η σχεση με τον ψυχιατρο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 142 FirstFirst 123451353103 ... LastLast
Results 31 to 45 of 2118
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    kanenas εγώ παλιά πήγαινα σε ψυχίατρο για ένα χρόνο περίπου και έκανα μόνο ψυχοθεραπεία,δεν έπαιρνα φάρμακα.Μου είχε προτίνει να πάρω,δεν ήθελα,οπότε μετά δεν επέμενε και συνεχίσαμε κανονικά την ψυχοθεραπεία,η οποία δεν είχε διαφορά από αυτή που κάνουν οι ψυχολόγοι.Γι\'αυτό δεν βλέπω τρομερές διαφορές ανάμεσα σε ψυχολόγους και ψυχιάτρους.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    interappted καλά έκανες και του μίλησες αφού σε απασχολούσε τόσο πολύ το θέμα αυτό.
    Του είπες και ότι σε αγχώνει το πότε θα τελειώσουν οι συνεδρίες σας?

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    Dalia νομιζω οτι του ερχεται το ψυχιατρος βαρυτερος απο τον ψυχολογο.Κι εγω οταν μου ειπε η ψυχολογος ιτι ισως χρειαζομαι ψυχιατρο..στην αρχη δεν ηθελα να το δεχτω..ντρεπομουν οταν πριμενα εξω απο την πορτα του και ακομα πιο πολυ οταν πηγα στο φαρμακειο να παρω τη θεραπεια..μετα απο 2,5 χρονια φυσικα αυτα εξαφανιστηκαν..το θεωρα φυσιολογικοτατο που παω που θεραπευομαι κ που στην τελικη ζηταω βοηθεια..ξερεις ποσοι δεν πανε κ αν πανε θα τους βρουν 1000 μυρια?Αυτο ειναι ντροπη να μην πας σε γιατρο που ειναι ψυχιατρος!!Σε αυτον που παω τωρα νιωθω πολυ ασφαλεια κ το οτι ειναι γιατρος και οχι ψυχολογος με κανει να νιωθωβ ακομα πιο ασφαλης καθως σκεφτομαι οτι χειριζεται πολυ πιο δυσκολες διαταραχες που ο ψυχολογος αδυνατει να ανταπεξελθει
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    Ψυχοθεραπεία κάνουν και οι ψυχίατροι,αφού στα μαθήματα για την ειδικότητα περιλαμβάνεται και αυτό!
    Πολλοί κάνουν το λάθος να πηγαίνουν σε νευρολόγο,γιατί ακούγεται καλύτερα στα αυτιά τους!!Η ειδικότητα νευρολόγος-ψυχίατρος χωρίστηκε στα μέσα του \'80... Φυσικά φταίνε και οι νευρολόγοι που τους δέχονται για να μην χάσουν την επίσκεψη!!
    πράγματι είναι δύσκολο για ένα ψυχίατρο να κάνει μια σαφή διάγνωση ...Είναι όπως τα είπε η ΙΝΤΕΡΑΠΤΥΝΤ.Δεν υπάρχουν παρακλινικές εξετάσεις για να επιβεβαιωθεί αν κάποιος έχει σχιζοφρένεια και σε ποιο βαθμό ή αν του λείπει σεροτονίνη κλπ...
    Εγώ πάντως δεν έχω κανένα κόλλημα να πηγαίνω στο γιατρό του ΙΚΑ που υπάρχει και η λίστα με τους ασθενείς αναρτημένη ,ούτε να παίρνω τα φάρμακα μόνος μου ...!!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    κι εγω αλλου παω κ τα φαρμακα τα γραφω σε αλλον στο ικα κ πια περιμενω μια χαρα κ χωρις ντροπη..πιανω κ κατι κουβεντες...κατσε καλα..κ διχνω κ το ονομ,ατακι μου σε χ περιπτωση μπερδεματος ραντεβου\"αλλου παω να ψυχαναλυομαι εδω μονο χαπια θα γραψω..μην ανησυχειται...ολοι θα μπειτε\"
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Όπως όλα τα φάρμακα έχουν και τις παρενέργειές τους, έτσι και οι κάθε λογής θεραπείες έχουν κι αυτές, εκτός από τα επιθυμητά, και ανεπιθύμητα αποτελέσματα. Καθετί ζωντανό έχει έμφυτο το ένστικτο της επιβίωσης. Η ψυχική αρρώστια έχει κι αυτή ζωή, αδιάρρηκτα συνδεδεμένη με τη ζωή του άρρωστου ανθρώπου. Στο βαθμό που ο άρρωστος άνθρωπος «παίρνει το μέρος» της άρρωστης ζωής του, ταυτίζεται, συντονίζεται με την αρρώστια του, αντιστέκεται και αμφισβητεί τα θεραπευτικά μέσα και τους θεράποντές του.
    Η ίδια η αρρώστια δεν εμφανίζεται τυχαία. Μοιάζει «απρόσκλητος επισκέπτης», αλλά είναι μάλλον μια αναπόφευκτη λύση ανάγκης. Η παραμονή και η επιμονή της προδίδουν τη σημασία της. Όλα αυτά που έχει ένας ψυχικά άρρωστος, που μοιάζει να τον βασανίζουν, που στις δύσκολες ώρες διαμαρτύρεται ότι δεν μπορεί να τα υποφέρει πλέον, κατά βάθος δεν μπορεί, δε θέλει να τα αποχωριστεί. Γιατί κατά βάθος πιστεύει ότι τα έχει ανάγκη. Κι έτσι είναι. Αυτά τα πράγματα είναι αποτέλεσμα της πορείας του μέσα στη ζωή και αποτελούν αναπόσπαστο κομμάτι της προσωπικότητας του. Είναι φυσικό λοιπόν να λέει μεν ότι δεν τα επιθυμεί, επειδή είναι δυσάρεστα, αλλά ταυτόχρονα να μην επιθυμεί να τα αποχωριστεί, γιατί είναι τα μόνα του στηρίγματα.
    Το αν και κατά πόσο είναι δυνατόν να βελτιωθεί η κατάστασή του, αυτό δεν μπορεί πάλι ο ίδιος να το κρίνει. Κανείς άνθρωπος δεν είναι σε θέση να εμβαθύνει στο πρόβλημά του ούτε να βρει τον καταλληλότερο τρόπο, για να το επιλύσει. Όχι μόνο επειδή δεν έχει την επιστημονική κατάρτιση για κάτι τέτοιο, αλλά κυρίως επειδή είναι ο ίδιος μέρος του προβλήματος.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    olorou δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχω εγω πχ αυτη τη διαταραχη(μεταιχμιακη), γιατι να μην ειμαι normal να υποφερω απο τον χαρακτηρα μουΕιμαι 30 κι εχω τις ιδιες αποριες απ΄τα 16 μουγιατι εγω ειμαι ετσι κα γιατι δεν μπορω να εχω αυτοελεγχο?Εστω αυτο που λες το να μη θελω πχ να τα αποβαλλω παλι διαταραχη δεν ειναι?
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Αυτό ακριβώς ήθελα να πω. Στο βαθμό που κάποιος φτάνει να συνειδητοποιεί την αδυναμία του, τον εγκλωβισμό του, είναι σε θέση να εμπιστευτεί κάποιον ειδικό και να ακολουθήσει όσα του συστήσει. Όλα εκεί παίζονται.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ευχαριστω...τοτε θα εριμαι σε καλο δρομο
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by olorou
    Αυτό ακριβώς ήθελα να πω. Στο βαθμό που κάποιος φτάνει να συνειδητοποιεί την αδυναμία του, τον εγκλωβισμό του, είναι σε θέση να εμπιστευτεί κάποιον ειδικό και να ακολουθήσει όσα του συστήσει. Όλα εκεί παίζονται.
    εγώ που έχω μία τάση ανυπακοής έχω χοντρό πρόβλημα τότε!!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    χαχα ανεπιδευτοι μαθησεως...μεταξετασταιοι... οπως θες πεστ μονο ηληθιοτητα γιατι εκει θα στραβωσω
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    raphsssodos ποσο βορειος εισαι εσυ????
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    ρε το μάθημα το χουμε...άλλωστε αυτός που κάνει συστάσεις δεν βρίσκεται μέσα στον κάδο του πλυντηρίου, άλλος βρίσκεται εκεί...αν με πιάνεις:cool:

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    σε πιανω λεει σε γραπωνω..οποτε ασ μιλησουν τα ρουχα!!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    κεφάκια έχουμε ε;;;

Page 3 of 142 FirstFirst 123451353103 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •