Πώς γίνεται να παίρνει αντιψυχωσικά φάρμακα αν αυτό που έχει είναι μανιοκατάθλιψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307

    Πώς γίνεται να παίρνει αντιψυχωσικά φάρμακα αν αυτό που έχει είναι μανιοκατάθλιψη?

    Σας παρακαλώ είναι μεγάλη ανάγκη να μου πει κάποιος.... Όταν κανείς έχει κάποιου είδους ψύχωση....τι φάρμακα περίπου χρησιμοποιεί... Είναι ανάγκη να ξέρω, θα μου κάνετε πολύ καλό.... Αυτό γιατί ένας συγγενής μου έχει μεγάλο πρόβλημα...Αυτή τη στιγμή νοσηλεύεται για έκτη-έβδομη φορά μέσα σε διάστημα 3 χρόνων.... Του έχει διαγνωστεί διπολική διαταραχή.... Όμως δεν είμαστε όλοι σίγουροι κατά πόσον μόνο αυτό είναι το πρόβλημα, γιατί έχουμε περιορισμένη ευχέρεια επικοινωνίας μαζί του... Και θέλω πολύ να μάθω για να το πω στη μαμά μου που είναι αδερφός της... Προχθές ψάξαμε τα φάρμακά του... Ένα συρτάρι γεμάτο φάρμακα, πολλά διαφορετικά, στην πλειοψηφία τους ''αντιψυχωσικά''.... Τι σημαίνουν όλα αυτά.... Φάρμακα όπως το zyprexa, το quetiapine, το οxarbazepine, το bloonis.... Τι εξυπηρετούν...Θα ήθελα να μου πει κάποιος που το βιώνει εκ των έσω.... Καθώς δεν με καλύπτουν τα χαρτάκια των φαρμάκων.... Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο κάποιος να μου μιλούσε για την αγωγή του... Σας ευχαριστώ πολύ....
    [COLOR="red"][B][I][FONT="Arial Black"]5 λεπτά θα κλάψω και τελειώνω :rolleyes:[/FONT][/I][/B][/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    αντίψηχωτικα παίρνεις αλλά ο θείος σου δεν τα παίρνει αν έχει διπολική θα βρεις κ σταθεροποιητέσ κ αντικατάσταση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    αντίκαταθλιπτικα αν δεν τα βρεις αυτα μάλλον έχει μόνο ψύχωση

  4. #4
    πολλες φορες οι γιατροι δινουν αντιψυχωσικο για την καταθλιψη οπως και για την ψυχωση αντικαταθλιπτικα.ειναι κοντα αυτες οι αρρωστιες...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    307
    Σας ευχαριστώ πολύ..
    [COLOR="red"][B][I][FONT="Arial Black"]5 λεπτά θα κλάψω και τελειώνω :rolleyes:[/FONT][/I][/B][/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    στη διπολική δίνονται συχνά και αντιψυχωσικά, είτε για να καταλαγιάσει η μανία, να φρενάρει τρόπον τινά ο εγκέφαλος, ή σαν σταθεροποιητές για να μην ξαναπέσει ο ασθενής σε μανία. κυρίως για τη διαχείριση της μανίας τα δίνουν. η μανία σε πολλούς διπολικούς ασθενείς φέρνει και συμπτώματα ψύχωσης επίσης.

    από τα φάρμακα που αναφέρεις, το zyprexa και η ουσια quetiapine [seroquel], είναι αντιψυχωσικά.

    η oxcarbazepine [εμπορική ονομασία trileptal] είναι αντιεπιληπτικό ή σταθεροποιητής διάθεσης.
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Similar Threads

  1. Πώς γίνεται αυτό το βίντεο να μήν έχει καταργήθει???
    By xrhstos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 12-06-2012, 14:39
  2. Replies: 26
    Last Post: 27-08-2011, 00:41
  3. αντιψυχωσικα (caprilon olanzapine) εχει παρει κανεις??
    By marinaxx in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 17-01-2011, 23:42
  4. Replies: 0
    Last Post: 23-09-2010, 20:25
  5. Γιατι ειναι επικινδυνο οπως εχει σημερα αυτο το φορουμ
    By πανος12345 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 490
    Last Post: 04-08-2009, 19:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •