Χρειαζομαι τις αποψεις σας!!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 23 of 23
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Miou , ο χωρισμος ειναι σιγουρα δυσκολος , αλλα ξεπερνιεται. Βγες με φιλους , αν εχεις την δυνατοτητα πηγαινε 2 μερουλες μια εκδρομουλα να ηρεμησεις , και με τον καιρο θα βρεις τον δρομο σου.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    784
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Miou , ο χωρισμος ειναι σιγουρα δυσκολος , αλλα ξεπερνιεται. Βγες με φιλους , αν εχεις την δυνατοτητα πηγαινε 2 μερουλες μια εκδρομουλα να ηρεμησεις , και με τον καιρο θα βρεις τον δρομο σου.
    Θα συμφωνήσω και θα προσθέσω:
    Ησασταν μαζί 11 χρόνια δηλαδή από τα 17 σου (εκείνος πόσο?)Όλη σου η ζωη ήταν ο φίλος σου και όλα γύρω απ' αυτόν περιστρέφονταν. Δεν πιστεύεις και εσύ ότι είναι καιρός να ανοιξεις τα φτερά σου , να γνωρίσεις καινούρια πράγματα, νέους ανθρώπους, νέες καταστάσεις?
    Εκείνος προφανώς κουράστηκε πρώτος, οι δικές σου ανησυχίες ή δεν ήταν τόσο έντονες ή τις είχες χαντακώσει..Δεν είναι παράλογο όμως γλυκειά μου να κουραστεί μια σχέση που έχει ξεκινήσει σε τόσο μικρές ηλικίες.
    Κράτα μέσα σου ότι όμορφο έζησες μαζί του, φυλαξε το καλά, και προχώρα παρακάτω, βήμα - βήμα. Στην αρχή θα ζοριστείς, μετά θα καταλάβεις ότι είναι καλύτερα και για σένα έτσι, νέοι δρόμοι ανοιγονται μπροστα σου, μην φοβάσαι να βγεις από το καβουκι σου και να τους περπατήσεις.
    Να μετατρέψεις το "ετσι συνέβη" σε "ετσι το θέλησα" αυτό και μόνο ονομάζω λύτρωση ΝΙΤΣΕ

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    159
    η ζωη ειναι πολυ μικρη για να αναλωνομαστε σε σχεσεις που βασικο τους συστατικο ειναι η συνηθεια. Εισαι μικρη ακομα, ζησε.. Δεν εισαι καμια 60αρα που αναπολεις την ζωη που καποιοι σου εκλεψαν.! Αγαπησε τον εαυτο σου, κανε του χατηρια, στηριξου στα ποδια σου!. Το ξερω πως ειναι δυσκολο, ολοι το ξερουν και μπαινουν στην θεση σου αλλα σε αυτη την ζωη -οπως εχω ξαναπει- μονοι μας ερχομαστε και μονοι μας φευγουμε. Οπως και να το κανουμε αυτη ειναι η αληθεια. Το μονο που τελικα απομενει ειναι ο εαυτος μας. Αν εχουμε και εναν καλο συντροφο εως το τελος της ζωης μας ακομα καλυτερα!. Αλλα οχι τοσο συμβιβαστικες σχεσεις. Απο τα 17 σου; Αν αυτα τα προβληματα υπαρχουν τωρα που ειστε νεοι, ανυπαντροι, μετα τι θα γινει? Θα αρχιζατε να μισειτε ο ενας τον αλλον και εκει ειναι που μηδενιζονται ολα και κατακερματωνονται! Ασε αυτη την σχεση σαν μια αναμνηση με τα καλα και τα κακα της και η ζωη συνεχιζεται!

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    22
    Τελικα γιατι κραταμε μια σχεση?
    1)γιατι ο συντροφος μας ειναι καλος?
    2)γιατι περναμε ηρεμα στη σχεση?
    3)γιατι περναμε τελεια στη σχεση?

    Πως γινεται μια μακροχρονια σχεση να ειναι συναρπαστικη και να μην υπαρχουν προβληματα και ρουτινα?
    Πιστευετε πως ειναι σωστο που χωρισα παρολο που ειχα σημαντικο μεριδιο στην διαβρωση της σχεσης?Αυτος ποτε δεν απαιτησε κατι, ποτε δεν με τσακωθηκε, μονο εγω αντιδρουσα και φωναζα...τελικα μηπως μονη μου τα σκ@τωσα?

    Δεν ξερω ειλικρινα τι μου γινεται....εχω τρομερα πισωγυρισματα και δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο...

    λετε αν τον αφηνα κι εγω στην ησυχια του να μου εδινε περισσοτερη σημασια?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    Να τον χωρισεις τωρα αμεσως πριν να ειναι αργα. Τωρα που δεν ειστε παντρεμενοι και δεν εχετε παιδια, που τοτε ειναι πιο δυσκολο. Τωρα. Εισαι νεα αλλωστε. Να βρεις ενα ατομο να σε αγαπα, να σε καταλαβαινει, να μιλα μαζι σου, να εχετε κοινους στοχους, να περνατε καλα, να κανετε σεξ. Αλλιως γιατι να εχεις σχεση; Για να λες οτι εχεις; Για να μην εισαι μονη; Καλυτερα μονη παρα με αυτον.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    22
    Η αληθεια ειναι οτι χωρισα, μαζεψα τα πραγματα μου κι εφυγα απο το σπιτι απλα δεν ξερω τελικα ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος...μηπως ο συμβιβασμος δεν ειναι αναγκαια προυποθεση για να προχωρισει μια σχεση?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by @miou View Post
    Η αληθεια ειναι οτι χωρισα, μαζεψα τα πραγματα μου κι εφυγα απο το σπιτι απλα δεν ξερω τελικα ποιο ειναι το σωστο και ποιο το λαθος...μηπως ο συμβιβασμος δεν ειναι αναγκαια προυποθεση για να προχωρισει μια σχεση?
    Καλά έκανες κοριτσάκι.

    Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Σωστό είναι μόνο εκείνο που μας κάνει να νιώθουμε καλά μέσα μας. Κι εσύ δεν ήσουν καλά τόσο καιρό, όμως τώρα θα ξαναγίνεις και πολύ σύντομα μάλιστα...

    Στην πορεία θα καταλάβεις ότι δεν σου άξιζε να ζεις μια τέτοια ζωή.

    Στην τελική, it takes two to tango... Ενώ εσύ χόρευες μόνη.

  8. #23
    αγαπητη μου μαρια παρε την κατασταση στα χερια σου..ολα αυτα που ειπες σε μας πες τα στο ιδιο ηρεμα κ ωραια!η ειλικρινια ειναι οτι πιο πολυτιμο!αν αποφασισεις να το κανεις κ βσκ οπως κ να χει,καλη τυχη

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Seroquel - Απόψεις?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 46
    Last Post: 07-04-2016, 19:05
  2. χρειαζομαι τις αποψεις σας
    By alexandros2985 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-02-2011, 18:21
  3. αποψεις
    By αμαλια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 13-05-2010, 00:57
  4. Ερωτας: απόψεις...
    By Sorrow in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 12-12-2006, 13:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •