Τρόπος σκέψης;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    8

    Τρόπος σκέψης;

    Αν και φοβάμαι ότι μπορεί να μην το μεταφέρω σωστά και να μην γίνει κατανοητό αυτό που θέλω να πω ωστόσο θα ήθελα να ακούσω και μια άλλη άποψη.

    Το ερώτημα μου είναι το εξής:

    Όλοι οι άνθρωποι έχουν ανασφάλειες και ειδικά οι περισσότεροι από όσους πάσχουν από κάποια διαταραχή έχουν χαμηλή αυτοπεποίθηση και αρνητικές πεποιθήσεις σχετικά με τον εαυτό τους.
    Όταν αυτές δεν είναι αντικειμενικά βάσιμες αποτελούν μέρος της διαταραχής, για παράδειγμα κάποιος που έχει δυσμορφική διαταραχή μπορεί να θεωρεί ότι έχει μεγάλα αυτιά ενώ αυτό δεν ισχύει.

    Όταν όμως ισχύει;Αυτός που πράγματι γεννήθηκε με δυσμορφία πως το αποδέχεται και το αντιμετωπίζει; Και για να μην το περιορίσω στα εξωτερικά χαρακτηριστικά, ο άνθρωπος που θεωρεί ότι στερεί σε νοημοσύνη και τον έχουν απολύσει από 5 δουλειές επειδή δεν μπορεί να ανταποκριθεί ;
    Ξέρω ότι η αναμενόμενη απάντηση είναι ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν κάποιες δυνατότητες και χαρίσματα και θα πρέπει να επικεντρωθούν και να καλλιεργήσουν αυτά. Όπως και το ότι η αυτοπεποίθηση αναπτύσσεται από την μικρή ηλικία.
    Έχουμε παρακολουθήσει videos ανθρώπων που γεννήθηκαν με σοβαρά σωματικά ή άλλου είδους προβλήματα και παρόλα αυτά τα έχουν καταφέρει και έχουν μια φυσιολογική και ευτυχισμένη ζωή.

    Το ερώτημα μου είναι το πρακτικό κομμάτι. Δηλαδή το ΠΩΣ;Η συμβουλή δηλαδή για κάποιον που έχει γεννηθεί με πρόβλημα που δεν επιδέχεται βελτίωση είναι ποια; Να το αποδεχτεί; Και αν ναι τι ακριβώς να αποδεχτεί; Όταν μπορεί να το επιβεβαιώνουν καθημερινά οι άλλοι και να δέχεται επικριτικά σχόλια;

    Επίσης γιατί πρέπει να είναι δεδομένο ότι κάποιος που έχει ας πούμε πρόβλημα εμφάνισης έχει όπως κοινώς λέγεται εσωτερικά χαρίσματα; Μπορεί να υστερεί και σε αυτά.
    Ένα παράδειγμα που ακούω συχνά είναι οι άνθρωποι με πολλά παραπάνω κιλά που λέγεται ότι είναι συνήθως εξωστρεφείς και πρόσχαροι ώστε να υπερβούν το σκόπελο της εμφάνισης. Ένα μέρος αυτών μπορεί ,οι υπόλοιποι;

    Έχω αναφερθεί καθαρά ενδεικτικά και μπορεί σε μεγεθυμένες περιπτώσεις αλλά πραγματικά για εμένα αποτελεί αίνιγμα πως τα καταφέρνουν γενικά οι άνθρωποι γύρω μου να ανταπεξέρχονται σε προβλήματα και σε τι διαφέρει ο δικός μου τρόπος σκέψης από των υπολοίπων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Βουλγαρια
    Posts
    3,000
    οποι εχουν αποκτησει αυτοπεποιθηση μικροι τα καταφερνουν, οποιοι οχι ταιζουν ψυχολογους

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    οσοι γεννηθηκαν με δυσμορφια, ειναι απλα η εξωτερικη εικονα και τπτ παραπανω, δε θα πρεπει να μενουμε εκει, ουτε κι αυτοι φυσικα. αν και δυσκολο το καταλαβαινω, ειδικα σημερα που βομβαρδιζομαστε ολοι με συγκεκριμενα προτυπα ομορφιας, κομπλεξαριζομαστε επειδη δε τους μοιαζουμε. ευτυχως εχει προχωρησει και η επιστημη, και μπορεις πλεον ευκολα να αλλαξεις οτι δε γουσταρεις πανω σου. αλλα ας πουμε οτι δε θελει καποιος να αλλαξει, οποια μπορεσει να κατσει και να ασχοληθει με εναν τετοιο ανθρωπο, θα ανακαλυψει οτι δε διαφερει και πολυ απο εμας. ολοι ιδιες αναγκες εχουμε! αυτο ειναι που χρειαζεται λοιπον, να δωθει η απαραιτητη σημασια, να υπαρξει κατανοηση, και να αντιμετωπιζονται ολοι ως ισοι παρολες τις εμφανισιακες διαφορες.

    Quote Originally Posted by axl100 View Post
    οποι εχουν αποκτησει αυτοπεποιθηση μικροι τα καταφερνουν, οποιοι οχι ταιζουν ψυχολογους
    το θεμα δεν ειναι να αποκτησεις αυτοπεποιθηση, αλλα να τη κρατησεις κι ολας. οταν με τη πρωτη ατυχια, πχ σε απολυσαν απ'τη δουλεια/σε χωρισε το γομενετο ή εφαγες χυλοπιτα, αρχιζουμε να πεφτουμε και να νιωθουμε οτι δεν αξιζουμε. βουλιαζουμε στον βαλτο, στη κινουμενη αμμο της αρνητικοτητας, και θα πρεπει να βρουμε τροπο να επανελθουμε.

  4. #4
    Για μένα το θέμα είναι να το αποδεκτεί. Να αποδεκτεί δηλαδή ότι σε αυτό τον τομέα δεν είναι τέλειος, και δεν θα βαθμολογούσε τον εαυτό του με 100 όπως θα ήθελε αλλά με 60 ή με 50 όπως είναι στην πραγματικότητα.
    Τα επικριτικά σχόλια που λες μπορεί να είναι αποτέλεσμα της χαμηλής αυτοεκτίμησης του ατόμου, μπορεί δηλαδή να είναι υπερβολικά ανεκτικό κλπ. Και σίγουρα σε ενοχλούν γιατί αυτό είναι που πιστεύεις καταβάθος για τον εαυτό σου + το ότι είσαι ευαίσθητη στην κριτική και στο τέλος αυτά απλά σου επιβεβαιώνουν την αρνητική εικόνα που έχεις σχηματίσει για εσένα. Για παράδειγμα κάποια είναι κοντή, το ξέρει, το βλέπει στον καθρέφτη και το μετρά με το μέτρο. Κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει. Όταν κάποιος σχολιάσει το ύψος της ακόμη και για αστείο, αν αυτή έχει κόμπλεξ με την εμφάνισή της θα ενοχληθεί, διαφορετικά δεν θα την αγγίξει καν.
    Όσον αφορά την εμφάνιση, μου φαίνεται πιο εύκολο να αποδεκτείς αυτό που είσαι γιατί το βλέπεις. Ίσως γιατί εγώ έχω θέμα με τον χαρακτήρα μου, δεν ξέρω. Το παράδειγμα με την εμφάνιση και τα εσωτερικά χαρίσματα που λες δεν είναι δεδομένο. Το ότι κάποιος έχει πρόβλημα εμφάνισης δεν τον κάνει αυτόματα καλό άνθρωπο κλπ.
    Θα σε συμβούλευα να ανακαλύψεις ποιος είναι ο πραγματικός σου εαυτός, ποιες είναι οι δυνατότητές σου, τα θετικά σου και τα ελαττώματά σου. Όταν αποδεκτείς ποια είσαι θα λυθεί το πρόβλημα. Δεν είναι εύκολο, το ξέρω. Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πήγαινε σε ψυχολόγο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Aloha View Post
    Για μένα το θέμα είναι να το αποδεκτεί. Να αποδεκτεί δηλαδή ότι σε αυτό τον τομέα δεν είναι τέλειος, και δεν θα βαθμολογούσε τον εαυτό του με 100 όπως θα ήθελε αλλά με 60 ή με 50 όπως είναι στην πραγματικότητα.
    Τα επικριτικά σχόλια που λες μπορεί να είναι αποτέλεσμα της χαμηλής αυτοεκτίμησης του ατόμου, μπορεί δηλαδή να είναι υπερβολικά ανεκτικό κλπ. Και σίγουρα σε ενοχλούν γιατί αυτό είναι που πιστεύεις καταβάθος για τον εαυτό σου + το ότι είσαι ευαίσθητη στην κριτική και στο τέλος αυτά απλά σου επιβεβαιώνουν την αρνητική εικόνα που έχεις σχηματίσει για εσένα. Για παράδειγμα κάποια είναι κοντή, το ξέρει, το βλέπει στον καθρέφτη και το μετρά με το μέτρο. Κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει. Όταν κάποιος σχολιάσει το ύψος της ακόμη και για αστείο, αν αυτή έχει κόμπλεξ με την εμφάνισή της θα ενοχληθεί, διαφορετικά δεν θα την αγγίξει καν.
    Όσον αφορά την εμφάνιση, μου φαίνεται πιο εύκολο να αποδεκτείς αυτό που είσαι γιατί το βλέπεις. Ίσως γιατί εγώ έχω θέμα με τον χαρακτήρα μου, δεν ξέρω. Το παράδειγμα με την εμφάνιση και τα εσωτερικά χαρίσματα που λες δεν είναι δεδομένο. Το ότι κάποιος έχει πρόβλημα εμφάνισης δεν τον κάνει αυτόματα καλό άνθρωπο κλπ.
    Θα σε συμβούλευα να ανακαλύψεις ποιος είναι ο πραγματικός σου εαυτός, ποιες είναι οι δυνατότητές σου, τα θετικά σου και τα ελαττώματά σου. Όταν αποδεκτείς ποια είσαι θα λυθεί το πρόβλημα. Δεν είναι εύκολο, το ξέρω. Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα πήγαινε σε ψυχολόγο.
    Να πω ότι έχω παραθέσει κάποια ενδεικτικά παραδείγματα τα οποία δεν αντανακλούν απαραίτητα τις προσωπικές μου δυσκολίες οι οποίες σαφώς υπάρχουν και είναι πολυάριθμες .Οι συμβουλές ωστόσο θεωρώ ότι είναι εύστοχες και ευχαριστώ.

    Αυτό που προσπαθώ να αποκωδικοποιήσω είναι γενικότερα πως σκέφτονται και αντιμετωπίζουν καταστάσεις οι άνθρωποι γύρω μου οι οποίοι τουλάχιστον δια γυμνού οφθαλμού φαίνεται ότι έχουν βρει μια ισορροπία στη ζωή τους.

    Νομίζω όμως ότι αυτό θα παραμείνει μυστήριο καθώς για εμένα είναι πολύ δύσκολο να το κατανοήσω.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    84
    ΟΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ. ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΝΤΑΓΟΝΙΣΤΙΚΗ ΠΟΥ ΑΝΑΠΟΦΕΥΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ.
    Ο ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟΣ, Ο ΕΞΥΠΟΤΕΡΟΣ, Ο ΟΜΟΡΦΩΤΕΡΟΣ.
    ΠΡΟΣΟΠΙΚΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΟ ΠΟΣ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΙ. ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΛΙΜΑΚΑ ΝΑ ΜΕΤΡΙΣΩ, ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ, ΕΜΕΝΑ ΕΥΤΟ ΜΕ ΟΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ. ΕΤΣΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΟΥ.
    ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΧΑΜΙΛΗ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ, ΧΑΜΙΛΗ ΝΟΗΜΟΣΙΝΗ, ΕΛΗΨΗ ΛΟΓΙΚΗΣ, ΕΛΕΙΨΗ ΑΠΟΦΑΣΗΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΔΥΣΛΕΞΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣ ΤΑ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ. ΤΡΑΒΜΑΤΑ, ΑΔΥΑΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ. Η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΟΣ ΔΕΝ ΓΕΝΝΙΟΜΑΣΤΕ ΔΥΝΑΤΟΙ Ή ΑΔΥΝΑΜΟΙ ΧΑΡΑΚΤΙΡΕΣ ΑΛΛΑ ΓΗΝΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΟΡΙΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΒΙΟΜΑΤΑ ΜΑΣ. ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΣΟ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΛΗΜΑΚΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.
    ΑΝ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΟΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΣΕ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΙΣΟΣ ΝΑ ΓΥΝΟΜΟΥΝ ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ ΑΛΛΑ ΠΟΣ ΓΥΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΣ ΞΕΠΕΡΝΟΥΝΤΕ ΤΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ? ΔΕ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΟΤΗΜΑ. ΓΙΑ ΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑΙΖΩ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    84
    ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΑ ΤΕΣΤ ΝΟΙΜΟΣΗΝΗΣ, ΠΡΟΣΟΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΚΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΙΜΑ.
    ΑΠΛΑ ΕΒΑΖΑ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΓΚΡΙΝΑ.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    Quote Originally Posted by KOSSTAS View Post
    ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΑ ΤΕΣΤ ΝΟΙΜΟΣΗΝΗΣ, ΠΡΟΣΟΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΚΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΙΜΑ.
    ΑΠΛΑ ΕΒΑΖΑ ΣΕ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΓΚΡΙΝΑ.
    μη σκας. ολοι εξυπνοι ειμαστε.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    84
    ΓΙΑ ΣΟΥ ΡΕ sball.
    ΕΛΑ ΝΤΕ.

Similar Threads

  1. Αντιψυχωτικα και περιορισμος σκεψης
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 03-11-2011, 02:45
  2. Αποδιοργανωση της σκεψης
    By elafi in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 17-06-2011, 03:13
  3. Μεταβίβαση σκέψης
    By niah in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 13-05-2011, 00:04
  4. η δυναμη της σκεψης μας
    By selas-selas in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 29-09-2010, 20:55
  5. Υγιής τροπος σκέψης
    By anasia in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-05-2006, 23:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •