η σχεση με τον ψυχιατρο - Page 142
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 142 of 142 FirstFirst ... 4292132140141142
Results 2,116 to 2,118 of 2118
  1. #2116
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ 4 ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ. ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΠΙΔΙΩΞΑ ΕΓΩ. ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΑΤΟΜΟ ΤΑ ΛΕΣ. ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΕΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΧΑΖΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ.
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  2. #2117
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by MANTHES
    ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ 4 ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ. ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΠΙΔΙΩΞΑ ΕΓΩ. ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΑΤΟΜΟ ΤΑ ΛΕΣ. ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ ΕΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΧΑΖΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ.
    Μας λες ότι είχες αυτοκτονικές προθέσεις αλλά κατά τ\'άλλα δεν πας σε ειδικό και ενώ ήθελες να γίνεις αυτόχειρας καταριέσαι την εξάρτηση που δήθεν παράγουν οι ειδικοί;;;Παληκάρι μου μόνος σου έψαξες το φόρουμ της ψυχολογίας γιατί κάτι σε κέντρισε από προσωπικό σου βίωμα άρα μάλλον ζητάς την βοήθεια τέτοιου είδους ατόμων....Σου εύχομαι τα πράγματα να πάνε καλύτερα στο μέλλον..Πάντως εγώ να σου πω ότι αν και με άσχημη διαταραχή δεν είχα τα κουράγια ποτέ να γίνω αυτόχειρας..Οπότε εσύ μήπως είσαι σε πιο δυσμενή από εμένα θέση και πρέπει να το ψάξεις;;;

  3. #2118
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by susperia
    Originally posted by Kassi
    Ο γιατρός είναι ο μόνος ειδικός που μπορεί να θεραπεύσει τις συγκεκριμένες διαταραχές...Ο μόνος που έχει εκπαιδευθεί να σε βλέπει αντικειμενικά....Εσύ και η καλή σου θέληση να βοηθήσεις δεν είναι η ιδανική συνταγή
    καταρχην οι ψυχολογικες διαταραχες αποτελουν μια μεγαλη γκαμα με ποικιλα συμπτωματα, απο μικροκολληματα στη σκεψη του ασθενη μεχρι σοβαρες ψυχοσωματικες δυσλειτουργιες που τον καθιστουν σχεδον αχρηστο χωρις θεραπεια. Οι περισσοτεροι ανθρωποι που δεν εχουν αντιμετωπισει κατι τετοιο δεν εχουν ιδεα απο αυτες τις διαταραχες, οποτε με το που ακουν τις λεξεις \'\'ψυχιατρο\'\', \'\'ψυχολογικα προβληματα\'\', \'\'ψυχοσωματικα\'\' αμεσως σκεφτονται συμφωνα με την εμπειρια τους τις δυσκολες στιγμες και περιοδους της ζωης τους, τις στιγμες που αισθανονταν αδυναμοι και λυπημενοι λογω καποιου γεγονοτος ή λογω της ζωης που ζουσαν, και εχουν αυτο στο νου τους μονο ως \'\'ψυχολογικα προβληματα\'\'. Νομιζουν λοιπον οτι καποιος παει στον ψυχιατρο και παιρνει φαρμακα λογω της αδυναμιας του χαρακτηρα να αντιμετωπισει προβληματα που μπορει να αντιμετωπισει ολος ο κοσμος στη ζωη του, οπως πχ ενας χωρισμος ή η απωλεια ενος προσωπου. Δεν καταλαβαινουν οτι (η συντριπτικη πλειοψηφια) πηγαινει στον ψυχιατρο και παιρνει φαρμακα επειδη η διαταραχη που τους βασανιζει εχει να κανει με συμπτωματα ψυχοσωματικα τις περισσοτερες φορες που οι απλοι ανθρωποι δεν εχουν την παραμικρη υποψια πως ειναι να το εχεις. Εκει νομιζω οτι βρισκεται η αιτια των αντιπαραθεσεων αυτων που υποστηριζουν οτι τα ψυχολογικα προβληματα πρεπει να λυνονται χωρις τη βοηθεια ψυχιατρου, στο οτι εχουν υποψιν τους οτι ψυχολογικα προβληματα ισον δυσαρεσες στιγμες της ζωης, και δεν μπορουν να καταλαβουν τι μορφη μπορει να παρει μια ψυχολογικη διαταραχη, που μπορει να ειναι μεχρι και σωματοποιηση της.
    Το είδα μετά από καιρό αυτό το μήνυμα και βρήκα αφορμή να το σχολιάσω..Άλλο το \'\'Έπεσα σε κατάθλιψη επειδή χώρισα\" και άλλο το \'\'Έχω κατάθλιψη κάτι χρόνια τώρα\".....Όταν έλεγα ότι πάσχω από κατάθλιψη ή ότι έχω ψυχολογικά απαντούσαν πως \"όλοι μας έχουμε ψυχολογικά\" \"Και εγώ όταν χώρισα έπεσα σε κατάθλιψη,ξέρω τι θα πει\".Ακούω επίσης άλλες εκφράσεις όπως \"Γιατί πας σε ψυχίατρο;Είσαι μια χαρά.Δεν έχεις τίποτα.Πας και σου τα παίρνουν.Κόψε τα χάπια.Δεν τα έχεις ανάγκη\" λες και εγώ δεν είμαι η πρώτη που θέλω να σταματήσω την φαρμακευτική αγωγή που με λιώνει στην παρενέργεια 5 χρόνια τώρα....Πολλοί είναι επίσης εκείνοι που δεν καταλαβαίνουν πως η κατάθλιψη έχει και το βιολογικό της παράγοντα και πως χρειάζεται η φαρμακευτική αγωγή....
    Συνήθως τα περισσότερα άτομα που πάνε σε ψυχίατρο τυγχάνει να είναι συναισθηματικά.Δεν πρέπει οι γύρω τους να τα ενθαρρύνουν να κόψουν τα φάρμακα ή να εγκαταλείψουν την ψυχοθεραπεία τους ως απόδειξη ότι δεν είναι αδύναμα και άρρωστα.Θα πάρει αλήθεια κάποιος από αυτούς την ευθύνη όταν το άτομο κάνει απόπειρα αυτοκτονίας λόγω υποτροπής της κατάθλιψής τους;;;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •