Borderline PD: reference to causes, links - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 44
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by kassi_21
    Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντας..Άσχετο αλλά αυτό μου βγήκε.....

    ..εντελώς όμως!..:P

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by interappted
    kanenas μπορει να απαντησαμε εγω κι ο ραπς για σενα αλλα ειπαμε ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!
    Αφτο ινε που με ανισιχι!! :D :D

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    σε ανησυχει που εγω κι ο ραπσ κ σε λεμε master??????κι εμενα θα με ανησυχουσεεε!!!
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    λοοοοοοοοολ!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    την κατεχει την τεχνη ο ανθρωπος δεν του δωσαμε τζαμπα τιτλο....
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by interappted
    σε ανησυχει που εγω κι ο ραπσ κ σε λεμε master??????κι εμενα θα με ανησυχουσεεε!!!
    δεν απαντο χορις τι δικιγορο μου. :D

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    δεν μασαμε εγω κι ο ραπς απο δικηγορους ειμαστε dpm
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    έτσι, λολ!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    συγνωμη που μπαινω σφινα.....να με συγχωρειται...
    ..κανενα μου...δηλαδη αν καταλαβα καλα....φοβασαι να δεισ πεοσ?....δεν εχεισ ερωτικη ζωη δηλαδη?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Adzik κι εμένα μου δημιουργήθηκαν απορίες....Κανένα είσαι γυναίκα ή άντρας κατά πρώτον;Πρώτη φορά ακούω φοβία για αποκάλυψη πέους αλλά κάτι τραυματικό θα υπάρχει παρασκηνιακά...Πάντως μακάρι να\'ταν κι εμένα καμιά τέτοια η διαταραχοφοβία.Σε ένα μήνα θα είχα ξεμπερδέψει....Καλή επιτυχία κι αν θες λες....

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Νε, στιν ουσια αδυνατω να προχορισο σε συνουσια. Προσκερα εβελπιστο.

    Το εξιγισα ανεπαρκος. Δεν εχο προβλιμα να δο τα αρχιδια μου(ή καπιου αλου κιριου ισος). Εχο προβλιμα να τραβιξο το πετσακι (= ακροποσθια). Ανεκαθεν, μα εγινε εντονο τον τελεφτεο λογο αποχις απο το σεξ (γαμο τιν \"εγκρατεια\" μου!)


    Originally posted by kassi_21
    Πάντως μακάρι να\'ταν κι εμένα καμιά τέτοια η διαταραχοφοβία.Σε ένα μήνα θα είχα ξεμπερδέψει....
    Ξερεις Μαρια παρα τη νοημοσυνη σου, γινεσαι λιγο επιφανιακι οριζμενες φορες.... (Αφτι ινε ι διαφορα σου με τον ρασπου. εκινος ινε παντα :Ρ)

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    θα συνεχισω την πουλοσυζητηση σε τσουζει ρε kanenas?ανατριχιαζεις?????μας εχεις γεμισει ερωτηματικα πια...:)
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by kanenas
    Νε, στιν ουσια αδυνατω να προχορισο σε συνουσια. Προσκερα εβελπιστο.


    δεν εχεισ κανει ποτεε ερωτα? ποσο χρονων εισαι?...να μην σε πολυαπασχολει και αγχωνει αυτο...εγω ξερω καποιον που ηταν κουκλοσ..και στα 24 του εκανε πρωτη φωρα ερωτα και δεν ειχε καμια φοβια... να κοιταξεισ εσυ να νιωθεισ πανω απ ολα καλα...

    Το εξιγισα ανεπαρκος. Δεν εχο προβλιμα να δο τα αρχιδια μου(ή καπιου αλου κιριου ισος).

    δεν εχεισ προβλημα να δεισ τουσ ορχεισ και το πεοσ σου..αλλα εχεισ προβλημα να σε αγγιξεισ???
    ....σιχενεσαι τον εαυτο σου??>..φοβασαι πωσ θα πονεσεισ?..

    Εχο προβλιμα να τραβιξο το πετσακι (= ακροποσθια).

    μηπωσ εννοεισ πωσ εχεισ φιμωση??((χιλια συγνωμη δεν θελω προσ θεου κανενα μου να σε κανω να νιωθεισ αβολα ..να βοηθησω θελω...

    Φίμωση
    Γεώργιος A. Ζουπάνος
    Χειρούργος Παιδοουρολόγος
    Συνεργάτης Ιατρικού Αθηνών
    Τι είναι η φίμωση;

    Φίμωση είναι η κατάσταση εκείνη κατά την οποία είναι αδύνατη η αποκάλυψη της βαλάνου (κεφαλής) του πέους. Η ακροποσθία, το πετσάκι δηλαδή που καλύπτει την βάλανο του πέους, είναι στενό με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κατέβει ούτως ώστε η βάλανος να βγει στον εξωτερικό χώρο. Υπάρχουν και μερικές φιμώσεις όπου η ακροποσθία κατεβαίνει αλλά με δυσκολία. Σε αρκετές περιπτώσεις επίσης η ακροποσθία μπορεί να κατεβαίνει όταν το πέος είναι χαλαρό αλλά κατά την διάρκεια της στύσης όπου η βάλανος μεγαλώνει σε διάμετρο, η αποκάλυψη να είναι επώδυνη ή και ακόμα αδύνατη. Αρκετές φορές στο παιδί υπάρχουν απλές συμφύσεις μεταξύ της βαλάνου και της ακροποσθίας οι οποίες συχνά συγχέονται από τους γονείς με την πραγματική φίμωση.
    Τι προβλήματα προκαλεί;

    Στο παιδί προκαλεί αδυναμία καθαρισμού της βαλάνου του πέους, με αποτέλεσμα να αναπτύσσονται τοπικές φλεγμονές (βαλανοποσθίτιδες) ή ακόμα και ουρολοιμώξεις. Σε μεγαλύτερη ηλικία μπορεί να καταστήσει την επαφή με την γυναίκα επώδυνη ή και ακόμα εντελώς αδύνατη.
    Πως γίνεται η θεραπεία;

    Οταν πρόκειται για απλές βαλανοποσθικές συμφύσεις στο παιδί, οι συμφύσεις αυτές μπορούν να λυθούν με τοπική αναισθησία με ειδική αλοιφή. Οταν πρόκειται για κανονική φίμωση η θεραπεία είναι χειρουργική. Η επέμβαση αφαίρεσης της ακροποσθίας λέγεται περιτομή και δεν απαιτεί παραμονή του παιδιού στο νοσοκομείο παρά μόνο για δύο ώρες. Γίνεται κάτω από μια βραχεία ελαφρά αναισθησία. Τα ράμματα που χρησιμοποιούνται είναι απορροφήσιμα ούτως ώστε να μην υποβάλλεται το παιδί στην διαδικασία αφαίρεσης τους. Σε μερικές περιπτώσεις και όταν η τοπική κατάσταση το επιτρέπει, μπορούμε να προβούμε σε μια πλαστική επέμβαση διεύρυνσης του δακτυλίου της ακροποσθίας χωρίς να χρειαστεί η αφαίρεση αυτής, δηλαδή η περιτομή.
    Σε τι ηλικία χειρουργείται η φίμωση;

    Μέσα στον πρώτο χρόνο της ζωής είναι εξαιρετικά δύσκολο να πει κανείς μετά βεβαιότητος ότι ένα αγόρι έχει φίμωση. Μετά τα πρώτα γενέθλια, που τελειώνει η φάση γρήγορης και εκρηκτικής ανάπτυξης του παιδιού, τα πράγματα ξεκαθαρίζουν και μπορούμε να διαγνώσουμε μια πραγματική φίμωση. Από την ηλικία αυτή και μετά, προτείνουμε την επέμβαση όσο το δυνατόν σε μικρότερη ηλικία, ούτως ώστε αυτή να είναι περισσότερο ανεκτή για το παιδί. Φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις όπου προτείνουμε την περιτομή και σε πολύ μικρότερη ηλικία, όπως π.χ. οι περιπτώσεις




    Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της περιτομής


    Έχει παρατηρηθεί ότι πολλές φορές η περιτομή γίνεται άσκοπα.

    Σύμφωνα με το Pediatrics Clinics of North America, η περιτομή θα πρέπει να γίνεται μόνο όταν υπάρχουν απόλυτα σαφή κλινικά δεδομένα, επειδή πολλές φορές παρουσιάζονται επιπλοκές και πολλοί επιστήμονες υποστηρίζουν ότι οι αδικαιολόγητες περιτομές αποτελούν μια μορφή κακοποίησης του παιδιού που ενδέχεται να του αφήσει ψυχολογικά τραύματα.

    Αντικρουόμενες πάντως είναι και οι απόψεις για το αν η επέμβαση θα πρέπει να γίνεται σε όλα τα νεογέννητα.


    Ο ακόλουθος πίνακας συνοψίζει τα υπέρ και τα κατά της περιτομής από ιατρικής και κοινωνικοψυχολογικής πλευράς.
    Κοινωνικοί/ψυχολογικοί λόγοι


    Υπέρ

    Κοινωνικό πρότυπο Πολιτισμικοί/θρησκευτικοί λόγοι
    Ελαττωμένος κίνδυνος καρκίνου του πέους
    Ελαττωμένος κίνδυνος καρκίνου του τραχήλου της μήτρας
    Ελαττωμένος κίνδυνος ουρολοίμωξης
    Ελαττωμένος κίνδυνος μετάδοσης των σεξουαλικά μεταδιδόμενων νοσημάτων
    Καλύτερη υγιεινή

    Κατά

    Ψυχολογικό τραύμα
    Σεξουαλική δυσλειτουργία
    επιπλοκές:
    Αιμορραγία
    Λοίμωξη
    Τραυματισμός της βαλάνου
    Περίσσεια ακροποσθίας
    συμφύσεις της βαλάνου


    Απόλυτες ενδείξεις περιτομής

    * Συμπτωματική φίμωση
    * Παραφίμωση. Συμβαίνει όταν η ακροποσθία έλκεται προς τα πίσω και δεν επανέρχεται αμέσως στην αρχική της θέση. Ο ινώδης δακτύλιος μπορεί να προκαλέσει φλεβική συμφόρηση, με αποτέλεσμα έντονο πόνο και οίδημα της βαλάνου. Εάν δεν αντιμετωπιστεί έγκαιρα, καταλήγει σε ισχαιμία και νέκρωση. Για το λόγο αυτόν, αποτελεί παθολογική κατάσταση που χρειάζεται επειγόντως χειρουργείο.
    * Υποτροπιάζουσα βαλανίτιδα/βαλανοποσθίτιδα
    * Επιλεγμένες περιπτώσεις ουρολοιμώξεων που υποτροπιάζουν
    * Ξηρωτική αποφρακτική βαλανίτιδα
    * Υποψία ή ενδείξεις καρκινώματος
    * Δερματολογικά νοσήματα (ομαλός λειχήνας ή έκζεμα) που δεν ανταποκρίνεται σε άλλη θεραπεία
    * Όταν χρειάζεται βιοψία της ακροποσθίας.







    Ανεκαθεν, μα εγινε εντονο τον τελεφτεο λογο αποχις απο το σεξ (γαμο τιν \"εγκρατεια\" μου!)

    ...φυσικα μπορεισ να κανεισ πωσ το λενε..που κοβουν το πετσακι..το κανουν και για λογουσ υγιεινησ.... ισωσ νιωσεισ και καλητερα...δεν ειναι τιποτα......μια μικρη επεμβασουλα μισησ ωρασ...


    παντωσ εγω λεω αν ειναι ψυχολογικο το θεμα... να το αγαπασ το σωμα σου..γιατι οπωσ λενε..ειναι το πιο σπουδαιο εργαλειο που μασ εχει δωθει..στην ζωη..

    Originally posted by kassi_21
    Πάντως μακάρι να\'ταν κι εμένα καμιά τέτοια η διαταραχοφοβία.Σε ένα μήνα θα είχα ξεμπερδέψει....
    Ξερεις Μαρια παρα τη νοημοσυνη σου, γινεσαι λιγο επιφανιακι οριζμενες φορες.... (Αφτι ινε ι διαφορα σου με τον ρασπου. εκινος ινε παντα :Ρ)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Originally posted by kanenas
    Ξερεις Μαρια παρα τη νοημοσυνη σου, γινεσαι λιγο επιφανιακι οριζμενες φορες.... (Αφτι ινε ι διαφορα σου με τον ρασπου. εκινος ινε παντα :Ρ)
    χαχαχαχαχαχα είσαι μεγάλη λέρα ρε :P

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Adzik
    Originally posted by kanenas
    Νε, στιν ουσια αδυνατω να προχορισο σε συνουσια. Προσκερα εβελπιστο.


    δεν εχεισ κανει ποτεε ερωτα? ποσο χρονων εισαι?...να μην σε πολυαπασχολει και αγχωνει αυτο...εγω ξερω καποιον που ηταν κουκλοσ..και στα 24 του εκανε πρωτη φωρα ερωτα και δεν ειχε καμια φοβια... να κοιταξεισ εσυ να νιωθεισ πανω απ ολα καλα...

    Το εξιγισα ανεπαρκος. Δεν εχο προβλιμα να δο τα αρχιδια μου(ή καπιου αλου κιριου ισος).

    δεν εχεισ προβλημα να δεισ τουσ ορχεισ και το πεοσ σου..αλλα εχεισ προβλημα να σε αγγιξεισ???
    ....σιχενεσαι τον εαυτο σου??>..φοβασαι πωσ θα πονεσεισ?..

    Ρε Άντζικ εδώ αισθάνομαι εγώ άσχημα...Πρώτη φορά ακούω αυτή την φοβία.Θα ψάξω background όμως..Δεν θα σε αφήσω έτσι Κανενούλη...Παιδιά επειδή έχω αδερφούλη και πέρασε κάτι περίεργα στα νιάτα του όπου τον άκουγα να σκούζει κι εγώ υπέφερα με πονεί το ζήτημα και δείχνω και λίγη διακριτικότης καθώς ξέρω ότι έμβαθύνουμε σε λίαν προσωπικά.....Εκτός αν ο Κανένας δεν έχει πρόβλημα...Νομίζω πάντως πως η φίμωση δεν έχει να κάνει με φοβία..Είναι καθαρά παθολογική κατάσταση...

    Εχο προβλιμα να τραβιξο το πετσακι (= ακροποσθια).

    μηπωσ εννοεισ πωσ εχεισ φιμωση??((χιλια συγνωμη δεν θελω προσ θεου κανενα μου να σε κανω να νιωθεισ αβολα ..να βοηθησω θελω...

    Φίμωση
    Γεώργιος A. Ζουπάνος
    Χειρούργος Παιδοουρολόγος
    Συνεργάτης Ιατρικού Αθηνών
    Τι είναι η φίμωση;

    Φίμωση είναι η κατάσταση εκείνη κατά την οποία είναι αδύνατη η αποκάλυψη της βαλάνου (κεφαλής) του πέους. Η ακροποσθία, το πετσάκι δηλαδή που καλύπτει την βάλανο του πέους, είναι στενό με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κατέβει ούτως ώστε η βάλανος να βγει στον εξωτερικό χώρο. Υπάρχουν και μερικές φιμώσεις όπου η ακροποσθία κατεβαίνει αλλά με δυσκολία. Σε αρκετές περιπτώσεις επίσης η ακροποσθία μπορεί να κατεβαίνει όταν το πέος είναι χαλαρό αλλά κατά την διάρκεια της στύσης όπου η βάλανος μεγαλώνει σε διάμετρο, η αποκάλυψη να είναι επώδυνη ή και ακόμα αδύνατη. Αρκετές φορές στο παιδί υπάρχουν απλές συμφύσεις μεταξύ της βαλάνου και της ακροποσθίας οι οποίες συχνά συγχέονται από τους γονείς με την πραγματική φίμωση.
    Τι προβλήματα προκαλεί;

    Στο παιδί προκαλεί αδυναμία καθαρισμού της βαλάνου του πέους, με αποτέλεσμα να αναπτύσσονται τοπικές φλεγμονές (βαλανοποσθίτιδες) ή ακόμα και ουρολοιμώξεις. Σε μεγαλύτερη ηλικία μπορεί να καταστήσει την επαφή με την γυναίκα επώδυνη ή και ακόμα εντελώς αδύνατη.
    Πως γίνεται η θεραπεία;

    Οταν πρόκειται για απλές βαλανοποσθικές συμφύσεις στο παιδί, οι συμφύσεις αυτές μπορούν να λυθούν με τοπική αναισθησία με ειδική αλοιφή. Οταν πρόκειται για κανονική φίμωση η θεραπεία είναι χειρουργική. Η επέμβαση αφαίρεσης της ακροποσθίας λέγεται περιτομή και δεν απαιτεί παραμονή του παιδιού στο νοσοκομείο παρά μόνο για δύο ώρες. Γίνεται κάτω από μια βραχεία ελαφρά αναισθησία. Τα ράμματα που χρησιμοποιούνται είναι απορροφήσιμα ούτως ώστε να μην υποβάλλεται το παιδί στην διαδικασία αφαίρεσης τους. Σε μερικές περιπτώσεις και όταν η τοπική κατάσταση το επιτρέπει, μπορούμε να προβούμε σε μια πλαστική επέμβαση διεύρυνσης του δακτυλίου της ακροποσθίας χωρίς να χρειαστεί η αφαίρεση αυτής, δηλαδή η περιτομή.
    Σε τι ηλικία χειρουργείται η φίμωση;

    Μέσα στον πρώτο χρόνο της ζωής είναι εξαιρετικά δύσκολο να πει κανείς μετά βεβαιότητος ότι ένα αγόρι έχει φίμωση. Μετά τα πρώτα γενέθλια, που τελειώνει η φάση γρήγορης και εκρηκτικής ανάπτυξης του παιδιού, τα πράγματα ξεκαθαρίζουν και μπορούμε να διαγνώσουμε μια πραγματική φίμωση. Από την ηλικία αυτή και μετά, προτείνουμε την επέμβαση όσο το δυνατόν σε μικρότερη ηλικία, ούτως ώστε αυτή να είναι περισσότερο ανεκτή για το παιδί. Φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις όπου προτείνουμε την περιτομή και σε πολύ μικρότερη ηλικία, όπως π.χ. οι περιπτώσεις




    Πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της περιτομής


    Έχει παρατηρηθεί ότι πολλές φορές η περιτομή γίνεται άσκοπα.

    Σύμφωνα με το Pediatrics Clinics of North America, η περιτομή θα πρέπει να γίνεται μόνο όταν υπάρχουν απόλυτα σαφή κλινικά δεδομένα, επειδή πολλές φορές παρουσιάζονται επιπλοκές και πολλοί επιστήμονες υποστηρίζουν ότι οι αδικαιολόγητες περιτομές αποτελούν μια μορφή κακοποίησης του παιδιού που ενδέχεται να του αφήσει ψυχολογικά τραύματα.

    Αντικρουόμενες πάντως είναι και οι απόψεις για το αν η επέμβαση θα πρέπει να γίνεται σε όλα τα νεογέννητα.


    Ο ακόλουθος πίνακας συνοψίζει τα υπέρ και τα κατά της περιτομής από ιατρικής και κοινωνικοψυχολογικής πλευράς.
    Κοινωνικοί/ψυχολογικοί λόγοι


    Υπέρ

    Κοινωνικό πρότυπο Πολιτισμικοί/θρησκευτικοί λόγοι
    Ελαττωμένος κίνδυνος καρκίνου του πέους
    Ελαττωμένος κίνδυνος καρκίνου του τραχήλου της μήτρας
    Ελαττωμένος κίνδυνος ουρολοίμωξης
    Ελαττωμένος κίνδυνος μετάδοσης των σεξουαλικά μεταδιδόμενων νοσημάτων
    Καλύτερη υγιεινή

    Κατά

    Ψυχολογικό τραύμα
    Σεξουαλική δυσλειτουργία
    επιπλοκές:
    Αιμορραγία
    Λοίμωξη
    Τραυματισμός της βαλάνου
    Περίσσεια ακροποσθίας
    συμφύσεις της βαλάνου


    Απόλυτες ενδείξεις περιτομής

    * Συμπτωματική φίμωση
    * Παραφίμωση. Συμβαίνει όταν η ακροποσθία έλκεται προς τα πίσω και δεν επανέρχεται αμέσως στην αρχική της θέση. Ο ινώδης δακτύλιος μπορεί να προκαλέσει φλεβική συμφόρηση, με αποτέλεσμα έντονο πόνο και οίδημα της βαλάνου. Εάν δεν αντιμετωπιστεί έγκαιρα, καταλήγει σε ισχαιμία και νέκρωση. Για το λόγο αυτόν, αποτελεί παθολογική κατάσταση που χρειάζεται επειγόντως χειρουργείο.
    * Υποτροπιάζουσα βαλανίτιδα/βαλανοποσθίτιδα
    * Επιλεγμένες περιπτώσεις ουρολοιμώξεων που υποτροπιάζουν
    * Ξηρωτική αποφρακτική βαλανίτιδα
    * Υποψία ή ενδείξεις καρκινώματος
    * Δερματολογικά νοσήματα (ομαλός λειχήνας ή έκζεμα) που δεν ανταποκρίνεται σε άλλη θεραπεία
    * Όταν χρειάζεται βιοψία της ακροποσθίας.







    Ανεκαθεν, μα εγινε εντονο τον τελεφτεο λογο αποχις απο το σεξ (γαμο τιν \"εγκρατεια\" μου!)

    ...φυσικα μπορεισ να κανεισ πωσ το λενε..που κοβουν το πετσακι..το κανουν και για λογουσ υγιεινησ.... ισωσ νιωσεισ και καλητερα...δεν ειναι τιποτα......μια μικρη επεμβασουλα μισησ ωρασ...


    παντωσ εγω λεω αν ειναι ψυχολογικο το θεμα... να το αγαπασ το σωμα σου..γιατι οπωσ λενε..ειναι το πιο σπουδαιο εργαλειο που μασ εχει δωθει..στην ζωη..

    Originally posted by kassi_21
    Πάντως μακάρι να\'ταν κι εμένα καμιά τέτοια η διαταραχοφοβία.Σε ένα μήνα θα είχα ξεμπερδέψει....
    Ξερεις Μαρια παρα τη νοημοσυνη σου, γινεσαι λιγο επιφανιακι οριζμενες φορες.... (Αφτι ινε ι διαφορα σου με τον ρασπου. εκινος ινε παντα :Ρ)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •