Χρειαζομαι τις αποψεις σας!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    22

    Χρειαζομαι τις αποψεις σας!!!

    Καλησπερα!

    Ειμαι η Μαρια και τελευταια δεν ειμαι καθολου καλα...δεν ξερω απο που να ξεκινησω...
    Ειμαι 28 ετων και εχω σχεση 11 χρονια με εναν ανθρωπο ο οποιος πλεον αδιαφορει παντελως για μενα. Ζουμε στο ιδιο σπιτι, δεν μιλαμε εκτος απο τα τυπικα, δεν βγαινουμε καθολου, δεν κανουμε σεξ και φυσικα δεν δεχεται να συζητησουμε καθολου το ολο θεμα. Ολα αυτα εγιναν σταδιακα και κορυφωθηκαν πριν 2 χρονια περιπου.
    Να προσθεσω οτι πριν καποιους μηνες εχασε τον πατερα του και φυσικα-οπως ολοι εχει καποια επαγγελματικα προβληματα.
    Πλεον εχω φτασει στο σημειο να κανω κρισεις πανικου, δεν με ενοχλει τοσο η φαση που περναει-μπορω να καταλαβω κι εχω υπομονη αλλα δεν αντεχω το γεγονος οτι ειμαστε τοσα χρονια μαζι και δεν κανουμε κοινα σχεδια, δεν θελει πχ να κανουμε καποια στιγμη οικογενεια κλπ
    (Να προσθεσω οτι δεν του εχω κανει καμια νυξη για γαμο κλπ). Ειμαστε ξενοι στην κυριολεξια με αποτελεσμα να τον τσακωνομαι συχνα γιατι προσπαθω να τον κανω να ακουσει- να καταλαβει αλλα ματαια...ισα ισα τα κανω χειροτερα τα πραγματα γιατι λεω πραγματα πανω στα νευρα μου και αυτος μου τα κραταει και πλεον απ οτι καταλαβαινω δεν ειναι μονο αδιαφορος αλλα και τσαντισμενος μαζι μου (γενικα-οχι για καποιο συγκεκριμενο γεγονος)

    Τωρα τι γινεται?ζω την ζωη της 50αρας κανοντας υπομονη μεχρι να αποφασισει τι θελει?
    φευγω?
    δεν ξερω...τον αγαπω πολυ, απολαμβανα τη σχεση μας αλλα τωρα?

    Μπορω να κανω κατι για να φτιαξουν τα πραγματα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα είναι γιατί μας αρέσει να δυσκολεύουμε τα πράγματα. Θα στα πω με πολύ αγάπη τα παρακάτω..

    Εσύ έχεις κάποιες σκέψεις και ο άλλος κάποιες άλλες σκέψεις. Όταν αυτές δεν θάβονται μπορείτε να έχετε μια κοινή πορεία. Όταν έχεις σκέψεις που είναι διαπραγματεύσιμες επίσης μπορείς να κάνεις πίσω και δεν είναι κακό. Όταν όμως έχεις κάποια αδιαπραγμάτευτα θέλω δεν είναι όμορφο ούτε να θάβεις τα θέλω σου αλλά ούτε και να προσπαθείς να αλλάξεις τον άλλο. Αν θεωρείς λοιπόν πως αυτό που ζητάς είναι κάτι που έχεις πολύ ανάγκη και κάτι που δε θα σου το δώσει θα σου πω να αναζητήσεις τον λόγο πρώτα από όλα που κάθεσαι και περιμένεις. Μπορεί να είναι ο φόβος της μοναξιάς ή ακόμα και χαμηλή αυτοεκτίμηση. Πρέπει όμως να το βρεις ήρεμα και με πολύ αγάπη και να ζεις τη ζωή σου όμορφα. Ξέρεις η ζωή είναι μια τόσο δα σκατουλίτσα πρέπει να παίρνουμε και ανάσες λοιπόν.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    22
    Γατε σου μιλαω ειλικρινα τα σκεφτομαι συνεχεια ολα αυτα...μεχρι τωρα εμενα γιατι τον αγαπω, γιατι η σχεση που ειχαμε ηταν ομορφη και ειχαμε περασει καλα, γιατι ξερω οτι αν γινοταν να ξεμπλοκαρει ολα και παλι θα ηταν καλα, γιατι ειμαι ατομο που ζητα σταθεροτητα και αγαπα τη συνηθεια, γιατι δεν μπορω να πιστεψω οτι ειμαστε τοσα χρονια μαζι και το μονο που τον ενδιαφερει ειναι η δουλεια του, πιστευω οτι ειναι αυτοκαταστροφικος και μαζι με ολα τα αλλα θυσιαζει κι εμενα....

    ....και δεν φευγω γιατι ολο αυτο ειναι αδικο....αλλα δυστυχως φοβαμαι οτι ειναι μονοδρομος-απλα στρουνθοκαμιλιζω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Θα σου μιλήσω με το χέρι στην καρδιά. Τα δυο θέματα που άνοιξες συνδέονται μεταξύ τους. Αυτή η ατολμία είναι ένας φυσικός φόβος. Θα πρέπει να καλλιεργήσεις την τόλμη αφού δεν αναπτύχθηκε μόνη της. Δες το ως άσκηση και μη φοβάσαι για τίποτα ή μάλλον αφέσου σε αυτούς τους φόβους θα παρατηρήσεις πως δεν είναι ρεαλιστικοί φόβοι.

    Το να χτίσεις ένα όμορφο περιβάλλον για σένα και να σε προστατεύσεις απαιτείται πρώτα από όλα από εσένα. Επίσης πρέπει να αγαπάς πρώτα από όλα εσένα και μετά τον άλλο. Δεν εννοώ προφανώς να κοιτάς μόνο τον εαυτό σου αλλά να σε αγαπάς.

    Είμαι σίγουρος πως σε χαρακτηρίζει η τελειομανία, το αυτομαστίγωμα, οι ενοχές ακόμα και για πράγματα που δε φταις, η αναλυτικότητα και πολλά πολλά άλλα. Όταν βλέπεις πως δεν τραβάει κάτι να προχωράς εσύ μπροστά. Πρέπει να βρεις την δύναμη για πολλούς λόγους. Πως θα θυμάσαι άλλωστε αυτόν τον έρωτα ως κάτι καλό αν τον έχετε τραβήξει από τα μαλλιά στο τέλος ε;
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    22
    ρε συ γατε, γατος εισαι!Για το τελειομανης ειχα μια επιφυλαξη γιατι δεν ειχα 100% επιγνωση του ορου αλλα διαβαζοντας ενα αρθρο επιβεβαιωθηκες πανηγυρικα!
    Ειναι δυσκολο να προχωρισεις ειδικα οταν εχεις περασει ουσιαστικα ολη σου την ενηλικη ζωη με εναν αντρα, ασε που φοβαμαι οτι δεν θα βρω κανεναν να με θελει...τοσες φιλες εχω αδεσμευτες, ομορφες και εξυπνες,< δυστυχως οι ανθρωπινες σχεσεις εχουν δυσκολεψει πολυ....εχω πολλα βαρυδια να με κρατουν αλλα ειμαι και πολυ κουρασμενη πια απο αυτη τη σχεση...

    Γενικα εχω παντα μια καθαρη κριση-ετσι τιθασευω και τις κρισεις πανικου-αλλα στην παρουσα φαση δεν ξερω, δεν ξερω τι μου γινεται...

    μηπως πρεπει να του συμπαρασταθω?μηπως ειναι φαση?ολες οι σχεσεις προυποθετουν συμβιβασμο, σωστα?
    η μηπως πρεπει να απαλλαγω απο τις ανασφαλειες μου και να περασω σε ενα αλλο επιπεδο, αγνωστο μα να κυριαρχει το εγω μου το οποιο τοσο εχω παραμελησει

    Αστειο....αλλα επρεπε να ειχα κανει αυτο που παντα μου ελεγε ο φιλος μου...να ασχοληθω με τον εαυτο μου και να δωσω χωρο στη σχεση να αναπτυχθει, αλλα εγω εκει...ντουβαρι να τον κυνηγαω και να μην τον αφηνω να με ψαξει ποτε...ουφ...μονη μου τα εκανα χαλια τελικα...

    ΥΓ παραληρω λιγο μαλλον ε?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Miou γιατι δεν χωριζεις?
    Tι ακριβως σε κραταει σε αυτη την σχεση?




    Υ.Γ θα μπορουσες να μου εξηγησεις τι εννοεις με τον ορο παθαινω κριση πανικου? Γιατι εδω με μπερδεψες λιγο.

    Quote Originally Posted by @miou View Post

    Γενικα εχω παντα μια καθαρη κριση-ετσι τιθασευω και τις κρισεις πανικου-αλλα στην παρουσα φαση δεν ξερω, δεν ξερω τι μου γινεται...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Θα πρέπει να διαχωρίσεις το κομμάτι της συμπαράστασης από το κομμάτι της σχέσης. Σίγουρα υπάρχει σύνδεση μεταξύ τους αλλά μπορείς να συμπαραστέκεσαι σε έναν άνθρωπο ακόμα και εφόσον είστε εκτός σχέσης. Σε φίλους δε συμπαραστέκεσαι;

    Επίσης έχεις πολλές προσδοκίες από σένα ή νομίζεις πως οι άλλοι έχουν πολλές υψηλές προσδοκίες από σένα. Σε μια σχέση δεν είσαι μόνο για να συμπαραστέκεσαι εκτός αν θέλεις μια ζωή γεμάτη προβλήματα. Μη σε τραβάει η δυσκολία και μάθε να ολοκληρώνεις κύκλους. Κάποια στιγμή θα είσαι υπερήφανη που θα μπορείς να το κάνεις πίστεψε με.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    22
    οπως ειπα και προηγουμενως δεν χωριζω διοτι
    1)φοβαμαι
    2)τον αγαπω
    3)περνουσα πολυ καλα
    4)μου αρεσει σαν ανθρωπος και σαν χαρακτηρας

    οχι απαραιτητα με αυτην την σειρα

    Οταν λεω κρισεις πανικου μου βγαινουν με 2 τροπους, τον τελευταιο καιρο λοιπον εχω εντονο βαρος στο στηθος-διαφραγμα και δεν μπορω να παρω ανασα...ωστοσο το εκλογικευω και προσπαθω να μην το αφησω να με καταβαλλει γιαι το εχω παθει πολλες φορες, δηλαδη λεω οχι Μαρια δεν θα πεθανεις γιατι εσυ το δημιουργεις στον εαυτο σου και προσπαθω να το ξεπερασω...

    αλλα το πιο τρομακτικο εινα οι ταχυπαλμιες-νομιζω οτι παθαινω heart attack

    Γατε εχειις δικιο...πρεπει να βρω την ακρη...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    388
    θα βρεις αλλον χορηγο σιγουρα. εισαι 28. δεν το συζητω.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Και ξαναρωταω τι ειναι αυτο που σε κραταει.
    Πχ φοβασαι? Tι φοβασαι?
    Περναγες καλα? Πιστευεις οτι στο μελλον θα αρχισεις να περνας παλι καλα μαζι του? Ποσο πιθανο ειναι να συμβει αυτο?
    Τον αγαπας ή νιωθεις οικειοτητα και νοιαζεσαι επειδη ειστε χρονια μαζι?

    Δεν χρειαζεται να απαντησεις σε εμενα , αλλα στον εαυτο σου. Πρεπει να δεις τι χανεις και τι κερδιζεις απο την αποφαση να μεινεις ή να φυγεις απο αυτη την σχεση , και πρεπει να βρεις τι ακριβως θελεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by sball View Post
    θα βρεις αλλον χορηγο σιγουρα. εισαι 28. δεν το συζητω.
    Τραγικο...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    your relationship is my biggest fear realised. Κατανοώ ότι είστε πολλά χρόνια μαζί, but darling...come on...εισαι μονο 28....μπορεις να συνεχισεις να ζεις ετσι?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Quote Originally Posted by @miou View Post
    οπως ειπα και προηγουμενως δεν χωριζω διοτι
    1)φοβαμαι
    2)τον αγαπω
    3)περνουσα πολυ καλα
    4)μου αρεσει σαν ανθρωπος και σαν χαρακτηρας

    οχι απαραιτητα με αυτην την σειρα

    Οταν λεω κρισεις πανικου μου βγαινουν με 2 τροπους, τον τελευταιο καιρο λοιπον εχω εντονο βαρος στο στηθος-διαφραγμα και δεν μπορω να παρω ανασα...ωστοσο το εκλογικευω και προσπαθω να μην το αφησω να με καταβαλλει γιαι το εχω παθει πολλες φορες, δηλαδη λεω οχι Μαρια δεν θα πεθανεις γιατι εσυ το δημιουργεις στον εαυτο σου και προσπαθω να το ξεπερασω...

    αλλα το πιο τρομακτικο εινα οι ταχυπαλμιες-νομιζω οτι παθαινω heart attack

    Γατε εχειις δικιο...πρεπει να βρω την ακρη...
    Ας τα πιάσουμε ένα ένα.
    1.Φοβάσαι: Τι είναι αυτό που φοβάσαι; Μπορείς να το προσδιορίσεις; Αν το προσδιορίσεις θα βρεις πολύ όμορφες πληροφορίες. Μπορώ να σου δώσω πολύ περίεργα παραδείγματα. Ας πούμε α) Φοβάσαι πως θα μείνεις μόνη β) Φοβάσαι πως δε θα αγαπιέσαι από το άλλο πρόσωπο γ) Φοβάσαι πως δε θα φανείς αντάξια των προσδοκιών του άλλου προσώπου, δ) Φοβάσαι πως αν φύγεις δε θα σου ξαναμιλήσει και άρα θα τον χάσεις δια παντώς από τη ζωή σου κ.λ.π. Θα ήθελες να το αναλύσουμε λίγο παρέα; Προσωπικά πιστεύω πως παίζουν όλα τα παραπάνω που ανέφερα.

    2.Τον αγαπάς: Βεβαίως η αγάπη είναι ένα βαθύ συναίσθημα όμως διαφέρει από τον έρωτα miou μου. Ο Χωρισμός, η ολοκλήρωση μιας σχέσης δεν σημαίνει πως σταματάς να αγαπάς τον άλλο ούτε πως σταματάει να σε αγαπάει. Εκεί μάλιστα φαίνεται και η ωριμότητα των ανθρώπων. Επίσης θεωρώ πως μπερδεύεις 2 πράγματα. Είναι διαφορετικό να κάνεις υπομονή για μια άσχημη περίοδο και να στηρίζεις τον σύντροφό σου και διαφορετικό να φυλακίζεσαι σε μια άσχημη περίοδο που χτίζει ο άλλος. Μπερδεύεις επίσης και το εξής που έχει σχέση με το 4ο που αναφέρεις...

    4.Σου αρέσει σαν άνθρωπος και σαν χαρακτήρας μα όμως δεν παίρνεις αυτό που εσύ ζητάς από μια σχέση. Άρα δε σου αρέσει εκείνος ίσως αλλά ένα ιδανικό που έχεις χτίσει εσύ μέσα σου. Το ιδανικότερο θα είναι να τα δεις όλα αυτά ως τρίτο πρόσωπο. Αν σου έλεγε ο γάτος λοιπόν αυτά που είπες εσύ τι θα μου πρότεινες;

    3.Περνούσα πολύ καλά: Η ζωή είναι ρευστή και απαιτείται να ζούμε διάφορες καταστάσεις. Περνούσες ακριβώς σε χρόνο παρελθοντικό.

    Αυτό που θέλω να σου εξηγήσω είναι πως η λύση δεν είναι ο χωρισμός αλλά το να διδαχτείς να διαχειρίζεσαι καταστάσεις και επίσης να ολοκληρώνεις πράγματα. Πιστεύω πως δένεσαι με αντικείμενα, κρατάς σημειώσεις για πράγματα, κρατάς ενθύμια ακόμα και σκουπιδάκια να τα θεωρούν οι άλλοι και δυσκολεύεσαι να ολοκληρώνεις κάτι γιατί βλέπεις το παρελθόν στενάχωρα. Εκεί λοιπόν βρίσκεται το σφάλμα. πρέπει να βρεις τι είναι αυτό που σε ωθεί σε όλο αυτό. Είναι κάποια ανάγκη σου μπορεί να είναι πως θες να σε αγαπάνε όλοι π.χ. και να μην τους χαλάς χατίρια γιατί τότε θα είσαι κακιά.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    20
    μαρακι,ακομη το σκεφτεσαι να χωρισεις??καταραμενες ανασφαλειες και φοβοι...εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου,πιστεψε το!NEEEXT!!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    22
    παιδια χωρισα...αισθανομαι πολυ ασχημα...βασικα δεν ξερω πως αισθανομαι, προσπαθω να συγκρατησω και να συγκροτησω τον εαυτο μου πηγαινοντας μια βολτα...
    λυπαμαι πολυ γιατι δεν εκανε καποια προσπαθεια, ακολουθησε απλα τον ευκολο δρομο...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Seroquel - Απόψεις?
    By Konstantinoss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 46
    Last Post: 07-04-2016, 20:05
  2. χρειαζομαι τις αποψεις σας
    By alexandros2985 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-02-2011, 19:21
  3. αποψεις
    By αμαλια in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 13-05-2010, 01:57
  4. Ερωτας: απόψεις...
    By Sorrow in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 12-12-2006, 14:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •