Επείγον χρειάζομαι βοήθεια.Έχει διπολική ή και κάτι άλλο? Τι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307

    Επείγον χρειάζομαι βοήθεια.Έχει διπολική ή και κάτι άλλο? Τι?

    Σας παρακαλώ είναι μεγάλη ανάγκη να μου πει κάποιος.... Όταν κανείς έχει διπολική....τι φάρμακα περίπου χρησιμοποιεί... Είναι ανάγκη να ξέρω, θα μου κάνετε πολύ καλό.... Αυτό γιατί ένας συγγενής μου έχει μεγάλο πρόβλημα...Αυτή τη στιγμή νοσηλεύεται για έκτη-έβδομη φορά μέσα σε διάστημα 3 χρόνων.... Του έχει διαγνωστεί διπολική διαταραχή.... Όμως δεν είμαστε όλοι σίγουροι κατά πόσον μόνο αυτό είναι το πρόβλημα, γιατί έχουμε περιορισμένη ευχέρεια επικοινωνίας μαζί του... Και θέλω πολύ να μάθω για να το πω στη μαμά μου που είναι αδερφός της... Προχθές ψάξαμε τα φάρμακά του... Ένα συρτάρι γεμάτο φάρμακα, πολλά διαφορετικά, στην πλειοψηφία τους ''αντιψυχωτικά''.... Τι σημαίνουν όλα αυτά.... Φάρμακα όπως το zyprexa, το quetiapine, το οxarbazepine, το bloonis.... Τι εξυπηρετούν...Θα ήθελα να μου πει κάποιος που το βιώνει εκ των έσω.... Καθώς δεν με καλύπτουν τα χαρτάκια των φαρμάκων.... Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο κάποιος να μου μιλούσε για την αγωγή του... Σας ευχαριστώ πολύ....
    [COLOR="red"][B][I][FONT="Arial Black"]5 λεπτά θα κλάψω και τελειώνω :rolleyes:[/FONT][/I][/B][/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Nantia μην ανοιγεις πολλα θεματα . Ενα αρκει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    γεια σου nantiaki! δεν εχω διπολικη αλλα εχω διαβασει αρκετα για τη φαρμακοθεραπεια της. χρησιμοποιουνται αντιψυχωτικα, οπως το zyprexa που αναφερεις, το bloonis και το quetiapine, για να μειωνουν τις ψυχωτικες εκδηλωσεις τις νοσου πχ αν ενιωθε οτι τον παρακολουθουν. το oxcarbazepine ειναι σταθεροποιητης διαθεσης και το παιρνει για να μειωνει τις "κοιλαδες" της καταθλιψης και τις "κορυφες" της μανιας. επισης αναλογα με τη φαση, πχ αν βρισκεται σε καταθλιψη μπορει να χρησιμοποιηθουν και αντικαταθλιπτικα, σε χαμηλες δοσεις για να μην πυροδοτησουν φαση μανιας, αλλα δεν αναφερεις σε αυτη τη φαση οτι παιρνει κατι τετοιο..
    Will I ever be free?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    Συγνώμη που το άνοιξα πολλές φορές απλά μας είναι πολύ δύσκολο θέμα και είχα ανάγκη να μάθω από κάποιον κάτι... Lucy σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπεύθυνη απάντηση που μου έδωσες, να είσαι καλά ..
    [COLOR="red"][B][I][FONT="Arial Black"]5 λεπτά θα κλάψω και τελειώνω :rolleyes:[/FONT][/I][/B][/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    στα σύννεφα
    Posts
    434
    τιποτα βρε ναντια. ευχομαι να βρεθει μια ακρη καποια στιγμη! και λιθιο παιρνουν καποιοι διπολικοι αλλα δεν ειναι απαραιτητο.. σαν σταθεροποιητης χρησιμοποιειται. βασικα χρειαζεται καποιος καλος ψυχιατρος, να του παρει καλο ιστορικο και με τη δικη σας βοηθεια, ωστε να περιγραψετε σωστα τα συμπτωματα του για να βγει σωστη διαγνωση! τα φαρμακα πολλες φορες δε λενε και πολλα για να κρινεις το τι εχει ο αλλος και μαλιστα καλυπτουν και τα συμπτωματα, δεν τα αφηνουν να εκδηλωθουν για να βγει η ακριβης διαγνωση. θα μου πεις δε θα αφησετε τον ανθρωπο να υποφερει χωρις φαρμακα για να κανει η ασθενεια τον κυκλο της..
    Will I ever be free?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    εκείνος πολλές φορές δεν παίρνει επίτηδες τα φάρμακα...και συνήθως γίνεται βίαιος, αλλά κυρίως φαντάζεται πράγματα, ότι καταδιώκεται, ότι του πλέκουμε συνωμοσίες, τέτοια...
    [COLOR="red"][B][I][FONT="Arial Black"]5 λεπτά θα κλάψω και τελειώνω :rolleyes:[/FONT][/I][/B][/COLOR]

Similar Threads

  1. ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ 'Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?????ΒΟΗΘΕΙΑ!
    By ARTEMIDA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 21-04-2023, 15:53
  2. Replies: 3
    Last Post: 01-02-2011, 17:51
  3. θλιψη η κατι αλλο?
    By sunset in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 19-08-2010, 00:09
  4. Εχετε νοιωσει ποτε πως η γη δεν εχει κατι αλλο να σας προσφερει;
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 81
    Last Post: 29-09-2009, 22:57
  5. Ο φίλος μου έχει διπολική διαταραχή
    By lovewilltearusapart in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-10-2007, 11:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •