Δεν εχω φιλες και η μητερα μου με συγκρινει συνεχεια με αλλα ατομα. :(
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Aθηνα
    Posts
    23

    Δεν εχω φιλες και η μητερα μου με συγκρινει συνεχεια με αλλα ατομα. :(

    Καλησπερα σας!:)
    Με λενε Χρυσα,ειμαι 18 ετων,αποφοιτη λυκειου και λιαν συντομως φοιτητρια. Απο μικρη δεν ειχα πολλες φιλες. Ισως φταιει το οτι ειμαι κλειστος χαρακτηρας και δεν "ανοιγομαι" ευκολα. Φετος,στα τελη της Γ' Λυκειου,εκανα παρεα με πεντε κοριτσια. Στην αρχη ολα ηταν μια χαρα. Μετα απο 2 μηνες, στην παρεα μας προστεθηκε και ενα αγορι,ενα χρονο μεγαλυτερος απο εμας και απο αλλη περιοχη. Βγαιναμε ολοι μαζι,μιλαγαμε,ειχαμε ανταλλαξει τηλεφωνα. Ωσπου, καποιες κινησεις αυτου του αγοριου αρχισαν να με ενοχλουν. Ερχοταν απροσμενα,οταν βγαιναμε ελεγε πως δεν θα ερθει και τον εβρισκα στην καφετερεια μαζι με τα αλλα κοριτσια,εβαζε σοκολατες στην τσαντα μου κρυφα,με επαιρνε συνεχεια τηλεφωνο παρολο που ηξερε το πολυωρο διαβασμα μου και το χειροτερο...μου εκανε συνεχεια δωρα. Εμενα αυτα δεν μου αρεσαν. Του το ειπα αλλα συνεχιζε και ετσι απομακρυνθηκα απο αυτον. Επειτα, οι δυο απο τις κοπελες νευριασαν μαζι μου επειδη σταματησα να κανω παρεα με το αγορι αυτο,με εβρισαν και σταματησαμε να κανουμε παρεα. Στο σχολειο που βλεπομασταν δεν λεγαμε ουτε "γεια". Κατα τη διαρκεια των Πανελληνιων, εκανα παρεα με τις υπολοιπες δυο κοπελες. Λογω διαβασματος,δεν βγαιναμε. Μια μερα(συγκεκριμενα την ημερα που διναμε το τελευταιο μας μαθημα Πανελλαδικα) βλεπω στο κινητο μου μηνυμα απο την μια κοπελα που μου εγραφε να την καλυψω στη γιαγια της. Μετα απο λιγα δευτερολεπτα, ερχεται η γιαγια της η οποια με καταχεσε(σορρυ για την εκφραση μου) επειδη λεει κρυβω την εγγονη της. Της εξηγησα τι ειχε γινει. Οτι δεν ηξερα που ειναι η εγγονη της και πως μου εστειλε μηνυμα να την καλυψω(κατι που συνηθιζε να μου λεει να κανω συχνα,αλλα ποτε δεν δεχτηκα.). Απο εκεινη την ημερα δεν μου ξαναμιλησε.
    Μετα απο αυτο,εβγαινα με την τεταρτη κοπελα, η οποια ειναι και γειτονισσα μου. Βγηκαμε μια φορα τον Ιουνιου(πηγαμε για μπανιο) και μια τον Ιουλιου(για καφε). Της εστειλα μηνυμα πριν 5 ημερες να βγουμε παλι, αλλα μου ειπε πως δεν την αφηνουν γιατι κατι ειχε προηγηθει με τη μητερα της. Την ιδια μερα, το βραδυ, την ειδα μαζι με την αδερφη της που ειχαν βγει για ποτα. Αν δεν θελει να βγει μαζι μου για οποιοδηποτε λογο,τουλαχιστον να μου το πει και οχι να λεει δικαιολογιες.

    Ολο αυτο με στεναχωρησε λιγο. Πολλες φορες καθομαι και σκεφτομαι αν εκανα κατι λαθος η' αν φταιει ο χαρακτηρας και τα πιστευω μου. Δεν θελω ομως να κανω πραγματα αντιθετα με τα "πιστευω" και τα "θελω" μου μονο και μονο για να εχω παρεα. Θελω να με αποδεχονται ετσι οπως ειμαι.

    Και εκτος απο αυτο το δυσαρεστο συναισθημα που νιωθω επειδη δεν εχω φιλες, εχω προβλημα και με τη μητερα μου. Με λεει συνεχεια αντικοινωνικη,χαζη,ιδιοτρο πη. Απορει με εμενα και συνεχεια λεει:"Πως γινεται να μην βρισκεις φιλες? Κοιτα εμενα που μιλαω και κανω φιλιες. Δεν σε καταλαβαινω. Καλα σε ελεγε η Μαρια αντικοινωνικη. Δεν θα βρεις ποτε φιλες αν εισαι ετσι."
    Επισης, συνεχεια με συγκρινει με τα αλλα παιδια και συγκεκριμενα με την κορη μιας φιλης της, τη Μαρια. Η Μαρια ειναι ενα χρονο μεγαλυτερη μου, περασε στο ΦΠΨ Αθηνων και εχει σχεση με ενα παιδι το Μανο περιπου 3 χρονια. Επισης εχει αρκετες φιλες και βγαινει συνεχεια μαζι τους.
    Απο τοτε που την γνωρισε με συγκρινει μαζι της. Επειδη περασε η Μαρια στο ΦΠΨ,ηθελε να περασω και εγω,ενω εμενα δεν με ενδιαφερει το συγκεκριμενο τμημα αλλα η κοινωνιολογια και η κοινωνικη διοικηση.
    Βγαινει η Μαρια και γυριζει το πρωι και η μητερα μου μου λεει:"Οριστε η Μαρια βγαινει! Εσυ τιποτα!". Ενω αλλες φορες λεει:"Καλα,οι γονεις της δεν την βλεπουν! Την αφηνουν να γυρναει μεχρι το πρωι απο δω και απο εκει!"
    Εχει η Μαρια σχεση,παλι με συγκρινει η μητερα μου:"Οριστε! Εσυ κανεναν δεν εχεις. Ποιος να σε πλησιασει με τοσο αρνητισμο που εχεις!", ενω οταν παει διακοπες με το αγορι της η Μαρια η' φιλιεται μου λεει:"Τι αλλο θα δω ακομα? Δεν ντρεπεται??..."
    Πριν λιγες ημερες,η Μαρια πηγε σε σχολη οδηγησης και αρχισε μαθηματα, η μητερα μου μου κανει:"Οριστε η Μαρια! Θα παρει και το διπλωμα. Ενω εσυ...". Ειχα σκοπο και εγω να παω να μαθω αλλα επειδη περασα σε επαρχια και δεν θα χρησιμοποιω αυτοκινητο(ειναι πολλα τα εξοδα...βενζινη,διοδια κ.τ.λ),θα δωσω για διπλωμα αργοτερα.
    Συνεχεια της λεω πως με ενοχλει αυτη η συνεχες συγκριση και πως οτι ολα τα παιδια δεν ειναι ιδια. Εξαλλου, δεν εχω τα ιδια ενδιαφεροντα με τη Μαρια. Υπαρχουν πραγματα που κανει, τα οποια δεν θα τα εκανα με τιποτα και καποια που δεν θελω ακομα να τα κανω.

    Θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη πανω στο προβλημα μου. Νομιζετε πως οντως η μητερα μου εχει δικιο λεγοντας με αντικοινωνικη? Η προσωπικοτητα μου απωθει τους αλλους? Τι μπορω να κανω για να "βγω λιγο απο το καβουκι μου"? Ειναι φυσιολογικη η "κινηση" της μητερας μου(δηλαδη να με συγκρινει)? Τι μπορω να κανω,ωστε να ειναι πιο ρεαλιστικη και καλη απεναντι μου?

    Ευχαριστω εκ των προτερων! και συγνωμη αν σας κουρασα!

    Υ.Γ. Δεν εχω ακομα σχεση γιατι δεν θελω,δεν νιωθω ετοιμη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    απλα οταν εχεισ φιλεσ πρεπει να τισ καλυπτεισ οταν στο ζητανε το αγορι που λεσ μαλλον σου την επεφτε κ χαμπαρι δεν πηρεσ γενικα πρεπει να εισαι πιο ανεκτικη με τουσ αλλουσ νομιζω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Γεια σου Χρύσα.
    Μια μητέρα και σαν τέτοια μιλάω , ακομα και αν βλέπει ότι το παιδί της έχει κάποια "αδυνατα"σημεία, οφείλει να το ενθαρρύνει θετικά και όχι να του τα χτυπάει ή να το συγκρινει με άλλα παιδιά.Και σίγουρα όχι να του κολλάει ταμπέλες που μπορεί να το συνοδεύουν μια ζωή. Ουσιαστικά έτσι το "χαντακώνει" περισσότερο.
    Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να κρίνω τη μητέρα σου, μην μπεις στην διαδικασία όμως να κάνεις πράγματα απλά για να την ικανοποιήσεις ΄για να είναι καλή μαζί σου.
    Και φυσικά σχέση θα κάνεις όταν εσύ νιώθεις έτοιμη, είναι δικό σου θέμα και μόνο.
    Ο καθένας μας είναι διαφορετικός και καλο θα είναι ο περίγυρος μας να σέβεται αυτήν την διαφορετικότητα, αρκεί μέσα απ' αυτήν να μην θίγει και αυτός τους άλλους με τις σκέψεις και τις πράξεις του.
    Το θέμα λοιπον δεν είναι τι θέλει η μητέρα σου για σένα αλλά ΄τι εσύ απο τον εαυτο σου.
    Απο ότι κατάλαβα , θελεις να έχεις παρέες και φίλες. Υπάρχει πιθανότητα να μην έχεις βρει ακόμα άτομα που να ταιριάζεται ή να είσαι λιγο απόλυτη
    Κανένας δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να κάνεις πράγματα με τα οποία δεν συμφωνείς , ισως αυτο που ενοχλεί να είναι η αμεσότητα σου και η έλλειψη διπλωματίας απο τα περιστατικά που πιο πάνω περιεγραψες. (στην γιαγια θα μπορούσες να πεις απλα οτι δεν έχεις ιδέα που είναι η εγγονή της παραλείποντας το μύνημα που σου έστειλε και μετά να πεις στην ίδια ότι αν το ΄ξανακάνει θα έρθεις στην δύσκολη θεση να μην την καλύψεις σε τίποτα)
    Μην στεναχωριέσαι κοριτσάκι, θα πας για σπουδες σ' αλλη πόλη θα κάνεις παρέες, θα περνάς όμορφα. Μέχρι τώρα η προτεραιοτητα σου ήταν το διάβασμα και να περάσεις σε μια σχολή που ήθελες. Συγχαρητηρια λοιπον που το πέτυχες. Από εδώ και πέρα θα ξετυλιχτουν και άλλες πτυχές της ζωής για σένα. Φρόντισε να τις χαρεις

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Φυγε οσο πιο μακρια μπορεις, και μη γυρισεις πισω για κανενα λογο.

  5. #5
    Καλησπέρα Χρύσα!!
    Καταρχήν αυτές τις σκέψεις πρέπει να τις βγάλεις απ’ το μυαλό σου!! Η μητέρα σου ακολουθεί μια λανθασμένη τακτική για να σε «ξυπνήσει» όπως πιστεύει συγκρίνοντάς σε με άλλους. Όπως λες, της έχεις μιλήσει γι’ αυτό και δεν καταλαμβαίνει ότι σε πληγώνει. Εσύ απλά μην την ακούς και εννοείται μην πιστεύεις αυτά που λέει.
    Τώρα όσον αφορά τις παρέες, μην στεναχωριέσαι. Όταν πας στην σχολή θα γνωρίσεις πολλά άτομα και θα κάνεις καινούριους φίλους. Θα είναι πολύ πιο εύκολο σε σχέση με το λύκειο, θα το δεις.
    Το μόνο που εντοπίζω είναι ότι ίσως δεν μπαίνεις στην θέση του άλλου. Για παράδειγμα, με το κορίτσι και την γιαγιά κάρφωσες την φίλη σου στην γιαγιά της. Τα «πιστεύω» σου λένε ότι δεν είναι σωστό να την καλύπτεις από την στιγμή που δεν ξέρεις και που είναι. Αλλά μπες και στην θέση της, όταν την πήρε η γιαγιά της μετά τηλέφωνο. Ήταν λογικό ότι θα την πείραζε.
    Τώρα με την άλλη κοπέλα είσαστε περισσότερο παρέα αν κατάλαβα καλά. Οπότε ντάξει, μην απογοητεύεσαι εύκολα. Και μπορεί όντως να έγινε κάτι με την μητέρα της. Εξάλλου με την αδερφή της βγήκε.
    Πέρα από αυτά να κοιτάξεις το θέμα με την μητέρα σου και να μην αφήσεις ποτέ τα λόγια της να σε επηρεάσουν! Πέρασες σε άλλη πόλη; Θα φύγεις απ’το σπίτι;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Aθηνα
    Posts
    23
    Καταρχας,θελω να σας ευχαριστησω ολους που αφιερωσατε λιγο χρονο διαβαζοντας το προβλημα μου.:) Ελπιζω να μην σας κουρασω με το εκτενες κειμενο μου.:)

    @Frini:Οντως,θελω να εχω παρεα,φιλες! Αν και μπορω να αντεξω τη μοναξια για αρκετο διαστημα, ωστοσο σαν κοινωνικο ον που ειναι ο ανθρωπος, θελω να εχω παρεα. Και φυσικα δεν μιλαω για πολλα ατομα, ας ειναι λιγοι και καλοι!
    Το μονο που θελω απο τις φιλιες μου ειναι να μην με πιεζουν να κανω κατι που δεν θελω. Το ιδιο ακριβως θελω και απο τη μητερα μου. Γενικα,ειμαι δυσκολος χαρακτηρας. Εχω αρκετα ελλατωματα τα οποια προσπαθω να βελτιωσω. Ισως θα πρεπει να βελτιωσω πιο πολυ την αμεσοτητα και την διπλωματια.:)
    Προσπαθω να μην στεναχωριεμαι γι'αυτο το θεμα, αλλα ειμαι ευαισθητο παιδι και αν με "τρωει" κατι δεν το ξεπερνω γρηγορα. Προς το παρον, ευελπιστω σε ενα πιο χαρουμενο μελλον!
    Σας ευχαριστω πολυ!

    @Aloha:Καλησπερααα!:)
    Οσον αφορα την κοπελα:επειδη συνηθιζε συχνα να βγαινει κρυφα και να μου λεει να την καλυψω,παρολο που της ειχα πει στο παρελθον οτι δεν προκειτε να το κανω και καλο θα ηταν για εκεινη να λεει που πηγαινει(γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινετε,ιδιως οταν βγαινεις με ατομα που τα γνωρισες το προηγουμενο βραδυ η' γενικα ατομα που δεν τα ξερεις καθολου),σκεφτηκα πως θα ηταν σωστο(?),καλο(?)...δεν ξερω πως ακριβως να το χαρακτηρισω,να μαθει η γιαγια της την ολη κατασταση. Αυτο το εκανα γιατι 7 μηνες πιο πριν ειχε γινει ακριβως το ιδιο και με πηγαν και εμενα και τους γονεις μου στο αστυνομικο τμημα της περιοχης λεγοντας πως θα μας κανει μηνυση γιατι δεν της λεμε που ειναι η εγγονη της. Ευτυχως, η κοπελα πηρε αμεσα τηλεφωνο και τελειωσαν ολα καλα.
    Οσον αφορα τη μητερα μου:θα προσπαθω να μην σκεφτομαι τα λογια της και να της μιλησω, ισως τελικα καταλαβει πως αισθανομαι και το μειωσει!

    Περασα σε επαρχια συμφωνα με τις βασεις του 2011. Τελη Αυγουστου θα ανακοινωθουν οι φετινες βασεις και θα ξερω επισημα. Παντως απ'οτι βλεπω περναω Κρητη η' Κομοτηνη. Εχω αποφασισει να παω! Θα μετακομισω σε οποια απο τις δυο πολεις περασω και θα ερχομαι σπιτι στις γιορτες και το καλοκαιρι!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    Μπραβο σου Χρυσα! Συγχαρητηρια! Εγω σε βρισκω πολυ υπευθυνο ατομο κ καλα εκανες κ δεν καλυψες τη φιλη σου, εφοσον της εχεις πει απο παλια οτι δεν μπορεις να το κανεις αυτο.. σχετικα με την μητερα σου, δυστυχως απ'οτι βλεπω προσπαθει να βγαλει τις δικες της ανασφαλειες επανω σου.. δεν πιστευω να ειναι τοσο κοινωνικο ατομο η μανα σου.. μαλλον εχει την ταση να κριτικαρει τους παντες κ τα παντα χωρις να συνειδητοποιει οτι ο λογος της σε πληγωνει.. να ξερεις αυτο δεν προκειται να σταματησει ποτε γιατι ετσι απλα εχει μαθει να συμπεριφερεται.. ακομα κ οταν βρεις παρεες κ περνας καλα, αυτη παλι θα ειναι ετσι, οποτε εσυ να κανεις τη ζωη σου κ να μην δινεις σημασια..κ οταν βρεις αγορι να μην κανεις το λαθος να της το πεις, καλυτερα να την αφηνεις στα σκοταδια σχετικα με τη ζωη σου.. οπως το ειπες.. γιορτες,καλοκαιρι κ τα βασικα απο το τηλεφωνο!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Χρυσα μου από ότι μας λες για την κοπέλα και τη γιαγιά της είχες απόλυτο δίκιο να το χειριστείς έτσι το θέμα, παρόλο που στην αρχή είχα τις αμφιβολίες μου.
    Το γεγονός ότι συνειδητοποιείς ότι έχεις κάποια ελαττώματα-ποιος άλλωστε δεν έχει-και δείχνεις τη διαθεση να τα βελτιώσεις, είναι πολυ καλο για σένα. Μαθαίνουμε κάθε μέρα κούκλα μου και προσπαθούμε να βελτιωθούμε , να γίνουμε καλύτεροι. Μην αφήσεις αυτά τα "ελαττώματα" σου να γίνουν τροχοπέδη στην εξέλιξη σου, όπως επίσης και πολυ σημαντικό, μην φτιάξεις μια ταυτότητα από την εικόνα που προσδοκούν οι άλλοι για σένα, μην επιτρέψεις τις ταμπέλες της μητέρας σου να σε συνοδεύουν στην υπόλοιπη ζωή σου.
    Θα σου πρότεινα πριν φύγεις για την πόλη που πέρασες, να πεις στη μητέρα σου ότι αυτό που χρειάζεσαι από εκείνην, είναι η υποστηριξή της και όχι η κριτική της, δώσε της μια ευκαιρία να νιώσει.
    Καλές σπουδες το λοιπον, δες τες σαν μια όμορφη αρχή για τη ζωη σου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Aθηνα
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Frini View Post
    Χρυσα μου από ότι μας λες για την κοπέλα και τη γιαγιά της είχες απόλυτο δίκιο να το χειριστείς έτσι το θέμα, παρόλο που στην αρχή είχα τις αμφιβολίες μου.
    Το γεγονός ότι συνειδητοποιείς ότι έχεις κάποια ελαττώματα-ποιος άλλωστε δεν έχει-και δείχνεις τη διαθεση να τα βελτιώσεις, είναι πολυ καλο για σένα. Μαθαίνουμε κάθε μέρα κούκλα μου και προσπαθούμε να βελτιωθούμε , να γίνουμε καλύτεροι. Μην αφήσεις αυτά τα "ελαττώματα" σου να γίνουν τροχοπέδη στην εξέλιξη σου, όπως επίσης και πολυ σημαντικό, μην φτιάξεις μια ταυτότητα από την εικόνα που προσδοκούν οι άλλοι για σένα, μην επιτρέψεις τις ταμπέλες της μητέρας σου να σε συνοδεύουν στην υπόλοιπη ζωή σου.
    Θα σου πρότεινα πριν φύγεις για την πόλη που πέρασες, να πεις στη μητέρα σου ότι αυτό που χρειάζεσαι από εκείνην, είναι η υποστηριξή της και όχι η κριτική της, δώσε της μια ευκαιρία να νιώσει.
    Καλές σπουδες το λοιπον, δες τες σαν μια όμορφη αρχή για τη ζωη σου.
    Δυστυχως,εχω πολλα ελλατωματα. Τα περισσοτερα απο αυτα δεν με ενοχλουν,αλλα χρειαζονται μια βελτιωση. Ευτυχως,εχω και καλα στοιχεια στο χαρακτηρα μου. Αυτο ομως που εχω παρατηρησει εδω και χρονια ειναι πως οι γυρω μας ποτε δεν ειναι ευχαριστημενοι με εμας. Οτι και να κανουμε η' να πουμε, καποιοι ποτε δεν ικανοποιουνται.:(
    Π.Χ Φετος στα τετραμηνα εβγαλλα 17,ενω στη δευτερα λυκειου ειχα βγαλει 13, και αντι να πουν μπραβο που προσπαθησα(γιατι οπως και να το κανουμε η τριτη λυκειου ειναι καπως δυσκολη. Δεν σου μενει αρκετος χρονος για να διαβασεις καποια μαθηματα..),γυρνανε και μου λενε:"Ενταξει...επρεπε να βγαλλεις περισσοτερο."
    Επισης, ειμαι πολυ φιλοζωη απο μικρη. Και εχω τη συνηθεια να βοηθαω αδεσποτακια. Κατι που δεν αρεσει σε αλλους.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Καλημέρα κοριτσάκι
    Εστίασε στα καλά στοιχεία του χαρακτήρα σου και όχι στα αρνητικά, μπορει να μην σε γνωρίζω όμως πιστεύω ότι υπερβάλλεις λιγο για τα πολλα σου ελαττώματα.Ναι υπάρχει αυτό που λες ότι οι κάποιοι ανθρωποι γύρω μας ποτέ δεν είναι ευχαριστημένοι και σίγουρα έχουμε όλοι μας την ανάγκη μικροί μεγάλοι από αναγνώριση των προσπαθειών μας. Από την άλλη, το πιο πιθανό είναι να είδαν οι γονεις σου την βελτιώση σου ,όμως με τον τρόπο αυτό-όχι τόσο ενδεδειγμένο, να ήθελαν να σε παροτρύνουν περισσότερο.
    Μικρή μου σε νιώθω, όμως οι έφηβοι έχουν μια τάση να μεγενθύνουν τα προβλήματα τους , να τους δίνουν μεγαλύτερες διαστάσεις και να πιστεύουν ότι κανείς δεν τους καταλαβαίνει.
    Το θέμα είναι να είσαι εσύ ικανοποιημένη από τον εαυτό σου, καθώς μεγαλώνει, οι πράξεις σου να είναι όλο και πιο συνεπείς με τις ιδέες , τα πιστεύω και τους στόχους σου.
    Ααααα και μπράβο σου που είσαι φιλοζωη. Αν δεν αρέσει σ' αλλους, προβλημα τους.
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    τα ελατωματα που έχουν οι γύρω σου που στο παίζουν ωραίοι αμα τα
    καταλάβεις θα φρικαρέισ τεσπα
    θα στο πω κανένας δεν πρόκειται να σου πει μπράβο μαι να το εννοεί στην καλύτερη να μην τον νοιάζει σε καμία περίπτωση δεν χαίρεται με τη χαρά σου σπάνιο αυτό να γίνει μόνη σου είσαι στη ζωή κ θα κανείς ότι θέλεις ανέχομένή τους άλλους που πάντα θα λένε κάτι όλοι έτσι κάνουμε τώρα κατά τα αλλά να πασ στην κομοτηνη θ< περασεισ γαματα πο οτι λενε
    Last edited by elis; 04-08-2012 at 12:41.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Quote Originally Posted by elis View Post
    τα ελατωματα που έχουν οι γύρω σου που στο παίζουν ωραίοι αμα τα
    καταλάβεις θα φρικαρέισ τεσπα
    θα στο πω κανένας δεν πρόκειται να σου πει μπράβο μαι να το εννοεί στην καλύτερη να μην τον νοιάζει σε καμία περίπτωση δεν χαίρεται με τη χαρά σου σπάνιο αυτό να γίνει μόνη σου είσαι στη ζωή κ θα κανείς ότι θέλεις ανέχομένή τους άλλους που πάντα θα λένε κάτι όλοι έτσι κάνουμε τώρα κατά τα αλλά να πασ στην
    Πολυ απαισιοδοξο μυνημα για ένα νέο κορίτσι. Δεν είναι έτσι, υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν ν' αναγνωρίζουν και να επιβραβεύουν τις προσπάθειες μας και πολλοί γονείς επίσης. Αλλά και πραγματικοί φίλοι αν μπορούμε και εμείς να δώσουμε ένα κομμάτι του αληθινού εαυτού μας και όχι να περιμένουμε μονο να μας δώσουν. Η ζωη δεν είναι μόνο απογοητεύσεις , είναι και χαρά και αγάπη. Δεν είναι μόνο μαύρο
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    καλη μου φρινη αυτο ειναι το βαθυτερο νοημα τησ ζωησ αυτο το ξερεισ κ το ξεπερνασ δεν ειπαμε οτι τρελενεσαι απλα καλο ειναι να το καταλαβει μικρη γτ οσο πιο μεγαλοσ τοσο πιο δυσκολα το αφομοιωνεισ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Το βαθυτερο νόημα της ζωης είναι να στηριχτείς στα δικά σου πόδια χωρίς δεκανίκια, όμως η συμπαράσταση η αγάπη και η κατανόηση των ανθρώπων μας, είναι ιδιαιτερα σημαντική για την πορεία και την εξέλιξη μας.
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Aθηνα
    Posts
    23
    Γεια σας!
    Μετα απο αρκετο καιρο αποφασησα να γραψω παλι.:)
    Τον αυγουστο ανακοινωθηκαν οι βασεις και περασα στην κομοτηνη. Αρχικα δεν ηθελα να παω,ειχα ενδιασμους. Τελικα ομως το αποφασησα και πηγα. Βρηκα σπιτι και εδω και ενα μηνα μενω πλεον ειμαι φοιτητρια και μενω μονη μου. Τα καταφερνω πολυ καλα κατι που με κανει υπερηφανη για τον εαυτο μου. Ολοι οσοι με "ηξεραν", ηταν σιγουροι πως δεν θα αντεχα να μεινω μονη μου σε μια καινουργια περιοχη, τελικα ομως εκαναν λαθος. Με τους γονεις μου, μιλαω καθημερινα στο τηλεφωνο και θα ελεγα πως η σχεση μας βελτιωθηκε.
    Στο Πανεπιστημιο γνωρισα νεα ατομα, εχω ηδη τρεις φιλες αλλα συνεχιζω να γνωριζω καινουργια ατομα.
    Αυτο ομως που με απασχολει ειναι το εξης:
    Πριν μια εβδομαδα, γνωρησα στο internet ενα παιδι και τα φτιαξαμε. Αρχικα, μιλαγαμε απο skype αλλα αισθανθηκαμε πως θα επρεπε να γνωριστουμε και απο κοντα για να γνωριστουμε καλυτερα. Καπως δυσκολο βεβαια μιας και εγω ειμαι κομοτηνη, ενω εκεινος αθηνα. Μου ειπε πως θα ερχοταν αλλα δεν τον πιστεψα.Την τεταρτη το πρωι, πηρε τραινο και ηρθε. Εμεινε μαζι μου μεχρι σημερα κι επεστρεψε αθηνα. Ενιωθα καλα μαζι του παρα τις φοβιες μου. Φοβομουν και ειχα αγχωθει που θα εβαζα εναν σχεδον αγνωστο στο σπιτι, που θα εμενε μαζι μου. Σκεφτομουν διαφορα και ειχα αμφιβολιες για το αν ειχα κανει τη σωστη επιλογη. Δεν το μετανιωσα που ηρθε γιατι μου απεδειξε πως ειναι καλο παιδι και πως με σεβεται. Αυτα ομως που με απασχολουν αρκετα ειναι:α)το οτι μου λεει πως με αγαπαει(δεν ειναι νωρις για να νιωθει ετσι?), β)το οτι εχει δοκιμασει ναρκωτικα και καπνιζει "φουντα"(εκτιμω ομως οτι μου ειπε την αληθεια και οτι δεν μου προσφερε τιποτα απο αυτα μεχρι στιγμης) και γ)το οτι ζηλευει υπερβολικα.
    Νιωθω πολυ μπερδεμενη. Απο την μια θελω να ειμαι μαζι του και να δω που θα μας βγαλλει ολο αυτο και απο την αλλη σκεφτομαι πολλα πραγματα-αγχωνομαι και νιωθω πως πνιγομαι.:(

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. προβλημα με τις φιλες μου
    By elena_ch in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 20-09-2012, 16:49
  2. Φιλες...; Δεν ξερω τι να σκεφτω!
    By Mystique in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 16-11-2011, 03:39
  3. Έμπλεξα με 3 φίλες
    By markos987 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 30-03-2011, 16:01
  4. Replies: 22
    Last Post: 20-09-2010, 17:49
  5. Βοηθεια για τη μητερα μου αλλα κ για μενα...
    By aquanova in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 17-02-2010, 20:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •