ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΤΗ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ

    Ποιος-α εχει πληγωθει παρα πολυ απο τις ανθρωπινες σχεσεις; Ποναει πολυ και ποναει ακομα πιο πολυ οταν εχεις απογοητευτει απο πολλους ανθρωπους. Το εχω ζησει εγω. Δε μπορω να σας περιγραψω ποσο επωδυνο ειναι. Αν το εχετε ζησει, θα ξερετε. Ξερετε πως ειναι να σε απορριπτουν λογω εμφανισης; να σου λενε "εχω σχεση" και μαλιστα οχι απο την αρχη; Να σε αγνοουν; Να σε κοροιδευουν μπροστα σου; Να σε εγκαταλειπουν; Να φευγουν για αλλη χωρα; Να σε ξεχνανε; Να μην εκτιμανε τη φιλια σου; Και ενα σωρο αλλα...Και ενταξει, 1,2 φορες αλλα οταν συνεχεια απογοητευεσαι απο τους ανθρωπους ποσο να αντεξεις; Ξερετε ποσο πολυ ποναει; Δε μπορειτε να φανταστειτε. Σου ερχεται να αυτοκτονησεις. Και εμενα αυτο μου ερχεται να κανω. Δεν τον αντεχω τοσο πονο. Η αλλη λυση ειναι να μεινω εντελως μονος, αλλα και αυτο ποναει πολυ. Ειναι αδικο. Γιατι ο Θεος μας φερεται ετσι; Γιατι το επιτρεπει αυτο; Πως να μην πεσεις στην καταθλιψη; Εκει που ελεγα οτι θα αφησω πισω μου την καταθλιψη και θα κανω μια νεα δυναμικη αρχη, γινεται κατι και απογοητευομαι. Και δεν το αντεχω. Νιωθω πιο μονος απο ποτε και δεν παλευεται

    Αγκαλιά να με πάρεις θάλασσά μου εσύ
    τη μπορώ την αρμύρα και ας είμαι πληγή.
    Γίνε δρόμος και μοίρα θάλασσά μου και πες
    τι σημαίνουν οι λέξεις αλλά κι οι σιωπές.

    Αν με ζητήσει κανείς
    δεν υπάρχω εγώ γίναμε ένα να πεις.
    Μέσα σου χάθηκα πια
    απ’ το λίγο που ζω ας πνιγώ στα βαθιά.
    Αν με ζητήσει κανείς
    θάλασσα σώσε με κάτι να βρεις να τους πεις.

    Μέσα στα κύματά σου να με κρύβεις εδώ
    από ψέμα κι ανθρώπους πλημμυρίζω καημό.

    Αν με ζητήσει κανείς
    δεν υπάρχω εγώ γίναμε ένα να πεις.
    Μέσα σου χάθηκα πια
    απ’ το λίγο που ζω ας πνιγώ στα βαθιά.
    Αν με ζητήσει κανείς
    θάλασσα σώσε με κάτι να βρεις να τους πεις.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    ελα τωραααα
    μη κανεις ετσι....δεν ολα μαυρα,η απογοητευση περναει,η ζωη ειναι ενας αγωνας..μη τα παρατας!
    :cool:Προσπαθω να κρατω την ψυχη μου καθαρη..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by stefanos14587 View Post
    Ποιος-α εχει πληγωθει παρα πολυ απο τις ανθρωπινες σχεσεις; Ποναει πολυ και ποναει ακομα πιο πολυ οταν εχεις απογοητευτει απο πολλους ανθρωπους. Το εχω ζησει εγω. Δε μπορω να σας περιγραψω ποσο επωδυνο ειναι. Αν το εχετε ζησει, θα ξερετε. Ξερετε πως ειναι να σε απορριπτουν λογω εμφανισης; να σου λενε "εχω σχεση" και μαλιστα οχι απο την αρχη; Να σε αγνοουν; Να σε κοροιδευουν μπροστα σου; Να σε εγκαταλειπουν; Να φευγουν για αλλη χωρα; Να σε ξεχνανε; Να μην εκτιμανε τη φιλια σου; Και ενα σωρο αλλα...Και ενταξει, 1,2 φορες αλλα οταν συνεχεια απογοητευεσαι απο τους ανθρωπους ποσο να αντεξεις; Ξερετε ποσο πολυ ποναει; Δε μπορειτε να φανταστειτε. Σου ερχεται να αυτοκτονησεις. Και εμενα αυτο μου ερχεται να κανω. Δεν τον αντεχω τοσο πονο. Η αλλη λυση ειναι να μεινω εντελως μονος, αλλα και αυτο ποναει πολυ. Ειναι αδικο. Γιατι ο Θεος μας φερεται ετσι; Γιατι το επιτρεπει αυτο; Πως να μην πεσεις στην καταθλιψη; Εκει που ελεγα οτι θα αφησω πισω μου την καταθλιψη και θα κανω μια νεα δυναμικη αρχη, γινεται κατι και απογοητευομαι. Και δεν το αντεχω. Νιωθω πιο μονος απο ποτε και δεν παλευεται

    Αγκαλιά να με πάρεις θάλασσά μου εσύ
    τη μπορώ την αρμύρα και ας είμαι πληγή.
    Γίνε δρόμος και μοίρα θάλασσά μου και πες
    τι σημαίνουν οι λέξεις αλλά κι οι σιωπές.

    Αν με ζητήσει κανείς
    δεν υπάρχω εγώ γίναμε ένα να πεις.
    Μέσα σου χάθηκα πια
    απ’ το λίγο που ζω ας πνιγώ στα βαθιά.
    Αν με ζητήσει κανείς
    θάλασσα σώσε με κάτι να βρεις να τους πεις.

    Μέσα στα κύματά σου να με κρύβεις εδώ
    από ψέμα κι ανθρώπους πλημμυρίζω καημό.

    Αν με ζητήσει κανείς
    δεν υπάρχω εγώ γίναμε ένα να πεις.
    Μέσα σου χάθηκα πια
    απ’ το λίγο που ζω ας πνιγώ στα βαθιά.
    Αν με ζητήσει κανείς
    θάλασσα σώσε με κάτι να βρεις να τους πεις.
    με αγγιξε πολυ το μηνυμα σου γιατι νιωθω ακριβως το ιδιο αυτη την περιοδο...και πασχω απο καταθλιψη σχεδον ενα χρονο μη μπορωντας να το ξεπερασω...ΟΛΑ....μα ΟΛΑ αυτα που ανεφερες μου εχουν συμβει....ολα...και για την εμφανιση και για πρωην και για να φυγουν εξωτερικο και φιλιες και απ 'όλα....Στέφανε....εδω ειμαστε....δεν εισαι μονος, να εισαι σιγουρος. (και αυτο το τραγουδι μου αρεσει πολυ παρεπιπτόντως).

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    ειναι ολα σκατα ρε φιλε τι να κανεις. η ελληνιδα γλυφει τη ****** μονο του διευθυντη της.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    Χθες εγραψα στο twitter οτι θα αυτοκτονησω. Δεν το εννοουσα ομως. Το εγραψα πανω στην απελπισια και το θυμο μου. Ημουν πολυ χαλια επειδη εχουν πεσει πολλα μαζι. Τελικα με βρηκαν απο το τμημα διωξης ηλεκτρονικου εγκληματος. Πηγα και εκανα καταθεση στην αστυνομια. Ταλαιπωρια. Και σημερα ομως δεν ειμαι καλυτερα γαμωτο. Παροτι το βιβλιο ελεγε συνεχεια για τη δυναμη της θετικης σκεψης κτλ εγω συνεχιζω να βουλιαζω στις αρνητικες σκεψεις.

  6. #6
    Οι περισσότεροι έχουμε πληγωθεί από τις ανθρώπινες σχέσεις. . Άλλοι λίγο άλλοι πολύ. Το θέμα είναι να μην τα βάζεις κάτω!
    Και γω είχα διαβάσει ένα βιβλίο που έλεγε για τη δύναμη της θετικής σκέψης αλλά δεν μπορούσα να εφαρμόσω αυτά που έλεγε. . Ίσως το βιβλίο που διαβάζεις να μην σ' έχει πείσει αρκετά. Προφανώς δεν μπορείς συνέχεια να σκέφτεσαι θετικά, αλλά μπορείς να μάθεις να χειρίζεσαι και να μην τρέφεις τις αρνητικές σκέψεις περισσότερο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    αυτο το 'σκεψου θετικά' δε μπορεις να το λες σε εναν καταθληπτικο γιατι πολυ απλα ειναι αδυνατον.... εχω βαρεθει ολους αυτους που βρισκοντα εξω απο το προλημα και λενε αυτη την κλισε ατακα. Οχι δε μπορω να σκεφτω θετικα, χρειαζομαι ομως τη βοηθεια σου, τη συμπαρασταση σου, ενα χτυπημα στον ωμο....'σκεψου θετικα...ολα θα πανε καλα....μην πεφτεις...η ζωη ειναι ομορφη....εισαι τοσο νεος.....' καλυτερα να μη λενε τιποτα, με βοηθαει περισσοτερο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    226
    Εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θα 'ρθεις. Ανοσία το λένε το μέρος. Όλα θα τα περιμένεις και απ όλους, συνεπώς τίποτα δεν θα σε εντυπωσιάζει, ούτε θα σε πληγώνει. Δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλύτερο απο αυτό που ζεις τώρα αλλά λίγα χρονάκια παραπάνω θα στα δώσει ^-^

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    πως το καταφερες αυτο;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    391
    στεφανε, θα σου προτεινα να πας να μιλησεις με καποιον ψυχολογο.. εχεις πολλα πραγματα να βγαλεις απο μεσα σου τα οποια σε μεγαλο βαθμο δεν αφορουν κ πολυ την πραγματικοτητα κατα τη γνωμη μου, απλα εισαι πολυ ευαισθητος κ τελειομανης κ εχεις τρελες απαιτησεις απο τον εαυτο σου που σε κανουν στο τελος να τρελαινεσαι κ να τα βλεπεις ολα μαυρα.... ψυχολογος δεν ειμαι,αλλα αυτο μου βγαζεις... χαλαρωσε κ δες τα πραγματα αλλιως, πιο χαλαρα.. δεν εχει ερθει το τελος του κοσμου για εσενα, οσο κ αν θες να το πιστεψεις.. απλα χαλαρωσε

Similar Threads

  1. σκετη φρικη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    By μαρια1999 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-05-2012, 11:13
  2. Παίζει να μοιάζουν οι ανθρώπινες σχέσεις με τα ναρκωτικά?
    By Nantiaki in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 19-03-2012, 14:52
  3. Θυμος και αηδια για το αντρικο φυλο, απογοητευση για τις σχεσεις
    By galadriel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 281
    Last Post: 10-08-2011, 10:47
  4. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58
  5. Γιατι να είναι τόσο δύσκολες οι σχέσεις ?
    By steve in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 20-09-2006, 22:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •