Για την αδερφη μου..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54
  1. #1

    Για την αδερφη μου..

    Καλησπερα σε ολους/ ες :)

    Πολλα χρονια ειμαι προβληματισμενη για την αδερφη μου. Εχω προσπαθησει να τη βοηθησω αλλα καθε μου προσπαθεια πεφτει στο κενο. Εχουμε 6 χρονια διαφορα και απο τοτε που θυμαμαι καλα τα γεγονοτα (περιπου απο τοτε που πηγα πρωτη γυμνασιου), την θυμαμαι να ειναι ασταθης συναισθηματικα και παρορμητικη. Εχει παρει το πτυχιο της και πριν 5 περιπου χρονια εφυγε απο την επαρχια που μεναμε κ πηγε στην Αθηνα καθως βρηκε μια καλη δουλεια. Πηγε να μεινει προσωρινα με τους θειους μας μεχρι να βρει σπιτι, αλλα τελικα αυτο το προσωρινο κατελειξε να γινει 6 μηνες. Οι γονεις μου ηταν διπλα της, της λεγανε να βρει σπιτι, να το παλεψει κ.ο.κ αλλα εκεινη τιποτα.. Μεχρι που η θεια μου με τον πιο ευγενικο τροπο ειπε οτι δεν γινεται αλλο, οσο και αν την αγαπαμε, πρεπει να φυγει γιατι πρακτικα δε χωραμε στο σπιτι. Ετσι εφυγε, παρατησε τη δουλεια κ γυρισε πισω. Το ιδιο εγινε και πριν 1,5 χρονο που εφυγε για Θεσσ/κη (εκει που σπουδασα εγω), και της αφησα το σπιτι μου για να μεινει εκει κ να βρει δουλεια. Αλλα δεν το εκανε. Πηγαινε βολτες, εκανε καποιες διακοπες, εφαγε τα χρηματα που ειχε κ μετα απο 1,5 μηνα ηρθε παλι πισω, στην επαρχια. Εμεινε με το αγορι της, ανεργη αυτη, ανεργος κ αυτος. Εβγαλε πιστωτικη καρτα κ εφτασε να χρωσταει στην τραπεζα 1,800 ευρω.. Πριν ενα μηνα εμαθα για την τραπεζα, οταν χτυπησε το σταθερο κ εμαθα οτι εχει μπει στον Τειρεσια. Τα ποδια μου κοπηκαν.. Αυτη τη στιγμη δουλευει εδω κ 1 μηνα σε ενα προγραμμα με 5μηνη συμβαση κ θελει μετα να φυγει για Αμερικη. Ακομα κ αυτο που λεει ειναι ασταθες καθως δεν ποτε δεν εχει ψαξει κατι για Αμερικη.. Ουτε για δουλειες, να στειλει βιογραφικα, να μιλησει με Ελληνες που ζουν εκει, τιποτα. Απλα περιγραφει οτι ονειρευεται να ειναι εκει σε ενα χρονο απο τωρα, να κανει χορο, να ψωνιζει, να εχει πολλους φιλους.. Στο μεταξυ αυτη τη στιγμη μενει με τους γονεις μας και προκαλει συνεχως εντασεις. Θυμωνει πολυ ανευ λογου, η διαθεση της αλλαζει αποτομα, γινεται αποτομη και απαιτητικη.. Η μητερα μου εχει αρχισει να σοκαρεται και να ευνουχιζεται συναισθηματικα.. Επισης μου δηλωνει λεκτικα οτι ζηλευει το ποσο τυχερη εχω σταθει εγω που ειμαι αδερφη της, ενω εκεινη ειναι ατυχη (κατι το οποιο δεν εχει καμια βαση, γιατι ως αδερφια χρηζαμε της ιδιας μεταχειρισης). Η αδερφη μου μιλαει πολυ κ ακουει λιγο. Οταν ανοιγει ενα θεμα κοιτα τον αλλον στα ματια κ ειναι ενθουσιασμενη, αλλα οταν ο αλλος της μιλα για κατι που δεν την ενδιαφερει γινεται σχετικα αδιαφορη. Επισης, εχει επινοησει προβληματα απο το μυαλο της τα οποια δεν εχουν ρεαλιστικη βαση (π.χ. Οι γονεις μου δεν ηταν διπλα μου, δεν με στηριξαν). Επισης εχει την ταση να εξιδανικευει τους ανθρωπους, εστω και αν τους γνωριζει ελαχιστα. Τελος, ποτε δεν ειχε σταθερες φιλες, της αλλαζε περιπου ανα 1-3 χρονια και παντοτε ελεγε πως φταιγανε οι αλλοι. Την εχω ευαισθητοποιησει πολλες φορες να κανει ψυχοθεραπεια, λεει οτι θα το κανει, δινει δικαιολογιες αλλα δεν το κανει..

    Εχω αρχισει και φοβαμαι, ομολογω. Οποιος μπορει να με συμβουλεψει θα ειμαι ευγνωμων

    Ευχαριστω, Αριαδνη

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    Γεια σου Αριαδνη! Θα μπορουσατε να την παρακινησετε να βρει καποια δουλεια η καποια ασχολια που να την ενδιαφερει, ωστε να μην την παρατησει ευκολα...αλλα πιστευω οτι θα ηταν καλο να κανει ψυχοθεραπεια για να δει τα αρνητικα της, απτη στιγμη που ειναι δυσλειτουργικη οχι μονο επαγγελματικα αλλα και στην κοινωνικη της ζωη..θα μπορουσες να την πεισεις να πατε μαζι σε ψυχοθεραπευτη αν ειναι αρνητικη στο να παει μονη της!
    Will I ever be free?

  3. #3
    Lucy, εχεις δικιο κ αυτο κανουμε. Ηδη δουλευει οπως εγραψα κ εχει καποιες ασχολιες αλλα το θεμα γινεται περιπλοκο οταν καταλαβαινεις οτι ενας δικος σου ανθρωπος θετει ψευτικους στοχους, τους οποιους δεν μπορει να στηριξει με κανενα επιχειρημα! Επισης ειναι μεγαλο βασανο να γινομαστε ερμαια των συναισθηματικων πανω - κατω της.. Εφαρμοζω καθε τεχνικη για να παει σε ειδικο αλλα δεν την ενδιαφερει. Λεει οτι δεν εχει χρηματα, αλλα καθημερινα την βλεπω να τριγυριζει στο διαδικτυο σε site με ρουχα κλπ και να ψωνιζει.. Μακαρι να εβρισκα απαντησεις και μακαρι να μπορουσα να την βοηθησω με καποιον τροπο. Η κατασταση με ποναει ακριβως οπως θα πονουσε αν ειχε ενα σωματικο προβλημα. Την βλεπω χρονια ετσι κ εγω απλα συμβουλευεω και συμβουλευω και συμβουλευω.. Αλλα ειναι δωρο αδωρον!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    μήπως τελικα ειναι μια κακομαθημενη κ ξέρεις ειναι δύσκολο να αλλάξει τώρα ..αδύνατον θα ελεγα.Οι γονείς σου καλο ειναι να της σφίξουν τα λουρια..μπας κ προσγειωθει.Διακρινω εγωισμο απο τη μερια της σε ολους τους τομεις η ψυχική της λειτουργια βασίζεται σε φαντασίες λόγου το οτι ειναι καλοπερασακιας .Σας εχει παρει τον αερα..σας παιζει ..κοιταει μονο τον εαυτο της..δεν εχω να πω κατι αλλο Αριαδνη,καλο κουράγιο κ αν χρειάζεται ψυχολογο αντι παιδαγωγίας σου δεινω τη σκυτάλη οποτε το συμπερασμα μου βγαλτο ακυρο.:)
    Last edited by ΗΛΙΑΝΝΑ; 03-08-2012 at 21:48.
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  5. #5
    Aχ Ηλιαννα παντοτε το πιστευα αυτο. Οι γονεις μου ηταν υπερβολικα ''χαδιαρικοι'' με την αδερφη μου και δεν την πειθαρχουσανε.. Εγω παντως αφηνω ενα ερωτηματικο, μηπως κ πασχει απο κατι κ χρηζει φαρμακευτικης/ ψυχοθεραπευτικης βοηθειας.. Αν και κατα τ' αλλα η ζωη της ηταν και ειναι οκ.. Ειναι ομορφη, παντα εκανε σχεσεις, εχει προσεγμενο ντυσιμο.. Σε λιγο γινεται 30 και η συμπεριφορα της ειναι ακριβως οπως μιας κοπελας 14-15, πανω στην εφηβεια!

    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Καλό μου κοριτσάκι γειά σου,
    έχεις ένα χειριστικό αδελφάκι και νομίζω ότι το έχεις καταλάβει κι εσύ! Η αδελφή σου είναι άτομο ευθυνόφοβο, με χαμηλή αυτοπεποίθηση και ανασφαλές!
    Αυτά προκύπτουν απ' το γεγονός ότι σε ζηλεύει, εξακολουθεί να διεκδικεί, από τους γονείς σας προνόμια και συνεχώς αναβάλλει την ανάληψη υποχρεώσεων
    που αφορούν την ίδια και το μέλλον της. Όχι πως έχει σημασία, αλλά υποθέτω ότι εσύ είσαι η μεγαλύτερη απ' τις δύο.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Quote Originally Posted by Αριαδνη View Post
    Aχ Ηλιαννα παντοτε το πιστευα αυτο. Οι γονεις μου ηταν υπερβολικα ''χαδιαρικοι'' με την αδερφη μου και δεν την πειθαρχουσανε.. Εγω παντως αφηνω ενα ερωτηματικο, μηπως κ πασχει απο κατι κ χρηζει φαρμακευτικης/ ψυχοθεραπευτικης βοηθειας.. Αν και κατα τ' αλλα η ζωη της ηταν και ειναι οκ.. Ειναι ομορφη, παντα εκανε σχεσεις, εχει προσεγμενο ντυσιμο.. Σε λιγο γινεται 30 και η συμπεριφορα της ειναι ακριβως οπως μιας κοπελας 14-15, πανω στην εφηβεια!

    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
    να εισαι καλα Αριαδνη κ ολα κατα ευχην να πανε
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  8. #8
    Μαρκελα εγω ειμαι η μικροτερη, κατα 6 χρονια. Ειμαι της ιδιας αποψης με εσενα, απλα η κατασταση γινεται περιπλοκη οταν της λες συγκεκριμενα τι δεν παει καλα και δεν καταλαβαινει τιποτα.. Αλλα της λες, αλλα συμπερασματα βγαζει.. Ειναι πολυ επιπονη κατασταση για ολους μας γιατι δεν ξερουμε τι να κανουμε κ εκεινη φυσικα μας βασανιζει συναισθηματικα καθημερινα... Π.χ. σημερα το πρωι εφυγε απο το σπιτι για να παει βολτα/καφε/μπανιο, ενω ξερει οτι η μητερα μας εχει σοβαρο προβλημα με τη μεση της και πρεπει να την βοηθαμε.. Εφυγε κ δεν με ρωτησε πχ Αριαδνη, ποια θα μαγειρεψει, ποια θα παει super market; Tιποτα... Την πηρα τηλεφωνο και της το ειπα γιατι ειχα θυμωσει κ μου ειπε οτι θα επρεπε να ντρεπομαι για αυτα που λεω κ μου το εκλεισε καταμουτρα!!

  9. #9
    Εγώ δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα πουθενά εκτός του ότι κατά κάποιο τρόπο νιώθεις "ριγμένη" έναντι της αδελφής σου.
    Αλίμονο αν έτρεχε για ψυχοθεραπεία όποιος φουσκώνει μια κάρτα ή δε θέλει να μείνει μόνος του, ή κάνει όνειρα να πάει Αμερική.
    Μου φαίνονται υπερβολικές οι "ανησυχίες" σου.
    Θα σου πρότεινα να αρχίσεις να ασχολείσαι με σένα γιατί μοιάζεις να έχεις το σύνδρομο του μικρότερου παιδιού...:)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    συμφωνω με Θεοφανια!!!!
    μεχρι να μας πεις οτι εισαι η μικροτερη ειχα σχηματισει την εντυπωση οτι σιγουρα εσυ εισαι 6 χρονια μεγαλυτερη ...

    χαλαρωσε λιγο , μην θες να το παιξεις μεγαλη αδερφη!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Συμφωνω κ γω με θεοφανια. αν ειναι δυνατών!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by μαρκελα View Post
    Καλό μου κοριτσάκι γειά σου,
    έχεις ένα χειριστικό αδελφάκι και νομίζω ότι το έχεις καταλάβει κι εσύ! Η αδελφή σου είναι άτομο ευθυνόφοβο, με χαμηλή αυτοπεποίθηση και ανασφαλές!
    Αυτά προκύπτουν απ' το γεγονός ότι σε ζηλεύει, εξακολουθεί να διεκδικεί, από τους γονείς σας προνόμια και συνεχώς αναβάλλει την ανάληψη υποχρεώσεων
    που αφορούν την ίδια και το μέλλον της. Όχι πως έχει σημασία, αλλά υποθέτω ότι εσύ είσαι η μεγαλύτερη απ' τις δύο.
    Συγνωμη αλλα ο ειδικος νομιζω κατεθεσε την επιστημονικη του αποψη επι του θεματος..!οχι μονο για ψυχοφαρμακα ειναι η αδελφη της Αριαδνης αλλα ειναι και χειριστικη και ζηλιαρα!χμ!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    οδός φαντασία
    Posts
    1,199
    Γιατι βρε παιδια δεν παιζει να ειναι η μεγαλη αδερφη που τα θελει ολα δικα της...δηλ το οτι παραταει δουλειες κ ξοδεύει ανεξέλεγκτα χρήματα κ οτι η μανα εχει φτάσει στα ορια της δεν λενε κατι η μηπως ενας μικροτερος πολλες φορες δεν εχει περισσότερο μυαλό,εμενα η Αριαδνη μου βγαζει μια αδερφη που ψαχνει λυση για το καλο της αδερφης κ κατα επεκταση όλης της οικογενείας...
    Η νίκη επί των παθών μας συνιστά την πρώτη κ ουσιαστικότερη νίκη -Βίκτωρ Ουγκώ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    Γιατι βρε παιδια δεν παιζει να ειναι η μεγαλη αδερφη που τα θελει ολα δικα της...δηλ το οτι παραταει δουλειες κ ξοδεύει ανεξέλεγκτα χρήματα κ οτι η μανα εχει φτάσει στα ορια της δεν λενε κατι η μηπως ενας μικροτερος πολλες φορες δεν εχει περισσότερο μυαλό,εμενα η Αριαδνη μου βγαζει μια αδερφη που ψαχνει λυση για το καλο της αδερφης κ κατα επεκταση όλης της οικογενείας...
    E ναι Ήλι μου πάλι η φασιστοειδής συμπεριφορά κι η βλακεία σε ρόλο αντίδρασης προκειμένου ν' ακυρώσει την επικοινωνία και να ΧΑΛΑΣΕΙ τη συζήτηση!
    Την στιγμή που καλούμαστε να βοηθήσουμε και να δώσουμε μια κάποια λύση ο κομπλεξισμός κάνει ξανά την εμφάνισή του! Οι γνωστές τακτικές! :p
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by ΗΛΙΑΝΝΑ View Post
    Γιατι βρε παιδια δεν παιζει να ειναι η μεγαλη αδερφη που τα θελει ολα δικα της...δηλ το οτι παραταει δουλειες κ ξοδεύει ανεξέλεγκτα χρήματα κ οτι η μανα εχει φτάσει στα ορια της δεν λενε κατι η μηπως ενας μικροτερος πολλες φορες δεν εχει περισσότερο μυαλό,εμενα η Αριαδνη μου βγαζει μια αδερφη που ψαχνει λυση για το καλο της αδερφης κ κατα επεκταση όλης της οικογενείας...
    και χρηζει φαρμακευτικης υποστηριξης για ολα αυτα?δεν παιζει να ειναι ενας εντονος και ισως λιγο ανωριμος χαρακτηρας?ειναι για τον γιατρο και ζηλιαρα και χειριστικη παρακαλω??

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ασχημες σκεψεις με την αδερφη μου
    By chris athens in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 54
    Last Post: 22-01-2021, 03:10
  2. Η αδερφή μου έχει προ?
    By aderfoula123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 30-09-2012, 22:56
  3. ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑ!!!ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ
    By NiPa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 11-04-2011, 20:06
  4. Αδερφή με διπολική διαταραχη..Υπομονή?
    By Nikakikoukou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 08-07-2010, 10:44
  5. η αδερφη μου παρουσιαζει καποια συμπτωματα...
    By lia in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 25
    Last Post: 17-11-2005, 15:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •