Mdma παρενεργιες SOS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    7

    Mdma παρενεργιες SOS

    έκανα mdma το σάββατο μετά από δύο χρόνια που το είχα δοκιμασι δύο φορές και από το προη της κυριακή που με άφησε δεν νιώθω καλά σαν να έχω καπιες ζαλάδες να μην έχω πολύ όρεξη για κάτι να ανακατεύετε η κιλία μου να na έχω τάση για εμετό και σαν να πιέζεται το κεφάλι μου, και με έχει φοβηση αυτή η κατάσταση, θα συνεχειστη για πολύ ακόμα αυτό, και να πο επίσης ότι στον χώρο που το έκανα είχα όλο το βράδι ανιχτό ερκοτισίων μήπως έχω κρίωση και δεν το ξέρω καπια βοηθια??????
    Last edited by saxomania21; 02-08-2012 at 15:25.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    H δραση των περισσοτερων , κοινων ναρκωτικων διαρκει μεχρι και λιγες ωρες μετα την χρηση τους. Αν εχεις ακομα συμπτωματα καλο ειναι να πας σε καποιον γιατρο .

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    7
    οκ αδερφέ άμα δω ότι δεν μου έχει πέραση μέχρι αύριο θα πάω σε ένα γιατρό αλλά, η μαλκια είναι ότι δεν το έχω πάθει μόνο εγώ αλλά και το αλο άτομο μου κάναμε μαζί και η δύο έχουμε τα ίδια συπτώματα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αν εχετε και οι δυο τα ιδια συμπτωματα σημαινει ειτε οτι κολλησατε καμμια ιωση και οι δυο μαζι ειτε οτι σας εδωσαν αθλιας ποιοτητας Χ αρα καταληγουμε και παλι οτι θα πρεπει να πατε σε γιατρο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    7
    σήμερα χειροτέρεψε η κατάσταση σαν να έπαθα κατάθλιψη από αυτό που έχω πάθη σαν να με τρωι κάτι από μέσα μου για πιτε ρε παίδης σε τη γιατρό να απεμφθηθώ για αυτό που μου συμβενη γιατί δεν αντέχετε αλο θα τρελαθώ νομίζω ??????

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    ... με τη διαφορά πως αυτό που σου συμβαίνει, επέλεξες να σου συμβεί... τράβα σε ένα εφημερεύον... μην ανησυχείς, θα καταλάβουν αυτό που σου συμβαίνει... να εύχεσαι να καταλάβεις και εσύ όμως, έ;...
    "... Επικρίσεις Έρωτος Πιανίζουσες... Σε Βολεμένες Κιθαρίσιες Παραλίες..."

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    127
    Φιλε αραξε ειναι τα αρνητικα των επομενων ημερων αυτα. Για 2-3 μερες ετσι θα εισαι, δεν θα εχεις ορεξη για φαγητο, το στομαχι σου θα ειναι χαλια, το κεφαλι σου τα ιδια. Επισης επηρεαζει και ψυχολογικα αυτο το πραγμα, νιωθεις σα να εχεις κανει καποια μαλακια. Εγω θα σου προτεινα να πινεις πολυ νερο, χυμους, ice tea, αν μπορεις να κοιμηθεις καλο θα σου κανει αλλιως πηγαινε αραξε καπου με παρεα (καλυτερα με το παιδι που το ηπιατε μαζι αφου ειναι κ αυτος χαλια), μην καθεσαι μονος. Αν εχεις ορεξη φαε. Αν νομιζεις οτι θα νιωσεις καλυτερα πηγαινε σε γιατρο αλλα εγω δε θα πηγαινα αν ημουν στη θεση σου.
    ...του καθενος η κολαση,
    βρισκεται, παντα, δυο βηματα μακρυτερα
    απ' οπου τολμα να ξεμυτισει...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    ... έλα, να και τα "περσινά ξυνά σταφύλια", γιά να πιστέψω πως δεν είχες ιδέα για το "έκσταση" πριν το καταπιείς;... σου συνιστώ να διαβάσεις ένα βιβλίο, γιατί το... "νεαρό της ηλικίας σου" δε πείθει κανέναν, νά 'σαι σίγουρος... αλλά προς το παρόν δανείζομαι τον τίτλο του μυθιστορήματος και σε ρωτάω ρε φίλε... "Δεν ήξερες... δε ρώταγες;..."...

    .................................................. .................................................. .................................................. .....................

    Είναι η ονομασία που χρησιμοποιείται για τη μεθιλενοδιοσιμετααμφεταμί νη. Μια χημική ουσία που ξεκίνησε να κυκλοφορεί σαν αντιορεκτικό χάπι στα τέλη της δεκαετίας του '80 στο Λονδίνο. Αργότερα πήγε και σε άλλες χώρες της δυτικής Ευρώπης. Το όνομά του το πήρε από έναν Τεξανό έμπορο ναρκωτικών. Σήμερα διοχετεύεται με τη βοήθεια της ρωσικής Μαφίας από την Ανατολική Ευρώπη, όπου παρασκευάζεται, μέσω Ολλανδίας. Μετά την απαγόρευσή του στις ΗΠΑ, το 1985, "βρέθηκε" στο Μάντσεστερ και στη συνέχεια πήγε στις περισσότερες χώρες του κόσμου. Σύμφωνα με το Συμβούλιο της Ευρώπης, το "έκσταση" είναι το δεύτερο σε προτίμηση - μετά το χασίς - στους Ευρωπαίους 15 - 25 ετών.Στο ΄Αμστερνταμ και το Μάντσεστερ επιστήμονες των προγραμμάτων Safe House και Lifelin αντίστοιχα, μετρούν την περιεκτικότητα σε MDMA, προσπαθώντας να προλάβουν θανάτους οφειλόμενους σε νοθεία, ενώ στους συντηρητικούς "Times" πρόσφατα δημοσιεύτηκαν "οδηγείες χρήσεως" του "έκσταση".

    Το MDMA θεωρείται από μερικούς ψυχεδελική ουσία, ενώ σύμφωνα με άλλους επιστήμονες ανήκει σε μια διαφορετική κατηγορία ουσιών, τα εντακτογενή, ουσίες που διευκολύνουν τις διαπροσωπικές σχέσεις. Συχνή χρήση του γίνεται στα μπαρ από τους νέους και έχει συνδυαστεί με τη "ρέιβ" κουλτούρα. Οι δόσεις έκστασης στην αγορά θα έπρεπε να περιέχουν 100 μιλιγκράμ MDMA. Στην πραγματικότητα νοθεύεται με άλλες ουσίες, κυρίως αμφεταμίνες. Διατίθεται συνήθως σε λευκές, καφέ, ροζ ή κίτρινες ταμπλέτες ή σε χρωματιστές κάψουλες. Μερικοί συνηθισμένοι τύποι του "έκσταση" ονομάζονται "Λευκά περιστέρια", "Ντίσκο μπέργκερς" και "Νεοϋορκέζοι".
    [Επιδράσεις] Το έκσταση επιδρά 30-60 λεπτά από τη λήψη και διαρκεί 2-4 ώρες. Αυξάνει την πίεση, αυξάνει τους παλμούς, προκαλεί εφίδρωση και διαστέλλει τις κόρες των ματιών. Σε μερικές περιπτώσεις προκαλεί ναυτία και εμετό. Οι ψυχικές επιδράσεις είναι χαλάρωση, ευφορία και συμπάθεια για τους άλλους.
    Ο συντονισμός του ατόμου όμως μπορεί να επηρεαστεί από το "έκσταση", γι' αυτό είναι επικίνδυνο να οδηγεί κανείς ή να χειρίζεται μηχανήματα υπό την επήρειά του.
    [Υπερβολική δόση] Εκτός από τις παραπάνω συνέπειες το MDMA μπορεί να προκαλέσει άγχος, παράνοια, ψύχωση, παραισθήσεις που διαρκούν 24-72 ώρες.
    [Χρόνια δηλητηρίαση] Εάν το έκσταση λαμβάνεται κάθε μέρα, μπορεί να προκαλέσει υπνηλία, κατάθλιψη και κυκλοθυμία. Δεν γνωρίζουμε ακόμη καλά τις συνέπειες από τη χρόνια χρήση του.
    [Μείωση των κινδύνων] Οι ολλανδικές αρχές διατύπωσαν τον εξής δεκάλογο:

    1. Χρώμα και μορφή των δόσεων δεν εγγυώνται την ποιότητα, κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τι αγοράζει.
    2. Εάν η επίδραση δεν είναι ικανοποιητική, μην παίρνετε άλλη δόση.
    3. Μην το χρησιμοποιείτε συχνά.
    4. Χρησιμοποιήστε το μόνο όταν είστε σίγουροι ότι η ατμόσφαιρα είναι κατάλληλη.
    5. Μην το χρησιμοποιήσετε αν έχετε σοβαρές υποχρεώσεις την επόμενη μέρα.
    6. Η ταυτόχρονη χρήση του με άλλες ψυχότροπες ουσίες απειλεί την υγεία.
    7. Αν κάποιος δεν είναι καλά, να τον πάτε σε έναν ήρεμο χώρο και να του κάνετε παρέα.
    8. Να μην το χρησιμοποιείτε αν πάσχετε από διαταραχές του κυκλοφοριακού συστήματος, από διαβήτη, επιληψία, υπέρταση, αν είστε έγκυος, αν χρησιμοποιείτε άλλα φάρμακα.
    9. Μην το χρησιμοποείτε όταν είστε κάτω από συναισθηματική φόρτιση, εάν είστε αγχώδης ή στρεσαρισμένοι.
    10. Μην οδηγείτε κάτω από την επήρειά του.

    ΄Ενας από τους κινδύνους που προέρχονται από τη χρήση MDMA στις ντισκοτέκ είναι η δημιουργία αισθήματος ασφυξίας που προκαλείται από τις φαρμακολογικές επιδράσεις της ουσίας αλλά και την ένταση στο περιβάλλον και μπορεί να προκαλέσει ακόμη και το θάνατο. Τα συμπτώματα της ασφυξίας είναι η μείωση της εφίδρωσης, κράμπες στα πόδια και τα χέρια, ζαλάδες και έμετος. ΄Οταν κάποιος νιώσει αυτά τα συμπτώματα πρέπει να σταματήσει το χορό, να πιεί κάτι δροσιστικό και να πάρει καθαρό αέρα.

    .................................................. .................................................. .................................................. .............................

    ... καλή ανάρρωση...
    "... Επικρίσεις Έρωτος Πιανίζουσες... Σε Βολεμένες Κιθαρίσιες Παραλίες..."

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    Quote Originally Posted by Fearg View Post
    Φιλε αραξε ειναι τα αρνητικα των επομενων ημερων αυτα. Για 2-3 μερες ετσι θα εισαι, δεν θα εχεις ορεξη για φαγητο, το στομαχι σου θα ειναι χαλια, το κεφαλι σου τα ιδια. Επισης επηρεαζει και ψυχολογικα αυτο το πραγμα, νιωθεις σα να εχεις κανει καποια μαλακια. Εγω θα σου προτεινα να πινεις πολυ νερο, χυμους, ice tea, αν μπορεις να κοιμηθεις καλο θα σου κανει αλλιως πηγαινε αραξε καπου με παρεα (καλυτερα με το παιδι που το ηπιατε μαζι αφου ειναι κ αυτος χαλια), μην καθεσαι μονος. Αν εχεις ορεξη φαε. Αν νομιζεις οτι θα νιωσεις καλυτερα πηγαινε σε γιατρο αλλα εγω δε θα πηγαινα αν ημουν στη θεση σου.
    ... αν του πρότεινες να μη ξανακάνει μαλακίες, θα ήταν και ευχής έργο... το γράφεις και μόνος σου... "νιώθεις σα να έχεις κάνει κάποια μαλακία"... δεν έχει κάνει δηλαδή;... το να μη παίρνει ό,τι του έρχεται στο κεφάλι του, να αποφεύγει χάπια και αλκοόλ... υπόθέτω πως είναι πολύ δύσκολο να τον συμβουλέψει κάποιος, έ;... λολ Παναγία μου... κατ' τ' άλλα κάποιοι στεναχωριόμαστε για τις μαλακίες που κάνουν οι πιτσιρικάδες... έ, δε χρειάζεται μάλλον και ξαναλόλ...
    "... Επικρίσεις Έρωτος Πιανίζουσες... Σε Βολεμένες Κιθαρίσιες Παραλίες..."

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    127
    Εγω δεν το θεωρω μαλακια. Ετσι κι αλλιως το παιδι ρωτησε για τις παρενεργειες. Κατα τ' αλλα εχεις δικιο, θα πρεπει να μην μπλεκει ουσιες κ αλκοολ, να μην παιρνει ουσιες οταν ειναι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση ουτε ουσιες που δεν ξερει τι ειναι. Αλλα αυτα υποθετω οτι τα γνωριζει ηδη.
    ...του καθενος η κολαση,
    βρισκεται, παντα, δυο βηματα μακρυτερα
    απ' οπου τολμα να ξεμυτισει...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Αλομπαρική Οροσειρά
    Posts
    733
    ... το να μη πάρει τίποτα ΕΝΩ γνωρίζει είναι το θέμα... καλό είναι να βοηθάμε αυτούς που πάθανε χωρίς να το έχουνε επιλέξει... γιατί πεθαίνουν άνθρωποι από πείνα και δίψα ενώ δε το έχουν επιλέξει... άραγε το "έκσταση" είναι τζάμπα;... έ, ας το παίρνουν με δικά τους λεφτά στην τελική... ή μήπως όχι;... τσίου!...
    "... Επικρίσεις Έρωτος Πιανίζουσες... Σε Βολεμένες Κιθαρίσιες Παραλίες..."

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    3
    Καλησπέρα Παιδια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Έτσι είναι τα ανεβαστικα ναρκωτικά, σε κάνουν να κάνεις πράγματα που υπό κανονικές συνθήκες θα ντρεποσουν βαριόσουν η φοβοσουν.. Κρατάει λίγες ώρες αλλά όταν σε αφήσει θα είσαι χάλια για περίπου 3 μέρες.. Πιες πόλους χυμούς κάνε καμιά βόλτα κοιμήσου και μην δοκιμάζεις χημείες μακριά..!!
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φιλε συμφοριτη, θα σου ελεγα οτι πρεπει να χαιρεσαι για αυτα που εχεις παθει ενοω διοτις δειχνει οτι ο οργανισμος σου το διωχνει αρα σημαινει οτι δεν εχεις εξαρτηση και οτι δεν μπορει να συμφιλιωθει με το σικοτι σου! αρα ως σωστα αντιδρων το συκοτι σου το διωχνει κι για αυτο νιωθεις ασχημα! οσο για τα υπολοιπα επειδη αυτες οι ουσιες κοβουν την ορεξη ειναι λογικο να εχεις θεμα με το στομαχι σου.Οσο για τον εγκεφαλο, επειδη επεμβαινει στην παραγωγη σεροτονινης ντοπαμινης κ.α. δρωντας με την μεθοδο του vice versa ειναι λογικο μετα να εχεις πονοκεφαλους αφου προσπαθει ξανα ο εγκεφαλος σου να μπει στην σωστη παραγωγη αυτων των ουσιων κι προτεεινων σου.Αρα μην φοβασαι οσα παιρνας! απεναντιας ισως σε βοηθησουν ωστε να αποτρεψουν την επομενη φορα να το ξανα κανεις! αρκει να θυμαμσαι πιο πολυ αυτα κι οχι τις ομορφες στιγμες που σου εφεραν στην αρχη! εκει ειναι το παιχνιδι, να κατευθηνεις το υποσυνειδητο σου στο ασχημο και οχι στις ομορφες στιγμες ωστε να μην το ξανα παρεις! Υπαρχουν κι αλλοι τροποι να ενεργοποιησεις τους ιδιους υποδωεις στον εγκεφαλο σου, με πιο υγειες τροπο ! δεν ειναι αναγκη να επεμβεις ! το ξερω οτι δεν ειναι το ιδιο σε θεμα εντασης αλλα επειδη η ζωη ειναι ομορφη εχωντας μετρο! και αρμονια καλο θα ηταν ναμην ξανα παρεις τυποτα!

Similar Threads

  1. SEROPRAM ΚΑΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΙΕΣ
    By XRISTOS2612 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 09-11-2009, 23:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •