πονοσ στη καρδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    26

    πονοσ στη καρδια

    γεια σας!!!εδς κ λιγα χρονια ταλαιπςροθμε απο εντονο αγχοσ ποθ κατελιξαν σε κρισεις πανικου!συνεχως ψαχνομαι σε θεματα υγειας κ νομιζω οτι εχω ολεσ τις αρρωστιες,ειχα αρχισει να το ξεπερναω μεχρι που πριν απο λιγες μερες με επιασε ενας πονος στα πλευρα αριστερα κ στην πλατη.ολοι μου λενε οτι ειναι ή απο αγχος ή απο το κλιματιστικο εχω παθει καποια ψυξη.να πω επισης πως μια ζωη (ξεχασα ειμαι 24) ο μεγαλυτερος μου φοβος ειναι οτι εχω προβλημα στην καρδια.πριν απο 4 χρονια ειχα κανει γενικο ελεγχο με καρδιογραφημα,υπερυχο κ ολα τα σχετικα κ ηταμε ολα μια χαρα!πριν απο ενα χρονο εκανα πλαι ενα καρδιογραφημα μια χαρα κ αυτο κ οι εξετασεις αιματος μου.δεν ειμαι παχια κ καπνιζω ελεχιστα αλλα εχω παρα πολυ αγχος!!!νομιζετε οτι ειναι υπερβολικο που εχω αγχωθει παλι με το θεμα τησ καρδιας???να παω πλαι σε γιατρο ή να προσπαθησω να διωξω το αγχος κ να δω αν καλυτερεψουν τα πραγματα???περιμενω τις απαντησεις οπως επισης κ τις δικες σας εμπειριες!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Αμα νιωθεις καλα και εχεις κανει και εξετασεις,τοτε ειναι σχεδον απιθανο να εχεις κατι,το ξερεις αυτο καταβαθος,ετσι δεν ειναι?
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    26
    ναι ρε γαμωτο το ξερω αλλα σκεφτομαι οτι τις εκανα πριν καιρο κ κατι μπορει να εχει αλλαζει κ μετα λεω οτι σκεφτομαι βλακιες και οτι ολα ειναι στο μυαλο μου!!! δεν ξερω τι να σκεφτω πια!!! :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Eιναι μια κινεζικη ιστορια,κατσε να στη πω,παει ο μαθητης στο δασκαλο και του λεει,δασκαλε εχω ασχημες σκεψεις που με ενοχλουν τι να κανω?,τοτε ο σοφος του λεει ηρεμα,αγνοησε το.Παει μια αλλη μερα παλι ο μαθητης,του λεει το ιδιο και ο σοφος επισης του απανταει,αγνοησε το,αυτο εγινε για 2 φορες ακομα,τον ξαναρωταει το ιδιο ερωτημα,τοτε ο σοφος του απανταει το ιδιο,αγνοησε το,ο μαθητης απαντα,μα δασκαλε δεν μπορω να το αγνοησω,τοτε ο δασκαλος σηκωνεται παιρνει ενα ξυλο και αρχιζει να τον κοπανα λεγοντας του αγνοησε το,αγνοησε το κοκ.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    44
    τελικα το αγοησε ? η επεσε ξερος απο το ξυλο που του εριχνε ο δασκαλος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Το θεμα ειναι οτι με τοσο ξυλο,το τελευταιο που σκεφτοταν ηταν οι ασχημες σκεψεις.Φυσικα η ιστορια ειναι αλληγορικη και δεν ειναι η λυση να σαπισεις καποιον για να ξεχασει,αλλα παντα το ξυπνημα πρεπει να ειναι αποτομο.Με ηρεμο τροπο δεν ξεβαλτωνεις,ουτε με αγριο επισης.Θελει ενα μετρο,η υπερβολικη μετριοπαθεια οδηγει σε μια κατασταση ανοχης καθε σκεψης και συναισθηματος,πχ φοβου.Το να βρεθεις αντιμετωπος με ενα φοβο αποτομα δεν θα βοηθησει,αλλα επισης δεν θα βοηθησει απλα να καθεσαι να το σκεφτεσαι και να το αποφευγεις.Οποτε ο σοφος σου λεει αγνοησε το,αλλιως το ξυλο που θα φας δεν θα ειναι απο αυτον,αλλα απο εσενα το ιδιο.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    26
    πολυ καλη ιστορια!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    903
    Quote Originally Posted by predator View Post
    Το θεμα ειναι οτι με τοσο ξυλο,το τελευταιο που σκεφτοταν ηταν οι ασχημες σκεψεις.
    Ε λοιπόν έχεις δίκιο. Έχω παρατηρήσει σε μένα, οτι όταν προκύπτει κάποιο πραγματικά σοβαρό ζήτημα, σταματάω να σκέφτομαι μαλακίες...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by kochlias View Post
    τελικα το αγοησε ? η επεσε ξερος απο το ξυλο που του εριχνε ο δασκαλος
    ΚΑΛΟΟΟΟΟ....
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Dear afroxilanthi αφου εχεις κανει ολες τις εξετασεις (και καλα εκανες) και αφου πονας στα αριστερα και αφου εχεις εντονο αγχος σκεψου λιγο μηπως "χοροπηδαει" το εντερο σου (η λεγομενη σπατικη κολιτιδα). Εγω τυπος αγχωδης μια ζωη εχω ενα μονιμο πονο /ενοχληση στα αριστερα του παχεως εντερου. Οταν αυτο επιδεινωνεται με ποναει και η πλατη στα αριστερα μεχρι και ολο το αριστερο χερι και ο αυχενας.Ενας καλος γαστρεντερολογος που πηγα μου ειπε 1ον. το αγχος , 2ον το κρυο , 3ον καποιες τροφες που πιθανως σε πειραζουν. Και τα τρια λειτουργουν αθροιστικα δηλαδη αν αυξηθει το αγχος η το κρυο τοτε θα εχεις πιο εντονα συμπτωματα. Κλασικα εχω καταληξει σε ψυχιατρο / ψυχολογο μηπως και μπορεσω να ελεγξω το αγχος. Για τους ψυχιατρους ξερεις βασικο ρολο παιζει το αγχος το οποιο με τον καιρο προκαλει σωματικα συμπτωματα (εντερο , καρδια ταχυπαλμιες πονοκεφαλοι και αλλα) . Αν εχεις την δυναμη να ελεγξεις το αγχος σου καλως αλλιως κανε μια βολτα σε ψυχιατρο/ψυχολογο και συζητα το.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by ti einai touto pali View Post
    ΚΑΛΟΟΟΟΟ....
    Εμενα μου φανηκε νερουλο, σορρυ κιολας, αλλα περιμενα να δωσει ο Κινεζος γκουρου καποια πιο ψαγμενη απαντηση οπως γινεται συνηθως στις κινεζικες παραβολες...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Οι γκουρου ειναι ινδοι,οχι κινεζοι,περα απο αυτο,ο σοφος εκανε οτι μπορουσε,τον απαλλαξε απο τις ασχημες σκεψεις.Τωρα αν τον εκανε να νιωσει ασχημα,ειναι στο πλαισιο καθε θεραπειας,υπαρχουν και παρενεργειες εκτος απο το οφελος.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by kuxumuxu View Post
    Ε λοιπόν έχεις δίκιο. Έχω παρατηρήσει σε μένα, οτι όταν προκύπτει κάποιο πραγματικά σοβαρό ζήτημα, σταματάω να σκέφτομαι μαλακίες...
    predator sorry για μια απαντηση που εδωσα παραπανω ( ΚΑΛΟΟΟΟΟ....) , ασφαλως και καταλαβα την ουσια της κινεζικης παραβολης, απλα η απαντηση του kochlias "κολλησε" καλα και με εκανε να γελασω. Βασικα την ουσια της παραβολης την δινει ο kuxumuxu παραπανω αυτο αλλωστε μου αναφερουν και οι ψυχολογιατροι οτι για να αντιμετωπισεις/νικησεις αυτο που σου συμβαινει πρεπει να συμβαλεις κι εσυ. Κι εμενα μου συμβαινει αν προκυψει καποιο σοβαρο προβλημα να σταματησω να σκεφτομαι τα ζορια μου.
    Αυτα γιατι βλεπω να παιζει κατι σαν παρεξηγηση χωρις λογο.
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    peiraias
    Posts
    259
    Δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη,φιλικη συζητηση κανουμε,ουτε παρεξηγηση ουτε τιποτα.
    After the apocalypse they took your mind Abusing science deaf dumb and blind

Similar Threads

  1. φοβια με καρδια
    By sunset in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 215
    Last Post: 11-05-2019, 16:14
  2. φοβία με καρδια
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 24-04-2017, 18:14
  3. Με την καρδιά μου τι θα κάνω;
    By essie in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-10-2012, 08:28
  4. νομιζω οτι εχω καρδια
    By thesgio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 15-08-2012, 19:19
  5. πόνος στην καρδιά
    By kallia13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 15-04-2008, 10:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •