η σχεση με τον ψυχιατρο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 142 1231151101 ... LastLast
Results 1 to 15 of 2118
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503

    η σχεση με τον ψυχιατρο

    Εχω αλλαξει 3-4 ψυχιατρους..Στις πρωτες επισκεψεις ενθουσιαζομαι..κρεμομαι απο τα λογια τους κ καθε φορα λεωΑυτος ο ανθρωπος θα με βοηθησει να θελησω να βοηθησω εμενα και συνεπαγεται για το γιο μου γιατι για εμενα προσωπικα...Μεσα σε λιγο καιρο αρχιζει η αμφισβητιση οι λογοι ειναι αλλαγες στη θεραπεια(νιωθω πειραματοζωο), πολλα Ηipnosedon (Θεε μου(?) θα νε κανει junky...,)δε με καταλαβαινει δεν νοιαζεται τα 50 τον νοιαζουν....κ ξαφνικα εκει που ειχα απο τον εκαστοτε γιατρο μου πληρη εξαρτηση....με κυριευει αμφισβητηση κ την κοπαναω να παω να βρω αλλον να μου κανει πιο μονιμο κλικ.Ο καινουργιος μου ψυχιατρος λεω τωρα οτι ειναι καλος,με νιωθει με βοηθαει αλλα καταρχην φοβαμαι μηπως στραβωσω κ παλι μαζι του,κ ειμαι πληρως εξαρτημενη απο αυτον(παλι)Μιλαω με το μυαλο μου συνεχεια μαζι του (γιατρε help, γιατρε τι να κανω για να μου περασει...γιατρε μην αποφασισεις να μου κοψεις τα χαπια γιατι θα φουνταρω....ΓΙΑΤΡΕ-ΓΙΑΤΡΕ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΚΟΛΗΜΕΝΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ..νιωθω οτι ειναι συνεχεια μαζι μου οπως ηδη ειπα του μιλαω σε λιγο θα προσευχομαι και σε αυτον!Καθε φορα που η συνεδρεια φτανει στο τελος θελω να τον βρισω που με παραταει να τα βγαλω περα μονη μου,κακιωνω με τους επομενους που θα δει..σκεφτομαι οτι δεν τον νοιαζει κανεις πχ το ΣΚ κανει απλα τη δουλεια του ενω εγω τον χρειαζομαι..θα θελα να ηταν καθε στιγμη στο μυαλο μου να παρακολουθει την καθε μου σκεψη και να με βοηθαει.Αυτος δε μου λεει οτι η περιπτωση μου τον δυσκολευει..Ισως υποσυνειδητα γραφω ολα αυτα τα post σα να επικοινωνω μαζι του αν και ξερω οτι διαφωνει καθετα με αυτο που κανω η μηπως θα επρεπε να μην ειχα υπογραψει για να βγω εγω και η φιλη μου οταν με βαλαν στην ψυχιατρικη στο Παπαγεωργιου για να χω μονιμα ενα γιατρο στα ποδια μου??Κατα ποσο ειναι επομενο να αποκτας πληρη εξαρτηση απο το γιατρο σου?
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Δεν είναι καλό να έχεις τόση εξάρτηση από τον γιατρό σου.Δυστυχώς όμως κι εγώ το ίδιο κάνω γι\'αυτό και σε καταλαβαίνω πολύ καλά σε όσα λες.Από μικρή έχω γυρίσει πολλούς ψυχολόγους και ψυχιάτρους.Ενιωθα ότι δεν μπορώ να τα βγάλω πέρα μόνη μου και χρειάζομαι κάποιον ειδικό συνέχεια.Και τώρα τον τελευταίο καιρό που έχω χειροτερέψει η εξάρτησή μου από τον ειδικό που με παρακολουθεί είναι ακόμα μεγαλύτερη.Νομίζω ότι θα με σώσει από ότι μου συμβαίνει.

    Μην έχεις την απαίτηση να νοιάζεται πραγματικά για σένα.Εδώ δικοί μας άνθρωποι,φίλοι και δεν νοιάζονται πολλές φορές.Είναι η δουλειά τους,ίσως κάποιοι να ενδιαφέρονται να την κάνουν καλύτερα,να βοηθήσουν λίγο περισσότερο αλλά μέχρι εκεί.

    Εσύ έχεις άλλους ανθρώπους δίπλα σου που να σου συμπαραστέκονται σε αυτά τα δύσκολα που περνάς?Μήπως νιώθουμε αυτή την εξάρτηση από τους ειδικούς γιατί δεν έχουμε από που αλλού να κρατηθούμε,γιατί ξέρουμε ότι κανένας άλλος δεν μας καταλαβαίνει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    μαλλον καπως ετσι ειναι!εχω το γιο μου που ειναι 4 κ οσο και αν τον αγαπαω τις περισσοτερες φορες με φρικαρει κ τον φρικαρω γιατι δυσκολευομαι που ειναι τοσο κολλημενος πανω μου κ εγω ειμαι τιγκα στο ψυχολογικο,εχω την μανα μου που δε λεει να καταλαβει την κατασταση μου κ αρνειτε κατηγορηματικα να ερθει σε επαφη με τον ψυχιατρο μου(θεωρω οτι φοβαται την οποια ευθυνη εχουν οι γονεις για τις διαταραχες των παιδιων τους) και συνεχεια με κραζει οτι δεν θα επρεπε να εχω τοσα ψυχολογικα απο τη στιγμη που εχω ενα τετοιο μωρο...δεν καταλαβαινει τπτ απο ψυχολογικα κι οταν γυριζω απο το γιατρο ποτε δε με ρωταει τι ειπαμε μονο αν εκανε αλλαγες στην φαρμακευτικη αγωγη ¨\" αντε κοψε τα χαπια μη σε βλεπει ο γιος σου ετσι...κ αντε συγκεντρώσου τελος παν των 30 χρονων γαιδουρι,δες τα αδελφια σου μια χαρα ειναι κτλ\"αρα τι μου μενει??Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.Ξερω οτι θα παρει πολλα ακομη χρονια η θεραπεια(ας ελπισω οτι θα εχει καποια στιγμη θετικη εξελιξη!ΕΛΕΟΣ!! κ ομως φερνω στο μυαλο μου μια στιγμη κ τρεμω πανικοβλητη Τη στιγμη που θα ακουσω \"μην ξαναρθεις,οι συνεδρειες τελειωσαν..\"Εθελοτυφλω το ξερω αλλα θελω να πιστευω οτι οι συγκεκριμενοι γιατροι δεν ειναι παθολογοι,καρδιολογοι κτλ θα επρεπε να ξερουν οτι εμεις κρεμομαστε απο αυτους...κ οτι οταν φυγουμε απο αυτους ισως κ να ξαναχαθουμε...Ευχομαι να μας νιωθουν...κ να μας αφησουν μονο την καταλληλη στιγμη...φοβαμαι τοσο για κατι που ξερω οτι ισως κ να μη γινει ποτε...Απ΄την αλλη ειναι τοσο κρυο να βγαζεις τα σωψυχα σου σε καποιον που αποτελεις μερος της δουλειας του κ μετα απο σενα ειναι ο επομενος κ συ ξαναυπαρχεις μονο στο επομενο ραντεβου..
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Eίναι δύσκολο να μας καταλάβουν όσοι δεν έχουν περάσει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα.Και οι περισσότεροι γονείς δεν μπορούν να καταλάβουν και πολλά ή δεν θέλουν μερικές φορές γιατί όπως είπες κι εσύ φοβούνται να παραδεχτούν ότι έκαναν λάθη και αυτά τα λάθη δημιούργησαν προβλήματα στο παιδί τους.

    Πόσο καιρό πηγαίνεις τώρα σ\'αυτόν τον ψυχίατρο?Προσπάθησε να βοηθηθείς από αυτόν όσο διάστημα θα πηγαίνεις και μην σκέφτεσαι τη στιγμή που θα τελειώσει η ψυχοθεραπεία.Μπορεί μέχρι τότε να είσαι καλά και να μην τον έχεις πια ανάγκη.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    μακαρι και το ευχομαι ολοψυχα σε ολους!!!Σε αυτον παω μολις 2 μηνες.Στον προηγουμενο που κατεχει το ρεκορ σταθεροτητας μου 8 μηνες!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΑΡΓΑ...ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Ο ΠΟΝΟς...ΓΙΑΤΡΕ ΔΕΙΞΕ ΛΙΓΗ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΣΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ,ΠΕΣ ΜΟΥ Κ ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΩΞΩ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΑΚΡΙΑΑΑΑ ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑ
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εγώ δυστυχώς κοντεύω 2 χρόνια σ\'αυτόν που πηγαίνω.Και μερικά ακόμη χρόνια πριν σε άλλους.Εχω κουραστεί...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    ειναι μια σου τη δινουν μια τους συχτηριζεις μια τους εχεις αναγκη, πριν 3 χρονια ειχα γυναικα ψυχιατρο...σκατα..μετα κομμουνιστη κ αθεο για 8 μηνες ο τυπος ηταν παρε ενα παρε δυο παρε τρια...χαπια εννοειται καθε φορα που του ελεγα οταν δεν ειμαι καλα...ο τωρινος μια χαρα μου φαινεται αλλα οπως ειπα θελω να ειμαι on line απ΄την αλλη σου πεταει ενα ελα την επομενη Τριτη κ ειναι σα να διαβαζω τη σκεψη του ¨\"κ μεχρι τοτε κουρεψου μονο καμια κριση μη παθεις κα μας τραβολογας νυχτιατικα η μας παρεις κανενα εξαλλο τηλεφωνημα..τωρα που τα σκεφτομαι αυτα αν τον ειχα μπροστα μου τωρα αυτο θα του εκανα:P αλλα με νευρα...εχει ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙ ΕΧΩ!ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΝΙΩΣΕΙ Ο ΤΖΕΣ...
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    χαχαχα...πολύ μ\'άρεσε η σκέψη που διαβάζεις.Ε,λογικά οι περισσότεροι κάτι τέτοιο θα σκέφτονται. :p

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by interappted
    Εχω αλλαξει 3-4 ψυχιατρους..Στις πρωτες επισκεψεις ενθουσιαζομαι..κρεμομαι απο τα λογια τους κ καθε φορα λεωΑυτος ο ανθρωπος θα με βοηθησει να θελησω να βοηθησω εμενα και συνεπαγεται για το γιο μου γιατι για εμενα προσωπικα...Μεσα σε λιγο καιρο αρχιζει η αμφισβητιση οι λογοι ειναι αλλαγες στη θεραπεια(νιωθω πειραματοζωο), πολλα Ηipnosedon (Θεε μου(?) θα νε κανει junky...,)δε με καταλαβαινει δεν νοιαζεται τα 50 τον νοιαζουν....κ ξαφνικα εκει που ειχα απο τον εκαστοτε γιατρο μου πληρη εξαρτηση....με κυριευει αμφισβητηση κ την κοπαναω να παω να βρω αλλον να μου κανει πιο μονιμο κλικ.Ο καινουργιος μου ψυχιατρος λεω τωρα οτι ειναι καλος,με νιωθει με βοηθαει αλλα καταρχην φοβαμαι μηπως στραβωσω κ παλι μαζι του,κ ειμαι πληρως εξαρτημενη απο αυτον(παλι)Μιλαω με το μυαλο μου συνεχεια μαζι του (γιατρε help, γιατρε τι να κανω για να μου περασει...γιατρε μην αποφασισεις να μου κοψεις τα χαπια γιατι θα φουνταρω....ΓΙΑΤΡΕ-ΓΙΑΤΡΕ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΚΟΛΗΜΕΝΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ..νιωθω οτι ειναι συνεχεια μαζι μου οπως ηδη ειπα του μιλαω σε λιγο θα προσευχομαι και σε αυτον!Καθε φορα που η συνεδρεια φτανει στο τελος θελω να τον βρισω που με παραταει να τα βγαλω περα μονη μου,κακιωνω με τους επομενους που θα δει..σκεφτομαι οτι δεν τον νοιαζει κανεις πχ το ΣΚ κανει απλα τη δουλεια του ενω εγω τον χρειαζομαι..θα θελα να ηταν καθε στιγμη στο μυαλο μου να παρακολουθει την καθε μου σκεψη και να με βοηθαει.Αυτος δε μου λεει οτι η περιπτωση μου τον δυσκολευει..Ισως υποσυνειδητα γραφω ολα αυτα τα post σα να επικοινωνω μαζι του αν και ξερω οτι διαφωνει καθετα με αυτο που κανω η μηπως θα επρεπε να μην ειχα υπογραψει για να βγω εγω και η φιλη μου οταν με βαλαν στην ψυχιατρικη στο Παπαγεωργιου για να χω μονιμα ενα γιατρο στα ποδια μου??Κατα ποσο ειναι επομενο να αποκτας πληρη εξαρτηση απο το γιατρο σου?
    Φίλη μου τόσο ειλικρινής και με τόσο όμοια περιστατικά με εμένα όπως το ότι φέρνω στο μυαλό την εικόνα του ψυχιάτρου και είναι σαν να επικοινωνώ.Υπογραμμίζω το σαν....Επειδή διάβασα ότι έχεις μεταιχμιακή καλό θα ήταν να διαβάσεις τον ορισμό της για να βγάλεις και μια άκρη γιατί προσκολλάσαι και αποκολλάσαι τόσο έντονα.Γιατί θυμώνεις που βλέπει κι άλλους ενώ τον θες αποκλειστικότητα,γιατί τον βρίζεις την ώρα που φεύγεις και σε εγκαταλείπει...Νομίζω πως λίγο θα σε βοηθήσει και θα σε κάνει να μην αλλάζεις τόσο συχνά ψυχιάτρους γιατί ξέρω κι απ\'τον εαυτό μου ότι δεν κάνω κάτι σταθερό γιατί πιστεύω ότι στο επόμενο στενό θα βρω κάτι καλύτερο...Θέλει λίγη επιμονή και προσπάθεια κι από εμένα κι εσένα....Όταν ήμουν με άντρα ψυχίατρο αισθανόμουν πολύ πιο έντονο το αίσθημα της εγκατάλειψης παρά τώρα που είμαι με γυναίκα.Δεν ξέρω αν φταίει η διαφορά φύλου ή η διαφορετική τους προσέγγιση αλλά προς έκπληξή μου δεν έχω αισθανθεί ότι με εγκαταλείπει ή με παραμελλεί κι ας φεύγω....Μόνο μία φορά ήθελα να φέρω το τασάκι στο κεφάλι, όχι της ίδιας αλλά ενός ζευγαριού που ήθελε την ίδια ώρα με την δική μου να δει την ίδια ψυχίατρο...Ζήλεψα φρικτά για λίγο και δεν το περίμενα.Λοιπόν στην μεταιχμιακή οι αλλαγές διάθεσης είναι ποικίλες και οι απογοητεύσεις πολλές.Έπειτα τα χάπια δυστυχώς,τουλάχιστον από προσωπική πείρα δεν κάνουν τα πράγματα τέλεια και έχουν πολλές παρενέργειες.Η ψυχίατρός μού λέει πως δεν παίρνω τη σωστή αντικαταθλιπτική δόση και γι\'αυτό νυστάζω και όχι γιατί το χάπι φέρνει υπνηλία.Ξέρεις αν δεν είχα τι άλλο να κάνω και όλα ήταν εξασφαλισμένα θα έλεγα εντάξει.Αλλά εδώ και τρισήμισυ χρόνια ζω μια στασιμότητα όπου κοιμάμαι, παρατάω δουλειές και δεν μπορώ να πιέσω τον εαυτό μου να διαβάσει και όταν πάει κάνει ώρες να συγκεντρωθεί.Θέλω να σου πω ότι και εγώ όπως και πολλοί ,όπως αντιλήφθηκα από το σάιτ, αισθάνονται πειραματόζωα στα χέρια των ψυχιάτρων και λίγο απέχει αυτό απ\'την πραγματικότητα καθώς όπως και οι ίδιοι παραδέχονται σε επιστημονικές δημοσιεύσεις δεν έχει βρεθεί η πλήρης ίαση για πολλές ασθένειες.Απλά φαίνεται να επιτυγχάνουν ύφεση των πιο δύσφορων συναισθημάτων.....Καλή επιτυχία όπως και να\'χει και θέλει πολλή υπομονή.Αναρωτιέμαι αν τόσα σκαμπανεβάσματα όπως τα δικά μου και το αίσθημα της στασιμότητας το ζουν κι άλλοι....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Άλλωστε αυτό που θυμάμαι και ότι μου έλεγε ο ψυχίατρος το ζήτημα της ψυχοθεραπείας είναι να σε κάνει από άρρωστο υγιή,από εξαρτημένο ανεξάρτητο!Και είναι στην δεοντολογία τους να μη δένονται με τους πελάτες αλλιώς δεν θα μπορέσουν να τους βοηθήσουν...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by interappted
    μαλλον καπως ετσι ειναι!εχω το γιο μου που ειναι 4 κ οσο και αν τον αγαπαω τις περισσοτερες φορες με φρικαρει κ τον φρικαρω γιατι δυσκολευομαι που ειναι τοσο κολλημενος πανω μου κ εγω ειμαι τιγκα στο ψυχολογικο,εχω την μανα μου που δε λεει να καταλαβει την κατασταση μου κ αρνειτε κατηγορηματικα να ερθει σε επαφη με τον ψυχιατρο μου(θεωρω οτι φοβαται την οποια ευθυνη εχουν οι γονεις για τις διαταραχες των παιδιων τους) και συνεχεια με κραζει οτι δεν θα επρεπε να εχω τοσα ψυχολογικα απο τη στιγμη που εχω ενα τετοιο μωρο...δεν καταλαβαινει τπτ απο ψυχολογικα κι οταν γυριζω απο το γιατρο ποτε δε με ρωταει τι ειπαμε μονο αν εκανε αλλαγες στην φαρμακευτικη αγωγη ¨\" αντε κοψε τα χαπια μη σε βλεπει ο γιος σου ετσι...κ αντε συγκεντρώσου τελος παν των 30 χρονων γαιδουρι,δες τα αδελφια σου μια χαρα ειναι κτλ\"αρα τι μου μενει??Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.Ξερω οτι θα παρει πολλα ακομη χρονια η θεραπεια(ας ελπισω οτι θα εχει καποια στιγμη θετικη εξελιξη!ΕΛΕΟΣ!! κ ομως φερνω στο μυαλο μου μια στιγμη κ τρεμω πανικοβλητη Τη στιγμη που θα ακουσω \"μην ξαναρθεις,οι συνεδρειες τελειωσαν..\"Εθελοτυφλω το ξερω αλλα θελω να πιστευω οτι οι συγκεκριμενοι γιατροι δεν ειναι παθολογοι,καρδιολογοι κτλ θα επρεπε να ξερουν οτι εμεις κρεμομαστε απο αυτους...κ οτι οταν φυγουμε απο αυτους ισως κ να ξαναχαθουμε...Ευχομαι να μας νιωθουν...κ να μας αφησουν μονο την καταλληλη στιγμη...φοβαμαι τοσο για κατι που ξερω οτι ισως κ να μη γινει ποτε...Απ΄την αλλη ειναι τοσο κρυο να βγαζεις τα σωψυχα σου σε καποιον που αποτελεις μερος της δουλειας του κ μετα απο σενα ειναι ο επομενος κ συ ξαναυπαρχεις μονο στο επομενο ραντεβου..
    Όλοι όσοι επέλεξαν να γίνουν ψυχίατροι αμφιβάλλω αν το έκαναν χωρίς κάποια εναίσθηση και χωρίς ευαισθησία.Νομίζω ότι έτσι απλά πάει η δουλειά.Η καινούρια μου αυτό που κάνει και καθιστά την σχέση μας ισορροπημένη είναι να μου ανοίγει η ίδια την πόρτα και να μου την κλείνει λέγοντας το ανθρώπινο γεια.Σε προσέχω όταν μπαίνεις, σε προσέχω όταν φεύγεις και φυσικά δεν με κάνει να αισθάνομαι το αίσθημα-που μπορεί να επικρατεί μέσα της-Άντε...Ο επόμενος παρακαλώ....Ο παλιός ναι μεν μου έδινε υπερ-δέουσα προσοχή όταν ήμουν μέσα στο ιατρείο αλλά όταν έφευγα όλα ήταν πολύ κρύα...

    Υ.Γ..Λένε επίσης πως αυτοί που επιλέγουν τομείς όπως ψυχολογία ή ψυχιατρική είναι οι περισσότεροι άτομα που αναζητούν να μάθουν για τον εαυτό τους.Θέλω να φαντάζομαι πως οι περισσότεροι ψυχολόγοι ή ψυχίατροι θα είναι άτομα συναισθηματικά/ευαίσθητα αλλιώς θα πήγαιναν σε κανάν άλλο κλάδο!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by interappted
    μακαρι και το ευχομαι ολοψυχα σε ολους!!!Σε αυτον παω μολις 2 μηνες.Στον προηγουμενο που κατεχει το ρεκορ σταθεροτητας μου 8 μηνες!
    Χεχε!!!Εμένα ο ψυχίατρος με άφησε μετά από πολλά πισωγυρίσματα δικά μου μετά από τρισήμισυ χρόνια.Με άφησε όχι για πάντα αλλά έκανε πολύ χρόνο να μου θέσει καινούριο ραντεβού ίσως για εκδίκηση γιατί μία ακόμα φορά άργησα στο ραντεβού.Τα πήρε σου λέω και ήρθε με ένα κρύο ύφος.Χτυπάω κουδούνι η δικιά σου πιστεύοντας μες στην καλή χαρά ότι είχαμε ραντεβού στις 6...Ήρθα 18:20...Νωρίς έτσι;(Χεχε).Στο κινητό όμως που είχα σημειώσει το ραντεβού ήταν 16..Δηλαδή 4μμ.Εμένα μου έμεινε το 6 απ\'το 16.Πάντα τα μπέρδευα αυτά.Μου ανοίγει η συνάδελφος ψυχολόγος(μια μέγαιρα μαυροντυμένη) με κοιτάει με υφάκι και μου λέει:Εσείς;Είμαι για τον τάδε της απαντώ...Με τα πολλά βγαίνει αυτός έξω μου λέει ήρθες λάθος ώρα.Διέκοψα το ραντεβού μου και επειδή είδε κατσουφιασμένο ύφος μού συμπλήρωσε θα σου στείλω για το επόμενο ραντεβού.Δύο εβδομάδες και δεν είχε απαντήσει.Του έστειλα μήνυμα τίποτα.Δεύτερο μήνυμα τίποτα.Στο τρίτο τον έβρισα άσχημα.Μου έστειλε απάντηση 4 μέρες μετά για νέο ραντεβού.Του είπα σόρυ με πληγώσατε.Ψάχνω ήδη για άλλη γνώμη αλλά αφήνω μια πόρτα ανοιχτή να ξαναέρθω..Δεν πάτησα ποτέ και όσο περνούν οι μέρες τόσο ξεθωριάζει στο μυαλό μου.Τον πρώτο καιρό με είχε πάρει από κάτω αλλά πια είμαι καλύτερα.Ξέρεις μπορείς να τον ξεπεράσεις τον όποιο ψυχίατρο.Εμένα αυτό που με κάνει να μην ξαναδώ κάποιον και να τον ξεπεράσω καλύτερα είναι όταν μου δώσει το ελεύθερο να διαλέξω αν θα τον ξαναδώ.Όταν μου το κόψει τελείως δεν τον ξεπερνώ....Το κλαίω χρόνια....Θα υπάρχει κάποια τακτική να προστατέψεις τον δικό σου εαυτό από την όποια εγκατάλειψη.Και άλλωστε ψυχίατροι δόξα τον Θεό υπάρχουν πολλοί....Απλά μη φύγεις πρώτη φοβούμενη ότι θα σε εγκαταλείψει....Φύγε μόνο αν δεν επαρκεί πραγματικά μετά από κάποιο σεβαστό χρονικό διάστημα.Η δουλειά τους είναι να φέρνουν πελάτες και όχι να τους διώχνουν και δεν εγκαταλείπουν κατά 98% αυτοί τους ασθενείς αλλά οι ασθενείς τους ίδιους.....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by interappted
    ειναι μια σου τη δινουν μια τους συχτηριζεις μια τους εχεις αναγκη, πριν 3 χρονια ειχα γυναικα ψυχιατρο...σκατα..μετα κομμουνιστη κ αθεο για 8 μηνες ο τυπος ηταν παρε ενα παρε δυο παρε τρια...χαπια εννοειται καθε φορα που του ελεγα οταν δεν ειμαι καλα...ο τωρινος μια χαρα μου φαινεται αλλα οπως ειπα θελω να ειμαι on line απ΄την αλλη σου πεταει ενα ελα την επομενη Τριτη κ ειναι σα να διαβαζω τη σκεψη του ¨\"κ μεχρι τοτε κουρεψου μονο καμια κριση μη παθεις κα μας τραβολογας νυχτιατικα η μας παρεις κανενα εξαλλο τηλεφωνημα..τωρα που τα σκεφτομαι αυτα αν τον ειχα μπροστα μου τωρα αυτο θα του εκανα:P αλλα με νευρα...εχει ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙ ΕΧΩ!ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΝΙΩΣΕΙ Ο ΤΖΕΣ...

    Καλά ρε πούστη μου,το έχουν όλοι οι μεταιχμιακοί το ίδιο χιούμορ και με κάνουν να γελώ;Κουμμούνα και άθεος ήταν ο παλιός.Επίσης μοιάζει με τον καινούριο σου μιας και δεν μου είχε στάνταρ μέρα συνάντησης αλλά θα τα πούμε...θα τα πούμε...20 Μαϊου στις 12..Σε βολεύει;Συνήθως απόσταση δύο εβδομάδων μεταξύ της μιας με την άλλη ψυχοθεραπεία αλλά είχα φάει και μήνα και ενά1/2 μήνα εν όψει διακοπών....Δεν απαντούσε τα τηλέφωνα παρά μόνο επιλεκτικά το ίδιο και με τα μηνύματα.Ενώ η καινούρια επιμένει και μου λέει να με παίρνεις τηλέφωνο αν δεις κάτι που σε χαλάει στη φαρμακευτική αγωγή κι ας τη βλέπω κάθε βδομάδα..Μην με ρωτήσεις αν την παίρνω..Χεχε!!!Μού λέει κάτι οδηγίες αλλά λόγω έλλειψης υπομονής στην μη αποτελεσματικότητα των φαρμάκων κάνω πολλές φορές το δικό μου.Τα πήρε όμως τις προάλλες με τρόπο πάντα,ε,οπότε λέω να το αλλάζω αφού την συμβουλεύομαι μη λέει ότι τη γράφω κανονικά και άρα δε συνεργάζομαι....Χαχα!Και πάλι μου αρέσουν πολύ τα σχόλιά σου....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    μπραβο σου που εψαξες το θεμα τοσο και που βοηθησες να ξερουμε τι εχουμε πανω κατω.Θα πω λιγο συντομα την ιστορια μου με τους ψυχιτρους.Η πρωτη ψυχιατρος η μονη γυναικα καθε φορα που της ελεγα τι στο καλο η μαλλον στο κακο εχω μου απαντουσε οτι δεν τη χρειαζομαι την ταμπελα..μετα απο 2 χρονια την βαρεθηκα (σταθερη ημουν γιατι βαριομουν απλα να πω την ιστορια φτου κι απο την αρχη..).οπως ισως διαβασες εχασα τον αντρα μου παω λοιπον στο κεντρο παιδοψυχικης υγιεινης για το γιο μου μιλαω με την κοινωνικη λειτουργο.Ξαφνικα με ρωταει:Σκαλες η ανσασερ μεχρι τον τριτο οροφο?Δεν καταλαβα τι εννοουσε απανταω ανσασερ με βουταει απο το χερι και με παει στον τριτο(Σημειωτεων οτι στην εφηβια μου ειχα παει κ σε αλλον αλλα δεν ηθελα φαρμακα..κ δεν ξαναπηγα)με σμπρωχνει στον ψυχιατρο ως sos περιστατικο τον ειδα για σωτηρα..αλλαγη θεραπειας αστα(lexotanil,atarax,Hipnosedon,Zoloft,efexor )αλλαγη δοσεων παρε τοσα τοσα...Το καφαλι μου εγινε mixer χημικων.αλλαζω γιατρο χωρις παλι να μου πει γιατι δεν ημοθν ποτε καλα στη ζωη μου κ γιατι εχω τοσο κακη αντιμετωπιση πενθους.Αλλαζω ψυχιατρο!!Αλλαζω θεραπεια!Μπορω να πω οτι οι συνεδρειες με τον τωρινο αν και λιγες ηταν οι πιο ουσιαστικες απο οτι ολες οι αλλες μαζι.Τον ρωταω τι εχω κ με ρωταει ποσο συμαντικο ειναι για μενα να ξερω τι εχω του απαντησα οτι ειμαι χαμενη μεσα μου κ οτι νιωθω σαν να ειμαι σε αγνωστη χωρα χαμενη κ αν βρω την ταμπελα θα ξερω..Κι εκει πρωτοακουσα το Μεταιχμιακο!!το οτι ημουν οριακη το πιστευα παντα μεσα μου,το ενιωθα γιατι διεφερα τοσο απο τους δηθεν normal..ερωτικα?Πηδουσα την ψυχολογια του εκαστοτε μεχρι να τον οδηγησω στο να με χωρισει κ μετα φρικη,συγγνωμες,φτυσε με να κολλησω..παρανοια!!!πανικος. .ο,τι κ να πω η λεξη παρανοια σημαινει λογικη μπροστα σε εκεινες τις ωρες..Επαγγελματικα?Απο μικροβιολογος-γραφιστασ και comics..Ολα αυτα μου τα ελυσε με την εξηγηση στην διαταραχη μου ο dr μου!!ολα..αλλα δεν γιατρευεται εντελως..απλα μαθαινεις τον αυτοελεγχο(λεξη αγνωστη για μενα ΚΩΔΙΚΟΣ ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ ΞΑΝΑΔΩΣΤΕ pin..)οσο για τα σκαμπανεβασματα...αν διαβασεις μονο σε αυτο το post τι λεω θα παρεις ενα μικρο δειγμα..Πριν μπω μεσα στο forym ελεγα ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΤΙΣ ΑΠΟΤΟΜΕΣ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΕΣ ΕΝΑΛΛΑΓΕΣ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΦΟΥ ΠΙΑΝΩ ΤΑ 2 ΑΚΡΑ ΑΝ ΣΕ 5 ΛΕΠΤΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΚΟΛΛΑΣΗ Η ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΑΝ ΘΑ ΜΕ ΜΙΣΩ Η ΘΑ ΜΕ ΑΓΑΠΑΩ ΑΝ ΞΑΝΑΚΑΨΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ Η ΑΝ ΑΓΚΑΛΙΑΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ..ζητω συγνωμη για την πολυγρσφια αλλα ηθελα να τα πω
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

Page 1 of 142 1231151101 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •