ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ???ΒΟΗΘΕΙΑ!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Φίλε, δεν παλεύεται καθόλου μα καθόλου...κάτι τέτοιες μέρες μισώ τον εαυτό μου πραγματικά. Το γιατί μπορείς να το διαπιστώσεις απο αυτά που γράφω παραπάνω. Μοναξιά, μοναξιά, μοναξιά....Φύγαν όλοι για τριήμερο κ γω μένω να...φυλάω την πόλη. Νοιώθω πραγματικά άθλια αν σκεφτείς το ότι έχει ζέστη, είναι αργία κ γω μόνος στο καμίνι. Αν δε μου στρίψει τώρα δε ξέρω τί άλλο πρέπει να γίνει για να μου στρίψει..δεν υπάρχει και θάλασσα κοντά οπότε μιλάμε για δραματική κατάσταση.
    Τουλάχιστον όσοι από σας μείνουν, ας γράψουν κάτι έτσι για να σπάσει η κ*λομοναξιά, να μη νοιώθω οτι μόνο εγώ είμαι μπροστά στο pc
    ʼντε αρκετή κλάψα για σήμερα, αύριο πάλι.......

    Υ.Γ: Remember, stay always cool....(λέμε τώρα)

  2. #17
    Ξαναγράφω στο καπάκι για να σου πω για ψυχολόγο που ρώτησες. Λοιπόν οι τιμές είναι απο 25-50 ευρώ. Εσύ επιλέγεις αυτόν που ανταποκρίνεται στα δικά σου γούστα και στις δικές σου απαιτήσεις. Όπως και να΄χει πάντως, πρέπει να έχει ένα πρόγραμμα, δήλαδή να σου ορίζει αυτός τη διαδικασία που θα ακολουθηθεί(ραντεβού, καθε πότε κ.π.λ...), γιατί αν τυχόν σε αφήνει στο φλου να τον πάρεις εσύ όποτε γουστάρεις, τότε κλάφτα(μιλάω απο προσωπική εμπειρία). Θέλει λεφτά, δε διαφωνώ, μόνο όμως με συστηματική δουλειά μπορεί να γίνει κάτι και όχι ανα 3 βδομάδες, ενάμιση μήνα π.χ...προσωπική μου γνώμη βέβαια πάντα..
    Αυτά...

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    12
    αδερφέ θα ακουστεί κλισέ αλλά δεν είσαι ο μόνος που νιώθει και άρα κατα μία έννοια δεν είσαι μόνος

    Ξέρεις πόσοι βρίσκονται στην ίδια θέση; Επειδή δεν τους βλέπεις εδώ; Επειδή δεν μιλάνε στους φίλους τους, συγγενείς τους κλπ;
    Τι να πεις; Απο ένα σημείο και μετά φοβάσαι μην καταντήσεις κουραστικός (άλλωστε όλοι μας δεν μιλάμε περιμένοντας να τελειώσει ο άλλος

    θα μου πεις και τι με νοιάζει ρε φίλε; Εγώ νιώθω μόνος. Δεν θα \'χεις κι άδικο... αλλά τουλάχιστον είναι μια παρηγοριά να ξέρεις πως δεν είσαι \"τέρας\" που νιώθεις έτσι και περνάς όλα αυτά που περνάς

    Τουλάχιστον να σου πω κάτι; Αφού αντέχουμε όλα αυτα (που στην τελική είναι ένα τίποτα σε σχέση με άλλα) δεν είμαστε ούτε αδύναμοι ούτε ευαίσθητοι. Απλώς νομίζω πως σκεφτόμαστε \"διαφορετικά\". Όχι πιο έξυπνα, αλλά απλώς διαφορετικά, πιο ¨κυκλικά\", κολλάμε σε μερικά πράγματα, αγχωνόμαστε κλπ κλπ

    κουράγιο αδερφέ, ακόμα μάλλον δεν είδαμε τίποτα :P

  4. #19
    Το οτι σκεφτόμαστε διαφορετικά απ τους άλλους ανθρώπους είναι το μόνο σίγουρο, άλλωστε ο τρόπος σκέψης είναι που δημιουργεί όλα αυτά για τα οποία καθόμαστε και γράφουμε μπροστά απο έναν υπολογιστή.
    Ο ανασφαλής τρόπος σκέψης είναι ο πλέον υπεύθυνος για όλα τα συμπτώματα. ʼγχος, ταχυκαρδία, φόβος, και αν το \"χάσεις\" που λένε, πανικός και υστερία.
    Και καλά αν είσαι μόνος σου, πάει στα κομμάτια. Αν είσαι σε παρέα όμως?? Εδώ η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Τα βγάζεις πέρα μόνος σου. Και αν πετύχεις καναν ομοιοπαθή(που έχει περάσει κ αυτός δηλαδή ανάλογες καταστάσεις)έχεις μια βοήθεια απο το πουθενά βέβαια, αν όμως είσαι ο μοναδικός \"προβληματικός\" της παρέας, την έκατσες τη βάρκα. Αν σταθείς τυχερός και δεν σε κοροίδέψουν αφότου περάσει η κρίση, πέρνεις λίγο τα΄πάνω σου και την επόμενη φορά τα καταφέρνεις καλύτερα ή σχεδόν καλύτερα(εξαρτάται απ τον καθένα). Αν τύχει τώρα και σε πάρουν χαμπάρι τί μαλ***ς είσαι και σε πάρουν στο \"ψιλό\"(μου χει τύχει κ αυτό), είναι οτι χειρότερο. Κλείνεσαι αυτόματα στον εαυτό σου και δε θες να δεις κανένα, τα βάζεις συνεχώς με το \"κλούβιο\" το κεφάλι σου, κλπ. κλπ.
    Φίλε μου, δε ξέρω που διάολο θα πάει αυτή η ιστορία, αν είχα όμως μια ευχή να κάνω αυτή θα ήταν να τελειώσει αυτός ο εφιάλτης το συντομότερο δυνατόν. Τώρα θα μου πεις(ως δικηγόρος του διαβόλου), στο χέρι σου είναι. Ναι μαζί σου, όμως τόσοι και τόσοι άνθρωποι με τα ίδια, και για αυτούς στο χέρι τους δεν είναι? Για εκείνους ισχύουν άλλα δεδομένα??
    Εγώ προσωπικά, πίστεψέ με έχω δει πολλά, ΔΕΝ επιθυμώ με τίποτα να δω κι άλλα, και δεν είναι μόνο το θέμα της ηλικίας(26 είμαι), το ότι δε \"με παίρνει\" κ άλλες τέτοιες βλακείες(όταν κάτι έχει πάρει διαστάσεις και σε απασχολεί δε μπορείς να πεις απλά το προσπερνάω, εδώ μιλάμε για ολόκληρο τρόπο σκέψης). Απλά το νοιώθω σαν καμπούρα στην πλάτη μου που άλλοτε με βαραίνει, άλλοτε δε με \"πονάει\" καν.
    Όπως είπες και συ πιο πάνω, πράγματι ο αριθμός των ανθρώπων που έχουν περάσει έστω και μια φορά στη ζωή τους κρίση ή κάτι παρόμοιο τελοσπάντων, αυξάνεται. Αυτό ανμητιάλλο πρέπει να προβληματίσει κσι πρέπει να προβληματίσει κυρίως ξέρεις γιατί? Γιατί απ΄τους ανθ΄ρωπους σήμερα λείπει η επικοινωνία...(ελπίζω να καταλαβαίνεις τί εννοώ).
    Να περνάμε καλά, όσο γίνεται, πάνω απ΄όλα...

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1
    Αχ βρε παιδια και εγω εχω τρομερο προβλημα με τα ψυχοσωματικα εδω και 2,5 χρονια.Σε σημιο που εμενα μονο σπιτι και δε πηγαινα πουθενα ειμαι παντα με φρικτους πονους,κρισεις κλπ.Μεγαααααααααααλη ιστορια.
    Θα ηθελα να μηλισω με ατομα που αντιμετοπιζουν τετοιου ιδους προβληματα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Οταν λες οτι η πιεση σου ειναι κανονικη;; Εχεις βαλει holder;; Γιατι εγω που ειχα-και εχω- τα ιδια συμπτωματα μου διεγνωσαν υπερταση, ηπιας μορφης, αλλα υπερταση και μου χορηγησαν αντιυπετασικα. Τα οποια δεν τα πηρα γιατι δε θελω μπλεξιματα με φαρμακα, εχω κανει και τις απαιτουμενες εξετασεις. Σακχαρο, καμπυλη σακχαρου, χοληστερινη, τριγλυκεριδια, τριπλεξ καρδιας, νεφρικων αρτηριων και ειναι ολα καθαρα. Ομως τα συμπτωματα εξακολουθουν, φανταζομαι κι η υπερταση. Αν και δεν την μετρω πλεον, γιατι ξερω οτι αν τη βρω ανεβαμενη θα τρομοκρατηθω. Φροντισε βλεπεις, η μαλακισμενη καρδιολογος στο δημοσιο νοσοκομειο, να με σοκαρει οταν μου εδωσε λαθος εξετασεις οπου ο ασθενης δεν ειχε υπερταση και να με καλεσει αρον αρον στα μισα του δρομου να επιστρεψω στο νοσοκομειο. Μ' επιασε τρεμουλο, εοαθα σοκ με την ηλιθια κι απο τοτε μ' εχει πασει φοβια μ' αυτο και δεν τη μετραω. Ξερω ομως ποτε μου ανεβαινει γιατι εχω ολα τα συμπτωματα που περιγραφεις.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •