η σχεση με τον ψυχιατρο - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 62
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Καλημερα Κορινα!
    Τι ηλικια εχεις αν επιτρεπεται και ποια μεθοδο ψυχοθεραπειας ακολουθεις με τον ψυχιατρο σου?
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Καλημερα Κορινα!
    Τι ηλικια εχεις αν επιτρεπεται και ποια μεθοδο ψυχοθεραπειας ακολουθεις με τον ψυχιατρο σου?
    Γεια σου! 27 ειμαι.Γνωστικη συμπεριφορικη κανω.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    α! δλδ ο γιατρός δεν θέλει το καλό σου αλλά τα κάνει όλα για να σου τρώει τα λεφτά...πολύ ωραία! αυτοι σε βοηθούν περισσότερο με την συμπεριφορά τους; όταν διαβάζω τέτοια πράγματα εξοργίζομαι :mad:
    Ναι αστα, το τι κουφα εχω ακουσει απο τους δικους μου,ειδικα η μανα μου τα λεει αυτα τα ωραια..Σαν να προσπαθει οσο μπορει περισσοτερο να μου ριξει κι αλλο την αυτοπεποιθηση.Αφου αν μου πει καμια φορα τιποτα θετικο ανησυχω..της λεω κατι επαθες δεν εισαι καλα..:P
    Δεν το κανει βεβαια αυτο μονο για τον γιατρο,γενικα το κανει.Πχ μου λεει τις προαλλες "απορω πως σε βρισκουν ωραια..εχεις κοιταχτει στον καθρεφτη?τα χαλια σου εχεις"!!!Και για καποιο σχετικο σχολιο που μου εχει κανει ο ψυχ εκεινη λεει "ας με πληρωναν κι εμενα και την πιο ασχημη κουκλα θα την εβλεπα"!!!
    Και το θεμα ειναι οτι τετοια πεταει σε στιγμες που ειναι ηρεμη.Εννοω οτι δεν τα λεει πανω σε καυγα που οκ εκει θα πεις και καποια κακια παραπανω.
    Πλεον δεν δινω τοση σημασια σ'αυτα.Μπορω να πω οτι σε καποια γελαω κι ολας.Αλλα οταν ημουν μικροτερη εδινα μεγαλη σημασια και στεναχωριομουν πολυ.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Κορινα ο γιατρος σου δε σου εχει προτεινει να πατε με τη μητερα σου για συμβουλευτικη; να της πει καποια πραγματα που προφανως δεν καταλαβαινει οτι σου ριχνουν την αυτοπεποιθηση...εσυ της τα εχεις επισημανει;
    Will I ever be free?

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Σορρυ , αλλα για να καταλαβω . Κανεις 2 χρονια γνωσιακη συμπεριφορικη? ¨Η εχετε δοκιμασει και αλλες μεθοδους?
    H γνωσιακη συμπεριφορικη θεραπεια συνηθως περιλαμβανει 10 με 20 συνεδριες και δεν διαρκει πανω απο 3 μηνες.

    Γενικα ολες οι μορφες ψυχοθεραπειας εχουν συγκεκριμενη διαρκεια , η οποια καθοριζεται στις πρωτες συνεδριες. Θα σου πει δηλαδη ο θεραπευτης , οτι θα κανουμε αυτης της μορφης θεραπεια , για τοσο χρονικο διαστημα.

    Αυτα δεν στα λεω για να σε απογοητευσω , αλλα για να το ψαξεις λιγο περισσοτερο.


    Οσο για τους γονεις σου , προσπαθησε να τους εξηγησεις πως εχει η κατασταση και γιατι χρειαζεσαι θεραπεια. Και οι δικοι μου γονεις παρομοιες αποψεις ειχαν αλλα αρχισα και τους εδινα να διαβαζουν αρθρα που αφορουσαν την ιδεοληπτικη διαταραχη και την καταθλιψη , και στο τελος κατανοησαν καπως καλυτερα τι συνεβαινε. Μπορει κατι τετοιο να βοηθησει τους δικους σου γονεις

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Παλιοτερα,πριν χρονια,με αλλους που εκανα ψυχοθεραπεια,μια ψυχολογος και ενας ψυχιατρος,τους ειχαν δει αρκετες φορες και τους γονεις μου.Τους εξηγουσαν τι μου συμβαινει,οτι οντως δεν ειμαι καλα και δεν ειναι ναζια ολα αυτα.Τους ελεγαν και πως πρεπει να φερονται και τι λαθη εχουν κανει.Οταν ηταν εκει εδειχναν οτι συμφωνουν.Μετα στο σπιτι ελεγαν "ναι μωρε τωρα θα μας πει αυτος τι να κανουμε.."
    Αυτος ο γιατρος μου τωρα απο την αρχη ηθελε να τους μιλησει.Εγω ηξερα οτι δεν εχει νοημα και του το ελεγα.Αλλα παρολα αυτα τους ειπα και πηγαν μια φορα.Δεν περιμενα κατι διαφορετικο.Η μανα μου μετα μου ειπε αν ξαναζητησει να τους δει να πω οτι δεν μπορουνε.Δεν θα πληρωνουμε λεει για να μας λεει αυτος τι να κανουμε.Κι εγω δεν θελω να ξαναπανε.
    Εγω εχω συζητησει πολλες φορες στο παρελθον μαζι τους.Μικροτερη προσπαθουσα πολυ γιατι τους ηθελα κοντα μου.Μετα καταλαβα οτι στου κουφου την πορτα...
    Τωρα το μονο που θελω ειναι να αισθανθω λιγο πιο δυνατη και να παω να μεινω μονη μου.Δεν μου ειναι και ευκολο (ουτε δουλεια εχω,ουτε καποια σχεση ωστε να μεινουμε μαζι και το τελειως μονη μου δημιουργει ενα αγχος) αλλα ελπιζω να τα καταφερω καποια στιγμη στο κοντινο μελλον..

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Σορρυ , αλλα για να καταλαβω . Κανεις 2 χρονια γνωσιακη συμπεριφορικη? ¨Η εχετε δοκιμασει και αλλες μεθοδους?
    H γνωσιακη συμπεριφορικη θεραπεια συνηθως περιλαμβανει 10 με 20 συνεδριες και δεν διαρκει πανω απο 3 μηνες.

    Γενικα ολες οι μορφες ψυχοθεραπειας εχουν συγκεκριμενη διαρκεια , η οποια καθοριζεται στις πρωτες συνεδριες. Θα σου πει δηλαδη ο θεραπευτης , οτι θα κανουμε αυτης της μορφης θεραπεια , για τοσο χρονικο διαστημα.
    Ναι το ξερω οτι ετσι ειναι.Αλλα σε μια περιπτωση οπως η δικη μου που το προβλημα ειναι εντονο και χρονιο δε νομιζω να μπορει καποιος να πει θα κανουμε 10-20 συνεδριες.Και μετα τι?Σταματαμε και μπορει να πας ελευθερα να αυτοκτονησεις?
    Ενταξει δεν κανουμε τωρα οπως τον πρωτο καιρο ασκησεις και συμβουλες χαλαρωσεις,ημερολογια κλπ που αυτα ειναι στη γνωστικη συμπεριφορικη.Αυτα τα καναμε τον πρωτο καιρο,αλλα βοηθησαν αλλα οχι.Ισως τωρα να ειναι στηριχτικη πιο πολυ η ψυχοθεραπεια.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Θεσε ως πρωτο στοχο να βρεις δουλεια. Αν αρχισεις να δουλευεις θα αυξηθει και η αυτοπεποιθηση σου και δεν θα σε αγχωνει τοσο πολυ η σκεψη του να μεινεις μονη σου.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Θεσε ως πρωτο στοχο να βρεις δουλεια. Αν αρχισεις να δουλευεις θα αυξηθει και η αυτοπεποιθηση σου και δεν θα σε αγχωνει τοσο πολυ η σκεψη του να μεινεις μονη σου.
    Ναι ακριβως.Αυτο σκεφτομαι κι εγω και αυτο θα προσπαθησω.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Korina12 View Post
    Γεια σου! 27 ειμαι.Γνωστικη συμπεριφορικη κανω.
    Απο ποτε ξεκινησες να πηγαινεις σε ειδικους?
    Τωρα παιρνεις και καποια φαρμακευτικη αγωγη περαν της ψυχοθεραπειας?
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Απο ποτε ξεκινησες να πηγαινεις σε ειδικους?
    Τωρα παιρνεις και καποια φαρμακευτικη αγωγη περαν της ψυχοθεραπειας?
    Απο μικρη στα βασανα...Απο το λυκειο!Οχι συνεχομενα βεβαια καθως ειχα σκαμπανεβασματα και ειχα διαστηματα που ημουν καλα και αλλα που επεφτα.
    Ναι παιρνω και φαρμακα.Με εχουν βοηθησει σε αρκετα πραγματα.Ισως περιμενα κατι περισσοτερο.. αλλα οκ να μην παραπονιεμαι..Περνουσα πολυ δυσκολα το διαστημα πριν τα αρχισω και τωρα δεν εχω καμια σχεση με τοτε.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Korina12 View Post
    Απο μικρη στα βασανα...Απο το λυκειο!Οχι συνεχομενα βεβαια καθως ειχα σκαμπανεβασματα και ειχα διαστηματα που ημουν καλα και αλλα που επεφτα.
    Ναι παιρνω και φαρμακα.Με εχουν βοηθησει σε αρκετα πραγματα.Ισως περιμενα κατι περισσοτερο.. αλλα οκ να μην παραπονιεμαι..Περνουσα πολυ δυσκολα το διαστημα πριν τα αρχισω και τωρα δεν εχω καμια σχεση με τοτε.
    Ποια ειναι η διαγνωση που εχεις?
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Ποια ειναι η διαγνωση που εχεις?
    Ελα ντε! Καθενας και κατι διαφορετικο λεει! Εχω σιγουρα αγχωδη διαταραχη,εχω περασει καταθλιψη και κρισεις πανικου,και παιζεται και το να εχω και κατι απο διαταραχες προσωπικοτητας γιατι εχω στοιχεια αλλα δεν εχω παρει μια ταμπελιτσα να ξερω κι εγω τι μου γινεται!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Quote Originally Posted by Korina12 View Post
    Ελα ντε! Καθενας και κατι διαφορετικο λεει! Εχω σιγουρα αγχωδη διαταραχη,εχω περασει καταθλιψη και κρισεις πανικου,και παιζεται και το να εχω και κατι απο διαταραχες προσωπικοτητας γιατι εχω στοιχεια αλλα δεν εχω παρει μια ταμπελιτσα να ξερω κι εγω τι μου γινεται!
    Οι αγχωδεις διαταραχες ειναι "ομπρελα" διαταραχων (γενικευμενη αγχωδης διαταραχη, κοινωνικη φοβια, διαταραχη πανικου με ή χωρις αγοραφοβια, διαταραχη μετα απο ψυχοτραυματικο στρες κλπ)... Δε σου εχει οριστικοποιηθει το ειδος της αγχωδης διαταραχης?
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Quote Originally Posted by ALIA View Post
    Οι αγχωδεις διαταραχες ειναι "ομπρελα" διαταραχων (γενικευμενη αγχωδης διαταραχη, κοινωνικη φοβια, διαταραχη πανικου με ή χωρις αγοραφοβια, διαταραχη μετα απο ψυχοτραυματικο στρες κλπ)... Δε σου εχει οριστικοποιηθει το ειδος της αγχωδης διαταραχης?
    Κοιτα,η αληθεια ειναι οτι οσες φορες εχω παει σε ψυχιατρους-ψυχολογους δεν θυμαμαι ποτε να μου εχει πει καποιος "λοιπον εβγαλα διαγνωση εχεις αυτο κι αυτο".Αλλωστε δεν ημουν παντα το ιδιο.Αλλα διαστηματα ειχα πιο πολυ το ενα αλλα το αλλο.Αγχωδη διαταρχη ειχα κ εχω συνεχεια.Δηλαδη γενικευμενο αγχος ειναι το μονο σιγουρο.Εχω περασει και πανικους εντονους και αγοραφοβια.Κοινωνικη φοβια δε νομιζω.
    Γενικα οποτε ρωτουσα μου ελεγαν οτι δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια το τι ταμπελακι θα κολλησω στον εαυτο μου.Και δεν με απασχολησε κι ολας ποτε ιδιαιτερα το πως ακριβως ονομαζονται αυτα που εχω.

    Οσοι πατε σε ψυχιατρο/ψυχολογο σας βγαζουν παντα τη διαγνωση απο μονοι τους?Δηλαδη ειναι ξεκαθαροι και σιγουροι για το τι ακριβως ειναι?Ρωτατε "τι εχω"?
    Μου εχουν πει οτι αν πας σε 5 διαφορετικους ψυχ ο καθενας θα σου πει κ διαφορετικη διαγνωση γιατι σ'αυτα δεν υπαρχει κατι στανταρ,δεν εχει καποια εξεταση πχ για να κανεις κ να ξερεις με ακριβεια.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχολόγο ή Ψυχίατρο ?
    By Loucona in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 07-04-2012, 05:14
  2. ΨΑΧΝΩ ΨΥΧΙΑΤΡΟ
    By kriti28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2009, 13:42
  3. Επισκεψη στο ψυχιατρο.
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 28-11-2008, 20:38
  4. η σχεση με τον ψυχιατρο
    By interappted in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2117
    Last Post: 23-06-2008, 04:52
  5. ψυχολογο ή ψυχιατρο?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 30
    Last Post: 24-05-2008, 16:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •