Για την αδερφη μου.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 54
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    E ναι Ήλι μου πάλι η φασιστοειδής συμπεριφορά κι η βλακεία σε ρόλο αντίδρασης προκειμένου ν' ακυρώσει την επικοινωνία και να ΧΑΛΑΣΕΙ τη συζήτηση!
    Την στιγμή που καλούμαστε να βοηθήσουμε και να δώσουμε μια κάποια λύση ο κομπλεξισμός κάνει ξανά την εμφάνισή του! Οι γνωστές τακτικές!

    μολις μου επεσαν και τα φρυδια..

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    καλεισαι να βοηθησεις και να δωσεις λυσεις??Αυτο και αν ειναι παραληρημα..

  3. #18
    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    Γιατι βρε παιδια δεν παιζει να ειναι η μεγαλη αδερφη που τα θελει ολα δικα της...δηλ το οτι παραταει δουλειες κ ξοδεύει ανεξέλεγκτα χρήματα κ οτι η μανα εχει φτάσει στα ορια της δεν λενε κατι η μηπως ενας μικροτερος πολλες φορες δεν εχει περισσότερο μυαλό,εμενα η Αριαδνη μου βγαζει μια αδερφη που ψαχνει λυση για το καλο της αδερφης κ κατα επεκταση όλης της οικογενείας...
    Ηλιάννα μου, σε ένα κόμσο τέλειο όπου καμία οικογένεια και κανένας άνθρωπος δεν έχει προβλήματα ή ελλατώματα, σίγουρα θα μπορούσαμε να ανοιξουμε μια ενδιαφέρουσα κουβέντα. Το να σκέφτεται όμως η μικρότερη αδελφή πως η μεγαλύτερη θέλει ψυχοθεραπεία επειδή φέρεται ανώριμα ενώ κοντεύει τα τριάντα, είναι τουλάχιστον υπερβολή και κρύβει μεγάλο παρασκήνιο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    και χρηζει φαρμακευτικης υποστηριξης για ολα αυτα?δεν παιζει να ειναι ενας εντονος και ισως λιγο ανωριμος χαρακτηρας?ειναι για τον γιατρο και ζηλιαρα και χειριστικη παρακαλω??
    πουθενα δεν ειπα για γιατρους κ φαρμακα το αντιθετο μαλιστα μίλησα να τη συνεφερουν με το μπλα μπλα κ η Αριαδνη ειπε οτι σκέφτεται κ αυτην την εκδοχη (ψυχιατρο κτλ)αλλα ηθελε κ μια γνωμη .. η γνωμη μου ειναι βουρδουλιες στα εγκεφαλικα κύτταρα κ οχι να περναει το δικο της...θα το κλεισει το μαγαζακι η μεγαλη κ γιαυτο λεω η Αριαδνη εχει πιο πολύ μυαλο ,αυτο μου βγαζει το ποστ της.
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  5. #20
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Μα δεν ανεφερα πουθενα τα δικα σου λεγομενα Ηλιαννα..μονο του πανεπιστημονα!!ειδικος και στις οικογενειακες ιστοριες :P

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    πουθενα δεν ειπα για γιατρους κ φαρμακα το αντιθετο μαλιστα μίλησα να τη συνεφερουν με το μπλα μπλα κ η Αριαδνη ειπε οτι σκέφτεται κ αυτην την εκδοχη (ψυχιατρο κτλ)αλλα ηθελε κ μια γνωμη .. η γνωμη μου ειναι βουρδουλιες στα εγκεφαλικα κύτταρα κ οχι να περναει το δικο της...θα το κλεισει το μαγαζακι η μεγαλη κ γιαυτο λεω η Αριαδνη εχει πιο πολύ μυαλο ,αυτο μου βγαζει το ποστ της.
    Ήλι σίγουρα εσύ δεν είπες τίποτ' απ' όλ' αυτά! Είν' αυτό που λέει κι ο Γιάννης απ' την Κρήτη τρικυμία εν κρανίω..
    Άμα ο άλλος δεν καταλαβαίνει λέει ότι θέλει.. απλά μην ασχολείσαι!

    Αριάδνη μου η αδελφή σου χρειάζεται όρια κι εσύ να διεκδικήσεις με ανάλογη συμπεριφορά το δικαίωμά σου να συνυπάρχετε αρμονικά..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #22
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    χαχαχαχαχαχαχα μιλαμε τσαμπα επιθεωρηση δινεις!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Ηλιάννα μου, σε ένα κόμσο τέλειο όπου καμία οικογένεια και κανένας άνθρωπος δεν έχει προβλήματα ή ελλατώματα, σίγουρα θα μπορούσαμε να ανοιξουμε μια ενδιαφέρουσα κουβέντα. Το να σκέφτεται όμως η μικρότερη αδελφή πως η μεγαλύτερη θέλει ψυχοθεραπεία επειδή φέρεται ανώριμα ενώ κοντεύει τα τριάντα, είναι τουλάχιστον υπερβολή και κρύβει μεγάλο παρασκήνιο.
    ναι βρε θεοφανια ειναι υπερβολική γιατι οταν βλεπεις κ περνας κατι απο κοντα ειναι εντελως διαφορετικο ισως εχει ψιλοπανικοβληθει που βλεπει την απερισκεψια στο μεγαλειο της .
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Να ξεκινησει λοιπον θεραπεια με ζαναξ..!βοηθουν και στην απερισκεψια!!

  10. #25
    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    ναι βρε θεοφανια ειναι υπερβολική γιατι οταν βλεπεις κ περνας κατι απο κοντα ειναι εντελως διαφορετικο ισως εχει ψιλοπανικοβληθει που βλεπει την απερισκεψια στο μεγαλειο της .
    Μα ποια απερισκεψία βρε ηλιάννα μου?
    Δείξε μου έναν τέλειο άνθρωπο που δεν έχει κάνει μλκιες στη ζωή του και τότε σταματάω την κουβέντα.
    Αυτό που καταλαβαίνω εγώ απ όλες τις "κατηγορίες" για τη μεγαλύτερη αδελφή, είναι πως η μικρότερη υπήρξε πιο καταπιεσμένη και με λιγότερη ανοχή από τους γονείς, ενώ κοινωνικοαισθηματικά και σε επίπεδο εμφάνισης υπερτερεί η μεγαλύτερη αδελφή.
    Δεν είναι τυχαίο που η αριάδνη θίγει το γεγονός πως η αδελφή της ψωνίζει ρούχα απο το νετ, πως ονειρευεται να πάει αμερική όπου θα κάνει χορό και θα κάνει φίλους.
    Που είναι το μεμπτό σε όλα αυτά? Το ότι μια γυναίκα κοντά στα τριάντα θέλει να περνάει καλά?
    Δεν είδα πουθενά να λέει πως παράτησε τη σχολή της, πήρε πτυχίο και δουλεύει.
    Πολύ δράμα χωρίς λόγο...

  11. #26
    Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις, ο καθενας με τον τροπο του δινει και την δικη του ερμηνεια! Σε ολους βρισκω δοσεις αληθειας και οφειλω να πω οτι ναι ψαχνω για λυσεις σε σημειο να παραμελω τον εαυτο μου. Ο φοβος μου εγκειται στο γεγονος οτι εχουμε ιστορικο διπολικης διαταραχης, η θεια μου νοσει και η μητερα ειχε παλια καταθλιψη αλλα εκανε θεραπεια. Βλεπω την θεια μου που εχει κυριολεκτικα καταστρεψει τη ζωη της και τα παιδια της (δεν ειναι ενα δικο μου αυθαιρετο συμπερασμα αυτο, το ζω καθημερινα γιατι μενουν στον κατω οροφο και βλεπω πολυ ασχημες καταστασεις συνεχεια) και το μονο που ηθελα και θελω να κανω ειναι να υποστηριξω την αδερφη μου ωστε να μην κοιταξει μια μερα τη ζωη της και μετανιωσει.. Πολλες φορες ευχηθηκα να ειχα ενα μαγικο ραβδι για να την κανω να ''ξυπνησει'' αλλα αυτο δεν υπαρχει και ουτε θα υπαρξει. Επισης οι εντονες ανησυχεις μου υπαρχουν γιατι εχω σπουδασει ψυχολογια και διακρινω στην καθημερινη συμπεριφορα της αδερφης μου μανιακα επεισοδια. Αλλα επειδη δεν ειμαι αντικειμενικη λογω της αδερφικης σχεσης δεν εχω πει τιποτα σε κανεναν και φυσικα δεν μπορω να μπω στο ρολο του ειδικου. Αν ενας ειδικος μου ελεγε οτι Αριαδνη η αδερφη σου δεν εχει κατι ψυχιατρικο, αλλα ειναι ετσι η προσωπικοτητα της και σας παιζει ολους, πραγματικα δεν θα ασχολιομουν ξανα. Ισως τα βλεπω λαθος τα πραγματα, δε ξερω. Αν πιστευει καποιος οτι κανω λαθος ειμαι προθυμη να τον ακουσω γιατι πολλες φορες μπερδευομαστε τοσο που δεν βλεπουμε την ιδια την πραγματικοτητα..

    Φιλικα, Αριαδνη

  12. #27
    Quote Originally Posted by Αριαδνη View Post
    Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις, ο καθενας με τον τροπο του δινει και την δικη του ερμηνεια! Σε ολους βρισκω δοσεις αληθειας και οφειλω να πω οτι ναι ψαχνω για λυσεις σε σημειο να παραμελω τον εαυτο μου. Ο φοβος μου εγκειται στο γεγονος οτι εχουμε ιστορικο διπολικης διαταραχης, η θεια μου νοσει και η μητερα ειχε παλια καταθλιψη αλλα εκανε θεραπεια. Βλεπω την θεια μου που εχει κυριολεκτικα καταστρεψει τη ζωη της και τα παιδια της (δεν ειναι ενα δικο μου αυθαιρετο συμπερασμα αυτο, το ζω καθημερινα γιατι μενουν στον κατω οροφο και βλεπω πολυ ασχημες καταστασεις συνεχεια) και το μονο που ηθελα και θελω να κανω ειναι να υποστηριξω την αδερφη μου ωστε να μην κοιταξει μια μερα τη ζωη της και μετανιωσει.. Πολλες φορες ευχηθηκα να ειχα ενα μαγικο ραβδι για να την κανω να ''ξυπνησει'' αλλα αυτο δεν υπαρχει και ουτε θα υπαρξει. Επισης οι εντονες ανησυχεις μου υπαρχουν γιατι εχω σπουδασει ψυχολογια και διακρινω στην καθημερινη συμπεριφορα της αδερφης μου μανιακα επεισοδια. Αλλα επειδη δεν ειμαι αντικειμενικη λογω της αδερφικης σχεσης δεν εχω πει τιποτα σε κανεναν και φυσικα δεν μπορω να μπω στο ρολο του ειδικου. Αν ενας ειδικος μου ελεγε οτι Αριαδνη η αδερφη σου δεν εχει κατι ψυχιατρικο, αλλα ειναι ετσι η προσωπικοτητα της και σας παιζει ολους, πραγματικα δεν θα ασχολιομουν ξανα. Ισως τα βλεπω λαθος τα πραγματα, δε ξερω. Αν πιστευει καποιος οτι κανω λαθος ειμαι προθυμη να τον ακουσω γιατι πολλες φορες μπερδευομαστε τοσο που δεν βλεπουμε την ιδια την πραγματικοτητα..

    Φιλικα, Αριαδνη

    Αριάδνη, έχεις σπουδάσει ψυχολογία και θεωρείς επεισόδια μανίας τα ψώνια από το νετ?
    Έχω φίλη με διπολική και σε διαβεβαιώ πως αυτά που μας έχεις περιγράψει μέχρι στιγμής δεν έχουν καμία σχέση με αυτή την ασθένεια.
    Να σε ρωτήσω κάτι? Εσύ πως είσαι στη ζωή σου? Έχεις σχέση/φίλους ασχολίες?

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Αριαδνη View Post
    Μαρκελα εγω ειμαι η μικροτερη, κατα 6 χρονια. Ειμαι της ιδιας αποψης με εσενα, απλα η κατασταση γινεται περιπλοκη οταν της λες συγκεκριμενα τι δεν παει καλα και δεν καταλαβαινει τιποτα.. Αλλα της λες, αλλα συμπερασματα βγαζει.. Ειναι πολυ επιπονη κατασταση για ολους μας γιατι δεν ξερουμε τι να κανουμε κ εκεινη φυσικα μας βασανιζει συναισθηματικα καθημερινα... Π.χ. σημερα το πρωι εφυγε απο το σπιτι για να παει βολτα/καφε/μπανιο, ενω ξερει οτι η μητερα μας εχει σοβαρο προβλημα με τη μεση της και πρεπει να την βοηθαμε.. Εφυγε κ δεν με ρωτησε πχ Αριαδνη, ποια θα μαγειρεψει, ποια θα παει super market; Tιποτα... Την πηρα τηλεφωνο και της το ειπα γιατι ειχα θυμωσει κ μου ειπε οτι θα επρεπε να ντρεπομαι για αυτα που λεω κ μου το εκλεισε καταμουτρα!!
    Αριάδνη μου,
    επειδή φαίνεται ότι όλο σχεδόν το φορτίο των οικογενειακών υποχρεώσεων εξ αιτίας της πάθησης της μητέρας σου,
    το έχεις αναλάβει εσύ κι εκείνη μάλλον δεν χαμπαριάζει, δεν σου λέω να κάνεις κι εσύ το ίδιο, αλλά μπορείς να το συζητήσεις
    μαζί της, εξηγώντας της πόσο άδικο είναι για σένα, να καλείσαι να τα βγάλεις πέρα όλα μόνη σου και πόσο αυτό σου στερεί κι εσένα προσωπικό χρόνο.
    Τώρα, επειδή προφανώς δεν θα δώσει σημασία, γιατί κάτι τέτοιο απ' όσο λες το έχεις κάνει και δεν ιδρώνει αφτί, τότε αυτό που σου προτείνω είναι ανώνυμα
    ν' απευθυνθείς σε κάποια υπηρεσία για καθοδήγηση (ρίξε μια ματιά στην ενότητα Γενικά και στο πρώτο θέμα "Δωρεάν υποστήριξη") ώστε πλέον κι εσύ
    και οι δικοί σου να ενημερωθείτε για το πως θα χειριστείτε αυτή την κατάσταση.. Η κοπέλα χρειάζεται πέρα από δικαιώματα ν' αναλαμβάνει κι υποχρεώσεις. :)
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Μα ποια απερισκεψία βρε ηλιάννα μου?
    Δείξε μου έναν τέλειο άνθρωπο που δεν έχει κάνει μλκιες στη ζωή του και τότε σταματάω την κουβέντα.
    Αυτό που καταλαβαίνω εγώ απ όλες τις "κατηγορίες" για τη μεγαλύτερη αδελφή, είναι πως η μικρότερη υπήρξε πιο καταπιεσμένη και με λιγότερη ανοχή από τους γονείς, ενώ κοινωνικοαισθηματικά και σε επίπεδο εμφάνισης υπερτερεί η μεγαλύτερη αδελφή.
    Δεν είναι τυχαίο που η αριάδνη θίγει το γεγονός πως η αδελφή της ψωνίζει ρούχα απο το νετ, πως ονειρευεται να πάει αμερική όπου θα κάνει χορό και θα κάνει φίλους.
    Που είναι το μεμπτό σε όλα αυτά? Το ότι μια γυναίκα κοντά στα τριάντα θέλει να περνάει καλά?
    Δεν είδα πουθενά να λέει πως παράτησε τη σχολή της, πήρε πτυχίο και δουλεύει.
    Πολύ δράμα χωρίς λόγο...
    θεοφανιτσα οταν σε καθε περιπτωση ξεφευγουμε περνουμε την κατρακύλα πχ τζογος ,βουλιμία κτλ κ μεσα η φαντασιοπληξία τοτε ναι μπορει να θελουμε ντοκτορ......ε δεν θα βγαλουν κ το βρακι τους να το πουλήσουν γιατι η 30αρα αδερφη θελει τα ωπα της ..συμφωνω με το σκεπτικο σου αλλα επιμενω πως ο καθενας ξερει καλυτερα το μεγεθος του προβλήματος οταν το ζει,καλο ειναι να ειμαστε "καχυποπτοι"αλλα καλο ειναι να τα βλέπουμε κ λιγο με το μάτι του θεματοθέτη κ απλα να τον συμβουλευουμε με εναν απλο τροπο κ ολα θα παρουν τον δρομο τους.
    '
    '
    '
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  15. #30
    Θεοφανια δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Εγω δεν αντιδρω γιατι ζηλευω πχ την αδερφη μου, αλλα γιατι λεει πραγματα που δεν ειναι λογικα. Εγω σε ενα μηνα φευγω για μεταπτυχιακο και εκεινη φωναζει οτι ειμαι τυχερη εγω και εκεινη την εχουν μουτζωσει. Αυτο εσυ το λες οτι κοντευει τα 30 κ απλα θελει να περναει καλα;;

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ασχημες σκεψεις με την αδερφη μου
    By chris athens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 54
    Last Post: 22-01-2021, 03:10
  2. Η αδερφή μου έχει προ?
    By aderfoula123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-09-2012, 22:56
  3. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ!!!ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ
    By NiPa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 11-04-2011, 20:06
  4. Αδερφή με διπολική διαταραχη..Υπομονή?
    By Nikakikoukou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 08-07-2010, 10:44
  5. η αδερφη μου παρουσιαζει καποια συμπτωματα...
    By lia in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 17-11-2005, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •