έντονος καυγάς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    έντονος καυγάς

    Είχα έναν έντονο καυγά με τον αδελφό μου και αυτό με βασανίζει κυριολεκτικά τις τελευταίες μέρες και νύχτες- δεν κοιμάμαι καλά.Η αλήθεια είναι ότι και παλιά η σχέση μας δεν ήταν και η καλύτερη, αλλά δεν μιλούσαμε άσχημα μεταξύ μας.Από τότε που παντρεύτηκε, έχει απομακρυνθεί από μένα, δεν μου λέει τίποτα για την γυναίκα του ούτε για τα προβλήματά του.Από κείνη τη μέρα, του καυγά δηλ., στεναχωριέμαι μέρα και νύχτα και το σκέφτομαι συνεχώς. Σκέφτομαι μάλιστα να διακόψω παντελώς την σχέση μου μαζί του. Θα ήθελα τη συμβουλή σας και αν έχετε βιώσει κάτι ανάλογο.
    Μήπως και αυτό είναι μία ακόμη εμμονή , ψυχαναγκαστική σκέψη; Μήπως η έκταση που δίνω είναι δυσανάλογη της σημασίας του γεγονότος;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    ναι εχω βιωσει, αν κι ο δικος μου αδερφος ειναι μικροτερος. απο μια ηλικια και μετα ο καθενας παιρνει το δρομο του, δε γινεται αλλιως. ειδικα οταν υπαρχει και συζηγος να τον επηρεαζει, εννοειται την εμπιστευεται περισσοτερο. κι αφου τσακωθηκατε και κλωνιστηκε η σχεση σας, τι περιμενεις ? προχωρα και φτιαξε τη ζωη σου, την οικογενεια και τους συγγενεις εξαλλου δεν τους επιλεγουμε.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εχω σταματησει να μιλαω στον πατερα μου και σε καποιους αλλους συγγενης. Καποια στιγμη δεν μιλουσα ουτε με την αδελφη μου , τωρα μονο τυπικα.
    Η αποψη μου ειναι οτι αν ενας ανθρωπος σε κανει να αισθανεσαι ασχημα και δεν σε καλυπτει καλο ειναι να διακοπτεις την επικοινωνια. Οπως σου ειπε και ο Κενο δεν τον επελεξες.
    Οχι εμμονη δεν ειναι ρε συ.

  4. #4
    Η δική μου ζωή φτιαγμένη είναι , το θέμα είναι γιατί κάθομαι και ασχολούμαι με έναν καυγά τη στιγμή που θα μπορούσα να ασχοληθώ με σοβαρότερα θέματα της ζωής μου. Μήπως έχω κολλήσει σε μια ακόμη εμμονή; Μήπως τα βλέπω όλα πολύ ιδεαλιστικά- περί αδελφικής αγάπης που βρίσκεται πάνω από κάθε άλλη αγάπη; Μήπως ζηλεύω που έχω πάψει να τον επηρεάζω και τον επηρεάζει κάποιος άλλος δηλ. η γυναίκα του; Κρίμα, πολύ κρίμα γιατί και στο παρελθόν πληγώθηκα από άλλους συγγενείς που τους αγαπούσα πολύ και τώρα ούτε που θέλω να τους βλέπω πια.Λες να συμβεί το ίδιο και με τον αδελφό μου; Ίσως θα ήταν προτιμότερο από δω και πέρα να αποφεύγω να τον συναντήσω ή να του μιλήσω στο τηλέφωνο παρά να μιλάμε και να μαλώνουμε ή να είμαστε μεσ την ψύχρα.

  5. #5
    έχεις δίκιο betelguese, με σκάει όμως που η γυναίκα του έχει έναν αδελφό που κάθε μέρα είναι μαζί μπες βγες στο σπίτι του αδελφού μου,ενώ εγώ ούτε που πατάω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    μην κανεις το ΛΑΘΟΣ και δεν ξαναμιλησεις με τον αδερφο σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αν νομιζεις οτι καπου σε εχει αδικησει θα μπορουσες να το συζητησεις μαζι του , χωρις εντασεις και καυγαδες.

    Edit.
    Last edited by betelgeuse; 03-08-2012 at 10:08.

  8. #8
    Ναι αλλά ξέρω πως και να του μιλήσω τα πράγματα δεν θα ναι όπως παλιά, θα υπάρχει μία τυπικότητα , κοινώς ψυχρότητα. Αν μπει τρίτο πρόσωπο ανάμεσα σε αδέλφια... βέβαια φταίει και ο αδελφός μου δεν λέω , φταίω και εγώ και η μάνα μας αλλά δεν θα καθήσω να αναλωθώ σε αναλύσεις, μου φτάνουν τα δικά μου , στο κάτω κάτω εμείς εδώ στο forum φτάσαμε εδώ που φτάσαμε λόγω της υπερανάλυσης και της χαζοευαισθησίας μας να τα υπολογίζουμε όλα, φτάνει πια , μην δυσαρεστήσουμε κανέναν , μην στεναχωρήσουμε κανέναν , μη , μη , μη , με έχουν κουράσει αυτά τα "μη". Επιτέλους ας κοιτάξω τον εαυτό μου και τα άλλα αγαπημένα πρόσωπα που ευτυχώς υπάρχουν στη ζωή μου.Στα τσακίδια οι υπόλοιποι. Και στην τελική ας είμαστε ανοιχτοί σε όποιον μας κάνει και μας ταιριάζει, μην κολλάμε σε στερεότυπα, επειδή είναι αδελφός μου , άρα πρέπει να έχω καλή σχέση μαζί του.

  9. #9
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Ναι αλλα η γυναικα του ,ειναι γυναικα του ειναι λογικο να την βλεπει καθε μερα.
    Αν νομιζεις οτι καπου σε εχει αδικησει θα μπορουσες να το συζητησεις μαζι του , χωρις εντασεις και καυγαδες.
    Μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που γράφω.Εννοώ τον αδελφό της γυναίκας του που μπαινοβγαίνει κάθε μέρα στο σπίτι τους. Η γυναίκα του έχει άριστες σχέσεις με τον αδελφό της ενώ εγώ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καλα και θα ορκιζομουν οτι διαβασα η γυναικα του και οχι ο αδελφος της.
    Μαλλον πρεπει να διαβαζω πιο προσεκτικα.

Similar Threads

  1. καυγας με μια φιλη μου
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 11-10-2011, 20:44
  2. Καυγας
    By Hitman in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 03-07-2011, 22:32
  3. Αγριος καυγας στο σπίτι ξανα
    By Winston_man in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 04-02-2009, 19:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •