Η σχέση μ ένα διπολικο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Γωνία φόβου και μοναξιας
    Posts
    17

    Η σχέση μ ένα διπολικο

    Πριν 2 χρόνια γνώρισα έναν υπέροχο άνθρωπο,γεμάτο ζωή. Είμαι άνθρωπος που δεν ερωτεύεται με την πρώτη ματιά.
    Πολέμησε πολυ για να κερδίσει την καρδιά μου. Και το κατάφερε. Για ένα χρόνο έζησα ότι πιο όμορφο,μπορούσα να ζήσω. Εκείνος έκανε διάφορα πράγματα που μ έκαναν να νοιώθω κάθε μέρα κι ομορφοτερα. Ζουσαμε ένα όνειρο. Δυστυχώς δεν υπάρχουν λόγια που να περιγράφουν αυτο που έζησα.
    Όλα αυτά πήραν τέλος πριν απο 7 μήνες. Γιατί;
    Έκανε απόπειρα αυτοκτονίας. Ήμουν δίπλα του. Του σταθηκα,βάζοντας στην άκρη τα δικά μου τα θελω. Μην έχοντας την οικογένεια του δίπλα, ήμουν το μοναδικό άτομο που βρισκόταν δίπλα του. Εκει συνηδητοποιισα ότι δεν είχε εμπιστοσύνη σε κανέναν. Επισκέφτηκε ψυχίατρο και του έδωσε φάρμακα. Σιγά σιγά προσπαθούσε να με διώξει απο κοντά του,λέγοντας μου ότι δεν μπορούσε να μου προσφέρει ακόμα και τα πιο απλά πράγματα. Εγώ στεκομουν δίπλα του,διότι πίστευα ότι μπορούσα να του δώσω χαρα. Μάταια. Για δικούς του λόγους έκοψε τα φάρμακα πριν απο ένα μήνα.αισθανοταν καλύτερα.ετσι έλεγε. Κι όμως εγώ τον έβλεπα να μπαίνει σε μανία.αυτη τη φορά όμως με μεγαλύτερη ένταση,ώσπου κάποια στιγμή μου είπε ,και χρησιμοποιώ την ακριβή του έκφραση, ¨θελω να φύγεις¨
    Αυτόν τον άνθρωπο τον αγαπώ και αισθάνομαι πολλές ενοχές που δεν είμαι δίπλα του τώρα,που δεν μπορω να τον βοηθήσω,αν γινεται αυτο βέβαια.
    Αυτός ο άνθρωπος ειναι διπολικος
    Τι λάθος εκανα;
    Last edited by George64; 30-07-2012 at 22:42.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Δεν είναι εύκολο να ζει κανείς με τη διπολική διαταραχή. Συχνά επιβαρύνονται σημαντικά οι σχέσεις και μπορεί να φθείρονται ή ακόμη και να καταρρέουν. Κάποιος που βρίσκεται στο μέσο
    ενός επεισοδίου μανίας ή κατάθλιψης, μπορεί να μη συνειδητοποιήσει τη φθορά που προκαλεί στις φιλίες και στις οικογενειακές και στις ερωτικές σχέσεις. Έπειτα, όταν ανακάμψει, μπορεί να διαπιστώσει ότι η ζωή έγινε μάλλον μοναχική. Τα συμπτώματα της διπολικής διαταραχής μπορεί, επίσης, να προκαλέσουν τεράστια πίεση στις σχέσεις με τους φίλους, τους συναδέλφους και την οικογένεια. Πράγματι, σε τέτοιες στιγμές είναι που διαπιστώνει κανείς ποιοι είναι οι πραγματικοί φίλοι. Μπορεί να διαπιστώσει ότι άτομα που νόμιζε πως ήταν φίλοι, αρχίζουν σιγά-σιγά να μην τον επισκέπτονται. Ακόμη και μέλη της οικογένειας μπορεί να γίνουν απόμακρα. Λανθάνουσες εντάσεις στις στενές σχέσεις μπορεί να ξεκινήσουν να αναδύονται στην επιφάνεια.

    «Γιατί συνέβη αυτό σε εμάς;» Πρόκειται για μια ερώτηση που τίθεται, κάποια στιγμή,από πολλούς ανθρώπους που σχετίζονται με άτομα που πάσχουν από διπολική διαταραχή. Και εύλογα.
    Η διπολική διαταραχή δεν είναι απλώς ένα μεγάλο πρόβλημα για τους ίδιους τους πάσχοντες. Μπορεί να προξενήσει τεράστια δυσκολία σε όποιον είναι κοντά τους. Γονείς, παιδιά, σύζυγοι, σύντροφοι και φίλοι μπορούν όλοι να βρεθούν ξαφνικά αντιμέτωποι με ένα ρόλο για τον οποίο νιώθουν εντελώς απροετοίμαστοι. Με το χρόνο, ωστόσο, οι συγγενείς ανταπεξέρχονται στην πρόκληση της φροντίδας, βοηθώντας τον αγαπημένο τους στα χειρότερα στάδια της διαταραχής και παρέχοντάς του την υποστήριξη να αναδιοργανώσει τη ζωή του.

    Στην συγκεκριμένη περίπτωση, το άτομο αναζητάει μία προσωπική αναθεώρηση, καθώς το γεγονός ότι είχε αυτοκτονικό ιδεασμό και αποπειράθηκε να αυτοκτονήσει σημαίνει ότι γινόταν μία κάποια εσωτερική επεξεργασία για κάποιο σεβαστό χρονικό διάστημα. Θέλει να φύγεις απο κοντα του όχι επειδή εσύ δεν κάνεις κάτι καλά ή επειδή ξαφνικά είσαι λίγος , απλά όταν πάσχουμε απο καποια ψυχικη ασθενεια, συχνα μεχρι να την αντιμετωπισουμε σε εναν πρωτο βαθμο επιζητουμε τη μοναξια και την απομόνωση, νιώθοντας ίσως και λίγες τύψεις με τον να γινόμαστε βάρος στον άλλον με τα δικά μας πολύ σοβαρα προβλήματα. Καλο θα ηταν στην παρουσα φαση να το σεβαστεις αυτο και να απομακρυνθεις για λιγο, χωρις ομως να τον εγκαταλειψεις και ολοκληρωτικά. Πιθανον εαν συμμορφωθει με τη φαρμακευτικη αγωγη και την ψυχοθεραπεια να σε αναζητησει ξανα ο ιδος παλι ή να τον πλησιασεις εσυ με αργα και σταθερα βηματα, οχι ως κατι πιεστικο και ασφυκτικο αλλα ως μια υποστηρικτικη βοηθεια...εαν σε αγαπαει θα το εκτιμησει και δε θα αφησει την ευκαιρια ανεκμεταλλευτη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Γωνία φόβου και μοναξιας
    Posts
    17
    Φοβάμαι και είμαι κι εγώ αυτη τη στιγμή σε κατάθλιψη.το παλεύω γιατί καταλαβαίνω ότι στην κατάσταση που βρίσκομαι,δεν μπορω να τον βοηθήσω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Εσυ βρισκεσαι σε καποιο θεραπευτικο πλανο?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Γωνία φόβου και μοναξιας
    Posts
    17
    Ναι εχω επισκεφτεί ψυχολογο.ισως θα έπρεπε να το χα κάνει πιο νωρις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Αφου εχεις κανει την αρχη, είναι ένα πρώτο βήμα!! Καλο θα ηταν λοιπον σε πρωτη φαση να αντιμετωπισεις το προσωπικο σου προβλημα, καθως μην όντας εσύ καλά δύσκολα θα μπορεσεις να δωσεις ενα χερι βοηθειας και στον ανθρωπο με τη διπολικη διαταραχη...κοινως, ποιος να πρωτοσωσει ποιον....θεωρω παντως οτι και οι 2 πρεπει να παρετε τον χρονο σας χωρια και να δουλεψετε καλα με τους εαυτους σας, ειδαλλως η σχεση αυτη θα δυσλειτουργει με τον α ή τον β τρόπο.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Γωνία φόβου και μοναξιας
    Posts
    17
    Νόμιζα ότι ήμουν δυνατός.κι όσο ήμουν δίπλα του,ήμουν. Τώρα δεν εχω δύναμη,προσπαθώ να καταλάβω,μαθαίνοντας,αλλα μου ειναι δύσκολο.εννοειται ότι δεν του επιβαλω την παρουσία μου με οποιοδήποτε τροπο.απλα φοβάμαι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Ο δρόμος για να καταλάβεις και να μαθεις τον εαυτο σου αλλα και καποιον αλλον, που μαλιστα τον νοιαζεσαι, είναι δυσκολος και χρειαζεται χρόνο. Κάνεις πολυ καλα που δεν επιβαλεις την παρουσια σου και ειναι λογικο να φοβασαι. Τον αγαπας. Προσπαθησε να εχεις καποια επαφη μαζι του οσο γινεται, εστω και φευγαλεα....ωστοσο μη χασεις επικοινωνια....σιγουρα θελει τον χρονο του και την απομονωση του, αυτο ομως δε σημαινει οτι δε σε χρειαζεται. Σε χρειαζεται και μαλιστα πολυ, απλα προφανως σ'αγαπαει και θελει να σε προστατεψει.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Γωνία φόβου και μοναξιας
    Posts
    17
    Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να με προστατέψει; Αλλα μάλλον δεν καταλαβαίνω πολλά πράγματα. Αισθάνομαι ότι αν προσπαθήσω να κράτησω επαφη θα αισθανθεί πιεσμενος κι αυτο δεν του κάνει καλο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Η κατασταση στην οποια περιηλθε το ατομο αυτο ειναι σοβαρη και σιγουρα δε θα επιθυμουσε οποιοδηποτε αλλο ατομο να εμπλακει συναισθηματικα σε κατι τοσο φορτικο και ψυχοφθορο...ακομη και οταν αγαπας τον αλλον.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Γωνία φόβου και μοναξιας
    Posts
    17
    Το ξέρω πια ότι ειναι μια δύσκολη κατάσταση,γι αυτο φοβάμαι τα λάθη που πιθανά να έκανα,η θα κάνω.
    Έχει προταιρεοτητα στο μυαλό μου.
    Τρέμω μην κάνει κακό στον εαυτό του.
    Δεν μου είπε μέχρι προσφατα ότι είχε κάνει πάλι απόπειρα πριν με γνωρίσει..
    Φοβάμαι και ποναω
    Last edited by George64; 31-07-2012 at 04:15.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Γωνία φόβου και μοναξιας
    Posts
    17
    Αυτο που προσπαθώ ειναι να καταλάβω τι του συμβαίνει και σε δεύτερο χρόνο να συνειδητοποισω γιατί έγιναν όλα σε μας. Γι αυτο είμαι εδώ. Τελικά η αγάπη και το ενδιαφέρον μηπως κάνει κακό; Πόσο μπερδεμένα ειναι τα πράγματα στο μυαλό.
    Διάφοροι φίλοι ,μου λένε ότι καλύτερα που έφυγε,γιατί ετσι θα εχω ψυχική ηρεμία,αλλα τελικά εγώ δεν μπορω να σκεφτώ την δικιά μου ηρεμία αλλα τη δικια του ύπαρξη. Τον αγαπώ πρώτα σαν άνθρωπο και μετά ως σύντροφο. Ειναι τόσο ευάλωτες οι ισορροπίες στο μυαλό του,που φοβάμαι ότι οποιαδηποτε κίνηση μου μπορεί να τις διαταράξει. Δεν ξέρω πια πως μπορω να δρασω.κι αυτο που στεναχωρεί πιο πολυ ειναι ότι ξέρω ότι δεν έχει κάποιον δίπλα του

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by George64 View Post
    Αυτο που προσπαθώ ειναι να καταλάβω τι του συμβαίνει και σε δεύτερο χρόνο να συνειδητοποισω γιατί έγιναν όλα σε μας. Γι αυτο είμαι εδώ. Τελικά η αγάπη και το ενδιαφέρον μηπως κάνει κακό; Πόσο μπερδεμένα ειναι τα πράγματα στο μυαλό.
    Διάφοροι φίλοι ,μου λένε ότι καλύτερα που έφυγε,γιατί ετσι θα εχω ψυχική ηρεμία,αλλα τελικά εγώ δεν μπορω να σκεφτώ την δικιά μου ηρεμία αλλα τη δικια του ύπαρξη. Τον αγαπώ πρώτα σαν άνθρωπο και μετά ως σύντροφο. Ειναι τόσο ευάλωτες οι ισορροπίες στο μυαλό του,που φοβάμαι ότι οποιαδηποτε κίνηση μου μπορεί να τις διαταράξει. Δεν ξέρω πια πως μπορω να δρασω.κι αυτο που στεναχωρεί πιο πολυ ειναι ότι ξέρω ότι δεν έχει κάποιον δίπλα του
    Οι λόγοι που μπορεί να οδήγησαν αυτόν τον άνθρωπο στη διπολική διαταραχή πιθανον είναι άγνωστοι σε σενα, υποθετικα ειναι καποιοι προσωπικοι δικοι του εσωτερικοι λογοι που καλυτερα θα ηταν να μην το σκαλιζεις εσυ αλλα ο ειδικος που τον εχει αναλαβει....Το γιατι εγιναν σε σας ολα αυτα...πραγματικα το ανθρωπινο μυαλο μας παιζει διαφορα παιχνιδια...ποτε δεν ξερεις τί μπορει να προκύψει όσο μεγαλώνεις και εξελίσσεσαι, οποτε μη βασανιζεσαι με τα γιατι...και όχι, αρνούμαι να πιστέψω ότι η αγαπη και το ενδιαφέρον κάνει κακό, εκτος πια αν ξεφευγει των ορίων....γιατι θεωρω οτι κι εκει καλο θα ηταν να υπαρχουν ισορροπίες...Είναι πολύ όμορφο ότι τον αγαπας και μαλιστα τόσο ανθρώπινα και γλυκό. Καλο θα ηταν ομως αυτη την περιοδο να τον αφησεις να αναζητησει πρωτα ο ιδιος μονος του τον εαυτο του. Κι επειδη βρισκεσαι κι εσυ σε μια πολυ ευθραυστη κατασταση, θα ηταν υγιες να στραφεις κι εσυ λιγο προς τον εαυτο σου να δεις τι γινεται κι εκει...Είναι πολυ λογικο να φοβασαι να κανεις οποιαδηποτε κινηση, καθως το φυτίλι μπορει να αναψει σε δευτερόλεπτα...Ωστοσο εξακολουθω να πιστευω οτι μία πολυ αραιή επαφη, δηλαδη μία φορα την εβδομαδα, ενα μηνυμα η ένα τηλεφωνο δεν πιστευω οτι θα του κανει κακο....εδω ζευγαρια χωριζουν χωρις ιδιαιτερα ψυχικα προβληματα και μια επαφη την διατηρουνε στις αρχες του χωρισμου ειδικα ,συμπονωντας κατα μία εννοια ο ενας τον αλλον...αν ωστοσο ακομη και αυτη την επαφη δεν την επιθυμει, ισως θα ηταν καλο προσωρινα τουλαχιστον να σεβαστεις και να αποδεχτεις την αποφαση του.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Γωνία φόβου και μοναξιας
    Posts
    17
    Εγω θα τα βρω με τον εαυτο μου.για εκείνον φοβάμαι. Ναι δεν θέλει επαφές κι αυτο το,σέβομαι. Όλο το διάστημα,απο την αυτοκτονία του μέχρι και σήμερα,μόνο αυτόν σκέφτομαι και το καλο του

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by George64 View Post
    Εγω θα τα βρω με τον εαυτο μου.για εκείνον φοβάμαι. Ναι δεν θέλει επαφές κι αυτο το,σέβομαι. Όλο το διάστημα,απο την αυτοκτονία του μέχρι και σήμερα,μόνο αυτόν σκέφτομαι και το καλο του
    Μακαρι να πανε ολα καλα για τον φιλο σου...ενημερωσε μας για οποιοδηποτε νεο εχεις...και προσπαθησε αν θες, με καποιον τροπο...να μαθαινεις εαν ολα πηγαινουνε καλα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 23:23
  2. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  3. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 20:49
  4. Replies: 22
    Last Post: 20-09-2010, 17:49
  5. Διακοπη Θεραπειας απο διπολικο σύνδρομο
    By Kat14 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 12-10-2006, 20:32

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •