η σχεση με τον ψυχιατρο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 142 FirstFirst 12341252102 ... LastLast
Results 16 to 30 of 2118
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ναι παιδί μου την πιάνω την αντίφαση τουλάχιστον σε εμένα και σε νιώθω...Προσπαθώ αυτό τον καιρό μιας και έμαθα για τα μεταιχμιακά μου χαρακτηριστικά να είμαι αρνάκι και να κάνω μια άνω του 5μερου σχέση...μπας και δω γιατρειά.Κοίτα να δεις τράβηγμα..Όταν ξέρω ότι έχω κάποιον τον φτύνω και στο μεταξύ ψάχνω για αντικαταστάτη και όταν με αφήνει ή τον αφήνω(πιο συχνό) μπορεί και να κλειστώ σπίτι και να μη θέλω να δω κανένα για μέρες έως μήνες..Άντε μετά να σε καταλάβουν.Εδώ εγώ δεν με καταλαβαίνω γιατί αντιδρώ έτσι.Δεν το θέλω και κατά βάθος υποφέρω αλλά το αλλιώς με τρομάζει.Το αισθάνομαι σαν καταπίεση....Οι μεταιχμιακοί άλλωστε δεν μπορούν να επωμίζονται ευθύνες.....Εμένα μου είπε πως τα οριακά μου χαρακτηριστικά προέρχονται απ\'το πως εκλάμβανα την συμπεριφορά των γονιών μου καθώς και το ότι οι δύο σαν προσωπικότητες ήταν το άκρο αντίθετο...Μου\'στριψε λέει....(όχι η ψυχίατρος)χεχε!Ο παλιός με έβγαλε ψυχαναγκαστική μόνο η καινούρια μου εξήγησε περισσότερα....Τι να σου πω;Όταν και ο ψυχίατρος σου κρύβει τα μισά τότε ποιον να πιστέψεις;Κοίτα είναι πολύ δύσκολο για εμένα να επενδύσω σε άτομα και άρα να ξαναφτιάξω τη ζωή μου και αναρωτιέμαι αν αυτές οι βλάβες στα νεύρα είναι αναστρέψιμες.....Σε βλέπω παίρνεις τόσα χάπια και πάλι την ηρεμία δεν την έχεις βρει...Άρα μερικές φορές λέω τι με τα χάπια τι χωρίς...Περισσότερες παρενέργειες βγάζουν....Το ότι βγάζεις το λάδι στους γύρω σου είναι γιατί αμφισβητείς τις ικανότητές σου και τους άλλους στο αν σ\'αγαπούν αν σε αποδέχονται κι έτσι για να αισθάνεσαι κυρίαρχη τους βγάζεις την πίστη....Αλλά αυτό το αίσθημα είναι επιφανειακό και το βαθύτερο-αληθινό θα σε ταλαιπωρεί ακόμα.Το θέμα είναι να μάθουμε να συνυπάρχουμε και με τον ευάλωτο εαυτό μας..και στην τελική αυτοί είμαστε!!!!Η μόνη άσκηση που κάνω είναι να μην αφήνω τόσο εύκολα τους ανθρώπους αλλά να προσπαθώ λίγο παραπάνω και να αποβάλλω το φόβο μου να δεθώ...Keep Going!!!!!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Πήγαινε στο κουμπί Αναζήτηση γράψε Οριακή Προσωπικότητα.Είναι θέμα το οποίο άνοιξα εγώ.Εκεί θα βρεις στην πρώτη σελίδα ,γραμμένα από την Ιωάννα, τα χαρακτηριστικά της Μεταιχμιακής Διαταραχής....Κι επειδή απ\'ότι έψαξα υπάρχουν άπειρες \"Οριακές Προσωπικότητες\" βάλε υπό(όνομα χρήστη):Kassi_21...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    Το ότι βγάζεις το λάδι στους γύρω σου είναι γιατί αμφισβητείς τις ικανότητές σου και τους άλλους στο αν σ\'αγαπούν αν σε αποδέχονται κι έτσι για να αισθάνεσαι κυρίαρχη τους βγάζεις την πίστη ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    Εμένα αυτό που με κάνει να μην ξαναδώ κάποιον και να τον ξεπεράσω καλύτερα είναι όταν μου δώσει το ελεύθερο να διαλέξω αν θα τον ξαναδώ.Όταν μου το κόψει τελείως δεν τον ξεπερνώ....Το κλαίω χρόνια....ΝΟΜΕΡΟ ΔΥΟ
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    copy-paste απο την kasi κ με τυχαια αριθμιση το νουμερο ενα και το νουμερο δυο

    kassi το εχεις πιασει 100%...Αυτο ακριβως ειναι.Το δε νουμερο ΕΙΝΑΙ ΕΓΩ ENA ενα πραγμα...Το τελος αν δεν το ορισω εγω αλλα ο αλλος παει το εχασα το οσο μου εμεινε κ κανω καιρο και καιρους για να το ξαναβρω.Στο τελος του αλλου το τοπιο μου γινεται θολο και η επαφη μου με την πραγματικοτητα ανυπαρκτη,ο αερας μηδεν κ το μυαλο κολλημενο στο Το τελος για να το αντεξω πρεπει να ειναι δικο μου για να μη μου κανει ζημια.δεν ειναι απο εγωισμο οχι-οχι καμια σχεση ειναι ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ:ΝΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΕΞΩ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΕΛΟΣ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Ρε παιδιά μην δένεστε με τους ψυχιατρους.Είναι κακό να ψάχνεις για καινούργιο που ενδεχωμένα να αλλάξει την φαρμακευτική αγωγή αλλά αν δεν μενετε ευχαριστημένοι κάντε την με ελαφρά πηδηματάκια!!
    Εγώ πήγαινα σε έναν 4 χρόνια αλλά είδα ότι δεν μου έδινε σημασία-μου έγραφε μόνο τα φάρμακα-ενώ τους άλλους τους είχε στο ιατρείο για αρκετή ώρα και άλλαξα γιατρό...
    άσε που κάθε γιατρός έχει κολλήσει με συγκεκριμένα φάρμακα που πιστεύει ότι κάνουν θαύματα!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    εγω καποιες φορες αναρωτιμαι αν περνουν κ καμια μιζα...κακη σκεψη αλλα...μου περασε για ολους εκτος απο αυτον που εχω τωρα.Επειδη καπου φαινομαι να φασκω κ να αντιφασκω οταν λεω οτι στην γυναικα ημουν 2 χρονια κ απ\'την αλλη ο κουμουνιστης 8 μηνες με ρεκορ σταθεροτητας κι επειδη δεν μου αρεσει καθολου η οποια αμφισβητηση των οσων λεω θελω να ξεκαθαρισω οτι η ψυχιατρος σ\' αυτα τα 2 χρονια εμεινε εγκυος,κ οταν επανηλθε στα ραντεβου μας πολλες φορες δεν πηγα.Μονο οταν τα χαπια μου τελειωναν.οποτε 2 χρονια ηταν το συνολικο αλλα ουσιαστικα δεν ηταν παρα μονο ενα 5μηνο.
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    μπορι να λεο μαλακια, μα μιπος θα επρεπε να δουλεψετε περισοτερο με ψιχολογες-ους απο,τι με ψιχιατρους;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Και τι θα αλλάξει kanenas?Εκτός από τη φαρμακευτική αγωγή που δίνουν μόνο οι ψυχίατροι,κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι υπάρχει καμια μεγάλη διαφορά.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ετσι ειναι dalia η δαφορα ειναι οτι οι ψυχολογοι δεν μπορουν να χορηγησουν φαρμακα και ακολουθουν δια φορετικες φορμες-σχολες ψυχοθεραπειας που μεχρι να βρεις τι σου ταιριαζει...kanenas υποθετω οτι πολυ απλα σου ακουγεται πιο υπερβολικος ο ορος ψυχιατρος απο αυτου του ψυχολογου. Και για μενα καπως ετσι εμοιαζε μεχρι που πηγα απο ψυχολογο σε ψυχιατρο.Το θεμα ειναι οτι απο τη στιμη που παει κανεις σε ψυχιατρο πεφτει στις λουμπες των ψυχοφαρμακων και ετσι περιμενει απ΄τον γιατρο του να του δειξει το δρομο το διεξοδο απο αυτη τη λουμπα.
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Αστα να πάνε!!!Αφού μπήκαμε στη λούμπα των φαρμάκων δεν μπορούμε να κάνουμε και χωρίς αυτά!!!Σου προκαλούν ψυχική και σωματική εξάρτηση!!!Αλλά δεν βαριέσαι!!!Ας είμαστε σε καλή κατάσταση και ας παίρνουμε φάρμακα!!!
    Αν και όταν άρχισα να πηγαίνω σε ψυχίατρο ,ο προφέσσορας έκανε λάθος διαγνωση και μου έδωσε κάτι φάρμακα μπαρούτια!!!!:P
    Και τα ψυχολογικά τεστς που μας υποβάλλουν οι ψυχολόγοι είναι για κλάμματα!!!
    Πάντως τους πανικούς και το άγχος τοείχα πριν πάω στο στρατό και όταν πήγα μου έφυγε κυριολεκτικά!!Φυσικά τότε δεν είχα πάει σε τρελλογιατρό!!!
    Ρε κασσι τι γιατρός είναι αυτός που πηγαίνεις?Την έχει δει και καλα ποιος είναι!!!:D

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    η ψυχη lostre δεν ειναι δυστυχως χερι η ποδι για να βγει ακτινα κ να ξερουν ακριβως τι εχεις..κ κει ειναι που γινονται λαθη μεν που στοχιζουν δε.Για τα χαπια οταν δεν με πιανουν κρισεις να τα μισω ξερεις τι λεω?καπου το ξαναγραψα..Αλλος περνει για το ζαχαρο,αλλος για την καρδια ε!εμεις για την ψυχη μας!ο καθενας με τα χαπια του...
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    σημερα στις 8 ειχα συνεδρεια.Αποφασισα να μιλησω στο γιατρο μου για τις ανησυχιες μου που αναφερα εδω δηλαδη για το οτι ειναι δουλεια κτλ ΟΛΑ αυτα που μου ειπε ηταν πολυ καλα..ειπε οτι του αρεσι αυτο που κανει, και οτι ο ψυχιατρος με τους ασθενεις ειναι σαν το δασκαλο με τα παιδακι!τα παιδακι εχουν 1 δασκαλο να σκεφτουν και ο δασκαλος 25 παιδακια αρα η σκεψη θα μοιραζετε..Πειραζει που θα ηθελα να ημουν το αγαπημενο του παιδακι???Θεε μου τι εγωιστικη σκεψη αλλα περα για περα αληθινη!!!Παρεπιμπτωντως του ειπα για το forum και αν μου κανει καλο που μπενω και μου ειπε χαιρετισματα στα παιδια οταν εφυγαΝαι βρηκα το γιατρο μου
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by interappted
    Το θεμα ειναι οτι απο τη στιμη που παει κανεις σε ψυχιατρο πεφτει στις λουμπες των ψυχοφαρμακων και ετσι περιμενει απ΄τον γιατρο του να του δειξει το δρομο το διεξοδο απο αυτη τη λουμπα.
    Ακριβως! αυτο εννουσα. εφοσον η ψιχολογα δε μπορι να σινταγογραφισι, θα αναγκαστι να δοσι περισοτερι εμφασι στο \"εσωτερικο\". αντιθετα, η ψιχιατρος εχι τιν εφκολι λισι του φαρμακου.

    βεβεα, αφτο θεοριτικα. το τι γινετε στιν πραξι ινε αλο θεμα αν κρινο απο τιν απαντισι τις νταλιας.

    Originally posted by interappted
    Αποφασισα να μιλησω στο γιατρο μου για τις ανησυχιες μου που αναφερα εδω δηλαδη για το οτι ειναι δουλεια κτλ ΟΛΑ αυτα που μου ειπε ηταν πολυ καλα..Ναι βρηκα το γιατρο μου
    αν πιγενις εκει για να βρεις τον εαυτο σου, πως περιμενεις να συμβει αυτο αν ΔΕΝ εισαι απολυτα ειλικρινης; αφτος ιπποθετο ινε ο λογος που αποτιγχανουν πολες σινεδριες- δεν ειμαστε πραγματικα ετοιμες.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    προσωπικα ειμαι απολυτγα ειλικρινης σαν ανθρωπος εστω αν και καμια φορα βγαινρι εις βαροσ μοθ.ποσο μαλλον στο γιατρο μου..απλα τωρα μου ηρθε να του πω ολα οσα κουβαλουσα για την σχ εση μου μαζι του..Αν δεν τα λεσ ΟΛΑ στο ψυχιατρο σου...καλυτερα να μην πηγαινεις
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

Page 2 of 142 FirstFirst 12341252102 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •