Ladose
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 83

Thread: Ladose

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402

    Ladose

    Παιδια τι ξερετε για αυτο το φαρμακο?? Σε ανεβαζει ψυχολογικα μονο η σε βοηθαει και στα ψυχωσωματικα συπτωματα????

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13
    ΦΛΟΥΟΞΕΤΙΝΗ: Επιλεκτικοί Αναστολείς Επαναπρόσληψης Σεροτονίνης (SSRI) κανε ενα googling...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Προσωπικα δε με βοηθησε στο να μου ανεβει η διαθεση, παρα μονο στο να γινω πιο αναισθητη....αλλα αναισθητη τοσο στα αρνητικα οσο και στα θετικα συναισθηματα....τα ψυχοσωματικα μου συνεχιστηκαν οπως και πολλες ακομη παρενεργειες που μου εφερε, οπως πολλοι ζωντανοι και καθημερινοι εφιαλτες.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Quote Originally Posted by gk72 View Post
    ΦΛΟΥΟΞΕΤΙΝΗ: Επιλεκτικοί Αναστολείς Επαναπρόσληψης Σεροτονίνης (SSRI) κανε ενα googling...
    εχω κανει google απλα ρωταω αν το εχει παρει κανεις και ξερει κατι παραπανω :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Προσωπικα δε με βοηθησε στο να μου ανεβει η διαθεση, παρα μονο στο να γινω πιο αναισθητη....αλλα αναισθητη τοσο στα αρνητικα οσο και στα θετικα συναισθηματα....τα ψυχοσωματικα μου συνεχιστηκαν οπως και πολλες ακομη παρενεργειες που μου εφερε, οπως πολλοι ζωντανοι και καθημερινοι εφιαλτες.
    οταν λες παρενεργειες τι δηλαδη σου δημιουργησε ??? Απορω πως φευγουν ολα αυτα τα ψυχωσωματικα ..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by Karol View Post
    οταν λες παρενεργειες τι δηλαδη σου δημιουργησε ??? Απορω πως φευγουν ολα αυτα τα ψυχωσωματικα ..
    πολυ υπνηλια, ιδιαιτερα στη διαρκεια της ημερας, αδυναμια, ναυτια και ορισμενες φορες ιλιγγους. αλλα οι εφιαλτες ηταν το χειροτερο...και μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι καθαρη παρενεργεια του φαρμακου...ομως ειχα φτασει σε σημειο να ξυπναω με ταχυπαλμιες και κλαματα....ωστοσο δεν συμβαινει σε ολους. τα ψυχοσωματικα.....εγω βρηκα παρηγορια στη φυση, συγκεκριμενα σε βοτανο και αιθερια ελαια...αναλογα το προβλημα σου βεβαια...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    μπορεις να μου πεις σε ποιο βοτανο? καλα εγω εχω μεγαλο προβλημα..Εχω αγχωδη διαταραχη και ολα ξεκινησαν απο ενα στρεσσογονο γεγονος που περασα που με χτυπησε στο στομαχι...Οτι ετρωγα μου επεφτε βαρυ..Ειμαι χαλια εδω και 1 χρονο δεν βλεπω να γινομαι καλα παρ οτι παω σε ψυχολογο και πηρα και φαρμακευτικη αγωγη..οσο παει γινομαι και χειροτερα...Τωρα ξεκινησε και το ψωχωσωματικο με την καρδια οποτε τα εχω και τα 2 μαζι...Κατα καιρους ενιωθα καλυτερα προσπαθουσα το παλευα εβγαινα με φιλους, εανα ποδηλατο...αλλα τα παρατησα τωρα ειδικα με ''την καρδια'' αν και σημερα λεω να αρχισω παλι να προσπαθω!!! Ισως τελικα ειναι ολα θεμα προσπαθειας και τιποτα παραπανω!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    13
    Προσωπικά χρησιμοποίησα φλουοξετινη για 8 μηνες καμια παρενέργεια εξαλείφθηκε το 80% των προβλημάτων μου: Αστάθεια, ανησυχία, φόβος θανατου, φόβος απώλειας αισθήσεων, ολα αυτα ΑΠΛΑ έφυγαν! (ισως ημουν τυχερος!)

  9. #9
    Pairnw to ladose edw kai ena xrono kai itan san to magiko xapi gia mena imun se athlia katastasi pathaina kathimerina kriseis panikou meta irthe i agorafovia pou dn mporousa na paw mexri to periptero gia ena mina den vgika apo to spiti oute sto amaksi borousa oute pouthena me epiane trela omws apo tote pou to arxisa ola auta mou fenontai asteia pleon kai makrino parelthon

  10. #10
    Εγώ ένα χάπι πήρα και μετά από αυτό που έζησα τα πέταξα στα σκουπίδια. Ήμουν τελείως αναίσθητη κείνη χωρίς κανένα συναίσθημα και παραισθήσεις έντονες και ξαφνικό γέλιο αλλά σπαστικό χωρίς να νιώθω κάτι μέχρι που μετά από κάνα 6 ωρο άρχισα να συνέρχομαι και με έπιασε φοβία. δεν ξέρω αλλά αν μπορεί κανείς χωρίς τα χάπια για να είναι καλά να προσπαθήσει χωρίς αυτά ,με τη βοήθεια κάποιου ψυχολόγου και αν δεν έχει βελτίωση και δεν υπάρχει άλλη λύση τότε ότι πει ο ψυχίατρος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    Μακαρι παιδια να με πιασει και εμενα οπως εσας γιατι δεν αντεχω αλλο με ολο αυτο...Πολλα ψυχωσωματικα , κουραση , εξαντληση , φοβος για θανατο απο την ωρα που θα ξυπνησω..Και αυτη η ζεστη επιδυνωνει την κατασταση πολυ!!!!Το Ladose για να σε πιασει λενε πως θελει περιπου 2-3 εβδομαδες σωστα??

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Καλη μου karol , εχω 45 μερες που παιρνω 1,5 χαπι την μερα... εχει φυγει η ενοχληση στο στομαχι ( θυμασαι που στα ελεγα?? )
    απλα οι πονοκεφαλοι οχι τοσο... στις 25 μερες παρατηρησα οτι δεν ποναγα ολη μερα. αλλα εξακολουθω να εχω καθε μερα βαρος στο κρανιο και λιγο πονο.

    Η νευρολογος αλλα και η ψυχιατρος μου λενε οτι ειναι αργο χαπι μετα τις 45 μερες πιανει αρκετα καλα και στους 2 μηνες κανει κατι ..

    Βεβαια η προσπαθεια ειναι το ΠΑΝ . και εγω δυσκολευομαι.. σε καταλαβαινω δηλ.. ο καθημερινος πονος ( εκτος απτον τον ψυχικο )
    αν συνοδευεται με σωματικο ειναι κολαση.. προσωπικη και αντε να βγεις απο αυτην.
    If I could start again A million miles away
    I would keep myself - I would find a way....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    gossamer...νιωθω τοσο κουρασμενη , τοσο εξαντλημενη πλεον, το προσωπο μου εχει αλλαξει εχει αδυνατισει , ειμαι κατασπρη, χανω μαλλια , κιλα...νιωθω πως αργοπεθαινω , κι ομως οι εξετασεις μου δεν εδειξαν κατι...τι Αλλο να κανω? πως να παρω τα πανω μου...? Κουραστικα να νιωθω καθε μερα κουρασμενη!!!!!!!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    104
    Αχ στεναχωριέμαι που το μαθαίνω αυτο... Το ladose ποιος στο πρότεινε; Καταλαβαίνω οτι θες κάτι γρήγορο.δηλ απο βιταμίνες είσαι καλα;;; Δεν τρως καλα πιστεύω , λόγω της ψυχολογιας σου. Να μιλήσεις στην ψυχίατρο να σου πει τι γίνεται. Μήπως ειναι κατάθλιψη αυτο που έχεις τώρα πια... Και εγω στην αρχη είχα ανχωδης διαταραχη αλλα μετα απο μήνες ψυχοσωματικων πλέον διαγνωστικά με κατάθλιψη . Βέβαια ειναι και αλλα μαζι . Όχι μόνο ο σωματικος πονος. Νομίζω πρέπει να μιλήσεις απο τηλ σήμερα κιόλας στην ψυχολογία η ψυχίατρο . Να σου δώσουμε μία συμβουλή
    If I could start again A million miles away
    I would keep myself - I would find a way....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    402
    η ψυχολογος μου το προτεινε το ladose και συμφωνησε και ο καρδιολογος που ειχα παει πριν λιγο καιρο για τριπλεξ....Αλλωστε μου ειπαν πως δεν ειναι εθιστικο και ειναι ανεβαστικο...Δεν θελω να την κουραζω την ψυχολογο μου ,Ειναι παρα πολυ καλη και σαν ανθρωπος και σαν ψυχολογος (συμβουλευτικη) αλλα δεν θελω να κουραζω τους αλλους ...Ασε που δεν μου εχει δωσει το κινητο της και στο σπιτι σπανια την βρισκω..Συνηθως παιρνω τηλεφωνο και βγαινει τηλεφωνιτης και με παιρνει μετα απο 2 μερες...Εχει πααααρα πολους ασθενεις..Ειναι μεγαλη σχετικα σε ηλικια (εμπειρη πολυ) οποτε ξερεις τωρα δουλευει στο σπιτι...!! Αλλα ρε συ δεν ξερω νιωθω πως γινομαι ολο ενα και χειροτερα..Εχω αρχισει να τρεχω μιση ωρα την ημερα...και να κανω διαολογισμο και τεχνικες χαλαρωσης...Ειναι πολυ δυσκολο γιατι εχω πολλα ψυχωσωματικα και ειδικα αυτο το στομαχι με εχει διαλυσει...Βεβαια η θα εχω το στομαχι η την καρδια...Ποτε και τα 2 μαζι!!!! Εσυ πλεον εισαι εντελως καλα????

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. LADOSE
    By stratosdr in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 223
    Last Post: 22-11-2022, 06:23
  2. Ladose Ναι ή Οχι
    By specialguy in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 45
    Last Post: 30-10-2022, 00:40
  3. ladose και ιδψ.
    By kyknos25 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 24-11-2019, 09:27
  4. valdoxan ladose....ladose valdoxan....αμπε μπα μπλομ!!!
    By kapamaru!! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 14-06-2012, 13:06
  5. ladose...
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 04-05-2010, 22:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •