Δεν μπορώ να ξεκολλήσει το μυαλό μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    5

    Δεν μπορώ να ξεκολλήσει το μυαλό μου

    Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για την πολύ κάλη οργάνωση και δόμη αυτής της ανοιχτής συζήτησης,παρακολουθώ στενά εδώ και 2 μήνες το φόρουμ(μιας και χωρισμένος) και έχω διαβάσει πάρα πολλές εξομολογήσεις σχετικά με τον χωρισμό και τις περιπτώσεις που πλείτουν συναισθηματικά κάποιον/κάποια . Δυστυχώς η δική μου ιστορία με έχει φέρει πλέον σε συναισθηματικό χάος και σε ψυχικό αδιέξοδο . Για να μην μακρυγορώ και κουράζω , η ιστορία μου ξεκινάει 2,5 χρόνια πριν και σε ηλικία 25 ετών χώρις να έχω ιδιαίτερα μεγάλη εμπειρία σε μεγάλες ή σοβαρές σχέσεις (μολις μια πρίν απο αύτη και 3-4 μικρότερες), αποφασίζω πως είναι καίρος να βγάλω απο μέσα μου ολη την συσωρευμένη ενέργεια μου και την αγάπη και να προσπαθήσω να την δώσω σε μια γυναίκα . Ώντας γενικά κλείστος και αρκέτα μετρημένος χαρακτήρας απεύφεγα τους συναισθηματικούς δεσμούς με ανθρώπους που δεν μου ενέπνεαν εμπιστοσύνη . Τυχαία μέσω φεισμπουκ λοιπόν βρίσκω μέσω κοινής φίλης μια κόπελα η οποία μου έκανε κλικ σαν παρουσία . Γινόμαστε φίλοι και περίπου μετά απο 2-3 μέρες ξεκινάμε κάποιες απλές κουβέντες επιφανειακές οι οποίες μεσα σε 2 βδομάδες αναβαθμίστηκαν σε βαθυτερες κούβεντες και εξομολογήσεις . Σιγά σιγά και ενω στην αρχή η κοπέλα ηταν αρκέτα κουμπώμενη και κλείστη στα προσωπικά της άρχισε να μου ανοίγετε για το πρόσφατο παρελθόν της καθώς και για τα προβλήματα που αντιμετώπιζε στην καθημερονότητα της και την οικόγενεια της . Εγώ απο την πλεύρα μου την άκουγα προσεκτικά και προσπαθούσα να την βοηθήσω μέσα απο συζήτηση πάντα. Όσο γινόταν αυτό ένιωθα να προσκολάτε περισσότερο στην σχέση μας απο το chat και παρατηρούσα πως περίμενε πως κ πως να μιλήσουμε . Και εγώ φυσικά έβλεπα πως βοηθούσα έναν άνθρωπο και με έκανε χαρούμενο . Για να μην μακριγορώ έμαθα αρκέτα για την ζωή της , τις σχέσεις της και τον περιγυρώ της . Είχε χωρισεί πρόσφατα απο έναν τύπο μεγαλυτερό της χωρισμένο ο οποίος είχε ανακαλύψει πως την απατόυσε , ήταν βαθία πληγωμένη και επίσης τα προβλήματα που βίωνε σπίτι της απο μικρή ηλικία (τσακωμοί ,χωρισμοί,ναρκωτίκα,διαλυμ� �ένοι γάμοι,αρρώστιες ψυχικές) την είχαν ρίξει και της είχαν αλλιώσει την ζωή,σε ολα αυτά να προσθέσω πως η δουλειά που έκανε δεν της άρεσε καθόλου με αποτέλεσμα να της προκαλεί μεγαλύτερο ψυχολογικό φόρτο(δούλευε κυρίως για να βοηθάει την οικογενειά της) . Προχωρώντας λοιπόν και ήδη έιχαμε κλείσει εναν μήνα συνομιλιών μέσω chat μου προτείνει να βγούμε ! Χωρίς να το πολυσκεφτώ λέω το ΝΑΙ και κλείνουμε το ραντεβού,μπόρω να πώ πως και εγω είχα αρχίσει να νίωθω πράματα για αυτόν τον άνθρωπο που μου ανοίγε την ψυχή του και ο ενθουσιασμός ήταν μεγάλος . Συναντιώμαστε και στο πρώτο ραντεβου υπάρχει ένα πάθος που καταλήγει να φιλίομαστε για μισή ώρα κ τελικά να καταλήγουμε σπίτι μου . Βέβαια υπήρχαν πράματα που δεν μου άρεσαν απο την πρώτη στιγμή όπως ο τρόπος ντυσίματος η περιποίηση του εαυτού της και ένας λίγο ποιο επιθετικός τρόπος στην ομιλία . Τελίκα καταλήξαμε να είμαστε μαζί και να κάνουμε μια σχέση με πολλά πολλά προβλήματα που ξεκίνησαν περίπου απο όταν άρχισα να ανακαλύπτω πράματα(στους πρώτους 2μηνες) . Η κοπέλα έπεσε πάνω μου και ρουφούσε το καθετί που της έδινα , πιστέψτε με πως έδωσα παρααα πολλά και ειδικά στην αρχή ,εγώ χαιρόμουν που την έβλεπα να είναι καλύτερα και χαίρομουν που επιτέλους έχω εναν άνθρωπο που δέχεται την αγάπη μου και του κάνει καλό . Δυστύχως όμως κάποιες στιγμές που είμασταν μαζί και περνάγαμε όμορφα χτύπαγε το κινητό της και ήταν ο πρών που παρότι του είχε εξηγήσει πως είναι με αλλόν,αυτός την ενοχλούσε . Την δεύτερη φορά που συνέβει αυτό της ζήτησα εξιγήσεις και πώσ αν συνεχιστεί αυτό δεν μπορεί να είμαστε μαζί ,μου εξηγήσε πώς για αυτην ο άνθρωπος αυτός έχει τελειώσει σαν σχέση ομώς τον αγαπάει μέσα της και δεν θέλει να πάθει κακό και άλλα τέτοια, και εκει μου λέει πώς αν δεν μπορώ να το ανεχτώ μέχρι να τελειώσει μέσα της οριστικα, τοτε ας χωρίσουμε αν νομίζω πως αυτή είναι η λύση. Έχοντας πολλά νεύρα γιατι δεν μπορούσα να καταλάβω πως ειναι δυνατόν όταν ένας άνθρωπος σε έχει πληγώσει τόσο πολύ εσύ να τον σκέφτεσαι ακομη, αποφασίζω να μην πάρω καμία απόφαση εν θερμώ και φεύγω.Την επόμενη μέρα μου ζήτησε συγνώμη για όλα και πως θα αλλάξει αριθμό στο κιν. . Έτσι και έγινε όμως έμενα το σαράκι της ανασφάλειας με ετρώγε και αρχίσα να ψάχνω-ανακαλύπτω πως μετά απο ενα μήνα έχει παλι συχνή επικοινωνία μαζι του κ πολλές φόρες την προκαλούσε η ίδια . Δυστυχώς εγώ υπόμενα και της έδειχνα ακόμη καλύτερα τον εαυτό μου και την αγάπη μου πιστεύοντας πως με αύτον τον τρόπο θα την κάνω να ξεκολήσει μια και καλή απο αυτόν . Σε κάποια στιγμή ανακαλύπτω πάλι μετά απο ψάξιμο στον Η/Υ της πως κρατούσε επαφές και με κάποιους ακόμη μέσω FB οι οποίοι της την επέφταν με πλάγιους εμφανείς τρόπους και αυτή κρατούσε μια ουδέτερη στάση (ίσως ζητούσε επιβεβαίωση) . Της άνοιξα την κουβέντα σχετικά με αυτά και έγινε εξω φρενών γιατι θεώρισε πως την κατασκοπευω ( φυσικό μέχρι ένα σημείο ήταν λάθος να ψάχνω) μου έδωσε κάποιες δικαιολόγιες κ μου έιπε να μην ανησυχώ γιατι ειναι φίλοι της . Εγω συνεχίσα να δίνω κ την έβλεπα πως το απολάμβανε και πως μαζί μου έκανε πράματα που δεν είχε κάνει στο παρελθον (είναι 3 χρόνια μεγαλυτερή μου) . Όσο προχωρούσαμε και με κάποιους καβγάδες ενδιάμεσα , ανακάλυπτα πως είναι πολύ ασταθείς χαρακτήρας και επιρεάζεται αρκετά απο αυτους που θεώρει σωστούς .Τελικά φτάνουμε στο πρώτο καλοκαιρί , οπου λίγο πρίν μου ανακοινώνει πως θέλει να πάει διακοπές λίγες μέρες σε εναν φίλο της που δούλευε σε ένα νήσι ( ο φίλος ήταν αυτός που της την έπεφτε μέσω FB) φυσικά δεν συμφωνώ αλλα με τα πολλά με πείθει. Εκεί πέφτω τελειώς συναισθματικά γιατί αρχίζω να βάζω διάφορα στο μυαλό μου και να πλάθο σενάρια απιστίας κτλ. Έπαθα ενα μεγάλο σοκ πιέστηκα πολύ να αποδεχτώ και αυτό κ τελικά άρχισα να της στέλνω μνμτ ενώ είχε παει και ζητούσα εξηγήσεις κ γενίκα της έκανα τη ζωή δύσκολη. Ανακαλύπτω ξάνα πως μου λέει ψέματα ένα βράδυ και αποφασίζω να δώσω οριστικό τέλος στην σχέση αυτή . Μετά απο δυο μέρες έρχετε πίσω απο το νήσι και ενώ προσπαθουσε να μου εξηγήσει γτ μου είχε πει το ψέμμα εγώ της λέω πως θέλω να χωρίσουμε . Έμενα στην απόφαση μου ώσπου φεύγοντας ξεσπάει σε κλάμματα κ λιγμούς , βέβαια εγώ είχα σπάσει τόσο πολύ μέσα μου που έτρεμα ολόκληρως απο τα νεύρα μου (δεν είχα νιώσει ποτε έτσι στην ζωη μου) . Τις επόμενες μέρες απομακρίνομαι και ξεκινάει να με παρακαλά με κάθε τρόπο (τηλ. μνμτ , ερχοταν στην δουλεία μου κ.α.) .

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    5
    Συνέχεια

    Δυστυχώς ξανακυλώ και την δέχομαι πίσω , και εκει που ενα βράδυ κοιμόμαστε μαζί σκάει μνμ στο κινητό της απο τον φίλο στο νησί,αυτη κοιμόταν το ανοίγω και διαβάζώ ερωτική εξομολόγηση, αρχίζω να τρέμω σαν κομπρεσερ απο τα νεύρα μου και ανεβάζω πυρετό απο την ένταση . Ξεκινάω να του στέλνω μνμτ σαν να ήμουν αυτη , κυρίως για να μάθω αν είχε γίνει κάτι όσο ήταν εκεί . Απο τα μνμτ δεν φαινόταν να είχε γίνει κάτι απλά αυτός την γούσταρε και ηταν μεθυσμενος και έστελνε . Με τα πολλα ξυπνάει αυτή και με βλέπει σε άθλια κατάσταση , πιανει το κιν της και διαβάζει τα μνμτ , την διώχνω άρων άρων απο το σπίτι μου μέσα στην νύχτα , εκείνο το βράδυ διαλύθηκε όλος ο ψυχισμός μου , έπαθα σοκ συναίσθημα πανικόυ και φοβίας όλα μαζί (δεν θέλω να το θυμάμαι ακόμη και τώρα) . Δυστυχώς περίπου μετά απο ένα μήνα ξεκίνησε πάλι τα παρακάλια και έδειχνε αποφασισμένη να αλλάξει, με πολιόρκησε αρκετά σε βαθμό που έδωσα μια ευκαιρία όμως περιμένωντας απο αυτή πλέον να δώσει. Ελάτωσα κατα πολύ την στρόφιγγα της δοτικότητας μου και περίμενα, και πραγματικά πήρε αποφάσεις το επόμενο διάστημα που έδειχνε πώς θέλει να αλλάξει . Έπεσε πάνω μου 100% ήθελε συνεχώς να είμαστε μαζί να περνάμε συνέχως μαζί κ.α. Κάναμε πολλα ταξίδια μαζί και περάσαμε πολλές καλές στιγμές, όμως το σαράκι της ανασφάλειας με έτρωγε μέσα μου κάθε τόσο .Ανακάλυπτα πώς όταν δεν είμασταν καλά μίλαγε με τον πρωην της σβίνοντας τις κλήσεις απο το τηλ. της . Η ανασφάλεια σιγά σιγα με είχε καταβάλει όπως και η ζήλια ερχόταν να προστεθεί . Ζήλευα πολύ και απο κει κ πέρα την τρίχα την έκανα τριχία , φτάναμε πολλες φορές να χωρίζουμε ακόμη και για ενα μήνα και να τα ξαναβρίσκουμε γιατι δεν άντεχε ο ένας μακριά απο τον άλλο. Έγω την είχα κάνει κέντρο μου κ της είχα εμπιστευθεί το μεγαλύτερο κομμάτι της ψυχής μου και ένιωθα ενα περίεργο δέσιμο . Βέβαια η ανασφάλειες για την προσωπικότητα της και τις δυνατότητες της με έκαναν να πιστεύω πώς μπορώ να την αλλάξω (μέγα λάθος, ο άνθρωπος δεν αλλάζει ) ο τρόπος που προσπαθούσα να της επιβάλω να αλλάξει κάποια στοιχεία ήταν πολύ λάθος και της δημιουργούσα αντίδραση. Πολλές φορές έκανα και εγω λαθη που την προσβάλαν και την πληγώσαν ως ενα βαθμό . Δυστυχώς ο δεύτερος χρόνος στην σχέση έδειχνε σημεία πως αυτή η γυναίκα με βλέπει πολύ σοβαρά και θέλει να προχωρήσει μαζί μου και πρώτο βήμα ηταν μια συγκατοίκηση , εγώ δεν ήμουν σίγουρος και συνήθως έβρισκα δικαιολογίες ή εμπόδια για να μην γίνει άμμεσα , περίμενα να βελτιωθεί και να νίωσω ποίο σίγουρος . Η συνέχεια είχε πολλούς τσακωμούς και χάσιμο κάθε είδους σεβασμού εκατέρωθεν, όμως ενα δυνατό πάθος μόνιμης διεκδίκησης είχε δημιουργηθεί μέσα μου και δεν ήθελα να την χάσω κυρίως μάλλον επειδή ζήλευα . Τους τελευταίους μήνες έγινε πολύ πιεστηκή με το θέμα του μελλόντος μας και εγώ ποιο απαιτητικός για το τη ζητάω απο αυτή (π.χ. να με προσέχει περισσότερο σαν συντροφό της) . Να προσθέσω σε όλα αυτα πώς όλοι γύρω μου , μου έλεγαν πώς δεν κάνει για μένα απο την αρχή (έκλεινα τα αυτία μου και προσπαθούσα να τους πείσω μαζί με τον εαυτό μου οτι δεν ειναι αυτό που φαίνεται) . Επίσης σε κάποιες κρίσιμες στιγμές για αυτή ήμουν απών κύριως γιατί είτε είχε προκλήθει κάποιος τσακωμός πρίν ή γιατι μέσα μου ήθελα να την εκδικηθώ για ο,τι ειχε γίνει τους πρώτους μήνες. Αυτο της στοίχιζε κάθε φόρα γιατι με είχε σαν στήριγμα κ ήμουν ο μόνος άνθρωπος που έλεγε ο,τι ενιώθε. Για να μην κουράζω συνήθως απο ένα σημείο και μετά εγώ γύρναγα και ζήταγα να τα ξαναβρούμε και να κάνουμε μια νέα αρχή . Η αρχή γινόταν αλλα κρατούσε για λίγο παλι , η φθορα ήταν τεράστια και για τους δυο μας νομίζω και το τελευταίο εξάμηνο τα σημάδια χάους ήταν ολοφάνερα . Τον Ιούνιο και μετα απο μια ακόμη απουσία μου σε κάτι σημαντικό για αυτή , αποφασίζουμε απο κοινού να δώσουμε τέλος και αυτη τη φόρα ήταν αποφαστικό κ απο τις δυο πλευρές χωρίς να υπάρχει κανένα άλλο περιθωριο . Έτσι και συνέβει , εγώ μετά απο μια βδομάδα δεν άντεξα και αρχίσα να τις στέλνω μνμτ (κακώς) . Με τα πολλά άλλαξε νούμερο και εκεί κατάλαβα πως όντως ήταν το τέλος . Ψάχνωντας λίγο τις κινήσεις τις μέσω FB ανακάλυψα πώς είχε πάει στο νησί πάλι στον φίλο της , αποφάσισα να μην ασχοληθώ ποτέ ξανά με ο,τι την αφορά και να προχωρήσω . Εδώ και 1,5 μήνα που έχω πάρει αυτη την απόφαση δυστυχώς είμαι σκιά του εαυτου μου,βιώνω σημεία κατάθλιψης και εγκλισμού στον εαυτό μου . Ένα ακόμη λάθος μου ηταν πως παραμέρισα κάποιους φίλους μου για χάρη της και τελίκα βρέθηκα να παλεύω αυτο τον χωρισμό μόνος με ελάχιστους ανθρώπους να με στηρίζουν ελάχιστα . Νιώθω πώς έχω φορτωθεί ενα τοξικό φορτίο που δεν μπόρω να πετάξω απο πάνω μου και πώς με ακολουθεί σε ο,τι και να κάνω . Το χειρότερο είναι πως ολη μέρα περνάει μια κορδέλα στο μυαλό μου με σκέψεις δικές της και συνήθειες που είχαμε και αναστατώνομαι , ζηλεύω και δεν μπορώ να αποδεχτώ πως μπορεί να είναι με άλλον . Ο ύπνος μου είναι μαρτυρικός γιατι την ονειρεύομαι και είναι τόσο ζωντανό .
    Θα έλεγα πως ήμουν αρκετά ψυχραίμος σαν άνθρωπος πριν απο αυτό , όμως δυστυχώς έχω χάσει την αυτο εκτίμηση μου και οποιο καλό συναίσθημα είχα μέσα μου , νοιώθω πώς ρουφήξα όλα της τα προβλήματα και τα φορτώθηκα μέσα μου σε βαθμό που μου έγιναν βιώματα .
    Ξέρω πως ο χρόνος ή μια αλλη σχέση είναι γιατρειά ,όμως ο χρόνος περνάει κ οι σκέψεις με διακατέχουν κ είναι έντονες και επίμμονες , επισης παροτι μου έχουν δοθεί ευκαιρίες αυτό το διάστημα να βγώ κάποιο ραντεβού δεν το κάνω γιατι πιστεύω πώς θα αδικήσω την επόμενη κοπέλα .

    Ευχαριστώ που φτάσατε ως εδώ και διαβάσατε την σκέψη μου , συγνώμη για το μέγεθος αλλα προσπάθησα να είμαι οσο το δυνατόν ποιο περιγραφικός παραλείπτωντας φυσικά μεγάλα κομμάτια της σχέσης αυτής .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    δεν ξερω πως τα καταφερες αλλα με καποιον τροπο μου μετεδωσες ολο αυτο τον πονο που νιωθεις και...πρεπει να πονας πολυ...λυπαμαι που εγιναν ετσι τα πραγματα αλλα θα ηθελα να σε ρωτησω κατι, Εχεις ποτε σκεφτει οτι απο την αρχη ήταν μία λάθος επιλογή αυτό το άτομο?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    5
    Δυστύχως ναι , το έχω σκεφτεί και μάλλον,έκλεινα τα μάτια . Φυσικά το πλήρωσα και το πληρώνω .

    Ευχαριστώ που διάβασες το θέμα μου :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by DrHyde View Post
    Δυστύχως ναι , το έχω σκεφτεί και μάλλον,έκλεινα τα μάτια . Φυσικά το πλήρωσα και το πληρώνω .

    Ευχαριστώ που διάβασες το θέμα μου :)
    Το να εθελοτυφλεις είναι κατι που κανουμε ολοι οταν ειμαστε ερωτευμενοι και πολλες φορες παραβλεπουμε πολυ τρανταχτα πραγματα, κλεινουμε οπως ειπες κι εσυ τα αυτια μας και παμε με τον σταυρο στο χερι. Ίσως να ακουστει λιγο κοινοτοιπο, θα ερθει ομως η ωρα που θα σκεφτεσαι τα πραγματα λιγο πιο ψυχρα και στην τελικη θα νιωσεις μια βαθια ικανοποιηση που δεν εισαι αλλο με το συγκεκριμενο ατομο.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    5
    Συμφωνώ μαζί σου στο βαθμό που μπορώ βέβαια νίωθω τόσο δηλητιριασμένος απο αυτη την κατάσταση που βίωσα /βιώνω που ξέρεις δυσκολεύομαι απίστευτα να εμπιστευτώ .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by DrHyde View Post
    Συμφωνώ μαζί σου στο βαθμό που μπορώ βέβαια νίωθω τόσο δηλητιριασμένος απο αυτη την κατάσταση που βίωσα /βιώνω που ξέρεις δυσκολεύομαι απίστευτα να εμπιστευτώ .

    και θα δυσκολευεσαι για πολυ καιρο ακομη ίσως και χρόνια...ίσως και για πάντα!!!! αυτα κανουν οι σχεσεις...μας δινουν πολλα καλα αλλα παραλληλα μας εμβολιαζουν με κατι τετοια χαρακτηριστικα..και το να εμπιστευεσαι καποιον.....ειναι το κορυφαιο πραγμα που μπορεις να πετυχεις σε μια ανθρωπινη επικοινωνια!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    5
    Έχω την εντύπωση πως το πρώτο thread έχει γίνει edit ; γιατι έχει κοπεί κάπως απότομα
    Last edited by DrHyde; 03-08-2012 at 03:17.

Similar Threads

  1. καταδυναστευμενο μυαλο
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 07-04-2012, 22:12
  2. ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΥΑΛΟ
    By matina24 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 05-07-2011, 15:47
  3. δεν εβαλα μυαλο...
    By james in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 31-07-2010, 16:16
  4. Όλα είναι στο μυαλό μας....
    By Relia2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 14-07-2009, 23:01
  5. να τον βγάλω απ\'το μυαλό μου? και πώς αφου δε μπορώ!
    By Gothly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 156
    Last Post: 10-02-2009, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •