελα να πληγωθώ, και επειδή λόγω επαγγελματικών συνθηκών θα περάσουμε χώρια 2 μήνες τώρα το καλοκαίρι, μήπως είναι ευκαιρία να ξεκολήσω, και αν ναι με ποιόν τρόπο, χωρίς όμως να στερηθώ την φιλία αυτή, η οποία μου είναι σημαντική.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    συγνωμη που τρολαρω αλλα για γκευ φαινεται ετσι πωσ τα λεσ

  3. #3
    Quote Originally Posted by elis View Post
    συγνωμη που τρολαρω αλλα για γκευ φαινεται ετσι πωσ τα λεσ

    χα χα χαααα! πραγματικά δεν ξέρω τι σε οδήγησε σε αυτή τη σκέψη, αλλά σίγουρα 100% δεν είναι γκευ!

  4. #4
    ..αισιόδοξη, έχω δυο ερωτήσεις: η μια είναι γιατί έβαλες το θέμα στην ενότητα "Απώλεια/πενθος" όταν υπάρχει η "Σχέσεις/σεξουαλικότητα" και η άλλη είναι γιατί δεν ζήτησες από την αρχή "πραγματική" σχέση και όχι σεξουαλικοφιλική.....

  5. #5
    Quote Originally Posted by elis View Post
    συγνωμη που τρολαρω αλλα για γκευ φαινεται ετσι πωσ τα λεσ
    ..γκει και να θέλει μόνο σεξ και όχι σχέση με γυναίκα δεν υπάρχει.
    Αν ήθελε μόνο σχέση και όχι σεξ, τότε είχε πολλές πιθανότητες να είναι..:Ρ

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    το εβαλε το γκολ φιλεναδα. ξεχνα τον.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Απλα εχει θεμα με τη δεσμευση, εγω αυτο καταλαβαινω.. Οκ να ειστε μαζι αποκλειστικα και ολα καλα, αλλα μην του "βαφτισεις" αυτο σχεση!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..γκει και να θέλει μόνο σεξ και όχι σχέση με γυναίκα δεν υπάρχει.
    Αν ήθελε μόνο σχέση και όχι σεξ, τότε είχε πολλές πιθανότητες να είναι..:Ρ
    οκ το πιασα δε ξερω πωσ το σκεφτηκα ετσι μου ηρθε!!!!

  9. #9
    Θεοφανία: τώρα γράφτηκα, και μάλλον δεν είδα σωστά τις κατηγορίες, ίσως μπορεί να μεταφερθεί? sball: μπορεί να είναι και έτσι, πάντως σίγουρα με γουστάρει σαν άτομο, πέρα από το ερωτικό, αυτό το αντιλαμβάνομαι λίλιουμ: θέμα με τη δέσμευση έχει σίγουρα - αλλά το αποκλειστικά χωράει εδώ?

  10. #10
    α, δεν ζήτησα από την αρχή "πραγματική" σχέση γιατί κι εγώ δεν ήμουν σίγουρη, στην πορεία όμως είδα ότι αυτό θέλω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Quote Originally Posted by αισιόδοξη View Post
    Θεοφανία: τώρα γράφτηκα, και μάλλον δεν είδα σωστά τις κατηγορίες, ίσως μπορεί να μεταφερθεί? sball: μπορεί να είναι και έτσι, πάντως σίγουρα με γουστάρει σαν άτομο, πέρα από το ερωτικό, αυτό το αντιλαμβάνομαι λίλιουμ: θέμα με τη δέσμευση έχει σίγουρα - αλλά το αποκλειστικά χωράει εδώ?
    Μερικες φορες το πως ονομαζεις κατι και η προοπτικη που αυτο δειχνει εχει τη σημασια, οχι η ουσια και η αποκλειστικοτητα και η κατανοηση κτλ κτλ κτλ. Γα να καταλαβεις παραδειγμα, εγω που ειμαι ισως μια πιο ελαφρια περιπτωση του φιλου σου, αν μου πεις παμε κι οπου παει σε σχεση ειμαι χαρουμενη και λειτουργω, αν μου πεταξεις υποννοουμενα για γαμους, πανηγυρια, ή εστω απλα σοβαρες προοπτικες και μελλον, τα κανω ολα λαμπογυαλο :P Δηλαδη καμια φορα, σημασια εχουν τα λογια και οχι οι πραξεις.. Δεν ξερω πως γινεται, ειναι αναποδο μαλλον, αλλα συμβαινει.. Οταν μαλιστα εχει ξεκινησει καπως η σχεση απο την αρχη, ειναι λιγο πιο δυσκολο και τα δυο μελη αμοιβαια να συμφωνησουν και να βολευτουνε με μια αλλαγη πλανου.....

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    Quote Originally Posted by αισιόδοξη View Post
    Θεοφανία: τώρα γράφτηκα, και μάλλον δεν είδα σωστά τις κατηγορίες, ίσως μπορεί να μεταφερθεί? sball: μπορεί να είναι και έτσι, πάντως σίγουρα με γουστάρει σαν άτομο, πέρα από το ερωτικό, αυτό το αντιλαμβάνομαι λίλιουμ: θέμα με τη δέσμευση έχει σίγουρα - αλλά το αποκλειστικά χωράει εδώ?
    πολυ ωραια! εκει καταλληγουν και οι περισσοτερες σχεσεις. στη φιλια. φυσιολογικα πραγματα.

  13. #13
    Γεία σου κοπέλα..Πιστεύω ότι ζεις μια κατάσταση που από τη μια σε εξυπηρετεί εφόσον και περνάς καλά και βρίσκεσαι ερωτικά με έναν άντρα που είσαι ερωτευμένη, από την άλλη είσαι σε σοβαρό κίνδυνο να πληγωθείς αν αυτά τα αισθήματα εξελιχθούν περισσότερο
    Μπορείς να γίνεις συναισθηματικά πάγος και να συνεχίσεις το παιχνίδι? Όλα καλά.
    Βλέπω ότι έπαιξες τα ρέστα σου και διεκδίκησες κανονική σχέση
    Είπες αυτό που θες και ο άλλος, τουλάχιστον τώρα, στην παρούσα φάση δεν μπορεί να σου το δώσει. Στο παρόν δύσκολο να αλλάξει κάτι. Σίγουρα θες να ξεκαθαρίσεις τι αισθήματα έχει καταβάθος αυτός για σένα.
    Στη θέση σου, δε θα ήθελα να μάθω. Και θα ξεκινούσα να αποστασιοποιούμαι. Και ναι, δεν θα του το δώσεις κι εσύ άλλο. Είναι ευκαιρία τώρα, όχι να λήξεις την σχέση σας, αλλά να την πας σε νέο επίπεδο, βάζοντας όρια. Και σίγουρα θα δει και ο άλλος ότι τουλάχιστον έχεις κάποιο χαρακτήρα και δεν είσαι δεδομένη του με όποιους όρους θέλει. Δε μπα να συνέχιζα να είμαι ερωτευμένη......άλλο δεν θα του το έδινα.

  14. #14
    λίλιουμ: πράγματι, κι εγώ θα προτιμούσα να μην γίνουν αυτές οι συζητήσεις, αλλά προέκυψαν καλώς ή κακώς
    sball: μπορεί να είναι κι έτσι, απλά θα χρειαστώ κάποιο χρόνο. Και η φιλία του με ενδιαφέρει πάντως πολύ.
    Elena Episkeptis: εντάξει, έτσι είναι, αλλά δεν θα ήθελα να απομακρυνθούμε και να μην μιλάμε ας πούμε, με ενδιαφέρει και στο φιλικό επίπεδο

  15. #15
    επίσης να πάει αυτή τη στιγμή η σχέση σε άλλο επίπεδο ή οτιδήποτε, δεν γίνεται, γιατί έχει ήδη φύγει και άμα είναι θα τον ξαναδώ σε κανα δίμηνο, σημειωτέον δεν έχουμε επικοινωνήσει από την ημέρα που έφυγε.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. "ερωτας" χωρις συναντηση
    By mariatzela1984 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 17-10-2020, 19:21
  2. Έρωτας χωρίς ανταπόκριση :( :( !!!
    By petalouda3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 06-07-2012, 12:20
  3. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 20:51
  4. Σεξ&Ερωτας
    By Michaelgr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 62
    Last Post: 11-06-2010, 20:45
  5. Αλλος ενας ερωτας χωρις ανταποκριση
    By agnostos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 24-05-2008, 20:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •