δεν καταλαβαινω τι συμβαινει!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    4

    δεν καταλαβαινω τι συμβαινει!

    Καλησπερα σας!
    ειμαι καινουριο μελος και δεν ξερω αν το προβλημα μου ειναι γι αυτη την ενοτητα!
    το τελευταιο διαστημα αισθανομαι πολυ μπερδεμενη για πραγματα τα οποια εχουν συμβει στη ζωη μου και δεν μπορω να παρω καποιες απαντησεις!
    Αρχικα να πω οτι ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων οπου περασαμε πολυ δυσκολα μιας και ο μπαμπας μου φροντιζε συνεχεια να μας κανει τη ζωη δυσκολη!Τσακωμοι απειλες και ολα αυτα τα ωραια..η μαμα μου παντα ηταν βραχος διπλα μας και οσο μπορουσε προσπαθουσε ολα αυτα να μην μας αγγιζουν..αυτο βεβαια ηταν αδυνατο!Ο πατερας μου φροντισε να μας δειξει πολυ καλα οτι δεν μας ηθελε ή δεν μας αγαπαει(δεν ξερω πως να το εξηγησω) ποτε δεν ηταν διπλα μας και τελευταια μας ειπε οτι ειμασταν ενα λαθος στη ζωη του!
    οσο μεγαλωνω εχω αρχισει και ζηταω απαντησεις για το τι αντικτυπο ειχαν αυτα σε εμενα και στην οικογενεια μου, αν καποιες επιλογες που εκανα ηταν σωστες ή οχι και απαντησεις δεν βρισκω!τοσα χρονια ημουν σκληρη και δεν με αγγιζε ολο αυτο, αλλα αποτι καταλαβαινω εβαζα τον ευατο μου σε αυτη τη κασταση σαν αμυνα! περσυ στα γεννεθλια μου δεν θυμηθηκε να με παρει και δεν με πειραξε απλα τσαντιστηκα..φετος εκλαιγα ολο το βραδυ!τα λεω πολυ περιληπτικα αλλα ειναι κι αλλα που σιγα σιγα αρχιζω και συνειδητοποιώ οτι με εχουν πληγωσει παρα πολυ και ολο αυτο με εχει αποδιοργανωσει!
    Επισης να πω οτι ειχα μια σχεση 3.5 χρονων αρκετα σοβαρη που για καποιους λογους σχετικα ασημαντους χαλασε και τωρα εγω ειμαι με καποιον αλλον!νιωθω τελευταια οτι πιεζομαι παρα πολυ απο καποιες καταστασεις ισως ορισμενες φορες χωρις λογο και ολη αυτη η κατασταση επιβαρυνει τη ψυχολογια μου και τις σκεψεις μου!
    τελος να πω οτι εδω και 1.5 μηνα περιπου παθαινω ταχυκαρδιες..εκανα ολες μου τις εξετασεις(τριπλεξ υπερηχο καρδιογραφημα) και ειναι ολα φυσιολογικα εκτος απο τους παλμους μου που σε κατασταση ηρεμιας ειναι 105!οταν παθαινω ταχυκαρδιες εχω φτασει και 125! διαβασα τα συμπτωματα της κρισης πανικου και φοβαμαι οτι αυτο παθαινω χωρις να ειμαι σιγουρη κι ολας! οταν με πιανει ταχυκαρδια νιωθω οτι δεν μπορω να αναπνευσω, μου ερχεται να λιποθυμησω, χανω τα λογια μου και ορισμενες φορες με πιανουν κρυαδες!
    τι πιστευετε εσεις?
    συγνωμη για το μεγαλο ποστ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    καλη μου απο τη στιγμη που πιεζεσαι απο καταστασεις ειναι λογικο να σου βγαινει αγχος με τα σχετικα συμπτωματα.
    σχετικα με αυτα που μας ρωτας επειδη εμεις δεν ειμαστε γιατροι αλλα ομοιοπαθουντες, γιατι δεν επισκεπτεσαι εναν ψυχολογο ή ψυχιατρο?

    α!και κατι αλλο που βοηθαει!
    οταν σου ερχονται οι ασχημες σκεψεις (π.χ. για το ποσο σκληρα σου φερθηκε ο πατερας σου), προσπαθησε να φερνεις στο νου σου ομορφες σκεψεις οπως οτι εχεις μια μανα "βραχο" και εχεις και εναν συντροφο
    το ξερω απο προσωπικη πειρα οτι ειναι δυσκολο αυτο που σου λεω, αλλα αν τα καταφερεις οντως βοηθαει γιατι οι αρνητικες σκεψεις φερνουν αρνητικα συναισθηματα και το αντιστροφο....
    ουτε εγω το καταφερνω παντα....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    4
    ευχαριστω για την απαντηση

    σιγουρα δεν ειστε γιατροι απλα ειπα μηπως καποιος γνωριζει αν οντως αυτα τα συμπτωματα μπορει να ειναι κρισης πανικου..

    δυστυχως αυτο που λες ενω το εκανα πλεον δεν μπορω να το κανω!κι αυτο γιατι ενω και η μητερα μου ηταν βραχος εχει κανει και αυτη λαθη..
    οσο για τον συντροφο νιωθω πως δεν με καταλαβαινει σε πολλα πραγματα κι εκτος αυτου νιωθω οτι υπαρχει μια πιεση απο τη μερια του που οσο κι αν το εχω συζητησει η απαντηση ειναι οτι αυτος τα βλεπει διαφορετικα κι εγω αδιαφορω γι αυτη τη σχεση..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Μάλλον πιέστηκες για πολλά χρόνια και τώρα που είσαι χαλαρή σου βγαίνει όλη η ένταση.
    Μην θυρυβείσαι. Απλά ξεκαθάρισε τα πράγματα μέσα σου, άσε το παρελθόν πίσω σου και δες τι θα κάνεις απο εδω και στο εξής.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    4
    το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να τα ξεκαθαρισω εδω και αρκετο καιρο νιωθω τι ζωη μου ενα κουβαρι που δεν βρισκω ουτε την ακρη ουτε το τελος!!

    θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις καποιο κεντρο το οποιο παρεχει ψυχολογικη βοηθεια δωρεαν οπως γινοταν τα προηγουμενα χρονια!ξερω τωρα οτι καποια εχουν σταματησει εχει μηπως μεινει κανενα σε καποιο δημο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    520
    υπαρχουν τα κεντρα ψυχικης υγειας και τα κεντρα ημερας.
    νομιζω (δεν ειμαι σιγουρη) στα κ.ψ.υ. πληρωνεις ενα πολυ μικρο ποσον και στα κεντρα ημερας τπτ.
    επισης υπαρχουν τα εξωτερικα ιατρεια νοσοκομειων αλλα αυτο δεν στο συνιστω γιατι θα βρεις ραντεβου σε κανα τριμηνο και βαλε...
    για δημο δεν ξερω...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    4
    Καλησπερα και παλι!!
    τελικα μετα απο ενα μηνα αναμονης καταφερα και πηγα στο κ.ψ.υ.. η γιατρος μου φανηκε παρα πολυ καλη, πολυ ηρεμη, δεν με εκανε να αισθανθω καθολου αβολα και αν και ειχα πολυ αγχος τελικα μου εκανε πολυ καλο που μιλησα εστω και αυτο το λιγο..

    εχω ραντεβου παλι αυριο..
    μου εδωσε ενα αντικαταθλιπτικο και η διαγνωση πανω στο χαρτι εγραφε αγχωδης σωματοτρεπτικη διαταραχη οπως επισης μου ειπε οτι παθαινω κρισεις πανικου..
    ελπιζω οσο περναει ο καιρος τα πραγματα να πηγαινουν καλυτερα

Similar Threads

  1. Δεν καταλαβαίνω.......
    By Giapoint in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 25-10-2011, 14:15
  2. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΘΕΛΕΙ
    By mach in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 28-08-2011, 16:54
  3. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ
    By ksotiko in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 18-03-2011, 14:59
  4. Δεν καταλαβαίνω τίποτα πια_Βοήθεια
    By eva_22 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 06-06-2007, 18:38
  5. Τι μου συμβαινει;
    By theo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-09-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •