ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΚΑΙ ΔΙΑΖΥΓΙΟ-ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376

    Question ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΚΑΙ ΔΙΑΖΥΓΙΟ-ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ

    ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΓΑΠΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΕΦΤΑΙΞΕ Η ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    376

    Question ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΙΣΤΕΙ ΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ

    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ-ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ -ΓΙΑΤΙ ΠΕΤΑΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    4
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ-ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ -ΓΙΑΤΙ ΠΕΤΑΕΙ ΤΗ



    ------------------------------
    sons of anarchy season 4
    south park season 15

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    150
    σε καταλαβενω απολυτα!θα δεις στη πορεια ομως οτι εχεις πολυ κρυμμενη δυναμη μεσα σου που δε γνωριζες.εγω ευχομαι συντομα επανασυνδεση.αλλα αν δε συμβει πρεπει να φροντισεις και τον εαυτο σου σα να ειναι και αυτος ενα παιδι που χρειαζεται τη φροντιδα σου.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    8
    Καταλαβαίνω τι περνάς ή καλύτερα τι περνούσες, γιατί και γω βρίσκομαι σε ανάλογη θέση:με έδιωχνε επί μήνες από το σπίτι μας --έχω και τρία παιδιά, ενήλικα ευτυχώς--, και έφευγα και ξαναγύριζα μετά από δύο μήνες...τα πράγματα βέβαια γίνονταν, καθώς επέστρεφα χειρότερα...οι εμμονές συνεχίζονταν...οι ζήλειες...οι καχυποψίες...οι θυμοί,,,οι φασαρίες.......ώσπου αναγκάστηκα να φύγω ,να αλλάξω πόλη...γιατί δεν ά ν τ ε χ α ά λ λ ο.Άλλωστε δεν μπορείς να βοηθήσεις κάποιον, όταν δεν το θέλει και πιστεύει ότι είναι καλά ...και ότι για όλα φταις εσύ...Δεν πειράζει όμως...Δεν ζήτησα διαζύγιο..ούτε θα ζητήσω, γιατί δεν το χρειάζομαι.Η αλήθεια είναι ότι τον αγαπάω...τον συγχωρώ...αλλά νομίζω ότι είναι αρκετά εγωιστικό να θέλω και να επιμένω, όταν κάποιος δεν θέλει.Θα συνεχίσω την πορεία μου, θα πατήσω στα πόδια μου,δεν πετάω την προηγούμενη κοινή ζωή μας και ελπίζω να είναι καλά.Είναι το μόνο που δεν έκανα:να τον αφήσω να αναμετρηθεί με την αρρώστια του... να την αποδεχτεί και --γιατί όχι-- να την αγαπήσει(!)Η μοναξιά μπορεί να είναι καταλυτική, χωρις να είναι διαλυτική...προσεύχομαι για κείνον με πόνο και αγάπη...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Γωνία φόβου και μοναξιας
    Posts
    17
    Beth, δυστυχώς σε τέτοιες καταστάσεις χρειάζεται πολλή δύναμη ψυχής. Καποια στιγμη στερευεις κι εκει γίνονται τα πράγματα αφορητα. Η αγαπη ειναι μια κινητήριος δύναμη αλλα δεν μπορει να λύσει όλα τα προβλήματα. Μου άρεσε πολυ αυτο που είπες οτι θα θέλες ν αγαπήσει την κατάσταση του. Εγω θα λέγα να την αποδεχτεί,γιατι προς το παρόν του φταίνε όλο οι άλλοι κι οχι ο ίδιος του ο εαυτός. Το περίεργο ειναι οτι όσο δείχνεις αγαπη σ αυτες τις ταραγμένες ψυχές ,τόσο λειτουργεί ανασταλτικά γι αυτούς. Εμένα στη συγκεκριμένη φάση με μισεί,πιστεύει οτι ειμαι η αιτία όλων των κακών του. Ορισμένες φορές μου φαίνεται αδιανόητο το σκεπτικό του,αλλα αποδέχομαι οτι ειναι ο τρόπος που λειτουργεί το μυαλο του ,γι αυτο και ειμαι πια ενας παρατηρητής στη ζωη του ,χωρίς να το ξέρει. Φαντάζομαι οτι για σένα θα ειναι ακόμα πιο δύσκολο,τη στιγμη που έχετε συνδέσει τις ζωές σας με τα παιδιά. Νοιώθω οτι αυτόν τον άνθρωπο τον αγαπάς,αλλα πρεπει να ξέρεις οτι οσο διαταραγμένο κι αν ειναι το μυαλο του ,συνεχίζει να νοιώθει,απλα οτι νοιώθει πολλαπλασιάζεται στο μυαλο του. Οταν αγαπά ,αγαπά πολυ πιο έντονα απο εσένα,οταν στεναχωριεται ειναι πιο δυνατο απ οτι το αισθάνεσαι εσυ,όλα λειτουργούν στο μέγιστο βαθμό. Αν ηταν ρυθμισμενο το συναίσθημα του,εσυ δεν θα επαιρνες χαμπάρι για την ασθένεια που του ταλανίζει την ψυχη. Τον λυπάμαι γι αυτο που περνάει αλλα στεναχωριεμαι και για σένα που έχεις μπει σ αυτη τη δίνη. Δώσε ελπίδα κι αγαπη στον εαυτο σου πρώτα και στασου κοντα του αν μπορείς. Ελπιζω πραγματικα να τα ξαναβρειτε ...

Similar Threads

  1. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By lavie in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 58
    Last Post: 23-07-2012, 00:10
  2. διπολική διαταραχή
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 19-07-2012, 22:14
  3. Διπολική Διαταραχή?
    By NineWhileNine in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-04-2011, 21:18
  4. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 22:06
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •