Για την αδερφη μου.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 54
  1. #31
    Εγω αφου με ρωτας στη ζωη μου ειμαι πολυ καλα. Εχω σχεση 2 χρονια, εχω κολλητες φιλες, δεν εχω καποιο παραπονο στη ζωη μου περα απο τα οικονομικα που χρειαζεται να δουλευω πολυ για να συντηρω τον εαυτο μου αξιοπρεπως και να εξασφαλισω χρηματα για τα εξοδα του μεταπτυχιακου.

  2. #32
    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    θεοφανιτσα οταν σε καθε περιπτωση ξεφευγουμε περνουμε την κατρακύλα πχ τζογος ,βουλιμία κτλ κ μεσα η φαντασιοπληξία τοτε ναι μπορει να θελουμε ντοκτορ......ε δεν θα βγαλουν κ το βρακι τους να το πουλήσουν γιατι η 30αρα αδερφη θελει τα ωπα της ..συμφωνω με το σκεπτικο σου αλλα επιμενω πως ο καθενας ξερει καλυτερα το μεγεθος του προβλήματος οταν το ζει,καλο ειναι να ειμαστε "καχυποπτοι"αλλα καλο ειναι να τα βλέπουμε κ λιγο με το μάτι του θεματοθέτη κ απλα να τον συμβουλευουμε με εναν απλο τροπο κ ολα θα παρουν τον δρομο τους.
    '
    '
    '
    ...βρε ηλιάννα μου που τα είδες όλα αυτά?
    Εγώ πάντα μιλώ σύμφωνα με αυτά που διαβάζω. Μέχρι στιγμής δεν είδα καμία υπερβολή, καμία τρέλλα και "ώπα", ούτε φαντασιοπληξίες και γιατί να είμαστε καχύποπτοι και έτοιμοι να στείλουμε τον καθένα με τόση ευκολία στον ψυχίατρο?

  3. #33
    Θεοφανια οταν ξυπνας μια μερα στα 29 και λες θελω να γινω αστροναυτης, χωρις επιχειρηματα και σχεδιο, ναι κατι δεν παει καλα. Γιατι η αδερφη μου ετσι εκανε, μια μερα ξυπνησε και ειπε θελω να γινω χοροθεραπευτρια στην Αμερικη. Ενω η ιδια δεν εχει χρηματα και δεν εχει κανενα σχεδιο. Αυτο εγω το δεν το λεω φυσιολογικο..

  4. #34
    Quote Originally Posted by Αριαδνη View Post
    Θεοφανια δεν ειναι ετσι τα πραγματα. Εγω δεν αντιδρω γιατι ζηλευω πχ την αδερφη μου, αλλα γιατι λεει πραγματα που δεν ειναι λογικα. Εγω σε ενα μηνα φευγω για μεταπτυχιακο και εκεινη φωναζει οτι ειμαι τυχερη εγω και εκεινη την εχουν μουτζωσει. Αυτο εσυ το λες οτι κοντευει τα 30 κ απλα θελει να περναει καλα;;
    Αριάδνη, δεν βλέπω πουθενά τίποτα παράλογο, αυτό προσπαθώ να διευκρινήσω τόση ώρα.
    Το αν θέλει η αδελφή σου να μη κάνει μεταπτυχιακό, να φουσκώσει την κάρτα της, ή να ονειρεύεται ταξίδια που δεν θα γίνουν ποτέ, είναι δικό της θέμα.
    Δεν έχεις κανένα δικαίωμα ούτε να την κρίνεις ούτε να τη θεωρείς άρρωστη επειδή δεν λειτουργεί όπως εσύ.
    Το γεγονός πως λειτουργείς έτσι απέναντι στα λάθη της, δε δείχνει υποστήριξη αλλά αρνητική διάθεση και παρέμβαση στη ζωή της που φυσικά δεν σου επιτρέπεται.
    Όπως έγραψες πιο κάτω έχεις τη δική σου ζωή. Ασχολήσου με σένα και άσε και εκείνη να κάνει το ίδιο με τον εαυτό της και τα λάθη της.
    Αυτό που φοβάμαι είναι αυτά τα περί "διπολικής" και "μανιακών επεισοδίων" τα λες και στοςυ δικούς σου και παίρνουν εντελώς λάθος κατεύθυνση.

  5. #35
    Quote Originally Posted by Αριαδνη View Post
    Θεοφανια οταν ξυπνας μια μερα στα 29 και λες θελω να γινω αστροναυτης, χωρις επιχειρηματα και σχεδιο, ναι κατι δεν παει καλα. Γιατι η αδερφη μου ετσι εκανε, μια μερα ξυπνησε και ειπε θελω να γινω χοροθεραπευτρια στην Αμερικη. Ενω η ιδια δεν εχει χρηματα και δεν εχει κανενα σχεδιο. Αυτο εγω το δεν το λεω φυσιολογικο..
    Αν δεν είναι φυσιολογικό τι είναι? Δείγμα ψυχικής νόσου?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by Αριαδνη View Post
    Εγω αφου με ρωτας στη ζωη μου ειμαι πολυ καλα. Εχω σχεση 2 χρονια, εχω κολλητες φιλες, δεν εχω καποιο παραπονο στη ζωη μου περα απο τα οικονομικα που χρειαζεται να δουλευω πολυ για να συντηρω τον εαυτο μου αξιοπρεπως και να εξασφαλισω χρηματα για τα εξοδα του μεταπτυχιακου.
    Αριάδνη μου,
    αφού λοιπόν η ίδια πολύ απλά δεν δέχεται, ότι δημιουργεί με συμπεριφορές ναρκισιστικές πρόβλημα στο περιβάλλον της κι αφού
    έτσι βολεύεται γιατί να δει λοιπόν και λύση.. δώσε την λύση εσύ και με δική σου πρωτοβουλία απευθύνσου άμεσα σε ειδικό.
    Και βέβαια της το γνωστοποιείς κιόλας αν δεις ότι η κατάσταση συνεχίζεται..
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #37
    Θεοφανια μαλλον δεν διαβαζεις σωστα τα post μου. Ειπα οτι επειδη ειμαι αδερφη της δεν μπορω να μπω στο ρολο του ειδικου, οτι δεν εχω πει τιποτα σε κανεναν για τις σκεψεις μου περι μανιακων επεισοδιων (μαζι και οι γονεις μου), οτι δεν ειμαι σιγουρη, αλλα βλεπω σημαδια. Και επισης να σου αναφερω οτι ναι ειναι μη φυσιολογικο να το κανεις αυτο, να ξυπνησεις στα 29 σου και να πεις οτι θελω να γινω αστροναυτης. Δεν το λεω εγω, το λεει η ψυχολογια ως επιστημη και μπορεις να ρωτησεις οποιον θελεις για να το επιβεβαιωσεις.

    Σε ευχαριστω για τις απαντησεις

  8. #38
    Quote Originally Posted by Αριαδνη View Post
    Θεοφανια μαλλον δεν διαβαζεις σωστα τα post μου. Ειπα οτι επειδη ειμαι αδερφη της δεν μπορω να μπω στο ρολο του ειδικου, οτι δεν εχω πει τιποτα σε κανεναν για τις σκεψεις μου περι μανιακων επεισοδιων (μαζι και οι γονεις μου), οτι δεν ειμαι σιγουρη, αλλα βλεπω σημαδια. Και επισης να σου αναφερω οτι ναι ειναι μη φυσιολογικο να το κανεις αυτο, να ξυπνησεις στα 29 σου και να πεις οτι θελω να γινω αστροναυτης. Δεν το λεω εγω, το λεει η ψυχολογια ως επιστημη και μπορεις να ρωτησεις οποιον θελεις για να το επιβεβαιωσεις.

    Σε ευχαριστω για τις απαντησεις

    Μα η κοπέλα δεν είπε πως θέλει να γίνει αστροναύτης αλλά χορευτρια. Έχουν ανοίξει παρόμοια θέματα μέλη εδώ που σπούδασαν άλλα πράγματα και στην πορεία άλλαξαν γνώμη. Για να μιλήσω για μένα, το επάγγελμα που ακολούθησα το αποφάσισα στα 25 και την άσκηση μου την έκανα στα 27. Τι σημαίνει αυτό?
    Πως είμαι διπολική?
    Ελπίζω να μπει η μαρίνα που είναι ψυχολόγος και να μας πει την άποψη της....

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Αριαδνη μου αφου ειναι αρνητικη στο να παει σε ψυχοθεραπευτη θα μπορουσες απο μονη σου να πας σε καποιον ωστε να μαθεις πως να χειριστεις την κατασταση, απτη στιγμη μαλιστα που υπαρχει και στο ιστορικο σας διπολικη διαταραχη.. απλα να ξερεις οτι καλως η κακως δε μπορεις να επεμβεις και πολυ στη ζωη της οπως λεει και η Θεοφανια και καλο θα ειναι να προσεχεις και για τη δικη σου ψυχικη ηρεμια.. το αν ειναι φυσιολογικο η οχι δε μπορω να το ορισω εγω κ κανεις μας νομιζω αλλα σε καταλαβαινω που ανησυχεις και εχεις καθε λογο, αδερφη σου ειναι! και να τονισω οτι το να πηγαινεις σε ψυχιατρο δε σημαινει οτι εισαι μη φυσιολογικος η οτιδηποτε αλλο, πολλοι πηγαινουν απλα για συμβουλευτικη...
    Will I ever be free?

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...βρε ηλιάννα μου που τα είδες όλα αυτά?
    Εγώ πάντα μιλώ σύμφωνα με αυτά που διαβάζω. Μέχρι στιγμής δεν είδα καμία υπερβολή, καμία τρέλλα και "ώπα", ούτε φαντασιοπληξίες και γιατί να είμαστε καχύποπτοι και έτοιμοι να στείλουμε τον καθένα με τόση ευκολία στον ψυχίατρο?
    ακου θεοφανια μου, εχεις καταλαβει οτι δεν μου αρεσει να κοντραριζομαι .αλλα βλεπω οτι αντι να σεβαστεις την αποψη μου ως κατι διαφορετικο απο αυτο που εσυ καταθετεις εσυ προκαλεις.. θα σε παρακαλουσα αυτες του είδους τις ειρωνιτσες οχι σε μενα
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  11. #41
    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    ακου θεοφανια μου, εχεις καταλαβει οτι δεν μου αρεσει να κοντραριζομαι .αλλα βλεπω οτι αντι να σεβαστεις την αποψη μου ως κατι διαφορετικο απο αυτο που εσυ καταθετεις εσυ προκαλεις.. θα σε παρακαλουσα αυτες του είδους τις ειρωνιτσες οχι σε μενα

    Ηλιάννα δεν έχω κανένα λόγο να κοντραριστώ μαζί σου και θα σε παρακαλούσα να μου υποδείξεις που σε ειρωνεύτηκα.
    Το ότι σέβομαι την άποψη σου, δε σημαίνει πως δεν μπορώ να διαφωνώ με αυτή.
    Επίσης όταν λες "αυτού του είδους τις ειρωνίτσες όχι σε μένα" να φανταστώ πως είναι απειλή?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Μα δεν ανεφερα πουθενα τα δικα σου λεγομενα Ηλιαννα..μονο του πανεπιστημονα!!ειδικος και στις οικογενειακες ιστοριες :P
    α χαχα τώρα το είδα αυτό!! μνημονιακιά, επειδή δεν καταλαβαίνω τελικά την εμμονή σου μαζί μου, γι' αυτό θα σου προτείνω ανεπιφύλακτα να διαβάσεις και το: https://encrypted-tbn0.google.com/im...4oVb8bUEkIrdBg


    υ.γ. μόνο που στο συγκεκριμένο θέμα την πάτησες κι εσύ, γιατί η θεματοθέτρια είναι
    η ίδια με γνώσεις ειδικού: " Έλα παππού να σου δείξω τ' αμπελοχώραφά σου" χαχα :p
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    Ηλιάννα δεν έχω κανένα λόγο να κοντραριστώ μαζί σου και θα σε παρακαλούσα να μου υποδείξεις που σε ειρωνεύτηκα.
    Το ότι σέβομαι την άποψη σου, δε σημαίνει πως δεν μπορώ να διαφωνώ με αυτή.
    Επίσης όταν λες "αυτού του είδους τις ειρωνίτσες όχι σε μένα" να φανταστώ πως είναι απειλή?
    καθολου απειλη πως σου περασε απο το μυαλο..ατο καλυτερα θεοφανια εγω το κλεινω εδω
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  14. #44
    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    καθολου απειλη πως σου περασε απο το μυαλο..ατο καλυτερα θεοφανια εγω το κλεινω εδω

    ...το κλείνω και εγώ και θα σου πρότεινα να ξαναδιαβάσεις τι σου έχω απαντήσει.
    Μάθε επίσης πως τις κόντρες μου πλέον εδώ μέσα τις λύνω με απαξίωση και αδιαφορία, οπότε το να σου απαντώ σημαίνει πως σε εκτιμώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου.

  15. #45
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    α χαχα τώρα το είδα αυτό!! μνημονιακιά, επειδή δεν καταλαβαίνω τελικά την εμμονή σου μαζί μου, γι' αυτό θα σου προτείνω ανεπιφύλακτα να διαβάσεις και το https://encrypted-tbn0.google.com/im...4oVb8bUEkIrdBg


    υ.γ. μόνο που στο συγκεκριμένο θέμα ξαφτίλα κι εσύ, γιατί η θεματοθέτρια είναι η ίδια με γνώσεις ειδικού: " Έλα παππού να σου δείξω τ' αμπελοχώραφά σου" χαχα
    η μοναδικη που εχει εμμονη με εσενα εισαι εσυ!!γιαυτο λοιπον κρατα το βιβλιαρακι στην βιβλιοθηκη σου.. :)

    οσο για την ξεφτιλα,διαβασε τα 5000 χιλιαδες υπεργνωσεων μηνυματα σου και κανε την αυτοκριτικη σου ντοκτορ Μαρκελα!!που προωθεις ανθρωπους για ψυχοθεραπεια ανευ γνωσεων..

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ασχημες σκεψεις με την αδερφη μου
    By chris athens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 54
    Last Post: 22-01-2021, 02:10
  2. Η αδερφή μου έχει προ?
    By aderfoula123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-09-2012, 21:56
  3. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ!!!ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ
    By NiPa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 11-04-2011, 19:06
  4. Αδερφή με διπολική διαταραχη..Υπομονή?
    By Nikakikoukou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 08-07-2010, 09:44
  5. η αδερφη μου παρουσιαζει καποια συμπτωματα...
    By lia in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 17-11-2005, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •